Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Déjà vu

Discutii despre experiente ce nu pot fi explicate stiintific.
Scrie răspuns
Lara

Déjà vu

Mesaj de Lara » 07 Dec 2008, 06:32

Cred ca toata lumea a avut aceasta senzatie.In cartile de astrologie pe care le-am citit se explica acest fenomen prin faptul ca ne reintalnim cu persoane cunoscute in alte vieti,in locuri prin care am fost in alte vieti,pentru a indeplini un plan.Karma adica,buna sau rea.

"Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată. Dacă presupunem că experienţa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru că experienţa originala nu a fost trăită în totalitate sau nu a fost memorată detaliat. În acest caz, se poate presupune că situaţia prezentă produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienţa poate părea ireală dacă memoria este atât de fragmentată încât nu se pot face legături clare între fragment şi alte amintiri.

Prin urmare sentimentul că am mai fost acolo cândva se datorează faptului că într-adevăr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienţa originală deoarece nu i-am acordat suficientă atenţie prima dată. Experienţa originală este posibil să fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme."

"Déjà vu," James E. Alcock. (1996). In Stein, G. (Ed.) Encyclopedia of the Paranormal (pp. 215-222). Buffalo, NY: Prometheus Books.

Lara

Re: Déjà vu

Mesaj de Lara » 10 Dec 2008, 06:51

Sincer,ma uimeste faptul ca inca nimeni ,mai ales cei pasionati de astrologie,nu a povestit macar o intamplare.Nu pot crede ca nu ati trait asa ceva.La mine se intampla atat de frecvent,incat nici nu as sti ce sa aleg.
Ultima data s-a intamplat acum 10 zile,pe cand eram la Cluj.Luam masa intr-un restaurant,eu si el.La un moment dat,am privit la un tablou aflat pe un perete din fata mea.Langa tablou,era o fereastra prin geamul careia vedeam o frantura de cer.Dintr-o data parca totul a devenit o scena de film.Adica vizionam ceva ce mai vazusem.Eram acolo fizic,dar parca priveam din afara.Stiam,aveam certitudinea ca totul este real si ca trebuia sa fim acolo in acel moment.Dar ce se petrecea atunci,se mai petrecuse o data.Recunosteam tabloul,recunosteam cerul gri si mohorat,recunosteam vocea care imi vorbea si stiam ce va continua sa spuna.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 10 Dec 2008, 10:21

am avut si eu experiente de genul asta .

reactia mea de obicei ....tresar si zic "asta s-a mai intimplat"

cicaaaaa( nu mai stiu de unde stiu explicatia, nu ma intreba surse sau ceva) este o explicatie fiziologica . cica ceea ce vedem se inregistreaza de 2 ori pe creier .e cum ar veni o anomalie de memorare .
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

donypd23
Zodie: Varsator

Mesaj de donypd23 » 10 Dec 2008, 10:52

Cred ca cea mai ciudata situatie pe care au trait-o parintii mei cu mine a fost cand aveam cel mult 4 ani.
Lucrau in deplasare si cand au fost mutati in Orsova am mers cu trenul. Cand am coborat in gara am explodat:
aici vroiam eu! De cand astept! Mama a incercat in tot felul sa ma convinga ca nu mai fusesm acolo...
sigur nu aveam cum sa-mi amintesc si sigur era doar imaginatia mea de copil.
Numai eu stiu ca nu era imaginatie, si acum dupa 30 de ani daca-mi povestesti de Orsova plang! ....
si eu nu plang cu martori pentru nimic, in perna ...e altceva.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 10 Dec 2008, 11:08

foarte frumos e la orsova .
e un orasel mic si cochet -mie cel putin asa mi-a lasat impresia .
si golful ala care-l face dunarea e suberb.
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 10 Dec 2008, 13:09

Mie personal mi se pare deja un topic uzual. Prima oara cand am socat lumea din punctul asta de vedere: pe la 7-8 ani intr-o excursie pe munte m-am retras din grup cu cativa colegi si i-am condus, spunandu-le ca eu stiu mai bine drumul, la o bisericuta sus. Dupa cateva ore ne-am intalnit si cu parintii ingrijorati si cu invatatoarea care ne cautau la poalele muntelui, unde aveam sa ne intalnim. Eu tot incercam sa le explic ca eu stiu drumul mai bine decat ei...
Si multe altele.. In fiecare zi vad pe cineva sau ceva care ma face sa cred ca este o scena luata dintr-un film, cum ai spus tu, Lara. SI ce e curios totusi pentru mine... NU am aceleasi sentimente de deja-vu si cand am oameni langa mine pe care stiu sigur ca ii cunosc din alta viata. SImtim legatura intre noi, ne stim altfel decat in mod normal, dar situatiile sunt toate noi dupa ce ajungem sa si petrecem timp impreuna.
Este placuta pentru mine senzatia asta... Dar nici nu ii mai acord mare atentie. ALtadata exclamam: stiu asta deja! am mai facut-o!, etc. Acum a intrat in rutina mea. :)
Ma mai visam uneori printesa, imi cautam coroanele, etc. Iar ziua traiam niste senzatii care imi aminteau de vise, senzatii care ma determinau sa imi schimb comportamentul si vorbele, atitudinea si felul de a privi... De aici si porecla mea de Mica Printesa... :lol:
Daca imi amintesc ceva "fantastic" voi reveni sa va povestesc. :grin:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Lara

Mesaj de Lara » 14 Dec 2008, 07:15

Eu zic ca ar trebui sa le acordam atentie!Nu neaparat spunand tuturor ce ni se intampla,dar meditand la aceste evenimente.Ele vin cu un scop.Ori daca noi le tratam superficial,s-ar putea sa pierdem esenta sau chiar o sansa.

Astept sa mai povestesti astfel de intamplari. :)

WUYA
membru

Mesaj de WUYA » 14 Dec 2008, 14:00

Heiii......shi mie mi s-a intamplat chestia asta...la gradinitza, ne-a pus sa povestim despre cum ne-am petrecut vacantza de vara...shi in momentul in care am inceput sa povestesc, plovarul educatoarei, senzatia de inec care mi-a revenit in minte (pentru k in vacantza era sa ma inec!), vorbele mele, copii din jur...parau ata de cunoscute k parca se intamplase odata, in trecut...shi chiar shi in prezent am shi asfel de senzatii...de parca acele lucruri mi s-au intamplat deja... :shock: ...ew tot am ramas inmarmurita shi oarecum infricosata...dar tot nu inteleg....chestiile astea cum ar fi telepatia sau deja-vu-ul...se intampla tuturor oamenilor sau sunt daruri speciale???astept pareri shi raspunsuri....multumesc...
:grin:

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 03 Ian 2009, 04:44

Cred ca se intampla tuturor. :P
Depinde si de "varsta" spiritului, de experienta lui, de gradul sau de evolutie, etc, din ce am mai citit eu pe alocuri. :) Bine-nteles si de mediul in care traieste omul.
Daca nu ai un sprijin constant si de mic in descoperirea si rezolvarea unor astfel de fenomene, mai greu e mai tarziu. Doar cu foarte multa vointa si pasiune. Dar e parerea mea strict personala. :)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

lil.isis
Zodie: Rac

Mesaj de lil.isis » 17 Noi 2011, 07:04

Lara scrie:Cred ca toata lumea a avut aceasta senzatie.In cartile de astrologie pe care le-am citit se explica acest fenomen prin faptul ca ne reintalnim cu persoane cunoscute in alte vieti,in locuri prin care am fost in alte vieti,pentru a indeplini un plan.Karma adica,buna sau rea.

"Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată. Dacă presupunem că experienţa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru că experienţa originala nu a fost trăită în totalitate sau nu a fost memorată detaliat. În acest caz, se poate presupune că situaţia prezentă produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienţa poate părea ireală dacă memoria este atât de fragmentată încât nu se pot face legături clare între fragment şi alte amintiri.

Prin urmare sentimentul că am mai fost acolo cândva se datorează faptului că într-adevăr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienţa originală deoarece nu i-am acordat suficientă atenţie prima dată. Experienţa originală este posibil să fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme."

"Déjà vu," James E. Alcock. (1996). In Stein, G. (Ed.) Encyclopedia of the Paranormal (pp. 215-222). Buffalo, NY: Prometheus Books.
Eu am deseori astfel de momente ..dar nu este doar pentru o fractiune de secunda sau doar locul respectiv..absolut toate detaiile mi se pare identice cu ceea ce cred ca a mai fost deja ...spre exmplu ...o banal discutie cu sotul , aceeasi pozitie , acel subiect de discutie , aceeasi emisiune la tv , cu acelasi subiect discutat in emisiune, pisica parca mieunand la momentul potrivit in momentul potrivit , aceleasi haine , acelasi sentiment...e aiurea...se spune ca , creierul nostru , subconstientul mai exact ,stie deja ce se intampla , asta ar fi una din explicatii , alta ca ceea ce traim noi acum ,e defapt o "retraire" , ca traim aceeasi viata "over, and over again " ..sau alta explicatie , lumi paralele...dimensiuni paralele...cine stie?....

Scrie răspuns