Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Despre machiaj

Scrie răspuns

Ce parere ai despre machiaj?

Ma machiez in fiecare zi, chiar daca stau in casa.
3
9%
Ma machiez de fiecare data cand ies afara din casa.
22
65%
Ma machiez doar la ocazii speciale.
5
15%
Nu ma machiez niciodata, imi place varianta naturala.
4
12%

Voturi totale: 34

Mihnea
Wiz
Zodie: Varsator

Despre machiaj

Mesaj de Mihnea » 28 Oct 2008, 14:18

Care este parerea ta despre machiaj? De ce crezi ca se machiaza femeile? Ca sa arate mai bine, desigur. Dar pentru ce? Pentru a impresiona barbatii, probabil. Sau nu?

Imagine
Tempus est optimus iudex.

greieras
membru Club
Zodie: Rac

Re: Despre machiaj

Mesaj de greieras » 28 Oct 2008, 14:22

In cazul meu....ca sa nu sperii lumea pe strada :cool:

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 28 Oct 2008, 15:47

Poate fi si acesta un motiv. :P

Machiajul tine de estetica atunci, sau are si o implicare sexuala, mai mult sau mai putin evidenta? (vorbesc in general, desigur)

Imagine

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 28 Oct 2008, 16:54

Machiajul si infrumusetarea, pot fi in unele cazuri instrumente de evolutie spirituala- cauti frumosul si armonia si rezonezi cu acestea. Este si dorinta de a atrage pe altul aici, dar in primul rand dorinta de a te simti bine in pielea ta; corpul poate fi privit ca un templu, pe care tu il impodobesti, pentru tine sau pentru iubitul tau. Nu vorbesc aici de exagerari si de vulgaritati. Conteaza mult cum atragi si pe cine atragi.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 28 Oct 2008, 16:58

In ceea ce priveste intrebarile tale, cred ca doua din ele, preferate, ar putea arata tendinte aproape patologice- sa stai incarcata de farduri in casa e o prostie (dar sa te piepteni, sa folosesti o crema de zi pentru ten e normal si poate chiar de bun simt) la fel cum e exagerat sa ai riduri sau o fata ca de sac si sa nu te dai nici macar cu o crema, dar sa te lauzi ca esti natural.. Eu cred ca a avea grija cat de cat de aspectul tau inseamna respect fata de tine si fata de altii. Si o umbra de ruj poate fi naturala..

jemilia
membru Pro
Zodie: Sagetator

Mesaj de jemilia » 28 Oct 2008, 17:02

In primul rand, ptr mine este un hobby, si imi place sa-mi aranjez si prietenele! Cred ca e vorba si de seductie, ptr ca un ruj rosu pe buze va atrage atentia barbatilor cu siguranta, la fel si genele lungi si rimelate ale femeilor! :grin: Eu ma fardez in fiecare zi altfel! Poate fi vorba si de creativitate, ptr ca imi place sa combin culorile, dar asta nu inseamna ca arat ca un clown, imi place sa arat bine si sa ma simt bine in pielea mea! Eu cred ca si barbatilor le plac femeile machiate! :grin:

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 28 Oct 2008, 17:10

jemilia scrie:Eu cred ca si barbatilor le plac femeile machiate!
Asta in mod sigur. Insa este vorba despre dorinta sexuala, dupa parerea mea. O femeie ce are ochii conturati, misteriosi si provocatori, este mai excitanta decat alta care te priveste "natur", blanda si placida.

Imagine

jemilia
membru Pro
Zodie: Sagetator

Mesaj de jemilia » 28 Oct 2008, 17:13

Wow, pana si pe mine ma excita tipa machiata! :grin: Imi place poza! ;)

crinam
Princess
Zodie: Capricorn

Mesaj de crinam » 28 Oct 2008, 18:29

Machiajul este o arta, se pot obtine efecte speciale care duc la o schimbare majora a infatisarii, asta atunci cand este facut de catre profesionisti.

In viata de zi cu zi ar trebui folosit doar pentru simpla retusare a aspectului fizic, ascundrea imperfectiunilor (de exemplu un ten acneic, tern etc), dar sa nu uitam ca s-a inventat machiajul asa zis "permanent" cum ar fi conturarea buzelor, machiajul ochilor, ar mai fi genele false sau permanentul pentru gene, pensatul si vopsitul sprancenelor - toate aceste pentru a da expresivitate fetei fara a fi nevoie de machiaj zilnic.

Filosoful roman Plautus (254-184 i.c.) scria ca "O femeie fara machiaj este ca mincarea fara sare".

Parerea mea este ca un machiaj in exces , in fiecare zi, si aici ma refer in special la folosirea zilnica a fondului de ten si a pudrei, nu lasa tenul sa respire iar fara o curatare corespunzatoare duce la imbatranirea fetei.

Sa nu uitam ca stimulii vizuali au un rol important in excitatia sexuala, prin urmare folosim machiajul cu scop estetic :P

nety
membru
Zodie: Balanta

Mesaj de nety » 28 Oct 2008, 21:32

Pentru mine machiajul reprezinta starea mea de spirit.
Sunt dimineti in care ma simt bine, plina de energie si atunci nu imi dau decat cu un pik de fard si gloss, pentru ca vreau sa arat cat mai natural, sa fiu eu; alteori ma trezesc ,,cu fata la cearceaf"si atunci ma machez,nu imi place de mine si daca mine nu imi place cum arat sigur nici celorlalti nu le va placea.
Atunci cand lucrezi cu oameni si mai sunt si bolnavi cred ca o fata zimbitoare, luminoasa si o vorba buna spusa va face mai mult decat orice medicament.

Scrie răspuns