Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

a patit cineva asta?

Discutii despre experiente ce nu pot fi explicate stiintific.
emma13
membru Club
Zodie: Rac

a patit cineva asta?

Mesaj de emma13 » 10 Noi 2010, 23:11

Sunt zile în care trăiesc într-un nor de parfum, indiferent unde sunt şi la mine la lucru poate să miroase înfiorător uneori, tot ce pot simţi este un parfum oarecum de trandafir. Un parfum care nu are nici o legătură cu cel pe care îl folosesc eu în ziua aceea şi care fie mă însoţeşte peste tot fie se prezintă sub forma unul val parfumat prin care trec în cele mai diverse locaţii, poate o singură dată, poate de mai multe ori în ziua aceea. A mai păţit cineva asta? :superstition:
"Îndrăzneşte să te foloseşti de mintea ta"

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Re: a patit cineva asta?

Mesaj de Tzadde » 11 Noi 2010, 18:23

Fiindca acel forum e pe cale sa se inchida, voi reda pasajul:
Yash scrie:Nu stiu unde sa incadrez ceea ce mi s-a intamplat si daca esti in masura sa gasesti o explicatie plauzibila fenomenului, iti multumesc foarte mult.
Iata cum s-a derulat intamplarea:
Cam doua luni in urma a trebuit sa merg la o prietena, si in autobuz m-am asezat pe unul din locurile libere. Am deschis o revista cu intentia gandul sa citesc cateva randuri pana la destinatie.
Nu au fost multi calatori in autobuzul care trebuie sa precizez era unul articulat, deci cu o lungime de 18 m.
La un moment dat atentia mi-a fost atrasa de un miros parfumat de tamaie. M-am uitat in jurul meu, gandindu-ma ca poate careva dintre vecini foloseste un parfum care aminteste vag de mirosul foarte familiar al tamaii.
Erau dozar cativa elevi care veneau de la scoala, si dupa alte doua statii nu au mai ramas decat 3-4 persoane in autobuz. Mirosul a continaut sa persiste, iar eu am schimbat locul, mutandu-ma in spate, deci am facut un schimb de loc la aproximatix 16-17m distanta.
Si acolo mirosul parca m-a insotit, nu l-am simtit agresiv, insa persistent parca invaluindu-ma.
M-am gandit ca poate totusi mi se pare....
Mi-am continuat drumul pe jos pana la destinatie, si pe cei doua sute de metri, nu am simtit nici un fel de miros.
La intoarcere, cu un alt autobuz mi s-a intamplat acelasi lucru, si desi am schimbat locul de doua ori, mirosul "a venit" dupa mine...

Sotul meu mi-a spus ca a fost doar o iluzie olfactiva!
Cateva zile in urma mi s-a intamplat acelasi lucru; desi am certitudinea ca nu este vorba de iluzie, ma intreb ce poate fi si cum pot interpreta prezenta mirosului pe care sunt sigura ca ceilalti pasageri nu l-au perceput.
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

camycamycamy
membru Pro
Zodie: Berbec

Mesaj de camycamycamy » 12 Noi 2010, 13:45

Stai linistita,mie imi miroase tot timpul a ceva .....ieri a fost placinta cu mere :))))
Multumesc tuturor ce exista in viata mea.

emma13
membru Club

Mesaj de emma13 » 12 Noi 2010, 14:05

camycamycamy scrie:Stai linistita,mie imi miroase tot timpul a ceva .....ieri a fost placinta cu mere :))))
Înseamnă că am noroc, dacă era şi la mine plăcintă cu mere, găseam pe undeva o bucată două, aşa ca să fiu modestă că imediat mi se făcea poftă :flirt:

camycamycamy
membru Pro

Mesaj de camycamycamy » 12 Noi 2010, 14:08

Nuuuu,nu-i deloc noroc cand iti miroase a placinta cu mere si tu nu ai inca bucatarie unde sa-ti faci repede si nici nu te simti in stare sa fugi la cofetarie .......sa vezi ce durere de stomac te apuca :))))

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 12 Noi 2010, 14:30

Emma, nu cred ca este motiv sa iti faci griji. O posibilitate ar fi urmatoarea: sa ai un spirit atasat de tine. Dar in cazul in care nu simti teama sau nu intampini probleme nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Totusi, daca vei gasi o posibilitate sa scapi de el a trebui sa incerci. :)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

camycamycamy
membru Pro

Mesaj de camycamycamy » 12 Noi 2010, 14:54

Aaaa,de aia ma doare pe mine spatele,ca am mai multe spirite in carca ......unul face prajituri,altuia ii plac parfumurile...:)

emma13
membru Club

Mesaj de emma13 » 12 Noi 2010, 22:30

jr_fairy scrie:Emma, nu cred ca este motiv sa iti faci griji. O posibilitate ar fi urmatoarea: sa ai un spirit atasat de tine. Dar in cazul in care nu simti teama sau nu intampini probleme nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Totusi, daca vei gasi o posibilitate sa scapi de el a trebui sa incerci. :)
Mi-am ghicit asta într-o etalare, că am un spirit legat de mine, dar nu cred să fie unul rău că miroase foarte frumos şi mă simt instant relaxată şi nu ştiu, bine pur şi simplu când trec prin parfumul acela :)

mica81
membru Pro

Mesaj de mica81 » 12 Noi 2010, 23:39

sunt curioasa... ai simtit acest miros inainte de a frecventa ghicitul in carti, sau dupa...?
feelings are'nt optional, they are just there ! what you do once you recognize them it's another matter...

emma13
membru Club

Mesaj de emma13 » 12 Noi 2010, 23:51

mica81 scrie:sunt curioasa... ai simtit acest miros inainte de a frecventa ghicitul in carti, sau dupa...?
Cu mult înainte, de ani de zile, eu de ghicit m-am apucat pe 2 octombrie 2010, înainte visam dar asta era rar, nu când aveam eu întrebări şi destul de neclar ca premoniţie, pricepeam numai după eveniment aşa că m-am apucat de cărţi. :flirt:

Scrie răspuns