Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

DIVERSE

Scrie răspuns
DINA
membru Pro
Zodie: Sagetator

Re: DIVERSE

Mesaj de DINA » 02 Aug 2009, 09:38

Lucrurile pe care le iubim, ne spun cine suntem. (Sf. Toma D'Aquino)

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 06 Aug 2009, 12:53

Schimbarea la fata

Imagine

Ev. Matei 17, 1-9

Şi după şase zile, Iisus a luat cu Sine pe Petru şi pe Iacov şi pe Ioan, fratele lui, şi i-a dus într-un munte înalt, de o parte. Şi S-a schimbat la faţă, înaintea lor, şi a strălucit faţa Lui ca soarele, iar veşmintele Lui s-au făcut albe ca lumina. Şi iată, Moise şi Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El. Şi, răspunzând, Petru a zis lui Iisus: Doamne, bine este să fim noi aici; dacă voieşti, voi face aici trei colibe: Ţie una, şi lui Moise una, şi lui Ilie una. Vorbind el încă, iată un nor luminos i-a umbrit pe ei, şi iată glas din nor zicând: "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultaţi-L". Şi, auzind, ucenicii au căzut cu faţa la pământ şi s-au spăimântat foarte. Şi Iisus S-a apropiat de ei, şi, atingându-i, le-a zis: Sculaţi-vă şi nu vă temeţi. Şi, ridicându-şi ochii, nu au văzut pe nimeni, decât numai pe Iisus singur. Şi pe când se coborau din munte, Iisus le-a poruncit, zicând: Nimănui să nu spuneţi ceea ce aţi văzut, până când Fiul Omului Se va scula din morţi.

Tzadde
Antares

Mesaj de Tzadde » 09 Aug 2009, 03:24

Recomand ca acest articol sa fie citit cu atentie, altfel sariturile (si cititul pe diagonala) nu ajuta, ci ingreuneaza intelegerea.

Terapia iertarii

In urma cu doua decenii, un psiholog hawaiian surprindea lumea stiintifica cu ceea ce am putea numi, pe buna dreptate, un miracol. Spitalul de Stat din Hawaii se confrunta in acel moment cu probleme deosebit de grave in sectia bolnavilor psihici care comisesera crime abominabile.
Violenta acestora era atat de mare incat, desi purtau catuse la maini si la picioare, personalul medical se simtea serios amenintat de acestia, iar cei mai multi psihologi clinicieni obisnuiau sa-si dea demisia dupa aproximativ o luna de lucru cu acest gen de pacienti.
In ciuda avertismentelor colegilor bine intentionati, care incercau sa-l convinga sa nu lucreze intr-un astfel de loc, fiindca asta echivala cu o sinucidere in plan profesional, dr. Haleakala Lew Len a acceptat totusi postul. Si atunci au inceput sa apara miracole. Dupa numai cateva luni, s-a dovedit ca in cazul multora dintre acesti pacienti nu mai era nevoie de catuse.

Dozele medicatiei au scazut simtitor la majoritatea pacientilor si chiar s-au sistat in cazul unora. Dupa patru ani, pavilionul a trebuit sa fie inchis din lipsa de... pacienti violenti.
Partea cea mai interesanta este ca in acesti patru ani dr. Len nu a vorbit cu nici unul dintre temutii sai pacienti. Mai mult, nici macar nu i-a vazut! Cerintele sale la ocuparea postului de psiholog clinician au fost de a i se oferi un birou si acces la dosarele criminalilor spitalizati.
"Tot ce a trebuit sa fac a fost sa lucrez asupra propriei mele persoane, a declarat ulterior dr. Len. Daca vrei sa vindeci pe cineva, inclusiv pe un criminal bolnav psihic, o poti face vindecandu-te pe tine."

In prezent trecut de 70 de ani, dr. Len a ajutat cu succes de-a lungul carierei sale, folosind aceasta metoda pe mii de persoane, lucrand inclusiv cu grupuri din cadrul unor organizatii internationale prestigioase, precum UNESCO si Natiunile Unite. Dr. Len detine un doctorat in psihologie obtinut la Universitatea din Iowa, Statele Unite, dar el atribuie remarcabilul sau succes ca psiholog clinician, practicilor de vindecare traditionale invatate de la Morrnah Nalamaku Simeona, o femeie kahuna.

Cine sunt kahuna? In hawaiiana, huna se traduce prin secret, iar kahuna prin pastrator al tainei, cunoscator al secretului, expert, maestru. Daca vreti, kahuna reprezinta echivalentul mesterului in sistemul de bresle medieval. Orice meserie, arta sau mestesug avea proprii sai kahuna. Termenul a devenit insa cunoscut ca echivalent al samanului, vraciului, preotului. Legendele abunda in descrierea puterilor acestor kahuna, capabili sa realizeze vindecari miraculoase, sa influenteze vremea, sa mearga pe carbuni incinsi, sa-si atraga prosperitatea etc.

Morrnah Nalamaku Simeona s-a numarat printre ultimii kahuna veritabili din Hawaii, fiind numita oficial in 1983 de catre autoritati drept o comoara vie a Hawaii-ului (living treasure of Hawaii). Ea a infiintat Foundation of I, o organizatie nonprofit, menita sa raspandeasca filozofia si practicile psihologice ale vechilor kahuna, inainte ca acestea sa se piarda. Metoda traditionala invatata de dr. Len de la Morrnah Simeona si aplicata cu succes la Spitalul de Stat din Hawaii si nu numai, poarta denumirea de ho'oponopono, care s-ar putea traduce prin a indrepta lucrurile, a corecta o eroare.

Metoda este extraordinar de simpla, atat de simpla incat mintea noastra, fascinata de complex si maiastra in a complica masiv si inutil lucrurile, are impulsul de a o respinge imediat. Pe de alta parte, in ciuda simplitatii ei, metoda are la baza principiile huna, care sunt destul de greu de acceptat de noi, cei crescuti in spiritul respectului pentru rational si stiintific.

Lumea este o reflectare a gandurilor noastre. Asemeni lui Buddha, vechii kahuna considerau ca noi cream lumea prin gandurile noastre. Tot ceea ce suntem, tot ceea ce se petrece in viata noastra reprezinta o consecinta a gandurilor noastre.
In cuvintele lui Morrnah Simeona, lumea este o reflectare a ceea ce se petrece in interiorul nostru. Daca ne confruntam cu o problema, trebuie sa cautam cauza in noi insine, nu in factorii exteriori.

• Daca o persoana ne agreseaza, este util sa ne amintim ca ceilalti sunt o oglinda pentru noi si ca agresivitatea respectivei persoane nu este decat proiectia in exterior a propriei noastre agresivitati refulate.
• Daca seful ne spune ca nu suntem suficient de buni pentru postul pe care il ocupam, atunci vorbele lui nu sunt decat o reflectare a ceea ce noi insine gandim in sinea noastra despre noi.
• Daca ne imbolnavim, este bine de stiut ca, pentru kahuna, trupul este o casa pentru ganduri: cauza imbolnavirii rezida in negativitatea unui gand, intr-o eroare de judecata.

Nu-i nimic in neregula cu erorile de judecata, declara cu umor dr. Len. Te pot omori, asta-i tot.

In viziunea unui kahuna, mintea este asemeni unei gradini, iar gandurile asemeni unor seminte. Ele incoltesc si dau roade. Trebuie sa avem grija ce ganduri plantam in mintea noastra, caci, inevitabil, vom culege ceea ce am semanat. Vestea buna este ca orice stres, dezechilibru sau boala pot fi corectate, lucrand asupra ta. Nu este nevoie sa cauti raspunsuri sau ajutor in afara ta. Si nimeni nu iti poate oferi informatii mai relevante decat cele pe care le poti obtine singur, cautand in tine insuti, sustine Morrnah Simeona.

Pentru kahuna, circumstantele exterioare sunt un barometru al nivelului nostru de constiinta. Starea de sanatate sau de boala, prosperitatea sau pauperitatea, succesul sau esecul nostru ori al celor din jurul nostru reflecta nivelul de constiinta la care am ajuns.
Daca nivelul nostru de constiinta se modifica, circumstantele exterioare se schimba rapid, iar nivelul de constiinta poate creste semnificativ, daca ne asumam responsabilitatea pentru tot ce se petrece in viata noastra, pentru tot ce se petrece in jurul nostru.

Vindecarea ori schimbarea incepe cu asumarea responsabilitatii. Ce inseamna sa ne asumam 100% responsabilitatea pentru absolut tot ce se petrece in viata noastra?
Inseamna sa accepti faptul ca tu insuti - si nimeni altcineva - esti creatorul a tot ceea ce experimentezi, al tuturor evenimentelor pe care le traiesti, afirma dr. Len, constient ca declaratia sa poate fi socanta sau chiar revoltatoare pentru majoritatea oamenilor.

O idee foarte greu de digerat, intr-o societate in care ne-am obisnuit sa ne gasim scuze la tot pasul, sa dam vina pe altii pentru ce nu merge in viata noastra, sa cultivam asiduu o mentalitate de victima. Mai mult, aceasta idee este greu de acceptat si de catre persoanele considerate supraresponsabile. Caci una este sa iti asumi responsabilitatea propriilor actiuni si alta este sa iti asumi responsabilitatea pentru actele violente ale unor oameni cu care nu ai avut nimic de-a face si cu care singura legatura pe care o ai este ca locuiti impreuna in acelasi oras.

Multi psihologi ar spune ca o astfel de gandire nu face decat sa ne culpabilizeze in mod excesiv.

Accesul la miracol si, implicit, la supraconstient nu este posibil decat atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Problema adultilor este ca si-au pierdut inocenta, dar si-au accentuat infantilitatea, prin evitarea sistematica a asumarii responsabilitatii. Kahuna afirma ca, reinstaurand inocenta - starea in care nu judecam, nu punem etichete, nu suntem obsedati de castigul personal - viata noastra se poate schimba radical.

Nu va faceti probleme. Intreaga lume este creatia ta si acest lucru trebuie luat ad litteram, afirma dr. Len.

Actele violente ale acelor criminali bolnavi psihic din Spitalul de Stat din Hawaii erau responsabilitatea lui, doar pentru faptul ca acestia aparusera in viata sa.
Problemele lor erau creatia sa si, de aceea, tot ce a trebuit sa faca pentru a-i vindeca a fost sa lucreze asupra lui insusi, sa stearga el insusi gandurile care le-au generat. Exagerare dusa la extrem, am putea spune, chiar daca descoperirile recente din fizica cuantica par a conduce la aceleasi concluzii. Asta inseamna ca daca copiii nostri au o problema de sanatate, ceva din noi a produs acea problema; daca partenerul de afaceri ne trage pe sfoara, noi am facut ca acel lucru sa se petreaca; daca sotul ori sotia ne inseala, noi am atras asta.

Pare absurd. Totusi, evenimentele din viata noastra actualizeaza amintiri, tipare de actiune trecute si reactii ciudate. La urma urmei, toti am experimentat reactii care ne-au surprins si pe noi, si pe cei care ne cunosteau foarte bine - reactii in care parca nu eram noi insine, nu-i asa? Daca te confrunti cu o problema, o situatie limita, un necaz, o suferinta, intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui automat este: ce anume din ceea ce se petrece in mine a generat sau a atras aceasta problema? Apoi trebuie sa stergi gandurile care au produs respectiva problema.

Dar cum putem sti care ganduri au creat-o? Nu va faceti probleme, spune dr. Len. O parte din voi stie. Trebuie doar sa-i dati permisiunea sa o faca."Cand judec o persoana, acea persoana devine un "prizonier al gandurilor mele".

Cream lumea prin gandurile noastre, iar pentru kahuna aceasta nu este o metafora. Este o realitate. In viziunea lor - care este comuna cu cea a tuturor religiilor - Dumnezeu a creat fiinte perfecte, dar noi nu mai putem sa vedem acest lucru, fiindca intre ceea ce exista in realitate si ceea ce vedem se interpune gandul.

Noi nu mai vedem ce exista in realitate, noi nu ne vedem decat propriile ganduri. Lumea este ceea ce credem ca este, afirma Serge Kahili King, doctor in psihologie si o autoritate internationala in materie de huna. Psihologia moderna tinde sa ajunga la aceleasi concluzii, de vreme ce afirma ca oamenii nu reactioneaza la evenimentele in sine, ci la propria lor perceptie asupra evenimentelor. Mai mult, studiile arata ca oamenii tind sa se conformeze perceptiilor altor oameni. Altfel spus, daca spunem in mod repetat unui copil ca este rau, el va ajunge sa se comporte ca atare. Daca unui angajat i se lauda in mod repetat performantele, chiar daca acestea nu sunt tocmai grozave, el va ajunge sa lucreze din ce in ce mai bine.

In limbajul unui kahuna, acest fenomen se exprima in felul urmator: daca eu gandesc intr-un anumit fel despre o persoana, acea persoana devine un prizonier al gandurilor mele. Asta inseamna ca el tinde sa se conformeze perceptiei mele si, mai devreme sau mai tarziu, se va comporta in asa fel incat sa-mi confirme perceptia despre el. Prin urmare, actele unei persoane sunt o consecinta a ceea ce gandesc despre ea si trebuie sa-mi asum responsabilitatea pentru acest lucru. De aceea, a nu judeca este singura atitudine corecta vizavi de o alta persoana.

Daca este ceva de corectat, spun kahuna, atunci acest ceva reprezinta erorile noastre de gandire. Asa stand lucrurile, atunci poate ca nu ar trebui sa ne mire foarte mult ca dr. Len si-a vindecat pacientii, lucrand doar asupra lui insusi.
Ce a facut exact doctorul Len pentru a-si vindeca pacientii? Am repetat incontinuu: Imi pare rau. Te rog, iarta-ma, a declarat senin dr. Len. Asta-i tot.
De-a dreptul socant! Banuiesc ca doctorului Len ii place sa socheze, sa surprinda printr-o lovitura puternica si neasteptata, rutina noastra mentala. El spune ca oamenii, in special vesticii, gandesc prea mult. Mai exact, sunt prinsi in rutina unor programe care ruleaza inconstient. Contrar a ceea ce gandim noi, el sustine cu tarie ca intelectul nu poate rezolva problemele. Cred ca Einstein ar fi fost de acord cu el, din moment ce a declarat ca "o problema nu poate fi rezolvata la nivelul de gandire care a generat-o".

Cere-ti iertare

De aceea, nu trebuie decat sa constientizezi problema pe care o resimti la nivel fizic, emotional, mental etc., apoi sa incepi sa iti purifici gandirea care a atras-o, printr-un proces de cainta si iertare.
"Te rog, iarta-ma ca te-am facut prizonierul gandurilor mele si fiindca, prin negativismul gandurilor mele, ti-am influentat in mod distructiv comportamentul". Asa este in crestinism: ruga trebuie precedata de cainta si de cererea iertarii. Asta este ceea ce poate face constientul: sa se caiasca si sa ceara iertare. Restul este treaba supraconstientului, el este armonizatorul, vindecatorul. Suntem prizonierii propriei minti si nu putem evada folosindu-ne tocmai de minte - temnicerul insusi.

Cum te poti ajuta in viata de zi cu zi?

Acest proces poate fi folosit in cele mai diverse situatii: cand suntem bolnavi, cand cineva apropiat este bolnav, cand ne confruntam cu probleme profesionale, financiare, sentimentale etc.
Daca problema tine de sanatate, atunci putem spune trupului:
Imi pare rau ca ti-am facut rau prin gandurile mele negative. Te rog, iarta-ma.
Si repetam acest lucru cu sinceritate, pana problema dispare.
Daca copilul are probleme la scoala, putem repeta mental:
Imi pare rau ca ti-am creat aceste probleme prin gandurile mele. Te rog, iarta-ma.
Este esential ca trairea sa fie autentica, iar cererea de iertare sa fie pe deplin sincera. Consecinta imediata este un sentiment de iubire, iar dr. Len si Morrnah Simeona declara ca acesta este un semnal ca vindecarea a inceput.

Probabil ca la o prima citire vei respinge aceste lucruri, pe motivul ca sunt prostii, povesti de adormit copiii. Dar kahuna afirma ca supraconstientul este receptiv tocmai la limbajul de copil, ignorand formularile savante. Interesant este ca psihanaliza a ajuns la o concluzie asemanatoare: interpretarile pretentioase, destepte, intelectualizate nu ajung la pacienti.
Accesul la miracol, si implicit, la supraconstient nu este posibil, decat atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Problema adultilor este ca si-au pierdut inocenta, dar si-au accentuat infantilitatea prin evitarea sistematica a asumarii responsabilitatii.
Kahuna afirma ca, reinstaurand inocenta - starea in care nu judecam, nu punem etichete, nu suntem obsedati de castigul personal - viata noastra se poate schimba radical: renuntam la a ne complica viata inutil si ne redobandim bucuria de a trai, devenim mai creativi, ne adaptam mai suplu si mai eficient schimbarilor; iar calitatea relatiilor noastre se imbunatateste semnificativ.

In loc de concluzie

Un medic din Statele Unite ale Americii, dr. Ira Byock, a lucrat foarte mult cu bolnavi in faza terminala si a descris experientele si concluziile sale in doua carti devenite best-seller-uri.
Una dintre ele se numeste The Four Things that Matter Most (Cele ce patru lucruri, care conteaza cel mai mult) si se refera la cele mai frecvente declaratii pe care bolnavii le fac celor apropiati pe patul de moarte. Acestea sunt:

IARTA-MA

TE IERT

MULTUMESC

TE IUBESC

Dr. Ira Bylock considera ca nu trebuie sa ajungem pe patul de moarte, pentru a folosi aceste declaratii care, in opinia sa, au un potential imens in a ne vindeca relatiile si in a ne transforma profund viata.

sursa: ecolife.ro
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 09 Aug 2009, 14:01

o sa citesc acest articol,in cel mai scurt timp...... :)
cu toate ca am o "varsta" :meeting: mai am si eu multe.....multe de invatat :acute: :)

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 09 Aug 2009, 22:23

tocmai ce am terminat de citit acest articol,si pot sa spun ca mi-au ramas intiparite in minte:

"IARTA-MA

TE IERT

MULTUMESC

TE IUBESC"

ca urmare,am lut decizia ca atunci cand "se iveste ocazia"sa folosesc aceste cuvinte magice,"NECONDITIONAT" :)

:thankyou: Tzadde pentru postarea articolului :)

Tzadde
Antares

Mesaj de Tzadde » 10 Aug 2009, 00:33

Un baiat a scris aceste randuri... Am avut ocazia sa-l intalnesc in viata reala, cand am fost la Bucuresti, si pot sa spun ca e o persoana cat se poate de ok. :)

BLANA URBANA

Putini stiu ca abia implinisem 16 ani, cand am primit cadou de la Dumnezeu un sejur la Spitalul 9.

Dar cum a inceput totul?

Pai tata aflase ca sunt gay si vroia sa ma dezmosteneasca, ajunsesem si la notar cu el, apoi parintii mei mi-au stricat relatia pe care o aveam cu iubitul meu de-atunci printr-un scandal monstru in strada, la Dristor, politia ma prinsese in parc cu un tip, si bineinteles obisnuitele confruntari cu diversi sclavi ai sistemului (homofobi).

Pe urma ai mei m-au dat afara din casa (noroc ca era vara).... Si am dormit pe la prieteni si chiar pe o banca.

Pe langa toate astea, de suparare ma apucasem de droguri, si mai tarziu am aflat ca aveam hipersensibilitate la amfetaminele din Ecstasy.

Deci totul mergea cum nu se putea mai bine, si apoi s-a intamplat:

Am inceput sa am senzatia ca sunt urmarit permanent, vorbeam singur pe strada, aveam diverse halucinatii (gen Ioana D'Arc) si aveam impresia ca nu am intimitate, ca e o televiziune care mi-a montat camere in casa si ma filmeaza non stop.

Asa ca am spart o lustra incercand sa gasesc camerele. Alta data m-am plimbat prin tot Bucurestiul cu zvastici pe mine si cu o sapca pe care scria Gay = Om.

Ma rog am facut o groaza de prostii, am furat dintr-un magazin, am spart niste geamuri.....

Apoi s-au prins ai mei ca ceva nu e in regula si am petrecut 2 saptamani in IAD. Adica la spitalul 9.

Cred ca toata lumea stie ca sistemul de sanatate din romania e la pamant, insa cand vine vorba de bolnavii mintal, sistemul de sanatate e SUB pamant.

Stateam in paturi de fier pe scanduri de lemn, cu niste saltele foarte subtiri.
Eram in salon cu un schizofrenic care scotea scanduri de la pat si lovea cu ea fix in bara de la capataiul capului meu, crezand ca vreau sa il omor.

Cand am incercat sa fug de acolo, m-au pus in camasa de forta. La un moment dat pusesem ochii pe un alt nebun, foarte dragut si am fost la un pas sa il violez, dar din fericire cineva s-a prins si m-au umflat de tranchilizante.

Toaleta era chiar langa sala de mese, cu peretii scorojiti, si cu igrasie. Pe holuri se auzeau vesnic urlete si plansete, era mai rau decat in Familia Adam's.

Asta se intampla acum 3 ani, in minunata patrie verde romania. Daca asta era situatia in Bucuresti, va puteti inchipui cam care era (si este) situatia in tara!

Pe urma ai mei si-au venit in fire, dupa ce un psihiatru renumit le-a spus "Aveti de ales intre a-l accepta pe fiul dumneavoastra ca homosexual sau puteti sa il condamnati la o viata de schizofrenic".

Atunci parintii mei au decis ca mai bine poponar decat tzacanit, si mi-au spus ca ma iubesc oricum as fi si ca pentru ei este in primul rand important ca eu sa fiu fericit si sanatos.

Dupa 1 luna de zile, eram vindecat. Din fericire, a fost doar un "episod psihotic" indus.

Dar de ce am trecut prin toate astea?

Din cauza homofobiei si a urii care ii macina pe multi dintre romani. Trebuie ca toti sa retinem o data pentru totdeauna, ca URA DE HOMOSEXUALI E O RUSINE.

Fie ca esti parinte, fie ca esti patron, fie ca esti barman, fie ca esti profesor, fie ca esti de dreapta sau de stanga, intotdeauna vei avea de-a face cu gay.

Si va trebui sa intelegi si sa dai dovada ca esti un om normal, nu un vierme.

Va trebui sa dai dovada ca esti un om care mai are o urma de decenta, nu un soarece scarbos.

Cazul meu nu e unic.

Numai in Europa, se sinucid in fiecare an cateva mii de adolescenti, pentru ca descopera ca sunt gay si pentru ca ei cred ca nimeni nu ii va accepta. (conform ILGA - Europe)

Acesti oameni mor fara nici o vina, si pacatul mortii lor va atarna asupra extremistilor cretini.

In fine, dracul nu e chiar asa de negru. Acum am o viata cat se poate de fericita.

Am un iubit stabil, o sa ma intorc in Anglia cu el, sunt in anul doi de facultate, am o bursa super ok si niste parinti care ma sustin.

Si sunt fericit ca am trecut prin experienta asta, pentru ca am iesit din ea mai puternic.

Sursa: gaygeneration.biz (atentie, nu-i un loc prea... fericit pentru pudici)
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 12 Aug 2009, 15:49

Profetiile lui SUNDAR SINGH

Sundar Singh este un întelept si iluminat indian, care s-a nascut în 1889 în India, în orasul Rampur, regiunea Punjab, si a murit în anul 1933. Crestinat în urma unei experiente spirituale deosebite, legata de aparitia lui Iisus, el a facut o calatorie prin toate tarile crestine în primul deceniu al secolului nostru. Cu aceasta ocazie el a vizitat si tara noastra, referitor la aceasta facând profetiile ce urmeaza. Ele au circulat multa vreme în manuscris in vremea dictaturii comuniste.

Considerate de multi sceptici simple presupuneri si divagatii asupra viitorului României, "Profetiile lui Sundar Singh" uimesc prin claritatea expunerii, prin simplitate si mai ales prin impartialitatea datorata dezinteresului evident pe care un indian crestinat l-ar putea avea în urma unor afirmatii referitoare la viitorul României.

Veridicitatea lor nu va putea fi verificata decât în timp si de aceea decizia de a crede sau nu cele spuse de Sundar Singh va apartine în totalitate. Si totusi, daca veti citi cu atentie, veti sesiza ca anumite profetii s-au împlinit deja.

Misiunea spirituala a ROMÂNIEI

"Sa nu va surprinda acest mod de adresare deoarece fac aceasta pentru a nu va lasa înselati de aceasta înscenare satanica atât de bine pusa la punct. Eu stiu ca România are o misiune Dumnezeiasca de redresare spirituala ce o va face sa se înfatiseze ca un veritabil model demn de urmat întregii umanitati. Este necesar sa fac aceasta marturisire-profetie în fata popoarelor întregii lumi, crestine sau de alte religii, fiindca toate semnele marcheaza schimbarile spirituale uluitoare ce vor avea loc în curând. Spusele mele nu trebuie sa va determine sa ma considerati un fanatic simpatizant al românilor ce îsi imagineaza himerice plasmuiri, caci cea care mi-a inspirat, fara putinta de tagada, aceste profetii este Prea sfânta Nascatoare a lui Iisus, si reamintesc din nou ca, din câte simt, locul de cinste în ocrotirea României îl ocupa Maica Domnului si apoi marile puteri ceresti, la toate acestea mai adaugându-se si majoritatea sfintilor din cer.

În curând aproape toate popoarele neamului omenesc vor deschide ochii contribuind la îndeplinirea realitatii orânduite de Dumnezeu si se vor supune vointei divine mult mai bine decât altadata deoarece atunci vor lua sfârsit într-o mare masura manifestarile îndaratniciei omenesti care au facut cu putinta atâtea actiuni de rea interpretare a vointei divine. Perpetuarea raului se va stavili, revelatiile divine ajungând sa acopere pamântul si facând ca tot ceea ce este placut înaintea lui Dumnezeu sa iasa la lumina, pentru a-i ajuta pe oameni sa atinga întelepciunea si sa se desavârseasca.

Acum, când fac cunoscute aceste profetii, daca as fi român de origine, probabil ca as putea fi învinuit de partinire nationala, iar daca as fi european din comunitatea latina, ar fi fara îndoiala unele motive sa fiu judecat într-un fel omenesc, cu patima omeneasca; însa deoarece sunt un indian iluminat prin intermediul lui Iisus Cristos si ferm stabilit în credinta crestina pot vorbi cu toata usurinta, încredintându-va ca acum nu fac altceva decât sa exprim voia lui Dumnezeu.

În anii care vor veni si lunile ce vor veni, în tara trairii voastre (România), scoarta pamântului va lua foc, clima va suferi unele schimbari, cutremure simtitoare vor distruge multe dintre cladirile existente, uragane si vânturi puternice, terestre si maritime, vor nimici îndrazneala oamenilor bazati numai pe asa-zisa putere a stiintei.

Ingeniozitatea omeneasca pusa în slujba raului va face cunoscute lumii cele mai groaznice crime si pamântul va cunoaste cele mai cumplite boli ce vor aparea pentru a fi nimicita existenta oamenilor rai sau perversi. În acele timpuri de mari schimbari, în alte locuri de pe pamânt un sfert din omenire va disparea fulgerator, iar dupa aceasta, la a doua încercare, din cei ramasi în viata si îngroziti se vor suprima înca aproape un sfert, restul se vor orienta trup si suflet catre Dumnezeu - de la cel aflat la sânul mamei si pâna la cel mai îndârjit tiran ce paseste pe scoarta pamântului. Însa va atrag atentia sa nu socotiti dupa calendarul intereselor voastre meschine schimbarile spirituale la nivelul lumii pamântene, caci iata, dupa cum am vazut eu, aceste transformari vor veni peste voi si va vor lua prin surprindere chiar daca veti ramâne neclintiti în încapatânarea voastra si nu veti ajunge sa credeti în Dumnezeu.

Multi oameni ce alcatuiesc popoarele Asiei se vor orienta catre religia crestina aproape fulgerator, iar o multime de triburi salbatice se vor crestina si datorita marii raspândiri a Bibliei, ea generalizându-se apoi la toate popoarele indiferent de limba, de la Polul Nord si pâna la Polul Sud.

Veti sti ca acele vremuri sunt aproape atunci când Anglia îsi va pierde puterea, iar Franta va fi asimilata de popoarele din jur. Treptat puterile statale vor disparea, ca în locul acestora sa apara o noua putere denumita Federatia Statelor Pamântene cu un singur presedinte, o singura moneda, un singur consiliu de conducere si o singura armata, aeropurtata, folosita doar pentru aparare sau paza interna, soldatii sai având menirea de a pastra ordinea în acele zone.

În acea perioada, Rusia va deveni una dintre cele mai crestine tari de pe suprafata pamântului, Bosforul si Dardanele se vor scufunda, disparând complet de pe suprafata globului, de asemenea, o multime de insule vor disparea, fiind nimicite de cutremure, scoarta pamântului fiind zdruncinata de o multime de urgii ce se vor abate asupra oamenilor. Bisericile purtatoare de har divin se vor uni într-una singura, supranumita Biserica crestina dreptcredincioasa, apostolica si misionara care va pregati aproape întreaga lume pentru transformarile spirituale ce vor avea loc la nivelul întregii planete. Tot atunci va apare anticristul, prin anticrist întelegându-i pe toti aceia care, mai mult sau mai putin constienti, lupta împotriva spiritualitatii veritabile, urmarind sa triumfe fortele obscure ale întunericului si minciunii, ce mentin fiinta umana într-o stare de inconstienta si sclavie letargica, si multe lupte de idei se vor da, fara nici un fel de arma, pentru nimicirea adevaratei credinte în Dumnezeu.

Toate acestea si multe altele, desi poate acum necrezute de unii oameni, mai târziu se vor întâmpla din voia lui Dumnezeu. Vor face exceptie de la pedeapsa focului nimicitor si a macelului ce se va desfasura pe aproape întreg globul pamântesc, România si locurile supranumite sfinte din Palestina. Netrecuta prin sabie va ramâne de asemenea cetatea Vaticanului, dar puterea sa de influenta, atât de pregnant urmarita, se va reduce la zero.

România va trece prin mai multe faze de transformari fundamentale, devenind în cele din urma, gratie spiritualizarii ei exemplare, un veritabil focar spiritual, ce va putea fi comparat cu miticul ''NOU CANAAN'', iar Bucurestiul se va transforma într-un centru esential al acestui foc. Aceasta capitala a polului spiritual al planetei va fi aproape în întregime reconstruita, ramânând în cele din urma o aranjare de constructii, în forma inelara, având 7 km în diametru si va fi considerat de toate popoarele drept un veritabil "NOU IERUSALIM" pamântesc.

Chiar daca spusele mele va uimesc, trebuie sa va marturisesc tuturor ca aceasta se va întâmpla întrutotul în acele vremi viitoare, deoarece aceasta reprezinta vointa atotputernica a lui Dumnezeu si nu a oamenilor. Toate popoarele de pe întreg pamântul vor participa la diferite activitati comune având drepturi egale în acest nou centru spiritual, considerat drept manifestarea NOULUI IERUSALIM biblic, egalitatea în drepturi a tuturor tarilor si popoarelor, fiind pe buna dreptate o conditie esentiala în fata Bunului Dumnezeu. România va trece în viitor prin mari framântari launtrice si prin anumite schimbari externe ce o vor impune exemplar ca prestigiu în conjunctura internationala si prin mila providentei va iesi aproape neafectata din situatia conflictelor razboinice mondiale, declarându-se, datorita spiritualizarii extraordinare, tara neutra, ce îsi va asuma rolul de nucleu ireprosabil al întelepciunii si iubirii divine.

În cele din urma toti dusmanii României vor îngenunchia la hotarele acestei tari si plini de umilinta vor recunoaste misiunea ei spirituala ce se va manifesta prin intermediul teribilei puteri a lui Dumnezeu. Atunci veti vedea cu totii, caci va fi un semn ceresc, fiindca în timpul razboaielor viitoare focul si distrugerile o vor înconjura, dar ea va ramâne neatinsa, întocmai ca o paradisiaca oaza verde, în mijlocul înspaimântatorului desert nimicitor produs de iscusinta omului pusa în slujba raului, de care se vor folosi inteligentele satanice în ultima înclestare la care deocamdata oamenii nici nu se asteapta. În urma bulversantelor schimbari planetare si a unui razboi fulgerator cumplit, în cele din urma nu vor mai ramâne nici învinsi nici învingatori. Vor ramâne trei categorii : mortii, cei raniti si mutilati de pe urma razboiului si supravietuitorii în întregime neatinsi.

Si atunci numarul celor ucisi si afectati de pe urma razboiului va fi atât de mare încât nimeni nu va vorbi nici de pierderea si nici de câstigarea razboiului, caci urmarile acestuia vor fi atât de mari încât vor îngrozi pe toti locuitorii ramasi în viata. Crime, lepra, holera si multe alte boli înspaimântatoare, printre care câteva complet noi, necunoscute înainte, vor bântui scoarta pamântului, afectându-i mai ales pe cei rai, fiare salbatice se vor napusti asupra oraselor si satelor, atacând oamenii. Multe schimbari se vor produce pe pamânt si toate aceste urgii de proportii cel mai adesea neasteptate de oameni se vor întâmpla în anumite situatii fulgerator. Din scrumul, suferintele si încercarile tuturor acestor schimbari si dezastre martorii neafectati si supravetuitorii vor cauta cu multa fervoare calea de apropiere de Bunul Dumnezeu, pe care l-au neglijat mai mult sau mai putin atâta amar de vreme. Cu totii se vor convinge atunci ca nu exista religia adevarului, realizând ca doar cunoasterea ADEVARULUI îl elibereaza, facându-i sa se reintegreze în Absolutul divin pentru a deveni UNA cu Dumnezeirea. Abia atunci omul va realiza ca se afla îmbratisat de Dumnezeu si ca Dumnezeu este viu, etern atotputernic si atotstiutor în fiecare om în parte, sub forma spiritului divin. Toate câte va spun se vor întâmpla si multi dintre voi se vor convinge în acele vremuri de începutul durerilor si încercarilor si tot ceea ce v-am prezis va fi constatat de voi mai târziu, chiar daca lumea se va încapatâna în a nu le crede.

Tot atunci va veni vremea aparitiei acelor oameni puri, înzestrati cu extraordinare haruri divine de care s-a vorbit în urma cu aproape 2000 de ani. Cei cu adevarat evoluati spiritual, care în acele ultime vremuri vor trece cu succes prin feluritele si grelele încercari, vor reprezenta o treime demna de iluminarea lui Dumnezeu, curata, înteleapta si sfânta. În timpurile ce vor veni, România va ajunge si va ramâne o paradisiaca gradina a binecuvântarii divine, a dragostei, a fericirii a puritatii si întelepciunii, în care modul de viata va fi precumpanitor spiritual, elevat si pur, sustinut de o traire sublima în post si meditatie, în duh si adevar, asemanatoare cu aceea a primilor crestini.

Fericita tara si fericit popor sunt minoritarii alesi care traiesc prin poporul român, caci multi dintre ei se vor bucura de imensa mila a lui Dumnezeu pentru poporul român.Ca indian, eu intuiesc ca Bunul Dumnezeu a vrut sa aleaga, dintre toate popoarele, poporul cel mai umilit, cel mai crunt încercat de vitregia celor puternici. Adesea exploatat, amenintat, invadat, terorizat, vândut si cumparat, care aproape la fiecare razboi a fost piata de tocmeala dintre cei ce se razboiau. Amalgamul înfatisarii deosebite a acestui popor, cuprinde virtutile cele mai alese ale fiecarui neam care s-au asimilat în sufletul lui plin de dragoste si omenie; acesta este un popor primitor, înfatisând o nuanta elevata, placuta, pentru ca sa fie pilda de contopire universala cu calitatile divine, cu o dreapta ratiune si o admirabila credinta. Poporul român este de asemenea cel mai indicat popor din lume, gratie compasiunii sale alese si a iubirii sale altruiste, spre a oferi ospitalitate materiala si spirituala tuturor popoarelor de pe fata pamântului.

Al Vll-lea Sinod Ecumenic se va tine în România, iar misiunea principala pentru raspândirea în Asia a crestinismului cu adevarat spiritual, este destinata poporului rus, dar ca putere de influentare a popoarelor în vremurile din urma, el nu va avea nici un amestec. Puterea cu care vor mai fi biciuite restul popoarelor, acolo unde este necesara pedeapsa, se va face prin poporul chinez - rasa galbena - în colaborare cu poporul japonez, care de asemenea, va fi biciul pedepsei dumnezeiesti.

Dupa terminarea teribilului conflict armat ce va sta în fata, toate armele vor fi aruncate sau abandonate, fiindca un nou gen de razboi "al sufletului" va începe. Acesta va fi razboiul fara arme fizice, pentru desavârsirea spirituala, pentru credinta adevarata în Dumnezeu, care aparent va fi fara arme, dar fiind totusi mai periculos si mai dificil de o suta de ori decât cel cu arme. În viitor, puterea papala va dispare treptat si va lua nastere o noua conducere sinodala a carei resedinta va fi întâi la Roma, provizoriu, si apoi la Bucuresti în Noul Ierusalim, pentru totdeauna.

În acele vremuri viitoare, vor fi de 1000 de ori mai fericiti cei care vor urmari desavârsirea spirituala, traind cu o încredere deplina în Dumnezeu, fiindca vremurile vor fi zbuciumate si groaznice si le vor putea suporta cu usurinta numai cei mângâiati, inspirati si hraniti de Duhul Sfânt. Cele ce va spun eu ca vor veni, luati aminte ca sunt durerea a doua si raiul al doilea, caci prin durere ati trecut fara sa va vaitati. În acele timpuri, scaunul judecatii de apoi va fi simtit si vazut de tot neamul omenesc deasupra României, iar în marele oras sfânt Bucuresti, simbolic numit "Noul Ierusalim", care într-o oarecare masura va fi opera aproape a întregului neam omenesc, dar conceput dupa un plan inspirat de puterea Dumnezeiasca, se va construi cel mai monumental lacas spiritual de comuniune cu Dumnezeirea, denumit centrul divin suprem, ce va avea reprezentanti foarte evoluati spiritual din toate neamurile, acestia formând Fraternitatea Veghetorilor Iluminati, care se vor alege dintre cei întelepti. Si va fi compus (Centrul Divin Suprem) din 101 centre mai mici, armonios orânduite, în care se vor afla reprezentati de frunte, deosebit de evoluati, si care vor transmite atât practic cât si teoretic

Dumnezeiescul si Eternul Adevar imensei majoritati a popoarelor pamântului. Aceasta opera arhitecturala va fi capodopera sublimei colaborari a tuturor stilurilor pamântene ingenios armonizate într-o mareata lucrare cum alta nu a mai fost. Înteleptii slujitori ai acestor lacasuri spirituale din "Noul Ierusalim" vor fi perfecti spiritual si foarte armoniosi fizic, cu trupuri de o îngereasca armonie si proportionalitate, fiind cu totii dintre cei 114.000 de întelepti, iluminati neprihaniti si neîntinati, expresia completei desavârsiri spirituale si a unei înalte împliniri Dumnezeiesti pe acest pamânt. Iluminatii veghetori cu trup îngeresc si plin de puritate, vor fi în numar de 400. Ceilalti, care vor conduce centrele inelare, de asemenea cu o spiritualitate deosebita si trup îngeresc, vor fi 101 la numar.

În acest unic loc de pe întreg pamântul vor putea fi vazuti mari iluminati si întelepti, care în anumite momente se vor materializa, putând fi vazuti comunicând prin viu grai cu oamenii de pe pamânt dornici sa afle tainele dumnezeiesti ale spiritului. Toti cei care vor patrunde în acest centru divin vor realiza cu o surprinzatoare usurinta ca sunt copiii divini ai lui Dumnezeu. Fericiti vor fi atunci toti care vor strabate pamântul României, respirându-i aerul, caci toata tara va fi invadata de pelerini dornici sa descopere Dumnezeirea si toate locurile sacre din aceasta tara vor deveni focare transfiguratoare de iluminare si descoperire a adevarului divin.

Acest Centru Divin Suprem va putea cuprinde cu usurinta 2 milioane de suflete. Aceasta lucrare va fi executata în 10 ani, fiindca, desi acest Centru Divin va fi terminat în 5 ani, reamenajarea integrala a orasului din jurul acestuia va mai dura înca 5 ani dupa aceea. În jurul orasului se vor afla gradini cu pamânt fertil de cea mai buna calitate în care, pe lânga diferitele legume, vor creste si vor da rod din belsug pomi saditi, pentru ca nimic sa nu lipseasca traiului locuitorilor sai. Recoltele atunci vor fi îmbelsugate. O multime de sosele mecanice si trotuare miscatoare vor usura mult circulatia, iar anumite mecanisme special orientate vor usura viata locuitorilor si vizitarea acestor locuri.

O multime de noi masini aeriene vor fi puse în slujba acestui oras model si tot ceea ce este mai nou în tehnica, pentru a usura viata, se va afla aici. Acest oras va avea patru sosele, iar accesul în el se va realiza prin patru porti monumentale. În România se va construi un canal care va uni Dunarea cu marele oras reconstruit al Bucurestiului, permitând astfel ca vapoarele, chiar foarte mari, sa ajunga pâna în acest oras minunat. Toate aceste lucrari se vor realiza datorita planului divin, în viitor, într-un interval de timp. Agricultura, viticultura, pomicultura si apicultura vor fi ocupatii de onoare, caci în aceasta tara aleasa se va sista sacrificarea vitelor si se vor consuma mai ales cereale, legume si fructe, lapte si brânza, oua si numai vin curat. Apicultura va fi cea mai aleasa ocupatie, fiindca aceasta tara aleasa va aprecia mult mierea si produsele stupului, folosind pentru jertfa divina numai ceara curata si untdelemn de cea mai buna calitate.

Tutunul cafeaua si alte otravuri atât de daunatoare sanatatii omului vor înceta sa mai fie dorite de oameni, iar înraitii si viciosii vor parasi ei singuri aceasta tara. Vrajitorii, fumatorii, betivii, desfrânatii, criminalii precum si trântorii (lenesii), nu cu forta ci de buna voie, vor renunta la aceste îndeletniciri satanice si aceste vicii se vor reduce încetul cu încetul, disparând aproape în totalitate în cele din urma. Orice locuitor al acestei tari, aleasa de Dumnezeu sa fie exemplu, îsi va câstiga pâinea cea de toate zilele muncind în mod onorabil în functie de posibilitati si menirea sa prin nastere.

Vremurile de exploatare, teroare, înselaciune si asuprire vor asfinti în aceasta tara. Fiecare locuitor al acestui popor ales se va bucura din plin de binecuvântarea si harurile divine, multi dintre acestia fiind înzestrati cu întelepciune si felurite puteri de a face minuni. Toate darurile se vor revarsa peste aceasta tara aleasa, care va avea nobila misiune de redresare spirituala a întregului glob pamântesc.

Toate caile de legatura prin aer, apa si pe pamânt fiindu-i din plin favorabile, România va ajunge una din cele mai prospere si îmbelsugate tari, traind în pace cu toti vecinii sai. Basarabia va fi realipita României pentru totdeauna, caci poporul rus va cinsti aceasta tara aleasa si va renunta la aceasta provincie care va da nastere la multe neîntelegeri. Într-un viitor mult mai îndepartat, însa toate teritoriile învecinate României se vor alipi formând împreuna Federatia Statelor Europene, lucru la care oamenii ajunsesera sa se gândeasca demult.

Tot ceea ce v-am amintit pâna aici este necesar sa se împlineasca, pentru ca sunt adevarate si tot ceea ce va spun va va convinge când toate acestea se vor întâmpla. În vremurile viitoare, poporul rus, plin de dragoste, va veni în ajutorul lucrarii pe care România o va avea de îndeplinit în lume. Înainte de acestea însa va fi foamete prin multe locuri, pâinea va lipsi, vor fi mari cutremure de pamânt care vor face o multime de victime si în multe locuri de pe glob oamenii vor dispare sub daramaturi, care vor aminti cu mare greutate urmele unor orase ce vor dispare de pe suprafata pamântului. Razboaiele, panica si neîntelegerile de tot felul vor face ca marile puteri, cum ar fi Rusia sa se prabuseasca, spre bucuria tarilor mici care o alcatuiesc.

Ateii vor începe sa cerceteze scrierile sfinte si se vor preocupa sa înteleaga stiinta spiritului, cautând sa descopere tot ceea ce este ascuns în om. Gratie acestor cercetari, o noua cotitura se va produce în viata unor pamânteni. În multe locuri de pe pamânt va lipsi hrana. Pentru ca toate aceste urgii sa treaca mai repede sau sa nu fie atât de cumplite, Dumnezeu ma inspira sa va dau un singur sfat: popoare, oameni, uniti-va întru desavârsire, împacati-va cât mai bine, iertati-va si cheltuiti cât mai mult din energiile ramase pentru a atinge eliberarea în Dumnezeu si fericirea vesnica. Faceti totul acum si aici, în aceasta viata si nu amânati desavârsirea spirituala pentru o reîncarnare. Facând tot ceea ce va sta în putinta tinând cu staruinta, fiecare dintre voi se poate mântui.

Pentru a grabi zidirea Noului Ierusalim construiti-va pe voi din dragoste si curatenia si din Duh Sfânt, vietuind în fapte bune pentru ca în acest fel sa dati prilej ca spiritul din voi sa se arate în inima voastra din care sa dea afara neadevarul, egoismul si patima distrugerii care atunci când cresc peste masura, duc la nimicirea omului. În viitor, la aceasta zidire spirituala va fi mult de lucru.

Lacasul închinarii sublime ce se va oferi drept pilda întregii lumi se va realiza prin eforturile însumate ale celor alesi si puri. Oamenii simpli si drepti în inima lor, plini de dragoste pentru Dumnezeu vor fi mult mai grabnic spiritualizati, daca ei vor trai intens sufleteste, consacrând celor materiale o mai mica atentie. Totdeauna cei saraci în dorinte vor fi bogati în multumiri. Preafericiti vor fi cei care vor trai în duhul Dumnezeiesc. Mai ales acestia vor vedea ca simplitatea si puritatea vietii nu înseamna saracie interioara, ci este din contra, o nebanuita comoara spirituala.

Cei simpli si buni detin o superioritate sufleteasca nebanuita. Multe sunt enigmele sufletului omenesc si acestea sunt foarte greu de descifrat pentru acela care nu recurge la cunoasterea de sine. Fiinta umana nu-si poate descoperi Creatorul si nu-i poate întelege câtusi de putin opera, decât daca se descopera pe sine în strafundurile tainice ale fiintei sale. Pentru a ajunge la divina desavârsire, fiecare om trebuie sa urmareasca sa se cunoasca cât mai bine pe sine. Toate acumularile materiale dispar odata cu moartea fizica a omului, în timp ce însusirile spirituale si experientele omului se aduna în spirit pentru vesnicie.

Credinta de nezdruncinat în Supremul Divin este secretul existentei nemuritoare în spirit. Credinta face ca puterea launtrica a fiintei sa devina nemarginita ajutând-o sa se desavârseasca prin unirea cu Dumnezeu în eternitate. Prin credinta binefacatoare, ferma, omul poate atinge fericirea divina.

Iisus spune:" De veti avea credinta numai cât un graunte de mustar, toate le veti împlini, si veti zice muntelui acesta sa se arunce în mare, muntele se va arunca". În aceste cuvinte ni se descopera taina puterii credintei. Adevarul este ca în timpurile care vor veni, pe tot globul, putini vor fi oamenii care vor avea credinta, iar aceia care nu vor avea credinta vor fi dinainte morti, desi vor continua sa traiasca trupeste, fiindca ei vor înceta sa mai aiba legatura constienta cu Dumnezeu. Cel ferm în credinta sa, chiar si când exista trupeste, constata ca toate minunile îi sunt cu putinta si astfel ajunge sa se dezlege de materie si legile ei, devenind atotputernic prin trairea sa spirituala, care îl va revela chiar si pe Dumnezeu.

Prin puterea credintei binefacatoare apar darurile lui Dumnezeu în om. Prin puterea credintei omul se simte de ce trebuie sa faca binele si ajunge soreasca cu ardoare, actionând astfel cât mai des, asemenea creatorului sau. Gratie credintei sale neobisnuite, infinitele puteri ceresti îi vin totdeauna în ajutor si de la acest punct viata launtrica a omului începe sa fie din ce în ce mai fericita. Prin intermediul poporului român ales, Bunul Dumnezeu va vorbi oamenilor de pe tot pamântul trimitându-i pe cei alesi din mijlocul acestui popor în ajutorul celorlalte fiinte omenesti, pentru a le ajuta sa se ridice la o viata superioara si la desavârsirea dumnezeiasca. Pentru Tatal Ceresc orice suflet omenesc este foarte scump, deoarece în centrul acestuia sub forma SPIRITULUI, se afla o scânteie din Dumnezeu.

Daca omul va ajunge sa creada cu tarie ca toate puterile si ajutorul îi vin de la Dumnezeu, atunci el supune întreaga sa fiinta Divinului. Abia atunci viata spirituala a omului scoate la iveala izvoare nesecate de daruire si dragoste si o multime de însusiri alese cum ar fi supunerea, umilinta, evlavia, sârguinta, bunul simt, recunostinta, respectul, nadejdea. Toate acestea si multe altele înfloresc prin credinta. Caci altfel, cum vei iubi ceea ce nu exista si cum te vei supune, daca nu ai ferma convingere a existentei acelei Puteri Divine careia i te supui, sau fata de care vrei sa-ti arati recunostinta? Multi spun ca nu au credinta, dar într-un asemenea caz, de fapt, ei marturisesc credinta lor negativa, distructiva.

În asemenea cazuri existenta credintei contrare este dovedita chiar prin negatie. Gradul de credinta al fiecaruiui om creste sau scade prin manifestarea acesteia în diferite împrejurari.

Toate cele ce v-am spus aici sunt pe deplin adevarate si în timpurile care vor veni, tara cea aleasa de Bunul Dumnezeu va fi focarul redresarii spirituale de pe fata pamântului. Minunile fara de numar ce se vor face în aceasta tara si tainele ce se vor descoperi în vremurile ce vor veni în acele locuri, vor face popoarele lumii sa cerceteze pline de daruire misterele dumnezeiesti.

În România, Dumnezeu va face cu putinta aparitia unor mari miracole pentru acei alesi sa-l descopere, iar necredinciosii sa se întoarca la credinta cât mai repede. În acest popor ales al românilor Dumnezeu a pus o inima calda si iubitoare, firea oamenilor fiind deschisa sa descopere cu usurinta calea catre desavârsire, aproape toti fiind capabili sa lumineze celelalte popoare prin darurile divine pe care le detin.

În acele timpuri viitoare, poporul român, propovaditor al întelepciunii divine va fi o gazda primitoare plina de dragoste ce se va manifesta fara pic de viclenie si pe întreg teritoriul va fi belsug uimitor, pentru ca toti pelerinii ce vor veni sa poata fi îndestulati.

Sediul Crucii Rosii Internationale se va stabili la Bucuresti, în Noul Ierusalim, deoarece descoperirile acestui popor pe linie de medicina si sanatate vor fi extraordinare, situând, de asemenea, aceasta tara pe primul loc în lume. Tot în România vor lua fiinta institutii filantropice si administrative absolut noi, cum nu au fost niciodata pe acest pamânt, de inspiratie divina, care vor urmari trezirea puterilor ascunse din om si amplificarea înzestrarilor spirituale divine.

Poporul evreu va fi aproape singurul care se va opune cu îndârjire influentei binefacatoare crescânde a poporului român cunoscator al Tainelor Dumnezeiesti, dar în finalul acestei lupte se va convinge chiar el ca adevarul sustinut de poporul român este una cu Dumnezeu si apoi nu va mai lupta împotriva divinitatii.

Purtatorii de duh sfânt si marii iluminati din anumite puncte ale globului pamântesc vor marturisi la rândul lor realitatea adevarului propovaduit de poporul român, reconfirmându-l cu toata puterea.

Înainte de a ajunge aici însa, aceasta tara aleasa va trece prin mari framântari care vor pune lumea la grea încercare. Acest popor ales va trece înainte de a ajunge aici prin trei mari încercari. Sfârsitul acestor încercari va fi marcat de un dezastru planetar produs de cutremure care va îngrozi aproape întreaga lume. De asemenea, tot atunci cei foarte bogati îsi vor pierde averile.

În acele timpuri viitoare, pe pamântul ales al României, Noul Ierusalim se va zidi deci în doua feluri: spiritual si material. În acele timpuri viitoare, mai marii popoarelor lumii pamântene se vor uni pentru a realiza o întelegere globala de ajutor mutual si vor centraliza sistemul monetar pentru a dirija cât mai bine viata administrativa la nivelul întregii planete. În acele vremuri viitoare, va apare o forta armata ce va fi educata si unificata pentru a fi universala, prezentând un caracter international. Poporul indian va fi fericit sa cunoasca si sa ajute poporul român în misiunea sa planetara. Gratie relatiilor de prietenie ce se vor lega cu toate tarile de pe fata pamântului, România va scapa ca prin minune din conjunctura razboaielor. În timpurile ce vor veni, America de Nord si de Mijloc vor ajunge sa fie în cea mai mare parte un gigantic cimitir. Aceasta se va întâmpla tocmai în ajunul unor planuri de dominatie prin care se va urmari suprematia asupra întregii planete. Unica în actiune si care se va abtine sa ia parte la punerea în practica a frumoaselor idei si a înfaptuirilor globale ce vor avea loc, va fi Anglia, însa parerea ei nu va fi luata în consideratie, deoarece la scurt timp dupa aceea ea va ajunge sa fie stapâna numai asupra insulelor ei. Coloniile care-i apartin vor fi în totalitate redate libertatii în viitor.

Chiar daca va uimesc cele afirmate de mine, sa nu mire pe nimeni de ceea ce se va întâmpla, deoarece fiecare are ceea ce merita, în final dreptatea, adevarul si lumina spirituala triumfând. Desi trâmbitele adevarului vor suna pretutindeni, mai ales pe pamântul Noului Ierusalim - România, va fi dusa lupta cea mai apriga."

Imagine

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 12 Aug 2009, 16:29

Si cosmarurile ne sunt scrise in stele
(apropos de visul lui jr_fairy) :this:

Imagine
Visele noastre se transforma adesea in imagini terifiante, care ne bantuie noptile. Observatiile facute de-a lungul vremii arata ca si cosmarurile sunt determinate, in oarecare masura, de zodiac. Psihologii incearca sa ne dea o mana de ajutor

Multora dintre noi cosmarurile le sunt familiare. Ele ne bantuie noptile, ne fac sa plangem in somn, sa ne trezim speriati si osteniti pana cand ne dam seama ca nu a fost decat un vis. Dar nu unul oarecare: cel pe care il stim pe dinafara, de mult timp. Cu cateva variante care difera putin intre ele, el ne spune mereu acee asi poveste, cea care ne trimite in valtoarea angoasei noastre de zi cu zi. Acest vis recurent tine de straturile cele mai profunde ale psihicului nostru. El este legat strans de fiinta noastra, cea care depinde in mare parte de impactul astrelor asupra nasterii noastre, adica de tema noastra astrala. Fiecare dintre cele douasprezece semne ale zodiacului are cosmarul sau specific. Care este al dvs.? Descoperiti-l intr-una dintre povestile care urmeaza. Sigur, este foarte posibil sa nu fi visat niciodata asa ceva. Dar poate ca multi dintre dvs. isi vor regasi in cele ce urmeaza cosmarul care ii terorizeaza de atata timp. Si cateva sfaturi sugerate de psihologi.

Berbec

Pusca fara foc

Imaginile viselor dvs. sunt uneori precise, dar de cele mai multe ori neclare, fugitive, stranii. Dar indiferent de natura lor, ele va creeaza de fiecare data acea senzatie ca va aflati in fata unui lucru ostil, pe care trebuie sa-l combateti. In acest cosmar recurent, va aflati totdeauna pe un camp de lupta: intr-o transee, cu pusca in mana, pandind momentul in care veti ataca, ba calatorind cu sabia, catre o fortareata pe care va trebui sa o cuceriti. Sau, intr-o alta ipostaza, va aflati pe o straduta intunecata, inarmati cu un pistol, fata in fata cu niste siluete amenintatoare. Si, de fiecare data, oricare ar fi decorul acestui vis, lucrurile se termina rau: arma de care dispuneti va tradeaza. In momentul in care loviti dusmanul, sabia nu ii face nici un rau, mitraliera se blocheaza, pusca nu ia foc. Sunteti fara aparare in fata unor agresori foarte bine inarmati. Teama va cuprinde inexorabil si, in cele din urma, aruncati armele devenite inutile si incercati sa scapati fugind, cu urmaritorii respirandu-va in ceafa.
Teama subconstienta a Berbecilor: neputinta psihica dar si cea sexuala, spaima impotentei, daca sunteti barbati. Dominati de Marte, planeta actiunii, a virilitatii, Berbecii simt dorinta de a actiona asupra lumii si de a-si demonstra forta "virila" (se intampla la fel chiar daca sunteti femei). Ce se poate intampla mai rau pentru un Berbec este ca mijloacele sale de actiune, "armele" sale, sa devina ineficace.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: Spaima care salasluieste in dvs. are un corespondent real: ca fiinte umane care traim intr-o lume asa de complexa, suntem de multe ori neputinciosi, "impotenti". Subconstientul dvs. cunoaste foarte bine acest adevar. Numai infruntand aceasta realitate, acceptand-o, o sa scapati de angoase. Atentie! Nu sunteti singurii oameni dezarmati uneori de viata. Daca alimentati mai departe mitul individului atotputernic, teama voastra se va adanci.
Taur

Obsesia falimentului

Si cosmarul Taurilor se desfasoara cam in acelasi decor: va aflati intr-o banca, la Cec sau pur si simplu pe strada, in fata unui bancomat. Alteori va aflati fata in fata cu o persoana careia nu-i deslusiti bine chipul, dar care va datoreaza bani. Fie ca elementele acestui cosmar au un aspect realist sau ca iau o forma mai vaga, situatia de baza este aceeasi: aveti nevoie de bani lichizi. De exemplu, visati ca scrieti codul de pe card intr-un bancomat. Sau ca va aflati in interiorul unei banci, desi decorul scenei poate fi uneori fantezist, ghiseul gasindu-se, de exemplu, in mijlocul unei gradini cu flori. In punctul acesta, de fiecare data, visul dvs. se transforma in cosmar. Ceva se strica... Bancomatul va inghite cardul si va spune ca nu mai sunt bani. Sau functionarul de la ghiseu refuza sa va vorbeasca si va trimite la alte persoane, care la randul lor va ignora. Se poate intampla si mai rau, acelasi functionar sa va spuna ca n-a existat niciodata un cont pe numele dvs. Cuprins brusc de o panica ingrozitoare, realizati ca sunteti complet ruinat.
Teama subconstienta a Taurilor: nesiguranta. La fel ca si neputinta care ii tracaseaza in vis pe Berbeci, spaima Taurilor nu este specifica doar zodiei lor, ea exista in sufletul fiecarui om. Dar in calitate de Tauri, sunteti mai sensibili decat ceilalti fata de problemele financiare si, mai ales, va straduiti mult ca in viata de zi cu zi sa ridicati bariere care sa va apere: prudenti, prevazatori, economi, incercati cu toate mijloacele sa va asigurati viitorul. A visa ca toate aceste eforturi sunt in van, va arunca direct in bratele panicii.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: pentru un plus de seninatate, recunoasteti cinstit ca teama de faliment si de saracie va bantuie. Reflectati la ceea ce inseamna saracia pentru dvs., ce ecouri va trezeste in suflet. Utilizandu-va inteligenta pentru a analiza aceasta teama, ii veti dezamorsa, cu timpul, continutul emotional si o veti aborda obiectiv. Nu numai ca veti scapa de cosmaruri, dar veti sti sa va chivernisiti mult mai bine veniturile, punandu-va viitorul la adapost.
Gemeni

Inchisi in labirint

Decorul celor mai groaznice cosmaruri este adesea acelasi: va aflati in interiorul unui loc foarte larg si nedefinit. Poate fi o curte, un spital, o cladire, ale carei detalii nu se vad prea clar. Esentialul este ca va aflati intr-un spatiu care va panicheaza si din care vreti sa iesiti, fara a izbuti. In general, acesta este momentul in care visul incepe sa devina cosmar. Tentativele dvs. se lovesc de tot felul de obstacole. Ascensorul este in pana, de exemplu, si cand o luati la goana pe scari, ele dintr-odata dispar. Sau deschideti o usa pe care scrie "Iesire in caz de pericol", dar dincolo de ea se afla un zid. Va invartiti disperati in cerc. Aveti impresia extrem de neplacuta ca sunteti in inima unui labirint. In final, realizati ingroziti ca de fapt rataciti intr-un soi de inchisoare...
Teama subconstienta a Gemenilor: panica teribila ca rataciti intr-un spatiu necunoscut care va tine captivi. Doua temeri tipice pentru cei nascuti in zodia Gemenilor: pe de o parte, nevoia vitala de libertate, pe de alta, tendinta de a se dispersa, de a urmari doua sau mai multe obiective in acelasi timp, cu riscul de a nu mai sti care este telul prioritar si de a va simti totalmente pierduti.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: cand aveti acest tip de cosmar, subconstientul dvs. va trimite un mesaj - el nu incearca sa va sperie, ci sa va avertizeze. Trageti adanc aer in piept, beti un pahar de apa si intrebati-va ce poate avea, in momentul acela, in viata dvs., o forma de labirint. In ce va simtiti inchisi? In munca? In dragoste? De ce va temeti ca va pierdeti? Ati pornit cumva prea multe proiecte in acelasi timp? Aveti prea multe activitati diverse? Interesele dvs. sunt prea dispersate? Veti gasi, fara indoiala, raspunsul care se cuvine si, prin urmare, linistea.
Rac

Tunelul

Cosmarurile care va chinuiesc noptile incep, in general, intr-un fel anodin. La inceput, va aflati intr-o situatie agreabila. Decorul, care poate fi vag, seamana cu niste locuri in care ati mai fost, cel mai des situate la tara. Sunteti in compania unor oameni pe care ii iubiti, membri dragi ai familiei dvs.: sotie, copii, rude apropiate. Pe scurt, un vis cat se poate de normal. Dar, la un moment dat, lucrurile incep sa devina ingrijoratoare. Peisajul se schimba. Copaci contorsionati si uscati inlocuiesc ciresii infloriti, iar iarba dispare, lasand in loc un pamant parjolit. In momentul acesta, ii pierdeti din vedere pe cei care va insoteau si dintr-o data va inspaimantati: in fata dvs. se afla o campie pustie sau o padure de netrecut. Sa va intoarceti e imposibil, inainte se afla ceva neasteptat si periculos: o grota intunecata, de pilda, in care intrati cu frica. Tot felul de "lucruri" stranii va ating, iar drumul incepe sa se ingusteze, pana ce grota se transforma intr-un tunel prin care trebuie sa va tarati. In mod miraculos, reusiti sa gasiti, in sfarsit, o iesire. Dar cand ajungeti afara, descoperiti ca ea da spre marginea unei prapastii fara sfarsit.
Teama subconstienta a Racului: este cea a pierderii iubirii, a lucrurilor in care investiti sentimente. Fara afectiune, Racii se simt rataciti. Atasati de familie si trecut, pierderea acestui reper ii sperie foarte tare pe nativii zodiei.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: in fond, ce ii sperie atat de tare pe Raci? Necunoscutul? Schimbarea? Viitorul? Zonele pe care nu le pot stapani prin afecte, in care nu pot sa investeasca sentimental, asa cum investesc in prezent (familie, prieteni) si in trecut? Incercati sa va concentrati si asupra viitorului, sa faceti proiecte macar pe un an, si natura spaimelor dvs. se va atenua.
Leu

Regele gol

Este greu sa sperii un Leu. Si totusi, exista un cosmar care va ingrozeste! In acest vis recurent, sunteti in general vedeta, actorul principal. Ori va aflati pe o scena, cu sala plina, ori la un balcon, in fata unei multimi de oameni carora urmeaza sa le vorbiti. Decorul se poate schimba, detaliile la fel, dar de fiecare data va gasiti fata in fata cu o multime care incepe sa va aplaude. Iata insa ca, dintr-o data, visul incepe sa derapeze. Microfonul la care vorbiti nu mai functioneaza. Cineva din public incepe sa fluiere si sa va apostrofeze. In momentul acela, se intampla catastrofa, de fiecare data aceeasi: desi tipati foarte tare, cuvintele nu se aud. V-ati pierdut vocea! Si mai grav, panicat de ceea ce se petrece, realizati ca v-au cazut pantalonii. Incercati sa-i linistiti pe cei care se uita la dvs., dar degeaba, se aud rasete, apoi fluieraturi, huiduieli si, in final, trebuie sa fugiti speriati.
Teama subconstienta a zodiei: pierderea identitatii. Cei nascuti in zodia Leului au o nevoie vitala de a-si afirma ego-ul. Anonimatul ii inspaimanta. Nimic nu este mai ingrozitor decat o lume de clone, in care fiecare este identic cu celalalt. Aplauzele pe care le cautati in vis corespund, pur si simplu, cu nevoia de a fi recunoscuti ca persoane unice.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: daca aveti acest cosmar in mod repetat, inseamna ca va confruntati in realitate cu o situatie in care va indoiti de dvs., de puterea personalitatii pe care o aveti. Pentru a gasi linistea, trebuie sa gasiti ceea ce va pune in dificultate. Oare este vorba despre o provocare profesionala? De un eveniment din viata dvs. familiala sau amoroasa? Cand ati pus degetul pe ceea ce va ingrijoreaza, veti putea actiona in consecinta pentru a rezolva problema. Iar cosmarul va disparea.
Fecioara

Boala

Visul care va impinge in panica se deruleaza mai totdeauna in acelasi fel, chiar daca decorul si personajele se schimba. Ati facut o boala oarecare. La inceput, pare ceva usor. Visati ca ati contractat o gripa, de pilda, sau o tuse chinuitoare. Sperati ca totul sa treaca, dar, incet-incet, lucrurile se agraveaza. Va simtiti tot mai rau si teroarea pune stapanire pe dvs.: v-ati imbolnavit de ceva grav... Ciuma? Sida? Ebola? E cazul sa mergeti cat mai repede la un medic, dar spre stupefactia dvs., trupul vi se opune. Pielea se intinde ca o melasa si va intra in ochi, sira spinarii se transforma in gelatina, picioarele au uitat sa mai mearga... Cand, in cele din urma, vedeti in zare spitalul, e prea tarziu: nu mai aveti putere sa ajungeti pana la el.
Teama subconstienta a Fecioarelor: pierderea controlului. Nici o alta zodie nu simte atata nevoie sa-si domine viata, sa si-o planifice si sa si-o ordoneze, pentru a evita derapajul. Boala oribila pe care nu incetati s-o visati semnifica dezordinea amenintatoare de care va temeti si care, ivita pe neasteptate, poate sa darame intr-o clipita toate strategiile pe care le-ati construit cu migala, pentru a va ordona existenta.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: continuati sa va tineti casa si socotelile gospodariei in ordine si umpleti-va dulapiorul din baie cu medicamente si cu cosmetice: asta va va da siguranta. Dar ceea ce va sperie cu adevarat nu sunt rafturile goale ale dulapului sau pericolul gripei. E mult mai grav: va sperie dezordinea lumii in care traiti. Pentru a o imblanzi, ganditi-va totusi ca dezordinea este o sursa de energie, ca ea ne obliga sa intervenim si sa cautam armonia. Bine intelese, delimitarile pot avea un caracter pozitiv.
Balanta

Inghitit de multime

Ce e rau in visele dvs.? Un soi de ingrijorare care apare ca din senin si care seamana cu o povara de care nu mai puteti scapa. Decorul n-are importanta. Va puteti plimba pe o strada din orasul copilariei sau pe una din cartierul in care traiti. Important este ca urmeaza sa va intalniti cu sotul (sotia) sau cu iubita (iubitul). Nu stiti de ce, dar este ceva urgent. Atunci visul incepe sa devina bizar: dintr-o data, oamenii care se afla din intamplare pe strada incep sa fuga, va treziti mergand impotriva unei multimi care creste si care e gata sa va striveasca in graba ei. Se aude sirena stridenta a pompierilor? Nu arde nimic imprejur. E sirena antiaeriana? Habar n-aveti, cert este ca va lasati si dvs. cuprinsi de panica generala cand, ce minune, cel sau cea pe care ii asteptati se ivesc alergand in multime. Ii strigati, dar nu va raspund. Intindeti mana, dar ei nu va vad. Va privesc cu atentie, dar nu va recunosc. Isi continua drumul, lasandu-va in mijlocul hoardei cuprinse de panica...
Teama subconstienta a Balantelor: abandonul! O teama comuna intregii specii umane, dar care pentru nativii acestei zodii ia o infatisare terifianta. Putine zodii au atata nevoie sa traiasca in cuplu, precum Balantele. Sa stabileasca relatii puternice cu tovarasii lor de viata. Spaima ca acest alter ego, care este partenerul de drum, nu v-ar putea recunoaste devine un veritabil cosmar.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: psihologii va propun urmatorul scenariu - adesea, in visele noastre, "ceilalti", "apropiatii" pe care ii visam, reprezinta de fapt, parti ale propriului nostru subconstient. Sotul din vis nu este totuna cu sotul din viata, ci un alter ego interior, o parte importanta din dvs. Cosmarul va indica deci ca sunteti pe punctul de a pierde contactul cu o parte din personalitatea dvs. Care? E vorba de partea creativa? De cea sociala? De cea afectiva? Cand veti putea raspunde la aceste intrebari, va veti regasi linistea.
Scorpion

Mormantul

Nu va numarati printre cei pe care visele ii sperie prea usor. Si totusi, exista un cosmar care va da fiori. Uneori, visul este foarte confuz, alteori, la fel de clar ca un scenariu de film, dar dincolo de aceste conditii, etapele sunt aceleasi. La inceput, va aflati undeva, la subsol. Poate sa fie un bunker sau, pur si simplu, o spalatorie. Pe pereti sunt instalate ecrane video sau niste panouri cu semnale de alerta. E locul unde se dezlantuie, in curand, debandada: luminile incep sa se aprinda, alarmele suna de pretutindeni. Brusc, peretii din spatele ecranelor incep sa se micsoreze si sa se inmoaie, transformandu-se intr-un morman de pietre si de pamant care inconjoara subsolul, transformandu-l intr-o groapa de cimitir. Instalatia electrica moare. Sunteti singuri in intunericul absolut. Nici vorba sa ramaneti aici! Va chinuiti sa iesiti la suprafata, tatonand locul cu disperare. Pana la urma, gasiti o usa care duce afara. Dar abia ati iesit, cand un suflu puternic va izbeste in obraz si va arde, in vreme ce la orizont apare o ciuperca atomica.
Teama subconstienta a Scorpionilor: moartea! Zodie dominata de Pluton, planeta mortii, a infernului si deci a fortei atomice, Scorpionii sunt deopotriva fascinati si speriati de universul mortii. Dar ceea ce ii sperie cu precadere, mai mult decat dimensiunea metafizica a mortii, este aspectul ei concret: faptul ireversibil ca intr-o zi vor deveni un trup fara viata, asezat in mormant.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: natura dvs. de Scorpioni va pune fata in fata cu cea mai profunda si autentica spaima a fapturii umane: spaima mortii. E dificil sa luptati impotriva acestei frici asa de profunde si naturale. Incercati, totusi, o apropiere spirituala si psihologica de reprezentarea mortii, mizati mai mult pe credinta si rugaciune, si cosmarurile se vor potoli. Pentru adevaratii crestini, lumea de dincolo e o rasplata in care cred. Sigur, asta nu va va scapa pe de-a-ntregul de frica, dar sfarsitul nu va mai fi asa de terifiant.
Sagetator

Jungla

Aveti noroc: faceti parte dintre zodiile care nu au prea multe cosmaruri. Totusi, cateodata apar. In general, decorul viselor dvs. este acelasi: mergeti afara, pe o campie sau intr-o padure care seamana cu o jungla. In prima parte, visul e agreabil: insotiti de un prieten, mergeti in ritm sustinut, privind cu incantare frumusetea naturii care va inconjoara. Dar visul ia o turnura neasteptata: amicul dvs. scoate un urlet de spaima, in momentul cand un sarpe ii iese in drum. Concomitent, spre dvs. se indreapta un jaguar. Singura solutie este fuga, sustinuta si rapida, cu sentimentul oribil ca moartea va calca pe urme. Ati scapat, in sfarsit, si va opriti sa va trageti putin sufletul. Dar sub talpile dvs. pamantul incepe sa fojgaie: paianjeni otravitori, furnici rosii si scorpioni vi se urca, dand asalt, pe picioare...
Teama subconstienta a Sagetatorilor: spaima de necunoscutul naturii, un univers care exercita asupra nativilor zodiei o influenta ambigua. Incantati de varietatea si frumusetea universului natural, ei percep totodata si caracterul periculos al paradisului cosmic, chiar ostil fata de faptura umana. Mai mult ca altii, Sagetatorii, "raliati" la universul naturii, presimt ca "fratia" omului cu acesta poate cateodata sa derapeze.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: oare e necesar sa se lupte cu ele? Oare nu e bine sa stim ca dincolo de barierele de protectie edificate de civilizatie, universul caruia ii apartinem are in el si o parte salbatica, de-a dreptul catastrofala (vezi cutremurele si inundatiile), greu de stapanit si plina de surprize dramatice? Avem tendinta sa uitam, dar catastrofele naturale ne ameninta. Ei bine, Sagetatorii nu uita sau mai degraba subconstientul lor nu se lasa atipit. Daca totusi vreti sa scapati de teama dezlantuirilor de cosmar ale celor patru elemente, duceti-va cat mai des la muzeele de stiinta sau urmariti emisiunile specializate in cataclisme, pentru a va familiariza cu acest gen de amenintari.
Capricorn

Drama la birou

Printre visele rele pe care le aveti exista unul care va scoate din minti. El se deruleaza intotdeauna in acelasi decor: locul dvs. de munca! Desigur, uneori el este diferit de realitate, dar stiti foarte bine ca acela e locul in care munciti. Un birou dintr-o institutie, de exemplu: cand ajungeti dimineata acolo, sesizati ca ceva nu e-n regula - colegii pe care ii salutati par sa nu va cunoasca, iar cand intrati, locurile sunt ocupate de niste necunoscuti. Va intrebati intrigat: ce l-a apucat pe patron sa angajeze atatia oameni? Tulburat, va indreptati catre masa si scaunul dvs., dar constatati cu uimire ca au disparut. Locul e gol! Sau daca masa este acolo, nu mai exista calculatorul si nici dosarele lasate in sertar. O spaima teribila va cuprinde, mai ales cand niste indivizi inarmati cu franghii de transportat mobile va inhata biroul, ducandu-l la vechituri...
Teama subconstienta a Capricornilor: e teama de somaj, de esec social si profesional. Pentru nativii acestei zodii este vital sa-si gaseasca locul in societate, sa-si joace rolul si sa se simta integrati. Chiar daca in realitate viata dvs. profesionala este stabila, va trec sudorile reci la ideea ca esafodajul s-ar putea prabusi.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: explicati-i subconstientului dvs. ceea ce in mod constient stiti prea bine - ca nu exista nici un motiv care sa va ameninte profesia. Si chiar daca asta s-ar intampla, nu va fi sfarsitul lumii. In calitate de adevarati Capricorni, v-ati luat de mult precautii, avand alternative viabile in caz de accident. Straduiti-va sa va imaginati ca ati ramas fara loc de munca si vizualizati la ce s-ar reduce venitul si viata dvs. de zi cu zi. In calitate de bun Capricorn, veti afla imediat o solutie pentru criza.
Varsator

Cosmarul tehnologiei

La fel ca si Sagetatorii, aveti foarte putine cosmaruri. Exista totusi un vis care va produce multe griji. In cadrul sau, aveti de-a face in general cu o tehnologie moderna, cum ar fi informatica. Decorul se poate schimba sau poate deveni mai neclar. Esentialul este ca scrieti la tastatura unui calculator sau navigati pe Internet. Ati gasit cumva un joc formidabil? Sunteti pe cale sa parcurgeti un castel plin de pericole pentru a salva o printesa virtuala? Ati preluat comenzile unei farfurii zburatoare? Conteaza mai putin, pentru ca la un moment dat, calculatorul devine reticent. Cand apasati pe taste, literele dispar. Pe ecran apare un mesaj: "scrieti mai repede", dar nu reusiti. Sau, daca va jucati, totul va scapa de sub control: farfuria zburatoare este facuta praf de o racheta. Pe scurt, totul se strica pana in clipa in care jocul se transforma in realitate: din ecran iese fum si auziti bubuituri in camera. Razboiul spatial v-a cuprins casa. Un extraterestru oribil tocmai a intrat pe usa.
Teama subconstienta a Varsatorului: este teama de tehnologie. Ca Varsator, inventiile va fascineaza. Dar sunteti mai sensibili decat ceilalti in fata pericolelor potentiale pe care le prezinta progresul. Mitul lui Frankenstein, povestea revoltei creatiei omului impotriva lui insusi, nu este pentru dvs. un simplu mit.
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: daca aveti acest tip de cosmar inseamna ca subconstientul dvs. presimte ce se poate intampla. Si uneori are dreptate! Pentru a pastra aceasta luciditate, dar scapand de aspectul infricosator, nu aveti decat o solutie: sa discerneti ceea ce, in cosmarul dvs., tine de avertismentul real si ce tine de panica fara fundament. Astfel o sa ajungeti din nou sa fiti linistiti.
Pesti

Valul

Imaginatia dvs. fecunda inventeaza multe vise, uneori agreabile, dar de multe ori inspaimantatoare. Una dintre temele care revin in mod regulat in cosmaruri e legata de mare. Va aflati pe o plaja cunoscuta sau intr-un decor nedefinit? Nu conteaza: important este oceanul care se afla la picioarele dvs. La inceput, totul evolueaza normal. Vremea este frumoasa, va vedeti copiii cum se joaca in nisip. Dar la un moment dat, ambianta se schimba: vedeti aripa unui rechin indreptandu-se catre copii? O furtuna puternica porneste din senin in timp ce inotati, trezindu-va intr-o mare dezlantuita? Cerul este negru si apa inghetata. Incepe sa ploua, ploua torential si nu mai vedeti la doi metri in fata. Algele se lipesc de dvs. si va trag spre fund. Va zbateti si, cand izbutiti sa scoateti capul la suprafata, vedeti venind un val urias. Va intoarceti si inotati inapoi catre plaja, avand in urma valul care va urmareste. Ajungeti pe nisip, fugiti cat puteti de repede, dar stiti ca valul inca va urmareste si o sa va inghita.
Teama subconstienta a Pestilor: este chiar teama de... subconstient. Zodia dvs. va doteaza cu o structura psihica fluida. Frontiera dintre diferitele niveluri de constiinta - clara si solida la altii - este pentru dvs. poroasa. Stiti ca nivelurile obscure ale psihicului dvs. se pot scufunda uneori si asta va ingrozeste...
Cum sa luptati impotriva acestor temeri: cititi lucrari de psihologie si de spiritualitate. Intelegand cum functioneaza psihismul, o sa aveti mai putine zone de umbra. Si, in loc sa fiti speriati de fluiditatea spiritului dvs., veti descoperi ca ea reprezinta o forta cu un mare potential de creativitate si evolutie.

ImagineImagine

alexdyana
membru Pro
Zodie: Scorpion

Mesaj de alexdyana » 12 Aug 2009, 16:42

Mie la scorpion mi se potriveste...cel mai urat lucru mi se pare sa fii un mort, o bucata de carne pe cale sa putrezeasca. Cand am fost la morga prima data in anul 1 de fac mi am zis chiar nu conteaza nimic in viata asta ca toti ajungem bucati de carne indiferent de statut, bani, cati neuroni avem etc. Si eu vreau sa fiu arsa nu inmormantata!Urasc sentimentul ala ca sunt o bucata de carne inerta! :this:

DINA
membru Pro

Mesaj de DINA » 12 Aug 2009, 18:01

Perseide 2009

Imagine

Ca de obicei, în luna august își face apariția curentul de meteori Perseide.

Denumite după constelația din care par că vin, Perseidele reprezintă unul dintre numeroasele roiuri de meteori activi într-un an. Perseidele sunt cunoscute pentru că este perioada concediilor și a vacantelor, perioada din an când oamenii petrec mai mult timp sub cerul liber, noaptea.

Fenomenul de stea căzătoare este arhicunoscut. Dâra luminoasă de pe cer este lasată de o particulă sub 1 mm diametru ce arde în atmosfera Pamantului, la frecarea cu aerul. Pentru o fracțiune de secunda vedem acest fenomen, denumit de astronomi meteor. Particula de praf cosmic care arde în atmosferă se numește meteoroid, iar pietroiul care cade pe Pământ se numește meteorit.

Toate aceste particule de praf vin de la cometa Swift-Tuttle, care, când trece pe lângă Soare, sublimează şi praful cosmic prins în nucleul îngheţat este eliberat în spaţiu.

Predictiile din 2009

Orice roi de meteori are o anumită perioadă în care este activ și un moment de maxim, în care activitatea meteorilor este cea mai mare.

Pentru Perseide perioada de activitate este între 17 iulie și 24 august. În această perioadă se pot observa, pe lângă meteorii ce nu aparțin unui curent (sporadici), și meteori ce par că vin din constelația Perseus.

Maximul curentului va veni pe12 august, la ora 19, ora României. În aceasta perioadă se vor observa cei mai mulți meteori. Chiar dacă la noi va fi zi, în noaptea de 12-13 august vom putea multe stele căzătoare.

Cea mai buna perioadă de urmărire este dupa miezul nopții până dimineața.

Cer curat

Fenomenele astronomice se urmăresc cel mai bine din locurile cu cer curat, lipsit de lumini parazite. Așa că din orașele mari nu se pot observa mulți meteori. Cel mai bun este un loc la țară sau la munte. Este bună și un loc de observații aflat la marginea orașelor mari. Cei ce vor observa din zonele cu cer curat, pot vedea maxim 100 de meteori pe oră. Cei ce observa din orașe vor vedea 10-20 de meteori pe oră.

Cum se observa?

Pentru vedea meteori nu aveti nevoie de nici un instrument astronomic. Va trebuie ceva pe care sa stati intins, un sac de dormit sau un sezlong. Va mai trebuie imbracaminte groasa pentru ca noptile de august sunt destul de racoroase. Pentru a vedea cat mai multi meteori, este nevoie sa priviti cerul macar o ora. Cu cat observati mai mult cu atat vedeti mai multi meteori. Desigur este binevenita o pauza scurta pentru dezmortire.

Ce se va vedea?

Locul de unde par ca vin meteorii din curentul Perseide. Imagine mai mare

Urmărind bolta cerească veți vedea stelele și Calea Lactee. Uneori o dâră luminoasă, ce va dura mai puțin de o secundă, se va vedea printre stele.

În vechime părea că una din stelele de pe cer a căzut, de aici venind numele de "stea căzătoare". Desigur ca stelele nu au cum sa cadă. Ați observat o particulă foarte mică, sub 1 mm diametru, ce a intrat în atmosfera Pământului și la frecarea cu aerul a luat foc.

Predicțiile spun că se vor vedea maxim 100 de meteori pe oră.

În direcţia est vom putea vedea constelaţia Taurus ce conţine aglomerarea stelară Pleiadele sau Cloşca cu Pui.

Imagine

Este ploaie de stele?

Nicidecum. În timpul unei ploi de stele se pot observa câteva mii de meteori pe oră, acestea fiind foarte rare.

sursa:
Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu".

Scrie răspuns