Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

coincidente sau semne ?

Discutii despre experiente ce nu pot fi explicate stiintific.
Scrie răspuns
anakin
Zodie: Varsator

coincidente sau semne ?

Mesaj de anakin » 01 Iul 2009, 01:22

In ziua in care am depus Fisa de Optiuni pentru admiterea la liceu a fiului meu, pe data de 21 iunie 2009, am ales sa imbrac o bluza subtire si lunga la niste pantaloni albi. Bluza era cam decoltata si as fi avut nevoie de o BROSA mica, s-o prind cumva, dar nu aveam decat brose mari si grele. M-am suparat, m-am gandit ca "totul imi merge pe dos" si am pus una mare, care tragea decolteul si mai mult.
La scoala, diriginta fiului meu m-a invitat sa stau in prima banca, unde era asezata o BROSA in forma de floare, micuta si foarte usoara, cu petalele in toate nuantele de cacao si lila, adica exact ca bluza de pe mine.
Am intrebat a cui este si toti parintii au spus ca au gasit-o pe banca la intrarea in clasa.
Am intrebat apoi daca o pot lua eu si diriginta m-a ajutat s-o prind in locul brosei mele.
La scoala, pe o banca, poti gasi multe obiecte uitate de elevi : o guma, un creion, un caiet, un pix, etc.
De ce am gasit o brosa la 15 minute dupa ce m-am suparat ca-mi lipseste una care sa se potrivesca cu bluza mea ?
Supararea mea nu era chestie de moft, ci de faptul ca stau de 8 ani acasa pentru ingrijirea copilului si fiind "la mana sotului", niciodata nu pot pleca multumita undeva, fiindca imi lipsesc tot felul de lucruri marunte dar care dau sarea si piperul in multe cazuri, cum ar fi si cel vestimentar.....
A fost o coincidenta ?

DINA
membru Pro
Zodie: Sagetator

Re: coincidente sau semne ?

Mesaj de DINA » 01 Iul 2009, 14:46

interesant,ceea ce t-i s-a intamplat;
exista posibilitatea sa fie o simpla coincidenta,sau semne...dar daca te gandesti ca ar fi ceva....paranormal,un singur exemplu nu e suficient pentru a trage o concluzie :meeting:
Lucrurile pe care le iubim, ne spun cine suntem. (Sf. Toma D'Aquino)

aluap23
Zodie: Varsator

Re: coincidente sau semne ?

Mesaj de aluap23 » 19 Dec 2011, 13:28

sincer nu cred in coincidente...ptr ca ele nu exista...dar pot sa afirm cu siguranta ca tot ce ni se'ntampla in viata asta fie lucruri pozitive fie negative,sunt si au intotdeauna un motiv si un scop anume..chiar daca la inceput nu vedem dar cu timpul daca faci o evaluare si un repalay vietii tale intelegi sensul...Cineva mi'a spus ca toate gandurile noastre sunt ca o fotocopiatrice si universul le copie,de aceea se intampla ca uneori suntem la locul potrivit cu persoana potrivita ca sa rezolvam o situatie...cred ca avea dreptate.va doresc o zi buna si tineti minte"tot ce ne putem imagina si visa,exista in planul invizibil,ca sa se realizeze visele si sa se materializeze,trebuie doar sa credem in noi si in puterea iubirii,care este singura arma impotriva tuturor lucrurilor vizibile si invizibile.

Scrie răspuns