Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Pachete de Lenormand sau Tarot

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Pachete de Lenormand sau Tarot

Mesaj de Peitho » 19 Dec 2009, 22:04

Tocmai am vizionat imaginile noului tau tarot, iard: Universal Wirth.
Seamana cu Tarotul de Marsillia la arcanele majore, insa arcanele minore sunt absolut superbe.
Cred insa ca e foarte dificil de folosit avand in vedere ca nu e scris pe el nici macar numarul cartii, nu mai zic de denumire sau tip (bate, sabii, cupe sau monede).
Ce sa zic... frumos. Semnificatiile sunt aceleasi ca la tarotul de Marsillia sau trebuie sa te apuci de alte investigatii pentru dibuirea acestora? :read:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 19 Dec 2009, 23:08

Peitho scrie:Cred insa ca e foarte dificil de folosit avand in vedere ca nu e scris pe el nici macar numarul cartii, nu mai zic de denumire sau tip (bate, sabii, cupe sau monede).
:grin: Cred ca te-ai uitat pe un site in germana, nu? E un nene care decupeaza imaginile cand le publica, sa nu aiba probleme...
Uite aici sa le vezi intregi pe cateva dintre ele, in toata splendoarea lor :D
http://www.aeclectic.net/tarot/cards/universal-wirth/

In mare seamana cu Marsilia (doar ca este mult mai frumos decat de obicei) si ar trebui sa mearga cam la fel. Oswald Wirth a fost un mare ocultist al secolului trecut si a desenat el cartile majore. Am vazut Tarotul lui din 1927 si nu ti-ar fi placut... o fi fost el francmason, initiat, iluminat, mare filosof etc., da' ca pictor...
Asta scos de Lo Scarabeo este o redesenare artistica a majorelor, in plus au adaugat minorele, dar in minus nu mai sunt literele alfabetului ebraic pe majore.
Peitho scrie:Doamne fereste sa nu imi placa prea mult! :beg:
Avertisment: Achizitia excesiva de pachete de Tarot dauneaza grav buzunarului, produce dependenta si, daca nu este tratata la timp, poate duce la discutii neprincipiale in cadrul familiei. :blackeye:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

greieras
membru Club
Zodie: Rac

Mesaj de greieras » 12 Mar 2010, 19:43

iard scrie:Avertisment: Achizitia excesiva de pachete de Tarot dauneaza grav buzunarului, produce dependenta si, daca nu este tratata la timp, poate duce la discutii neprincipiale in cadrul familiei. :blackeye:
Am aflat mult prea tarziu :hagirl:

iard
membru Club

Mesaj de iard » 15 Mar 2010, 09:56

greieras scrie:Am aflat mult prea tarziu :hagirl:
Cum zic aia: "Just say NO!" :grin:

iard
membru Club

Mesaj de iard » 13 Aug 2010, 11:45

Stie cineva cand si cine a editat Tarotul Egiptean din imaginile de mai jos cu textele in limba romana? Mor de curiozitate, mi-a scapat un pachet de la noi, n-am pus mana pe el... :swoon:

Imagine
si
Imagine

Este vorba despre Egipcios Kier, descris in cartile lui Samael Aun Weor. Incerc sa contactez pe cineva de la site-ul unde am vazut imaginile si semnificatiile (tot in romana).

Scrie răspuns