Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Pachete de Lenormand sau Tarot

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Pachete de Lenormand sau Tarot

Mesaj de Peitho » 16 Dec 2009, 12:39

Multumesc iard! Sper sa ma fac cat mai repede bine.
Mi-a sosit pachetul care este absolut superb! :yahoo:
Abia astept sa studiez pe indelete cartile.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 16 Dec 2009, 13:33

Destul de repede a ajuns.
Acu' vreau si eu unu' sa putem studia impreuna :grin:

Sanatate si succes!
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 17 Dec 2009, 13:43

iard scrie:Destul de repede a ajuns.
Acu' vreau si eu unu' sa putem studia impreuna :grin:

Sanatate si succes!
Mersi iard! :cupa:
Cu linkurile date de tine am inceput sa studiez semnificatia cartilor. Sunt destul de complexe, abia astept sa te "innoiesti" si tu cu un pachet la fel. :grin:
Pana una alta, poate am un pic de timp sa fac un pachet virtual pentru orphalese pentru studiu. :)
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 18 Dec 2009, 22:14

Daca tot am zis ca ma abtin sa mai iau ceva... am luat azi Osho Zen Tarot, cu cartea aferenta, versiunea in romana.
:pardon:

Interesant la el este ca are si cartea nr. 79 - Maestrul (de fapt fara niciun numar pe ea), evident cu poza lui Osho... mda, cultul personalitatii merge si la altii. :grin:
Se poate renunta la ea cu succes si devine un Tarot aproape normal, cu urmatoarele suite: Foc, Apa, Nori si Curcubeu. Arcanele majore sunt relativ asemanatoare cu cele obisnuite.

Oricum, e interesant, merge folosit pentru meditatie si dezvoltare, mai putin pentru divinatie, ceea ce era evident. Pentru ca, daca esti cu adevarat patruns de spiritul Zen, traiesti momentul Prezent, "acel prezent care este aici si acum, fara judecata si fara comparatii" (citat din carte).

Am gasit si o pagina web cu toate descrierile continute in carte (in engleza), inclusiv cu posibilitatea de a face etalari cu el online:
http://www.osho.com/Main.cfm?Area=Magaz ... hoZenTarot

Pe ansamblu, la 39 de lei carte + pachet, eu zic ca e destul de acceptabil pe post de cadou de sarbatori pentru fanii lui Osho si/sau interesati de Zen. Abia astept sa citesc cartea, sa vad daca este la fel de amuzanta ca si celelalte carti ale lui Osho :)

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 18 Dec 2009, 22:43

Sa le folosesti cu placere! :)
Imaginile tarotului Osho sunt absolut superbe si foarte sugestive.
Eu inca nu mi-am luat acest pachet; desi m-a batut gandu' de cateva ori, cred ca nu mi se potriveste sau nu m-a atras destul de tare. Mai e un site cu descrierile cartilor, o sa caut linkul si ti-l trimit. :grin:

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 18 Dec 2009, 22:45

Ar mai fi un pachet care m-ar interesa in mod deosebit: 78 Doors. Daaaar trebui sa ma abtin o vreme de la achizitii, asa ca imi iau gandul. :blush:
Si... daca mai citesc mult ceea ce adaugi tu la indrumarul de Marsillia e foarte posibil sa ma convingi sa cumpar si un tarot de Marsillia. :hahaha: Am avut un astfel de pachet, dar a disparut.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 19 Dec 2009, 01:14

Multumesc.

Pana acum am scris doar cateva semnificatii pentru carti. Stai sa vezi cand ajung la Metoda!
Mie mi-au spus niste chestii oamenii aia doar din doua carti trase din cele 22 majore de nu mi-a venit sa cred... si ma joc si eu totusi de niste ani cu Tarotul... :shock:
Secretul (cred eu ca) sta in nenumaratele asocieri care se pot face intre cartile care rezulta in urma calculului; ei considera asocieri contradictorii, asocieri dinamice, "viteza" sau "ritmul" cartilor, in ce parte privesc personajele, culorile cartilor, ca sa nu mai zic de diverse diagonale, coloane si linii... inca nu prea pricep mare lucru, d'aia nici nu ma prea grabesc cu scrisul.
Trebuie neaparat sa pun mana pe alea doua-trei carti scrise de nenea ala francezu' desi cu transport cu tot ies la vreo doua sute de lei pe bucata :swoon2:

Ca tot a venit vorba de Marsilia, tipii aia zic ca poti sa folosesti orice pachet de Tarot care are cele 22 de lame majore "clasice", doar ca Marsilia e mai comun la ei si nu mai trebuie sa adaptezi nimic din metoda...

iard
membru Club

Mesaj de iard » 19 Dec 2009, 16:37

Se vede ca nu degeaba ti-ai zis "Peitho" :D pe mine m-ai convins... asa ca mi-am facut planul si pentru luna ianuarie... am fost azi la librarie si am stat pana mi-au gasit in depozit si mie un Book of Thoth - Etteilla, ca nu mai era pe raft. Asa ca putem sa ne apucam de treaba!

Si daca tot eram acolo, am luat si Universal Wirth ala care ma obseda de ceva timp :sorry: dar incerc sa nu-l deschid pana de Craciun, sa am ocazia sa zic "oare ce mi-a adus moshu? de unde stia ca pe asta mi-l doresc?" :hahaha:

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 19 Dec 2009, 19:42

iard scrie:dar incerc sa nu-l deschid pana de Craciun, sa am ocazia sa zic "oare ce mi-a adus moshu? de unde stia ca pe asta mi-l doresc?" :hahaha:
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
asta e tare.
Ieri este istorie.....Maine este mister...

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 19 Dec 2009, 20:07

iard scrie:Se vede ca nu degeaba ti-ai zis "Peitho" :D pe mine m-ai convins... asa ca mi-am facut planul si pentru luna ianuarie... am fost azi la librarie si am stat pana mi-au gasit in depozit si mie un Book of Thoth - Etteilla, ca nu mai era pe raft. Asa ca putem sa ne apucam de treaba!

Si daca tot eram acolo, am luat si Universal Wirth ala care ma obseda de ceva timp :sorry: dar incerc sa nu-l deschid pana de Craciun, sa am ocazia sa zic "oare ce mi-a adus moshu? de unde stia ca pe asta mi-l doresc?" :hahaha:

Suuuuuper! :yahoo:
Imi pare rau ca te-am bagat la cheltuiala, dar imi pare bine ca am cine sa exersez. Am reusit sa traduc semnificatiile si mi le-am trecut intru-un caietel. Acum sa vedem ce fel de etalari se potrivesc acestui tip de tarot. Am piramida inversa pentru relatie care se zice ca ii apartine lui Etteilla. Am mai gasit una cu 14 carti care insa nu stiu cum functioneaza.
Sa mai citesc un pic si vin in curand cu o etalare pe forum sa vedem ce iese.
Sa porti sanatos si pachetul Universal Wirth!
Acum dau si eu o cautare pe google sa-l vad, ca nu stiu cum arata.
Doamne fereste sa nu imi placa prea mult! :beg:

Scrie răspuns