Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Vise premonitorii

Discutii generale despre vise.
morethenme
membru Pro
Zodie: Fecioara

Re: Vise premonitorii

Mesaj de morethenme » 09 Noi 2010, 21:02

visele pot arata multe...nu neg acest aspect....dar a le interpreta poate rezulta a fi imposibil uneori..

a te increde prea mult in vise e cam riscant cred eu...inainte de orice visul e un mesaj al subconstientului tau...poate fi ceea ce este, poate fi ceea ce ti-ai dori sa fie, poate fi un mesaj asupra a ceea ce intuiesti a urma...a disocia aceste aspecte impune o perceptie profunda a ceea ce te inconjoara si capacitatea de asociere extraordinara..

spre deosebire de carti unde interpretarea depinde de o etalare...cand e vorba de vise, etalarea e o regie complexa a subconstientului tau...tot ceea ce esti, ceea ce ai putea fi, ceea ce ti-ai dori sau nu sa fii sunt elemente stocate in subconstientul tau, iar "scenariul" pe care aceste informatii il creaza, cu siguranta merge dincolo de puterea de intelegere a unei persoane obisnuite.....a interpreta o astfel de reflexie a subconstientului tau poate rezulta a fi ceva imposibil ...

eu una nu cred in vise ce pot arata viitorul....cred insa ca visul poate reflecta ceea ce ti-ai dori sa fie....si desigur, uneori dorintele devin realitate...dar nu ptr ca le-ai visat indeplinite ci ptr ca ti-ai dorit suficient incat sa le realizezi...

desigur insa ...e doar parerea mea... :grin:
And now here is my secret, a very simple secret; it is only with the heart that one can see rightly, what is essential is invisible to the eye. (Antoine de Saint -Exupery)

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 09 Noi 2010, 21:13

Morethenme, eu visam intr-o perioada cu o noapte inainte cine avea sa moara din familia mea. Cu siguranta aceste vise nu erau reprezentari ale dorintelor mele.
Si in nici un caz nu mi-as fi dorit sa visez asemenea situatii!!
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

emma13
membru Club
Zodie: Rac

Mesaj de emma13 » 09 Noi 2010, 21:29

Sunt de acord cu fairy, am visat cu 2 zile înainte moartea tatălui meu, dar hai să zic mă aşteptam la asta.
A fost foarte ciudat când am visat că veneam acasă şi poarta unui, hai să zic vecin deşi locuieşte destul de departe, adică în mod clar nu se vede de la mine de acasă şi drumul meu trece rar pe acolo, era deschisă şi în poartă era prins steagul de doliu.
Nu-l mai văzusem pe om de vreun an de când se mutase la fiica lui, în dimineaţa în care am visat asta am auzit că a murit, iar a doua zi trecând pe acolo am văzut exact ce visasem.
Nici nu se pune problema să mă fi gândit la asta, era ajunul Crăciunului şi aveam cu totul alte gânduri, de altfel era numai un om pe care îl cunoşteam vag :superstition:
"Îndrăzneşte să te foloseşti de mintea ta"

morethenme
membru Pro

Mesaj de morethenme » 09 Noi 2010, 21:36

Nu trebuie sa iti doresti asa ceva...e suficient ca subconstientul tau sa asocieze anumite circumstante din viata ta in momentul respectiv cu posibilitatea ca acelei persoane sa i se intample ceva...sau doar sa existe teama ca acelei persoane i se va intampla ceva....exista "n" situatii care pot fi asociate unui vis....

si apoi nu spun ca am dreptate...spun insa ce cred.....
And now here is my secret, a very simple secret; it is only with the heart that one can see rightly, what is essential is invisible to the eye. (Antoine de Saint -Exupery)

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 09 Noi 2010, 22:09

Eu cred ca exista un subconstient colectiv. Probabil la ala te referi si tu. E cel pe care il putem accesa cu totii. Mai ales in timpul somnului. Sau transei. Dar prin asta se explica visul, la fel ca telepatia, clarviziunea, etc.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

morethenme
membru Pro

Mesaj de morethenme » 09 Noi 2010, 22:14

e posibil ca eu sa nu inteleg mesajul unui vis....poate ptr mine e prea complex....asa ca...se explica de ce nu pot sa cred...anyway ..that's me..asta nu inseamna si ca am dreptate.... :blush:

angellis
membru
Zodie: Balanta

Mesaj de angellis » 10 Noi 2010, 10:53

:grin: pai intr-un fel sau altul, fie ca visul respectiv este o oglindire a dorintelor profunde, fie ca e o coincidenta :superstition:, fara sa fi dorit acel eveniment, tot visezi ceva ce urmeaza sa aibe loc. E bine ca nu mi se intampla doar mie.

911
Zodie: Scorpion

Mesaj de 911 » 17 Ian 2011, 11:32

Si eu am visat decorporalizarea cuiva ....o prietena foarte buna ....din pacate visul s-a adeverit ...anul acesta ,in ajunul Craciunului , ea a plecat dintre noi pentru totdeauna...Dumnezeu s-o ierte !
Avea cont pe acest site ADELA FILOFTEIA !!

camycamycamy
membru Pro
Zodie: Berbec

Mesaj de camycamycamy » 17 Ian 2011, 15:32

jr_fairy scrie:Eu cred ca exista un subconstient colectiv. Probabil la ala te referi si tu. E cel pe care il putem accesa cu totii. Mai ales in timpul somnului. Sau transei. Dar prin asta se explica visul, la fel ca telepatia, clarviziunea, etc.
Hmmm,subconstient colectiv...in sfarsit o idee buna,imi zici ,te rog,mai multe despre asta??
ca eu nu pot intelege cum poti visa ceva ce n-ai vazut niciodata,constient sau subconstient..nu aveau de unde sa aiba informatia,nu se puteau produce nici un fel de asocieri.
Coincidenta sau....telepatie?Dar asta ar insemna ca acea persoana sa stea cu "creierii" pe mine,ceea ce ...nu se putea in momentul acela....sau...se putea?
Multumesc tuturor ce exista in viata mea.

feliuta
Zodie: Pesti

Mesaj de feliuta » 24 Feb 2011, 23:51

angellis scrie::agree: :grin: Bun! Stiu ca o persoana poate sa viseze ce urmeaza sa i se intample. Si evenimentul are loc uneori chiar dupa putin timp dupa ce s-a trezit, alte ori dupa luni de zile. Asta e un dar placut. Dar eu vroiam sa intreb daca a visat cineva o persoana (gen mag, vrajitoare, mesager) care sa-i prevestesca viitorul, evenimente importante din viata. Si sa se adevereasca. Eu am visat ceva de acest gen de ziua mea, si ma gandeam, care ar fi probabilitatea ca asemenea vise sa aibe impact in viata reala? Pt ca un asa cadou (revelatia viitorului) ar fi mai frumos decat orice alt dar, daca ar fi real.
Acum nu stiu daca o sa se intample, eu sper sa nu. Intr-o noapte am visat o tiganca vrajitoare care mi-a spus in felul urmator "Tu nu vei trai mai mult de 30-35 de ani, vei muri rapid". M-am trezit destul de speriata. Nu stiu ce sa cred despre acest vis... :beg:

Scrie răspuns