Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Despre machiaj

Scrie răspuns

Ce parere ai despre machiaj?

Ma machiez in fiecare zi, chiar daca stau in casa.
3
9%
Ma machiez de fiecare data cand ies afara din casa.
22
65%
Ma machiez doar la ocazii speciale.
5
15%
Nu ma machiez niciodata, imi place varianta naturala.
4
12%

Voturi totale: 34

jemilia
membru Pro
Zodie: Sagetator

Re: Despre machiaj

Mesaj de jemilia » 29 Oct 2008, 07:49

Nu era vorba de asta... :grin: Si eu ma machiez ca sa ma simt bine, mie chiar imi place! :grin: Ti-am mai zis ai dreptate, dar nu au gasit poze cu altfel de femei! Ce amuzanta esti! :lol: Stiu ce ai fi vrut sa spui, ca nici eu nu sunt obsedata, dar ca si discutie legata de sexualitate, trebuyie sa recunoastem ca o tipa machiata, atrage mai mult decat una fara machiaj, dar asta ca prim contact vizual, ptr ca apoi lucrurile s-ar putea schimba! :grin:

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 29 Oct 2008, 08:11

Mie acest subiect mi se pare o provocare (in alt sens!) nu prea fair-play.

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 29 Oct 2008, 10:24

Am avut o perioada in care foloseam doar un creion dermatograf si mi se parea ca arat foarte bine. Acum cand sunt intr-o comunitate in care toata lumea se machiaza, am inceput si eu. Dupa ce ma demachiez parca sunt mai urata acum. :grin: decat atunci cand nu prea foloseam produse de make-up.
Citeam undeva ca femeile care sunt obsedate de machiaj au probleme legate de increderea in sine, dar doresc cu tot dinadinsul sa-si manifeste autoritatea.
La noi in Romania femeile se machiaza mult prea mult si mult prea strident. Uneori acest make-up strident indica prostul gust.
Eu sunt pentru un make-up cat mai natural care sa puna in valoare frumusetea noastra si sa arate ca ne ingrijim.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 29 Oct 2008, 12:31

MAR scrie:Acum cand sunt intr-o comunitate in care toata lumea se machiaza, am inceput si eu.
De ce are atata importanta ce fac altii? Poate ca femeile ce nu se machiaza pot fi definite ca fiind deosebite, altfel. Poate tocmai acest lucru va atrage atentia motanilor, ce ziceti? (desi nu m-as incumeta sa ma uit inca odata la videoclip). Dar exista si femei frumoase nemachiate.

Pentru ca in continuare cred ca este vorba despre a atrage atentia motanilor. In afara de o intreaga afacere, ce merge tocmai datorita efectului de turma, asa cum este intreaga lume in care traim (Valentine's day, Halloween etc).
Tempus est optimus iudex.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 29 Oct 2008, 14:34

Mihnea, daca iti vine sa crezi atunci cand am inceput sa ma machiez primele care au observat acest lucru au fost femeile. Si tot ele au fost cele care si-au schimbat atitudinea. Au inceput sa ma priveasca altfel...mai ca fiind de-a lor. Mai mult respect, complimente, chestii de genul "ce aranjata esti azi!", "ce parere ai despre x produs?"
Pe cand barbatii observa mai degraba o fusta un pic mai scurta, o bluzitza mai mulata si atunci sa zicem ca se uita altfel...
Ceva amuzant: lucram intr-un birou unde colegii mei erau numai barbati si intr-o zi mi-am schimbat culoarea parului (schimbare mai mult decat evidenta). Prima remarca "Vai ce rochie frumoasa ai!"
La mine machiajul a fost mai degraba o incercare de integrare, de acceptare in "turma".
Iar pentru mine rujul roshu e de-a dreptul respingator, nicidecum ceva provocator si, indiferent de moda, nu mi-as da cu asa ceva.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 29 Oct 2008, 14:49

Subiectul asta pe care l-ai deschis e mai mult decat interesant pentru ca in jurul lui s-a creat o industrie uriasa (aceea a produselor cosmetice), au aparut nenumarate publicatii glossy pentru femei, au schimbat perceptia oamenilor vizavi de cum trebuie sa arate o femeie.
Din cauza acestei perfectiuni artificiale, celebritatea incepe sa fie asociata cu aspectul fizic, nu cu anumite performante sau competente.
Am o prietena care lucreaza la banca, iar intr-o zi cineva din conducere i-a spus "Te rog sa nu mai vii nearanjata... adica nemachiata!" Si s-a conformat, desi e si frumoasa si arata impecabil.

A fi "la patru ace" si "varuita" a devenit mai degraba o obligatie sociala.

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 29 Oct 2008, 19:21

Atunci, daca ar fi sa devenim paranoici, am putea presupune ca filmul pus la dispozitie de Rozi intr-un mod nevinovat nu este altceva decat o manipulare in masa. Daca cele din videoclip arata asa in mod natural, si arata cu totul altfel cand sunt machiate, femeia din popor ar putea sa traga imediat concluzia ca si ea va arata la fel, daca va incepe sa cumpere tot felul de pomezi. Acestea in timp, devin absolut necesare, actionand intocmai ca un drog.
MAR scrie:Dupa ce ma demachiez parca sunt mai urata acum. :grin: decat atunci cand nu prea foloseam produse de make-up.
Traim intr-o lume artificiala, si facem totul pentru a deveni din ce in ce mai artificiali.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 29 Oct 2008, 21:12

rozi ai dreptate cu atitudinea .

eu nu sunt o femeie frumoasa dar "ma cred" . :grin: si conteaza .

poti fi frumoasa dar sa nu ai sexapeal si invers .

de cate ori nu ati vazut un cuplu la prima vedere nepotrivit din punct de vedere fizic . "ba,da'ce urata e aia,ce-o fi vazut la ea"

sau o femeie care are succes la barbati ,toti sunt in limba dupa ea si nu e o frumusete si nici de pe centura :grin: .
ce or fi vazut frate la ea ?
il are pe vinoncoa'

iar vinoncoaul asta vine din atitudine, din interior.

si ca sa fiu in topic .......machiajul hmmmmmm

am vz odata pe discovery un reportaj despre sabloanele de frumusete . de ce credem noi ca femeia aia e mai frumoasa ca cealalta etc.
totul tine de perpetuarea speciei

barbatu iesit la vanatoare trebuie sa-si aleaga o partenera sanatoasa pt a putea sa se inmulteasca.
buzele rosii denota vitalitate sanatate pe cind unele palide poate sa insemne nu stiuce boala.
pilozitate mare a fetei iar poate fi o dereglare hormonala .
etc
nu mai tin minte toate detaliile .

in concluzie suntem niste animale. :lol:

la inceputurile ei machieala sau sulemeneala a fost mai discreta tocmai pt a masca unele defecte un pic de rosu pe buze un pic de rosu pe obraz .
pe barbat il atrage dar nici el nu stie de ce . e numai instinctul.

eu cind ma machiez imi pun in evidenta calitati in maschez defecte . imi place sa se intoarca capul dupa mine . ma face sa ma simt bine .
nu ma machiez pentru barbatzi ci ca sa captez privirea lor ,care imi gadila orgoliul ,
deci ma machiez pt mine :lol: .

si bineinteles apartenenta la un grup . intr-un grup de nemachiate esti cam pe dinafara sa vii tu impopotonata . ( ex sa te duci in exursie pe munte cu trusa de machiaj la tine si pe care sa si o folosesti din plin :haha: )
sau sa fii mai aranjata ca sefa .......nu se face.
intr-un grup unde toata lumea se machiaza iar esti privit ciudat.

ps mihnea ,cum adica mesajul meu are prea multe zimbete . nr maxim este de 5 . "rad de ma tavalesc "
te-ai incurcat iar in setari ?
zambetele sunt preferatele mele . "fata trista"
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 29 Oct 2008, 22:11

cruela scrie:cum adica mesajul meu are prea multe zimbete
Era o setare pentru a preveni un sir nesfarsit de zambete (au fost odata 14 la rand). E ok, putem pune zambete, dar gasirea unui echilibru poate fi dificila uneori. Am marit limita, deja ma gandesc la un sir de 9 maimutoi in rand, pusi de Rozi...

E adevarat ce spui Cruela, treaba cu atragerea instinctiva datand din vremuri preistorice mi se pare corecta. Conform aceleiasi teorii, femeile cu sanii mari sunt mai apreciate de catre barbati. In creierul lor minuscul se naste ideea ca acesti sani vor asigura laptele necesar hranirii viitorului bebelus. In fine, e o idee, eu n-am gandit de exemplu vreodata asa ceva, dar tocmai aici e spilul. Nu e vorba de gandire, ci de lucruri ce se petrec in subconstient.

Imagine

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 29 Oct 2008, 22:19

"Era o setare pentru a preveni un sir nesfarsit de zambete (au fost odata 14 la rand). E ok, putem pune zambete, dar gasirea unui echilibru poate fi dificila uneori. Am marit limita, deja ma gandesc la un sir de 9 maimutoi in rand, pusi de Rozi..."

Mihnea, uite o dovada de... atitudine! :P

:bye:
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

Scrie răspuns