Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

curiozitate

Discutii despre vise profetice sau in care apar entitati spirituale.
Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Re: curiozitate

Mesaj de Tzadde » 02 Ian 2009, 21:15

Mi-a citit cineva semnatura? Jr_Fairy pare sa dispretuiasca ratiunea, ma intreb de ce... Luata singura, chiar e de dispretuit... Dar impreuna cu celelalte comori, nu e deloc de dispretuit, e chiar o comoara... :) Depinde cum o folosesti...

Noi facem mereu alegeri, chiar daca nu suntem constienti de ele... Imi pare rau ca nu reusesc sa ma fac inteles... Dar daca ea vrea sa nu mai discute cu... cine? Mai intai mi-a zis numele, apoi a folosit "voi"... Asa ca nu-mi dau seama la cine se refera...

Mi-au venit o multime de raspunsuri si mi-a fost destul de greu sa ma decid ce sa raspund, mai ales ca Cruela a avut un raspuns zdrobitor de corect. De ce sa fim atat de atenti la vorbele altora, in loc sa fim atenti la propriile vorbe? :) Si asa avem treburi de facut... A da atentie cuiva e pierdere de vreme, cum zicea si Tania... Dar generalizarile nu merg. Sa fim atenti cui dam atentie si cui nu. Sa fim atenti cum, ce, cat, cui si cand spunem si ce ascultam... Sa fim atenti la faptul ca putem alege, e in puterea noastra daca sa raspundem sau sa reactionam, daca sa spunem ceva sau deloc... Sunt atatea raspunsuri, atatea intrebari...
Zicea cineva ca un raspuns poate sa te nelamureasca si sa te faca sa-ti pui si mai multe intrebari. Eu zic ca depinde de cat de curios esti, depinde de cat esti de deschis la raspunsuri... Eu cred ca tocmai deschiderea noastra la raspunsuri ar putea determina (nu intr-o masura definitiva sau finala, ma gandesc) lamurirea sau nelamurirea...

Si mai sunt atatea de spus... Ma ajuta cineva?
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 02 Ian 2009, 21:23

te ajut eu tzadde .

adevarul e dincolo de noi :grin:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Tzadde
Antares

Mesaj de Tzadde » 02 Ian 2009, 21:31

Nu vreau sa crezi ca te contrazic, dar... daca e dincolo de noi, banuiesc ca nu inseamna ca nu putem vedea adevarul, nu-i asa? Adica e doar la o mica departare de noi, e la vedere, doar ca pare mai mic decat e, si cand il vedem nu credem ca e adevar...

Unul din gandurile mele in seara asta...

Altul ar fi ca adevarul nu e dincolo de noi, e in noi... :secret:

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 02 Ian 2009, 23:16

Tzadde, eu nu dispretuiesc ratiunea. Pana acum mi-a fost prima natura!
Insa, cum ai spus, nu trebuie a fi luata de una singura. Ba mai mult, tocmai ea ma impiedica sa fiu "intreaga" si totusi imi defineste personalitatea prin faptul ca "imaginea" mea insemna numai ratiune.
Am zis ca evit sa discut cu voi aceasta tema pentru ca sunt aici tocmai sa imi gasesc alta natura. Daca vreau sa vorbesc rational si despre ratiune, ma intorc la studiile si profii mei, la munca de zi cu zi, etc.
Cand te-am numit pe tine, a fost pentru ca tu de obicei rastalmacesti cuvintele, dar ma gandeam ca nu aveai dreptul sa o faci si in cazul meu. Nu ai cerut nici o explicatie si te-ai aruncat sa dai tu o explicatie din viziunea ta.
Iarasi, in loc sa ma acuzi ca dispretuiesc ratiunea, reciteste-mi cateva dintre mesaje, intreaba-te de ce te-am intrebat de Fecioara, etc. Ma simt bulversata cand ma simt acuzata de asemenea lucruri tocmai din pricina faptului ca in mine este o lupta grea dusa intre RATIUNE si SIMTURI. Trebuie sa invat sa renunt la ceea ce m-a adus aici si mi-a condus pasii si sa invat sa accept sa ma indoiesc de mine, sa ma indoiesc de ce simt si mai presus, sa gasesc o solutie de a ma echilibra in interior. Iar negativismul care imi este prima caracteristica (pe oricine ai intreba in juru-mi) si imi pune piedici la orice pas nu provine din simturi, ci din ratiune.
Abia m-am trezit, nu stiu cat de coerenta am fost in scris. Tzadde, pentru nelamuriri, intreaba-ma mai intai, te rog! Ar trebui sa intelegi foarte bine totusi ce simt, chiar si daca nu si ce spun. ;)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 02 Ian 2009, 23:18

Tzadde scrie: Zicea cineva ca un raspuns poate sa te nelamureasca si sa te faca sa-ti pui si mai multe intrebari. Eu zic ca depinde de cat de curios esti, depinde de cat esti de deschis la raspunsuri... Eu cred ca tocmai deschiderea noastra la raspunsuri ar putea determina (nu intr-o masura definitiva sau finala, ma gandesc) lamurirea sau nelamurirea...
Fii si tu mai curios data viitoare!
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Tzadde
Antares

Mesaj de Tzadde » 03 Ian 2009, 14:43

jr_fairy scrie:Ma simt bulversata cand ma simt acuzata de asemenea lucruri tocmai din pricina faptului ca in mine este o lupta grea dusa intre RATIUNE si SIMTURI.
Ai zis bine, te simti acuzata, desi eu nu te-am acuzat cu nimic, de nimic... Doar am constatat din propria mea viziune, cum ai zis...
Si de ce trebuie sa fie o lupta si nu o armonizare? Asta e retorica.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 03 Ian 2009, 15:20

paulatudor scrie:pt mine divinatia si ocultism =O,
Paula, asteptam cu toti o explicatie. Nu poti sa scrii asta pe un forum care se ocupa cu asa ceva, si sa pleci fara sa explici ce te-a determinat s-o spui.

Este dreptul fiecaruia sa creada ce vrea, dar de ce mai intri pe un forum pe care si tu ti-ai facut etalari, ca sa spui ca nimic nu este valabil?
Suntem toti curiosi sa auzim o explicatie, ce anume din experienta ta ti-a dovedit ca divinatia si ocultismul sunt egale cu 0.
Eu zic ca putem discuta fara sa ne jignim, pentru ca aici nimeni nu impune altuia un punct de vedere, chiar daca in general toti cei care scriem aici avem cam aceleasi opinii. Atata vreme cat nu ne jignim, putem asculta si alta parere.

Aici de exemplu vad ca erai deschisa la etalarile in tarot:
paulatudor scrie:La multi ani Cru, ma uit doar la MARELE PREOT ala, si e suficient,alceva doar de bine .Sa nu zici ca e rasturnat, ca tocmai asta e noutatea. :good: :trefla:
Din cate imi amintesc, si cand aveai vechiul user erai interesata de tarot.
Ce anume te-a facut sa-ti schimbi punctul de vedere, si anume ca divinatia este egala cu O? Ai avut vreo experienta neplacuta? Meritam sa stim si noi acest lucru, mai ales ca pana mai ieri ai facut parte dintre membrii activi.

De exemplu, eu cred ca divinatia nu este lipsita de pericole- si am mai spus asta- insa iti poate fi de un real folos, pentru ca te pune in legatura cu propriul subconstient, practic tu singur aduci la suprafata solutii, idei. Se poate trai insa si fara asta, iar cei care vad in divinatie si in ocultism un scop in sine sau pentru a-i manipula pe altii isi vor primi rasplata.
Ca in viata, conteaza in ce scop faci un anumit lucru.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 04 Ian 2009, 18:28

Cine este, Marta?
Foarte frumos, Paula, ca iti sunt dragi anumiti oameni. Dar pentru asta nu ai dreptul sa jignesti oamenii care au alte preocupari decat tine si din motive neintelese. Accepta-i asa cum sunt fara sa intervii macar pentru a scandaliza.

Jr_fairy
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 04 Ian 2009, 18:45

Tzadde scrie:Tu esti fiinta umana, nu molecula. :grin: Ai ratiune, foloseste-o.
Tzadde, pentru a lamuri cum am promis....
Desi nu am cunostinte vaste in domeniu, cred ca o celula e formata din molecule, iar corpul uman iarasi din celule.
Oricine care vorbeste despre Al saselea simt va aduce vorba despre asta pentru ca se pare ca pana si proiectiile in astral au aceeasi structura, structura care sta la baza intregului Univers.
Apoi, tot cel care studiaza sau este experimentat in ceea ce inseamna al saselea simt iti va vorbi si despre fenomenul inductiei - doua forte care se bat cap in cap in mod normal si fundamental pentru a-si lua locul care le apartine. Experiment: daca tinem doua degete usor departate in lumina la distanta de 6 cm de ochi vom vedea intre ele o dungulita insesizabila neagra - acolo se lupta lumina sa intre pe traiectoria sa care ar fi normala, de altfel; reprezinta unde cauzate de interferenta intrucat particulele de lumina se intersecteaza intre ele in incercarea de a se inghesui intre degete.
Pana si telepatia este inclusa in acest subiect de fizica. Gandurile fac salturi. Electronii fac salturi de pe o orbita pe alta.
Isaac Newton a pus bazele determinismului cauzal - legea cauzei si efectului: universul e alcatuit din multe sfere, mari si mici, care orbiteaza si se lovesc intre ele.
Ei bine, eu asta inteleg prin acestea expuse: cand cineva incearca sa interfereze cu mine, eu raspund. Daca intr-un mod mai mult sau mai putin amabil, aceasta este consecinta a "fortei" care interactioneaza cu traiectoria mea normala. :)

Pentru intrebari si sugestii, astept intrebari. Dar nu promit ca revin in seara asta cu raspunsul. :lol: :blush: :unsure:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Tzadde
Antares

Mesaj de Tzadde » 04 Ian 2009, 23:47

Isaac Newton e depasit. :haha: Gandirea lui e mecanica, la fel si fizica standard... Nu vreau sa te jignesc, dar... trecem peste, ok? Ca n-are rost sa ne contram pe ideile altora...
Iti recomand documentarul "What the Bleep Do We Know". Ai sa vezi ca moleculele exista ca sa ne serveasca pe noi. ;)

Scrie răspuns