Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Despre machiaj

Scrie răspuns

Ce parere ai despre machiaj?

Ma machiez in fiecare zi, chiar daca stau in casa.
3
9%
Ma machiez de fiecare data cand ies afara din casa.
22
65%
Ma machiez doar la ocazii speciale.
5
15%
Nu ma machiez niciodata, imi place varianta naturala.
4
12%

Voturi totale: 34

mihaela
membru Club

Re: Despre machiaj

Mesaj de mihaela » 29 Oct 2008, 22:28

Mihnea scrie: Traim intr-o lume artificiala, si facem totul pentru a deveni din ce in ce mai artificiali.
Uau, ai dreptate, Mihnea, dar in cazul de fata risti sa-ti pui aproape toate femeile in cap :lol:
Pana la urma asa este, ar putea fi privit si asa, ca un artificiu machiajul. Probabil ca el a aparut ca o compensare a faptului ca prin gandire si actiune negativa, si prin alimentatie improprie (ultra rafinata, prea multa carne, consumul de alcool etc) si mai ales prin lipsa de aspiratie spirituala (a incerca sa fi mai buna, a-i multumi lui Dumnezeu pentru ce ti-a dat) femeile au inceput sa se ofileasca, sa-si piarda frumusetea. Si in loc sa inceapa cu infrumusetarea interiorului, incep cu efectul, adica cu exteriorul.
Varianta "sunt mai urata cand imi dau jos fardurile" poate sa fie, din pacate, reala daca nu se are grija si de alte aspecte- alimentatie cat mai naturala, lichide si mai ales demachierea corespunzatoare.

crinam
Princess
Zodie: Capricorn

Mesaj de crinam » 29 Oct 2008, 23:38

Mihnea scrie:Care este parerea ta despre machiaj? De ce crezi ca se machiaza femeile? Ca sa arate mai bine, desigur. Dar pentru ce? Pentru a impresiona barbatii, probabil. Sau nu?
Asa suna un articol dintr-o revista de moda "Indiferent de vârstă şi de textura pielii, uscată sau grasă, poţi arăta întotdeauna atractivă cu ajutorul machiajului, având un ten curat şi neted. Machiajul de zi trebuie însă să fie subtil, accentuând calităţile unui chip şi ascunzând defectele."

... poti arata intotdeauna atractiva ! atractiva pentru cine ?

O femeie care se considera frumoasa, care se simte bine in propria piele nu are nevoie de machiaj. Machiajul nu este intotdeauna un mijloc de atractie, ca este folosit in acest scop de catre unele femei :pardon: , dar uneori te trezesti dimineata dupa o noapte alba, cu cearcane de-un deget si nu te simti tu bine in pielea ta ! pur si simplu nu te placi tu pe tine, nu are nici o legatura cu "a atrage atentia motanilor"

Un machiaj bine realizat, la fel ca si o tinuta care sti ca te avantajeaza sau o coafura care pune in valoare trasaturile fetei, i-ti da mai multa incredere in tine. Toate aceste la un loc dezvaluie si sunt in functie de personalitatea fiecarei femei.

Ca barbatii sunt mai atrasi de femeile machiate, hm, nu as spune, doar ca un anumit machiaj denota disponibilitatea femeilor pentru sex si atunci vor aparea cu siguranta avansuri in acest sens. Barbatii sunt atrasi de o femeie cu sex-appeal, personalitate, atitudine etc, machiata sau nemachiata, dar machiajul este o invitatie din partea femeilor.
Am simtit-o pe pielea mea, desi ma macheam destul de discret si cat mai aproape de varianta naturala doar ca machiajul i-mi pune in evidenta ochii, iar ochii se spune ca sunt oglinda sufletului.

jemilia
membru Pro
Zodie: Sagetator

Mesaj de jemilia » 30 Oct 2008, 07:54

Ce sani mari avea fata din poza..ca m-am si speriat..si inca e mica! :D Pana la urma concluzia e, ca ne machiem pentru ca asa vrem! :grin:

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 30 Oct 2008, 08:08

Imagine
[URL=http://g.imageshack.us/img505/sarahbrightmanjh9.jpg/1/][IMG]

Sarah Brightman in doua ipostaze.. Sa va intreb care va place mai mult? :jester:

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 30 Oct 2008, 08:13

Am vrut sa adaug ceva, dar cum nu merge.. In ceea ce-i priveste pe barbati, sunt multi care isi incurajeaza prietenele, nevestele, sa se machieze. Daca nu ar fi asa, ma gandesc ca daca toti ar fi impotriva, probabil multe dintre femei nu s-ar machia.
Si un p.s. Recunosc ca am avut momente de "aberatie" (ma simteam datoare cu raspunsul asta).. la prima intrebare.. Cand am avut cearcane sau m-am simtit oribil, mi s-a intamplat sa-mi dau cu o umbra de creion, in casa.. :blush: Dar niciodata cand am fost singura :lol: .

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 30 Oct 2008, 08:17

O femeie nemachiata e considerata nefeminina, neingrijita. Si nu cred ca femeile nemachiate sunt urate. Exemplu: pe plaja, dupa ce ies din apa femeile (marea majoritate a lor) sunt nemachiate. Si sincer... nu mi s-a parut ca ma aflu printre monstri. Mai ciudat e sa vezi o femeie fardata excesiv intr-un asemenea cadru. Femeile sunt frumoase si asa cum le-a lasat mama natura.

Iar perceptia conform careia suntem mai urate fara machiaj e eronata si vine din pretentiile prea exagerate fatza de noi insine si din comparatiile pe care le facem cu modelele pe care le vedem zi de zi (din pictoriale, reclame etc).
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 30 Oct 2008, 08:22

Mar, daca o femeie este palida, stersa, fara sprancene sau gene, are un aspect bolnavicios, va arata la fel de bine nefardata ca o alta cu trasaturi frumoase care a copilarit sa zicem, la tara si s-a hranit cu alimente sanatoase? Despre asta este vorba. Cea din al doilea caz ar fi pacat sa se machieze..

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 30 Oct 2008, 09:28

Mihaela, ai dreptate. Nu e ceva rau sa incerci sa iti maschezi sau sa iti corectezi defectele, dar sa nu faci o obsesie din asta.
Eu cred ca nici o femeie nu e cu adevarat urata, ci doar imperfecta. Eu, spre exemplu, simt ca o persoana machiata exagerat transmite raceala, parca ma obliga sa tin distanta.

Si apropo de femeile palide: a fost o perioada in istorie in care aceste femei palide, sterse cu aspect bolnavicios, erau foarte la moda si considerate chiar frumoase.
Acum, ai dreptate, sunt iesite din trend :D . Se poarta bronzul artificial, extensii, machiaj permanent, gene false...adica totul cat mai fals. Poate ca celor ce vor urma dupa noi li se vor parea ridicole aceste preferinte din zilele noastre.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 28 Noi 2008, 20:57

Imagine
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 29 Noi 2008, 20:57

Imagine

"Frumusetea sta in ochii celui care priveste".
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

Scrie răspuns