Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Fenomene astrale ciudate

Discutii despre experiente ce nu pot fi explicate stiintific.
Scrie răspuns
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Fenomene astrale ciudate

Mesaj de jr_fairy » 03 Ian 2009, 04:03

Dragii mei,
Am nevoie de ceva ajutor in a intelege urmatoarele in ceea ce priveste Proiectia formei de ganduri. In cazul in care perceptia mea este corecta, ma intreb de ce e trecuta la Fenomene astrale ciudate. In cazul in care este eronata, nu sunt curioasa decat sa intreprind noi actiuni in studiu/documentare. Dar pentru asta am nevoie de putin sprijin.
Asadar, urmarind firul din Clarviziunea si puterile oculte a lui Swami Panchadasi:
" Forma de ganduri obisnuita este destul de simpla si nu se aseamana cu cel care o trimite.
In unele cazuri o persoana poate, constient sau inconstient, sa se gandeasca ca este prezenta in alt loc si sa creeze astfel o forma a gandului a acelui loc.
Aceasta forma a gandului este legata fizic de acesta si ii permite un canal de informatie psihica.
De regula aceste forme de ganduri sunt proiectate doar de cei care au mintile antrenate in stiintele oculte. "
Continuand in cartea sa cu un exemplu al unui cercetator englez cu experienta in domeniu:
"Aceste impresii sunt transmise ganditorului (...) prin intermediul unor vibratii armonioase. Intr-un astfel de caz de clarviziune este ca si cum observatorul isi proiecteaza o parte de constiinta in forma de ganduri. El vede de parca ar sta in locul formei sale de gand. Figurile la care se uita vor aparea din ce in ce mai aproape, iar el isi poate schimba punctul de vedere daca doreste acest lucru. (...)
Deoarece constiinta omului se afla in corpul fizic el va putea auzi si vorbi si poate face acest lucru fara a-si distrage atentia. In momentul in care intentionalitatea gandului esueaza, intreaga viziune dispare, iar acesta va trebui sa construiasca o noua forma de ganduri. "
Motive pentru care e preferata aceasta modalitate:
1. Abilitatea de a schimba viziunea aproape in intregime;
2. elimina anumite dezavantaje pe care le-ar putea avea o iesire in planul astral (pericolele intampinate de cei neinitiati).
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Re: Fenomene astrale ciudate

Mesaj de jr_fairy » 03 Ian 2009, 04:07

Intrebarea mea este urmatoarea:
Vi s-a intamplat sa aveti momente in care sa va concentrati indeajuns incat sa va creati o anumita scena atat in spatiu, cat si in timp... in care sa va imaginati vorbind, traind, simtind, si pe toate acestea sa le credeti? Sa vi se para atat de reale incat sa nu faceti bine distinctia intre planul real in care va intoarceti si cel din care ati plecat?
Pentru ca eu personal asta inteleg prin cele expuse. Si de foarte mult timp, nici nu imi amintesc de cand, am astfel de "stari". Numai ca nu am cautat niciodata sa "gandesc" ceva ce putea fi verificat. De aceea acum stau in cumpana. :unsure:
Apoi, eu banuiesc ca asta se leaga si de telepatie. Se spune ca ganditorul nu este acelasi cu gandul, iar cand isi elibereaza gandul acesta din urma devine o entitate separata transmisibila prin planul astral (prin canalul construit) si prin vibratiile armonioase la destinatie.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 03 Ian 2009, 04:08

Iarasi, daca am inteles bine cele expuse, de ce este considerata o metoda folosita de ocultistii dezvoltati? Pentru ca din cele citite pana acum, mie mi se pare cea mai simpla si lipsita de pericole. :blush:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

crinempal

Mesaj de crinempal » 01 Mar 2009, 15:29

jr_fairy scrie:Intrebarea mea este urmatoarea:
Vi s-a intamplat sa aveti momente in care sa va concentrati indeajuns incat sa va creati o anumita scena atat in spatiu, cat si in timp... in care sa va imaginati vorbind, traind, simtind, si pe toate acestea sa le credeti? Sa vi se para atat de reale incat sa nu faceti bine distinctia intre planul real in care va intoarceti si cel din care ati plecat?
.
eu am trait asemenea stari, de cand aveam 5,6 ani... de multe ori, imi imaginam ca sunt baiat, de fapt, si ma purtam ca atare; dar cel mai mult ma nelinistea faptul ca imi imaginam situatii, persoane, locatii, si de multe ori aveam "convorbiri" cu persoane care nu erau de fata.....inca ma mai gandesc de ce se intampla asta...

Scrie răspuns