Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

spiritism

Discutii despre ocultism.
arabela3
membru
Zodie: Gemeni

Re: spiritism

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 14:17

exista poate un element care te leaga de respectiva fantoma sau sa-i spunem spirit ( nu stiu exact diferenta)

e fascinanta lumea asta eterica si magnetizanta .
din punctul meu de vedere ar trebui pusi ei in slujba noastra si nu invers.
pare egoist dar considerand lumea noastra mai imperfecta fiind noi cei mai incompleti iar ei cei ajunsi in absolutul existentei sa binevoieasca prin mijloacele lor sa ne ghideze .

pe de alta parte nu primim daca nu daruim .
dar privesc asa : cu ce te-as putea eu ajuta tu care ai ajuns intr-o etapa mai evoluata iar eu considerandu-ma un umil pamantean?!
poate ca e totusi ceva acel ceva insignifiant pentru noi dar valoros pentru ei .
poate un pic de empatie .
imaginand o fantoma singura ,ratacita intr-o lume materiala lipsita de un ghid .
cu ce as putea sa o ajut?!
cu o vorba buna ....poate face mai mult decat orice pentru ea .

sa ne fie un tovaras pe parcursul vietii?!
sa-si pus existenta in slujba unui pamantean ?1
e ratacita ....e un ghid sau un ghidus?

sunt multe probleme care se acumuleaza
dar ma gandesc ca atata timp cat esti impacata si resemnata iar ea fantoma deranjeaza numai prin simpla prezenta cred ca nu ar trebui sa fortezi mai mult .
sa lasi lucrurile sa se deruleze firesc ,in voia lor .
sunt anumite legi in univers si nu cred ca ea poate face chiar orice mai mult decat atat nu cred ca poate face rau . mai mult decat sa sperie nu cred ca poate face mai mult .

shany
membru
Zodie: Rac

Mesaj de shany » 05 Feb 2011, 14:44

arabela3 scrie:exista poate un element care te leaga de respectiva fantoma sau sa-i spunem spirit ( nu stiu exact diferenta)

e fascinanta lumea asta eterica si magnetizanta .
din punctul meu de vedere ar trebui pusi ei in slujba noastra si nu invers.
pare egoist dar considerand lumea noastra mai imperfecta fiind noi cei mai incompleti iar ei cei ajunsi in absolutul existentei sa binevoieasca prin mijloacele lor sa ne ghideze .

pe de alta parte nu primim daca nu daruim .
dar privesc asa : cu ce te-as putea eu ajuta tu care ai ajuns intr-o etapa mai evoluata iar eu considerandu-ma un umil pamantean?!
poate ca e totusi ceva acel ceva insignifiant pentru noi dar valoros pentru ei .
poate un pic de empatie .
imaginand o fantoma singura ,ratacita intr-o lume materiala lipsita de un ghid .
cu ce as putea sa o ajut?!
cu o vorba buna ....poate face mai mult decat orice pentru ea .

sa ne fie un tovaras pe parcursul vietii?!
sa-si pus existenta in slujba unui pamantean ?1
e ratacita ....e un ghid sau un ghidus?

sunt multe probleme care se acumuleaza
dar ma gandesc ca atata timp cat esti impacata si resemnata iar ea fantoma deranjeaza numai prin simpla prezenta cred ca nu ar trebui sa fortezi mai mult .
sa lasi lucrurile sa se deruleze firesc ,in voia lor .
sunt anumite legi in univers si nu cred ca ea poate face chiar orice mai mult decat atat nu cred ca poate face rau . mai mult decat sa sperie nu cred ca poate face mai mult .
multumesc arabela...te voi tine la curet

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 06 Feb 2011, 19:23

Shany, interesanta povestirea ta.
Trebuie cercetata insa mult si indeaproape. Cel mai indicat este sa te ajute cineva sa o faci, cineva care chiar poate ajuta.
Eu trec prin ceva asemanator. Toata viata am fost urmarita de "cineva" si nu s-a lasat pana nu m-a "trezit" incat sa il observ. Tarziu am aflat si povestea lui. Si provine din generatii de dinaintea mea. Acum ramane sa gasesc numai solutia sa si "scap" de el. Ori va merge in continuare la prima nascuta pe cale materna.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

shany
membru
Zodie: Rac

Mesaj de shany » 07 Feb 2011, 01:13

jr_fairy scrie:Shany, interesanta povestirea ta.
Trebuie cercetata insa mult si indeaproape. Cel mai indicat este sa te ajute cineva sa o faci, cineva care chiar poate ajuta.
Eu trec prin ceva asemanator. Toata viata am fost urmarita de "cineva" si nu s-a lasat pana nu m-a "trezit" incat sa il observ. Tarziu am aflat si povestea lui. Si provine din generatii de dinaintea mea. Acum ramane sa gasesc numai solutia sa si "scap" de el. Ori va merge in continuare la prima nascuta pe cale materna.
wooo......nu pot sa spun "vai ce ma bucur "ca mai sant persoane care impartasesc cu mine aceeasi situatie, si ma pot intelege..... in ce priveste ajutorul, asa cum spui si tu, poate veni din partea celor de la institut, ...dar daca ma intrebi, personal imi este teama....sau poate nu sant inca pregatita.......si ei m-au intrebat daca si-a mai facut prezenta si in casa nou...adevarul ca nu, nimic din ce se intampla in casa din Vegas, adica zgomote, scaune mutate, usi deschise(in special cea de la intrare)...si cu toate acestea o simt uneori langa mine....sau poate numai in mintea mea :)

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 07 Feb 2011, 08:52

Am un motto care imi place mult: "Cand ceva pare in neregula sa fii sigura ca nu e in regula!".
Mintea ne poate insela, dar intuitia niciodata.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

wensterretje
Zodie: Berbec

Mesaj de wensterretje » 07 Feb 2011, 09:23

In privinta asta ai dreptate ;)

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 07 Feb 2011, 10:23

jr_fairy scrie:Ori va merge in continuare la prima nascuta pe cale materna.

exista reguli de genul asta ?
de ce tocmai prima nascuta pe cale materna?

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 07 Feb 2011, 11:25

Probabil este o "regula" a lui. Am analizat experientele si situatiile din trecutul mamei, bunicii, etc comparativ cu cele personale si cu ajutorul unei alte doamne am ajuns la anumite concluzii printre care si aceasta: pana acum s-a transmis pe cale materna la prima nascuta si se manifesta in sensul acesta. Este o "datorie" a neamului pe care el o percepe astfel si nu vrea sa rupa lantul, lucru care este foarte stresant si periculos, cel putin pentru mine momentan. Nu o singura data am crezut ca voi muri din cauza lui. Dar acum cred ca nu doreste moartea nimanui, ci doar sa trimita frica si teroarea in viata celei vizate, poate aceleasi pe care le-a resimtit el in momentul decesului lui cauzat probabil de o alta prima nascuta de pe cale materna.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 07 Feb 2011, 11:29

poate nu ma pot pune in locul tau dar nu poti face ceva cu frica si teroarea?
in sensul ...sa scapi de ele .
sa privesti altfel, sa simti altceva,altcumva.

de fapt vrei sa scapi sau te atrage?

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 07 Feb 2011, 11:36

Acum nu imi mai este neaparat frica, mai ales ca stiu ca nu ma vrea "moarta". MI-a fost frica numai atunci cand simteam ca intr-adevar ma omoara, in momente de slabiciune fizica cand nu imi puteam controla corpul. Momentan incerc sa il ignor, lucru care il enerveaza cateodata, si sa caut solutii in a-l indeparta de tot de neam. Nu as vrea sa transmit mai departe experientele astea.
Nu ma atrage, dar imi influenteaza foarte mult felul meu de a fi si de a ma exprima. De multe ori intervine in relatii, in situatii punandu-mi in gura cuvinte sau asociindu-mi reactii care in mod normal nu imi apartin. Pana acum stiu ca a vrut sa il vad, sa il cunosc, sa stiu despre el. Acum nu mai stiu ce vrea de la mine personal. Doar ca isi urmareste aceleasi scopuri de ansamblu.
Imi aduce multe depresii deocamdata si ma lupt mult sa le depasesc.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Scrie răspuns