Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Vise premonitorii

Discutii generale despre vise.
angellis
membru
Zodie: Balanta

Vise premonitorii

Mesaj de angellis » 09 Noi 2010, 12:58

:grin: Este cineva pe acest forum care a avut vise in care sa i prezica viitorul ? Si daca da, sau adeverit, fie si dupa o perioada mai indelungata?

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Re: Vise premonitorii

Mesaj de jr_fairy » 09 Noi 2010, 13:27

Uite-ma! :lol:
Mie mi s-au adeverit dupa perioade scurte de timp. Foarte scurte chiar.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

whisper
membru Pro
Zodie: Gemeni

Mesaj de whisper » 09 Noi 2010, 17:10

Iar eu sunt a 2-a persoana de aici :D
We don't love to be loved; we love to love!

emma13
membru Club
Zodie: Rac

Mesaj de emma13 » 09 Noi 2010, 17:20

Mda şi mie mi s-au adeverit unele foarte rapid, unele par să fie în curs, unele sper să le înţeleg în viaţa asta. Oricum de cele mai multe ori eu mă prind abia după confirmare că a fost premonitoriu :hagirl:
"Îndrăzneşte să te foloseşti de mintea ta"

angellis
membru

Mesaj de angellis » 09 Noi 2010, 17:34

:agree: :grin: Bun! Stiu ca o persoana poate sa viseze ce urmeaza sa i se intample. Si evenimentul are loc uneori chiar dupa putin timp dupa ce s-a trezit, alte ori dupa luni de zile. Asta e un dar placut. Dar eu vroiam sa intreb daca a visat cineva o persoana (gen mag, vrajitoare, mesager) care sa-i prevestesca viitorul, evenimente importante din viata. Si sa se adevereasca. Eu am visat ceva de acest gen de ziua mea, si ma gandeam, care ar fi probabilitatea ca asemenea vise sa aibe impact in viata reala? Pt ca un asa cadou (revelatia viitorului) ar fi mai frumos decat orice alt dar, daca ar fi real.

emma13
membru Club

Mesaj de emma13 » 09 Noi 2010, 17:38

angellis scrie::agree: :grin: Bun! Stiu ca o persoana poate sa viseze ce urmeaza sa i se intample. Si evenimentul are loc uneori chiar dupa putin timp dupa ce s-a trezit, alte ori dupa luni de zile. Asta e un dar placut. Dar eu vroiam sa intreb daca a visat cineva o persoana (gen mag, vrajitoare, mesager) care sa-i prevestesca viitorul, evenimente importante din viata. Si sa se adevereasca. Eu am visat ceva de acest gen de ziua mea, si ma gandeam, care ar fi probabilitatea ca asemenea vise sa aibe impact in viata reala? Pt ca un asa cadou (revelatia viitorului) ar fi mai frumos decat orice alt dar, daca ar fi real.
Şi asta poate fi o formă, în loc să visezi că ţi se întâmplă visezi că ţi se spune viitorul, bănuiesc că o să vezi în timp dacă a fost un vis simplu sau nu :superstition:

angellis
membru

Mesaj de angellis » 09 Noi 2010, 17:57

Mai lipseste confirmarea, asa e, dar pt asta trebuie sa astept, pt ca visul este recent. Si inca n-am ajuns la termenul scadent, pentru a vedea cat de realistic poate fi. :D
Totusi, nu visul meu este important, ci probabilitatea ca altei persoane sa i se fi intamplat.

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 09 Noi 2010, 18:20

Am visat ceva asemanator acum vreo 3 ani aproximativ. Si nu, nu mi s-a adeverit ceea ce imi fusese transmis in vis. Iar termenul este depasit in acea problema.
Dar, raspunzandu-ti la intrebare, exista posibilitatea intamplarii celor transmise in vis.
Legandu-ne chiar de semnificatiile celor din vis:
In cazul in care te visai pe tine traind in acele situatii descrise de mag/vrajitoare, etc mai avea acel vis acelasi impact asupra ta? Sau poate mai mare chiar? Sau mai putin grav?
Ce iti transmite tie subiectul "mag". "mesager" sau "vrajitoare"? Ce conotatie ii atribui tu?
E o metoda de a-ti interpreta in general orice vis.
Eu personal am incredere in visele mele in care eu sunt personaj activ si direct. In cele la care doar asist sau mi se transmit lucruri fara ca eu sa iau parte la propriu nu reusesc sa ma incred. Dar, cum spuneam, depinde foarte mult de propriile noastre deja perceptii, principii... Iar Universul, entitatile iti vor transmite ce e de transmis cu ajutorul cunostintelor tale si conceptiilor tale. Nu iti complica gandirea, dimpotriva. Ei te elibereaza de propriile limitari.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 09 Noi 2010, 18:32

Am avut un vis in care o persoana mi-a dat ceea ce mi s-a parut a fi un soi de cronovizor (obiect care arata trecutul si viitorul ca si cum ar fi filmate) "deghizat" intr-un iPhone si sa vad viitorul ca si cum as fi intrat in ecranul acestui dispozitiv. Acolo am vazut apartamentul schimbat al bunicii mele, care la acea vreme era unul obisnuit, vechi, iar dupa renovare arata exact ca in vis, iar asta a fost mirarea mea cea mai mare. Astea s-au intamplat acum doi-trei ani. Timpul care s-a scurs de la vis la schimbare a fost de vreo sase luni, cred, poate un an. Dar in acel apartament era o femeie pe care n-am cunoscut-o niciodata, plus un caine alb... deci cred ca va mai trece ceva timp pana se va implini si aceasta parte...

In plus, acum o saptamana am visat pe cineva ca-mi spune ca dupa anul 2013 moneda euro va fi inlocuita de dolar si, odata cu aceasta inlocuire, tuturor li se vor impune legile federale care se aplica numai in SUA in prezent...
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

emma13
membru Club

Mesaj de emma13 » 09 Noi 2010, 18:41

Tzadde scrie:Am avut un vis in care o persoana mi-a dat ceea ce mi s-a parut a fi un soi de cronovizor (obiect care arata trecutul si viitorul ca si cum ar fi filmate) "deghizat" intr-un iPhone si sa vad viitorul ca si cum as fi intrat in ecranul acestui dispozitiv. Acolo am vazut apartamentul schimbat al bunicii mele, care la acea vreme era unul obisnuit, vechi, iar dupa renovare arata exact ca in vis, iar asta a fost mirarea mea cea mai mare. Astea s-au intamplat acum doi-trei ani. Timpul care s-a scurs de la vis la schimbare a fost de vreo sase luni, cred, poate un an. Dar in acel apartament era o femeie pe care n-am cunoscut-o niciodata, plus un caine alb... deci cred ca va mai trece ceva timp pana se va implini si aceasta parte...

In plus, acum o saptamana am visat pe cineva ca-mi spune ca dupa anul 2013 moneda euro va fi inlocuita de dolar si, odata cu aceasta inlocuire, tuturor li se vor impune legile federale care se aplica numai in SUA in prezent...
Sper să nu fi fost premonitoriu, asta cu legile federale mi-ar complica viaţa rău de tot o vreme :beg:

Scrie răspuns