Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Cine a scris Biblia?

Reda aici pasaje din Biblie ce ti-au placut in mod deosebit, sau interpreteaza scrierile biblice.
Scrie răspuns
Rodyy
Zodie: Balanta

Cine a scris Biblia?

Mesaj de Rodyy » 25 Noi 2009, 18:54

Lume,lume si iar lume,cine a scris Biblia? Sa nu-mi spuneti a Dumnezeu ca nu cred :D :grin:

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Re: Cine a scris Biblia?

Mesaj de Tzadde » 25 Noi 2009, 21:38

Biblia este, de fapt, o colectie de carti scrise de oameni inspirati de Duhul Sfant si - bineinteles - Dumnezeu, dar pe parcursul timpului au fost cenzurate pasaje intregi, unele carti au fost chiar eliminate, asa ca ceea ce vedem in prezent e mai degraba o versiune ciopartita a originalului...

De asta nici nu citesc biblia, nici nu ma duc la biserica, dar cred in Dumnezeu. :)
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 26 Noi 2009, 00:01

Mda... cenzurata, incepand cu Primul Sinod Ecumenic de la Niceea, din anul 325 A.D., la care imparatul Constantin (sfantul pe care il sarbatorim impreuna cu mama lui, Elena) a pus vreo 300 de episcopi sa decida PRIN VOT raspunsul la intrebarea "cine este Hristos" si tot PRIN VOT s-a decis sa se faca din Sfanta Treime doctrina centrala a bisericii.

Ce interesanta era votarea pe vremea aia, nu?
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Rodyy
Zodie: Balanta

Mesaj de Rodyy » 29 Noi 2009, 23:21

Super interesante raspunsurile voastre.eu oricum nu cred in Dumnezeul biblic si in cel ceresc.E alta macare de peste :D

lil.isis
Zodie: Rac

Mesaj de lil.isis » 20 Oct 2011, 22:29

Tzadde scrie:Biblia este, de fapt, o colectie de carti scrise de oameni inspirati de Duhul Sfant si - bineinteles - Dumnezeu, dar pe parcursul timpului au fost cenzurate pasaje intregi, unele carti au fost chiar eliminate, asa ca ceea ce vedem in prezent e mai degraba o versiune ciopartita a originalului...

De asta nici nu citesc biblia, nici nu ma duc la biserica, dar cred in Dumnezeu. :)

Asta este!Adevarata Evanghelie este tinuta in secret la Vatican ...de ce? in primul rand s-ar desfiinta bisericile..caci Iisus a spus ca biserica este oriunde se vorbeste de Dumnezeu...Biserica ...ridica o piatra si un lemn si aia e biserica...Casa Domnului este peste tot ...Doar el a creat tot ceea ce se vede si ce nu se vede..:)..Si plus multe altele...Apropo...de ce se spune ca sunt 10 porunci?atunci cand invatam la scoala?Astea sunt din vechiul testament...De fapt sunt doar 2 , cele din noul testament , prin care semnifica tot ceea ce trebuie sa intelegem :Sa-l iubesti pe Dumnezeu mai presus decat pe tine , si sa iti iubesti aproapele:)

De aceeasi parere sunt si eu :D

lil.isis
Zodie: Rac

Mesaj de lil.isis » 20 Oct 2011, 22:32

iard scrie:Mda... cenzurata, incepand cu Primul Sinod Ecumenic de la Niceea, din anul 325 A.D., la care imparatul Constantin (sfantul pe care il sarbatorim impreuna cu mama lui, Elena) a pus vreo 300 de episcopi sa decida PRIN VOT raspunsul la intrebarea "cine este Hristos" si tot PRIN VOT s-a decis sa se faca din Sfanta Treime doctrina centrala a bisericii.

Ce interesanta era votarea pe vremea aia, nu?

Si stii de ce??
Pentru ca lumea o luase razna ..cam ca acum ...crime , furturi , razboaie...lumea avea nevoie de ceva mai mult decat un imparat , ceva de care sa aibe frica si ...pana la urma sa aiba un model de urmat ..Iisus Hristos...
Asa este !Ai citit din Da Vinci ?Caci el spune foarte clar acest lucru.

Scrie răspuns