Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Tortura pe divan

Discutii despre vise ce te sperie.
Scrie răspuns
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Tortura pe divan

Mesaj de jr_fairy » 12 Aug 2009, 12:26

Sambata noaptea am avut un vis care m-a ingrozit.
DIn ce imi amintesc acum... desi inca ma trec fiori... O camera intunecata, cu o lumina difuza, cu pereti stand sa cada. Multe persoane in jurul meu, barbati mai putini cu multe femei... O atmosfera si atitudini vulgare... Totul mi se parea scarbos si vulgar. Privind mult un tip, simteam ca ar fi ceva necurat cu el. Imi dadea senzatia unui drac, chiar traiam in vis cu impresia asta. Eu in mijlocul camerei pe un scaun gen divan de lemn, cu spatar mare, legata la picioare cred pentru ca aveam acces la maini.
Nu ma percepeam ca femeie sau ca barbat, ci ca un Eu. Abia spre final am constientizat ca as fi eu, cea din prezent. Persoanele care se invarteau in jurul meu (imi pare rau ca nu imi amintesc ce si auzeam) ma torturau. Imi jupuiau pielea, imi trageau fir cu fir de par de pe cap, mi-au taiat scalpul, etc. In acest timp eu ma aparam cu mainile. Si fara sa aud ceva, am stiut ca cineva imi sopteste sa nu ma mai apar, sa stau linistita ca in caz contrar voi muri. Si am preferat sa accept durerea pentru a supravietui.
A doua zi dimineata am vorbit cu colega de apartament, ea si fratele ei dormisera in patul meu in acea noapte. Vazusera un film de groaza cu imagini asemanatoare. Pentru ca nu stiu ce ar insemna visul ma gandesc ca si asta ar fi un motiv determinant pentru cosmarul meu. In camera mea nu intra de obicei nimeni fara acordul meu si incerc sa o mentin cat mai "curata", departe de energiile exterioare sau nepersonale.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ioaurora
membru Club
Zodie: Gemeni

Re: Tortura pe divan

Mesaj de ioaurora » 12 Aug 2009, 13:29

Primul sentiment pe care l-am avut citind visul tau a fost de greutate sufleteasca, ceva ce te apasa, te consrtange.
Camera reprezinta (din ceea ce stiu eu) uneori sufletul, subconstientul, nefericire. Cum descrii camera, obscura, neprimitoare, mie imi spune teama, inca nu te-ai lamurit cu o situatie, mai sunt aspecte inca nelamurite. Te confrunti cu o serie de obstacole atat exterioare cat si interioare (peretii). Teama ta (oamenii).
Teama de a nu gresi, dar si teama de ceea ce nu depinde de tine (dracul).
Faptul ca esti legata arata constrangeri, blocaje, piedici, incapacitatea de a te exprima sau actiona.
Caznele la care esti supusa: jupuirea poate semnifica vulnerabilitatea ta, sensibilitatea (pielea reprezinta o protectie iar indepartarea ei te lasa descoperit prozaic vorbind), scalparea mmm..., trebuie sa te confrunti cu acea situatie sau cu o persoana?, in ciuda suferintei si a discomfortului pe care acest lucru ti le cauzeaza.
Se pare ca esti prea exigenta cu tine intr-o anume situatie.(durerea ).
Sfatul primit in vis, urmeaza o perioada de gandire, cu multa chibzuinta.

SAU E DOAR UN VIS :dontknow:
Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri. (Amos Bronson Alcott)

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 12 Aug 2009, 14:02

ioaurora scrie:Primul sentiment pe care l-am avut citind visul tau a fost de greutate sufleteasca, ceva ce te apasa, te consrtange.
Camera reprezinta (din ceea ce stiu eu) uneori sufletul, subconstientul, nefericire. Cum descrii camera, obscura, neprimitoare, mie imi spune teama, inca nu te-ai lamurit cu o situatie, mai sunt aspecte inca nelamurite. Te confrunti cu o serie de obstacole atat exterioare cat si interioare (peretii). Teama ta (oamenii).
Teama de a nu gresi, dar si teama de ceea ce nu depinde de tine (dracul).
Faptul ca esti legata arata constrangeri, blocaje, piedici, incapacitatea de a te exprima sau actiona.
Caznele la care esti supusa: jupuirea poate semnifica vulnerabilitatea ta, sensibilitatea (pielea reprezinta o protectie iar indepartarea ei te lasa descoperit prozaic vorbind), scalparea mmm..., trebuie sa te confrunti cu acea situatie sau cu o persoana?, in ciuda suferintei si a discomfortului pe care acest lucru ti le cauzeaza.
Se pare ca esti prea exigenta cu tine intr-o anume situatie.(durerea ).
Sfatul primit in vis, urmeaza o perioada de gandire, cu multa chibzuinta.

SAU E DOAR UN VIS :dontknow:
Multumesc, Ioaurora!
In prezent resimt foarta multa apasare pe suflet si sunt implicata in prea multe compromisuri, fapt care ma impinge inapoi spun eu. Am blocaje, asa cum ai spus, din exterior (prea multe) si cateva interioare, dar care depind de primele. Ma simt intr-adevar extrem de vulnerabila si tematoare, zilnic primesc cativa pari in cap si parca nu se mai termina. Exigenta sunt in sensul ca ma determin sa merg mai departe si ma ambitionez la culme.
Mi-as dori sa mai am ceva ragaz si pentru liniste, gandire... dar iarasi nu prea am timp sau spatiu pentru asta (avand in vedere ca nici la munca, nici acasa nu sunt niciodata singura, desi eu sunt obisnuita sa fiu mai tot timpul singura, lucru care imi aduce si liniste).

Asadar, ai descris f bine situatia mea actuala (nu numai psihica).
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ioaurora
membru Club

Mesaj de ioaurora » 12 Aug 2009, 14:09

Imi pare rau sa aud asta.
Capul sus, va veni si soarele.
Eu cred ca vocea din vis e dincolo de subconstient, o forta care te va ajuta sa treci peste toate.
Numai bine. :bye:
Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri. (Amos Bronson Alcott)

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 12 Aug 2009, 14:16

ioaurora scrie:Imi pare rau sa aud asta.
Capul sus, va veni si soarele.
Eu cred ca vocea din vis e dincolo de subconstient, o forta care te va ajuta sa treci peste toate.
Numai bine. :bye:
Stiu asta, sunt sigura ca este ingerul meu care ma atentioneaza sa iau lucrurile ca atare ca vor veni si rezolvarile... Si in acest timp eu sa ma concentrez pe adevarata parte a lucrurilor, pe cea care chiar conteaza: nemurirea spirituala.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ioaurora
membru Club

Mesaj de ioaurora » 12 Aug 2009, 14:29

Da sunt, convinsa ca Cineva te ajuta.
In ceea ce priveste "sa iau lucrurile ca atare ca vor veni si rezolvarile"
Cred ca visul tocmai asta atentioneaza imobilitatea nu e buna.
Dracul mai e si indulgenta, sateptarea ca lucrurile sa treaca de la sine, eu zic si e parerea mea ca trebuie sa iei problemele de coarne in ciuda discomfortului, a tensiunii pe care acest lucru il aduce.

Numai prin miscare produci miscarea.
Ca la rotitlel dintate din mecanismul ceasului, ca sa citez pe cineva drag mie.
:giverose:

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 12 Aug 2009, 15:28

Pai, in vis eu ma aparam cu mainile si ma zbateam mult. Vocea aceea blanda mi-a spus sa nu ma mai zbat ca daca o mai fac voi muri. Si asa am gandit eu lucrurile: sa incerc sa ma calmez si sa las lucrurile sa vina cu rezolvare de la sine pentru ca in caz contrar ma plafonez in lupte inutile cand as avea alte prioritati.
Multumesc foarte mult pentru ajutor, Ioaurora! :giverose:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ioaurora
membru Club

Mesaj de ioaurora » 12 Aug 2009, 15:37

Da asa apare in vis numai ca visele nu se iau in intrepretare asa cum sunt. Ele sunt simboluri si subconstient.
Adica un mic exemplu moartea unei persoane in vis nu e moarte din contra e sanatate buna, viata lunga.
Sunt si simboluri care su aceeiasi semnificatie in vis cu realitatea Ingerul e pozitiv atat in vis cat si in viata.
Acum depinde de fiecare cum percepe. Lupta ta e cea a gandurilor, eu ma refeream la actiune concreta, nu rezolvi omorandu-ti neuronii. O actiune nu ma refer sa te iei la tranta, o actiune poate fi si izolarea ta ca sa iti gasesti puterea. Asta presupune o actiune sa te deplasezi intr-un loc unde sa fii singura asa cum spuneai mai devreme "Mi-as dori sa mai am ceva ragaz si pentru liniste, gandire... dar iarasi nu prea am timp sau spatiu pentru asta (avand in vedere ca nici la munca, nici acasa nu sunt niciodata singura, desi eu sunt obisnuita sa fiu mai tot timpul singura, lucru care imi aduce si linist" :dontknow:

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 12 Aug 2009, 15:39

Am inteles. :)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ioaurora
membru Club

Mesaj de ioaurora » 12 Aug 2009, 15:45

:give_heart:

Scrie răspuns