Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Pachete de Lenormand sau Tarot

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Re: Pachete de Lenormand sau Tarot

Mesaj de iard » 30 Noi 2009, 16:19

De chestia asta ma prinsesem pana si eu :grin:
Treaba e ca la unul din linkurile alea in germana e o baza de date care zice ca are peste 1300 de combinatii explicate... asta era interesant... din pacate accesul la ea pare a fi contra cost :beee:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 30 Noi 2009, 17:23

am observat ca la nemti si in strainatate de obicei se merge extrem de mult pe combinatii stricte, atat la leno, gypsy sau alte oracole de genul (sibbile etc). observ pe diverse bloguri sau forumuri straine ca se merge exclusiv pe combinatii de catre 2 cel mult 3 carti in interpretare si asta se face liniar. nu stiu cat este de eronat... dar personal mi se pare un fel de studiu exact, incearca sa explice pe intelesul tuturor cum este cu cartomantia.
parerea mea este ca parca minimalizeaza totul, lasand impresia ca este accesibila oricui si pierd esentialul neurmarind cartile in ansamblu. probabil tine mult de partea comerciala, cu cat se vand mai multe carti de "specialitate", cu atat cineva are mai mult de castigat.
daca am sti toti sa "citim" in carti ar fi floare la ureche totul. trebuie sa fii inzestrat si cu altceva pt esoterism, nu doar cumparand carti in domeniu. chiar putine persoane stiu si pot sa citeasca in lenormand, eu personal stiu vreo 3. atat. restul (printre care si eu) se joaca
Ieri este istorie.....Maine este mister...

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 30 Noi 2009, 17:32

si ca o completare. baza de date cu combinatii lenormand a acestui forum este total gratuita (trebuie doar facut cont - gratuit si el), si contine mult mai multe combinatii.

Baza de date contine 2658 interpretari.

dar asta nu inseamna ca folosind-o cineva poate sa devina expert in lenormand.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 30 Noi 2009, 18:12

Foarte interesante ideile tale :good:
Tu zici de fapt ca este vorba de o arta, de un talent nativ, nu de o stiinta exacta, da?
Totusi, da-mi voie sa-ti dau cateva contra-exemple, sper sa nu te superi, nu sunt inventate de mine... :giverose:

Luam doi copii, unul are talent la desen, altul nu. Primul deseneaza superb animale, sa zicem. Celalalt face studii, invata compozitie, armonizarea culorilor, perspectiva, copiaza ani de zile tablouri celebre, ajunge ucenic pe langa un pictor mare etc. Dupa niste ani de zile, cel "fara talent nativ" devine el insusi un pictor cunoscut, in timp ce "talentatul" ajunge sa picteze portrete pe malul marii pentru turisti... exista nenumarate exemple...
La fel si in cazul muzicii, unul canta frumos, "dupa ureche", cea mai la moda melodie, altul face lectii de canto, de respiratie, de dictie, invata sa cante la pian pentru a se acompania, descifreaza partituri etc. Primul ramane cu cantatul sub dush, celalalt ajunge la filarmonica.

Repet, nu le-am inventat eu, e plina lumea de oameni talentati... vezi concursurile gen American Idol sau cum se mai cheama. Produc senzatie cele 3 zile proverbiale... si pe urma nimic :dontknow:

Parerea mea este ca nimic nu poate sa inlocuiasca o documentare temeinica din toate sursele disponibile, o cercetare atenta si o analiza critica a opiniilor altora (nicidecum o preluare cu titlu de "litera de lege" a tot ceea ce spun altii prin carti sau prin alte locuri) pana cand suntem capabili sa ne dezvoltam propriile noastre sisteme.

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 30 Noi 2009, 19:09

da, corect, prin perseverenta si studiu, impreuna cu practica continua poti face lucruri extraordinare. aici ar fi si cazul meu sa zic asa... inainte sa ma inscriu pe acest site nu aveam nici o idee despre lenormand si acum pot zice ca leg doua fraze cat de cat coerente legate de niste carti. am citit mult, am exersat, am facut sute de experimente de sufletelul meu si a iesit ceva.
dar... si aici e un mare dar... am doua exemple legat strict de cartomantie. in urma cu mai bine de 10 ani am fost la o tanti la ghicit, prin ceva catune uitate de lume. pot zice ca m-a citit 100%, precum si anii care au urmat (inclusiv de aceasta perioda de acum mi-a zis de atunci). sunt convinsa ca acea tanti de vreo 70 de ani nu cred ca avea mai mult de 4 clase, si clar nu si-a cumparat cursuri si carti despre cartomantie (mi se pare ca folosea carti tiganesti, nu mai stiu exact)
un alt exemplu este o persoana deosebita de la care iar am feedback aproape 100%. din cate stiu ea studiaza cartile de ani buni, este pasionata si exerseaza continuu. dar are acel ceva nativ care o ajuta.

dar ne-am cam abatut de la subiect. raman totusi la parerea ca daca stii sa "vrajesti" putin, te poti da mare ghicitor si faci si bani frumosi. doar sunt atatia printre noi care traiesc bine din asta :lol:

iard
membru Club

Mesaj de iard » 10 Dec 2009, 20:07

Am luat azi Golden Dawn Initiatory Tarot de la o librarie. Aveau si Universal Wirth de care am vorbit mai sus, dar m-am abtinut, desi destul de greu :D
Mai erau cateva interesante... hmmm... pana in ianuarie trebuie sa fac o pauza...

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 11 Dec 2009, 17:21

iard scrie:Am luat azi Golden Dawn Initiatory Tarot de la o librarie. Aveau si Universal Wirth de care am vorbit mai sus, dar m-am abtinut, desi destul de greu :D
Mai erau cateva interesante... hmmm... pana in ianuarie trebuie sa fac o pauza...
Sa folosesti sanatos noul pachet! :D
Ai vazut cumva si Book of Thoth (Etteilla) sau Esoteric Ancient Tarot?
Stiu ca se gasesc, insa sunt curioasa daca arata bine in realitate. :unsure:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 11 Dec 2009, 21:51

Am vazut Thoth (Etteilla), care era pus deoparte pentru tine, conform discutiei... mi l-a aratat doar dupa ce am zis ca stiu ca l-a rezervat cineva... Evident, ca si celelalte, era sigilat, asa ca nu am vazut cartile "pe viu".
Daca-l mai vrei eu zic sa te cam grabesti, ca la sfarsitul saptamanii viitoare iar am drum pe acolo si cred ca iau ori Thoth (Etteilla), ori Universal Wirth :grin:
Si pana in aprilie cand aduc ei din nou marfa mai e taaare muuult!

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 15 Dec 2009, 20:27

Multumesc mult pentru informatii, iard! :giverose:
Se pare ca pachhetul respectiv (The Book of Thoth) chiar a fost sa fie al meu. :yahoo:
Il astept cu nerabdare, mai ales ca sunt foarte foarte bolnava si trebuie sa stau izolata. Imi mai alina suferinta si trece mai usor timpul. :dontknow:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 16 Dec 2009, 00:41

MULTA SANATATE!
Sa-l folosesti cu placere si sa-ti iasa interpretarile cat mai bine!

M-ai scapat de o cheltuiala :grin: ramane doar Universal Wirth in plan... ma rog, mai sunt cateva da' pot sa ma abtzin... cred... desi, daca ma mai gandesc...

Vezi ce simplu e pentru un nativ din Pesti cu ascendent tot in Pesti sa ia o decizie ferma si definitiva? :hmm:

Scrie răspuns