Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

spiritism

Discutii despre ocultism.
arabela3
membru
Zodie: Gemeni

Re: spiritism

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 10:38

am revenit sa povestesc mai concret din experientele mele.

eram in dormitorul meu si stateam in pat uitandu-ma in acelasi timp pe fereastra.
la un moment dat cum ma uitam pe fereastra mi s-a parut ca din franjurii perdelei se configureaza un chip.un chip de femeie ,trista cu parul lung si ochii inchisi aproape plangand.
am realizat atunci ca este vorba despre o persoana . si intrebam in mintea mea cine e .cine e? cine poate fi . mi se atragea atentia din ce in ce mai mult asupra chipului rasarit dintre franjurii perdelei si la un moment dat mi-a venit in minte "laura stoica" exact in acelasi moment am inceput sa plang .lacrimile imi curgeau siroaie pe obraji si parca nu erau lacrimile mele.
apoi mi-a venit in minte antena 1 si o emisiune "nu ne uitati "parca era ca o dorinta a ei sa se faca o emisiune cu acest titlu si despre vedetele trecute dincolo .asta am inteles pe moment .am mai plans indelung si apoi parca m-am linistit .
apoi imediat dupa mi-a venit in minte pitish ( cu el am mai avut si alte evenimente) si odata cu el mi-a venit in minte "fara monica"
aveam eu niste blugi care se chemau monica .credeam ca are legatura cu perechea mea de blugi .( nu intelegeam ce ar fi putut fi ).

in ziua respectiva sau a 2 zi nu mai retin am plecat in oras si mi-am cumparat mai multe ziare .
in jurnalul national -ziar care apartine de acelasi trust ca si antena unu -am gasit la o pagina un articol mare cat jumatate de pagina .era o fotografie a unei domnisoare care se chema monica . lucra in redactia ziarului dar soarta o rapise si murise intr-un accident de masina . ( statea in dreapta)murise cu o zi in urma ....iar colegii scrisesera un articol impresionant numai pentru ea .

nu-mi venea sa cred cand am vazut . se pare ca spiritele imi anuntasera cumva evenimentul . in plus de asta monica murise pe 1 septembrie , la aceiasi data la care a murit si bunica mea in urma cu un an .

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 12:50

un alt eveniment a avut loc cred ca la o saptamana distanta.

am mers la parastas la bunica .

la un moment dat nu stiu ce mi-a venit sa merg in cimitir .
( in cimitirul acela nu mai fusesem de cand eram mica.cand eram copil imi placea mult sa merg in cimitir cu unchiul meu si il intrebam de fiecare data cine este inmormantat sub fiecare cruce)

asadar am mers in cimitir cu fratele meu si cu copiii mei .
m-am oprit la crucea unui unchi ( fratele lui tataia ) pe care cred ca nici nu l-am cunoscut .a murit de foarte mult timp .
avea o fotografie pe cruce .
am atins fotografia cu mana si in acelasi timp mi-a venit in minte "ai grija si de dana mea"
dana fiind o nepoata de -a lui verisoara de-a mea .
personal nu ne leaga cine stie ce afinitati .
nu am bagat in seama .
ne-am mai plimbat prin cimitir apoi mi s-a facut rau .
si am plecat . aveam o stare de lesin . dupa ce m-am asezat pe pat in camera mi-am mai revenit .

la o saptamana dupa acest lucru .am plecat in alt oras impreuna cu mama . noi fiind plecate primim un telefon de acasa ca a venit la noi in vizita dana ( verisoara respectiva)
dana locuieste in spania si vine rar in tara . si si atunci cind vine nu prea ne viziteaza.

cand am auzit nu mi-a venit sa cred .
eu nu povestisem nimanui evenimentul din cimitir si nici acum nu i-am sp[us mamei .
asadar am facut legatura si am dedus ca a fost ca un avertisment.

dupa vreo luna ii povestesc totusi mamei ce am patit in cimitir iar mama fff mirata imi spune ca uite ce poate insemna "äjut-o si pe dana mea"
si incepe mama sa-mi povesteasca motivul pentru care dana a venit in tara .
a venit la medic fiind bolnava . bine, povestirea e mai lunga dar nu este relevanta.

cam atat cu evenimentul asta

shany
membru
Zodie: Rac

Mesaj de shany » 05 Feb 2011, 12:58

Imagine

Interesant ce se intampla cu tine. La mine este vorba de o fantoma, nu o cunosc, nu stiu cine este, inca nu stiu ce vrea de la mine....si nu inteleg de ce CU MINE!!!!!!
Multe familii au locuit in acea casa inaintea mea, dar nimeni nu ia simtit prezenta, de cand eu am venit in aceea casa, a inceput sa isi arate prezenta...la inceput cu zogote de pasi, apoi cu zgomote mai stridente, apoi cu mutatul a diferite obiecte (scaune, obiecte aruncate pe jos, stins si aprins TV ori lumina, si in special inchis si deschis usa de la intrare etc)...adevarul ca prezenta ei nu numai eu am simtito ci toti membri familiei sau chiar musafiri mei.....ea vrea ceva de la mine, de ce spun aceasta pentru ca numai cand cand ma prindea singura devinea mai violenta (cand spun violenta, nu ma refer ca ma loveste, totul se misca se muta, un ex: intr-o dimineata imi faceam cafeaua in bucatarie, iar acolo langa masina de cafea aveam un vas cu fructe in special lamai, prima data mi-a sarit o lamaie, am puso la loc si mai nervoasa atunci mi-a aruntat 2 una dupa alta, la barul din bucatarie, de cate ori aranjam scaunele in urmatoarea secunda mi le rasucea)....am consimtit cu totii ca cineva se afla printre noi...o experenta ciudata, nu o doresc nimanui....dar ma rog...am spus daca nu ne face rau poate sa traiasca cu noi linistita...
Trebuie sa mentionez ceva totusi, mama mea a decedat in urma cu 3 ani, iar de atunci la mine in dormitor se gaseste un borcan cu pamant de la mama si tatal meu de la mormant unde arde 24 din 24 de ore lumanre in memoria lor (eu nu locuiesc in Romania, iar parinti acolo sant ingropati), asa ca teama care am avut-o la inceput incet, incet a disparut cu gandul ca poate mama mea sau tatal meu este cu mine....asta pana cand, intr-o noapte dormin, am simtit un val rece, si m-am trezit, crezand ca aerul conditionat este prea tare la rece si am mers sa il verific...dar nu era nimic, aerul conditionat este tot timpul fixat automat pe o temperatura....ok am zis si m-am dus din nou in pat, si ca de obicei cand ma bag in pat ma uit la borcanul la capatul caruia arde lumanarea pentru parinti mei, si imi aduc aminte ca am facut niste poze ..si aici fac o panteza ( cu 2-3 zile inainte de acest incident ma uitam la un film pe leptop si in film juca un actor care semana foarte bine cu tatal meu, am ramas muta de emotie, asa ca am oprit filmul, am luat telefonul , care era langa mine si am facut 7-8 poze, la intervale de 2-3 secunde, dupa care am continuat sa ma uit la film, fara sa dau atentie la pozele pe care le-am facut) ...deci unde ramasesem, ...cand m-am intors sa ma bag in pat vazand lumanarea, mi-am adus aminte de poze si am luat tel sa vad pozele......am oftat adanc si am inceput sa ma uit, ...pana cand intr-una din poze a aparut aceasta imagine.......nu numai ca am incremenit de spaima, am scapat tel....dar am trezit toata casa.....
Sa scurtez putin povestea....cand m-am linistit, am inceput sa ma gandesc cine ar putea fi aceasta persoana, ca eu nu o cunosc....si ce vrea de la mine.....am intrat intr-o stare de depresie....sotul meu ca sa ma linisteasca a luat legatura cu un mare insttitut din California - California Paranormal Investigators Hemet, California- care s-au deplasat la noi acasa, au luat pozele si le-au studiat, dupa care au venit inarmati cu tot felul de aparate.....Sotul meu le-a pus in vedere ca nu dorim popularitate si nici prea mult deranj, mai ales ca am si o fetita mai mica, asa ca am hotarat sa ne mutam din casa, iar acum locuiesc in California......dar se pare ca domnisoara fantoma tot nu imi da pace...EA ma vrea pe mine......nu ne mai deranjeaza cu zgomote (nu inca), in schimb cand scriu cate ceva, sau cuiva, scriu lucruri care nu am le am in intentie sa le scriu....(un ex. vorbeam cu o prietena si la un moment dat am scris un nume.....spre surpriza mea, ma intrebat de unde stiu numele, ca, coincidenta face ca sa fie numele primului ei iubit, care a decedat)...si etc....
ACEASTA ESTE INTAMPLAREA MEA......pot sa spun ca nu am trait degeaba.... :shock:

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 13:18

este intradevar o poveste halucinanta.
eu nu stiu cum ar trebui sa abordezi situatia .
dar ma gandesc ca atata timp cat nu esti ingrozita si privesti lucrurile cu detasare totul va fi bine .

shany
membru

Mesaj de shany » 05 Feb 2011, 13:33

arabela3 scrie:este intradevar o poveste halucinanta.
eu nu stiu cum ar trebui sa abordezi situatia .
dar ma gandesc ca atata timp cat nu esti ingrozita si privesti lucrurile cu detasare totul va fi bine .
ingrozita am fost cand am vazut-o....apoi m-am obisnuit, ce ma nelamureste este ce vrea de la mine.?.....ce pot sa fac sa o ajut.?....sau poate ea incearca sa ma jute pe mine....numai dumnezeu stie.

wensterretje
Zodie: Berbec

Mesaj de wensterretje » 05 Feb 2011, 13:41

Incearca sa discuti cu sotului tau despre copilaria lui pina in prezent. E poate o fosta prietena, iubita, colega de scoala, liceu facultate care l-a iubit (indragostita de el) si a patit un accident :( si acum se razbuna :((

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 13:44

din ce am mai citit ...se zice ca ar trebui convinse sa renunte la atasamentul lor pt lumea noastra cea materiala .
numai sufleteste cred ca ar fi indicat sa o ajuti incercand ca tu insuti sa fii calma resemnata , linistita si sa incerci o comunicare telepatica prin care sa-i transmiti acea stare si sa o faci sa inteleaga ca atasamentul excesiv o face sa se chinuie mai mult.

oricat de extraordinara este experienta nu cred ca trebuie incurajat contactul .

asta e parerea mea din perspectiva celui care sta pe margine ...detasat de evenimente.

shany
membru

Mesaj de shany » 05 Feb 2011, 13:55

wensterretje scrie:Incearca sa discuti cu sotului tau despre copilaria lui pina in prezent. E poate o fosta prietena, iubita, colega de scoala, liceu facultate care l-a iubit (indragostita de el) si a patit un accident :( si acum se razbuna :((
multumesc pentru raspuns wensterretje, posibil sa ai dreptate, chiar daca sotul meu sustine ca nu cunoaste aceasta persoana.....dar stau si ma gandesc, ca daca intradevar doreste sa se razbune pe ceva anume, ar fi putut sa o faca pana acum.....am sa ma informez in aceasta directie "de razbunare" a lor....in ce consta de fapt???

shany
membru

Mesaj de shany » 05 Feb 2011, 13:59

arabela3 scrie:din ce am mai citit ...se zice ca ar trebui convinse sa renunte la atasamentul lor pt lumea noastra cea materiala .
numai sufleteste cred ca ar fi indicat sa o ajuti incercand ca tu insuti sa fii calma resemnata , linistita si sa incerci o comunicare telepatica prin care sa-i transmiti acea stare si sa o faci sa inteleaga ca atasamentul excesiv o face sa se chinuie mai mult.

oricat de extraordinara este experienta nu cred ca trebuie incurajat contactul .

asta e parerea mea din perspectiva celui care sta pe margine ...detasat de evenimente.
eu in afara faptului ca ma rog si pentru sufletul ei, alceva chiar ca nu fac...daca as avea puterea de a lua contact cu fantomele sau spiritele, in primul rand as lua legatura cu parintii mei....crede-ma :)

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 05 Feb 2011, 14:04

chiar persoanele care pot comunica cu spiritele nu pot comunica cu oricine .
exista si aici compatibilitati si afinitati .
chiar daca tu poti comunica cu spiritele e posibil ca intre tine si parintii tai sa nu existe nicio afinitate in schimb sa poti comunica cu alte spirite total straine.

m-am intrebat de multe ori de ce imi apare mai mereu pitish
si in vis si peste zi ( nu am fost cine stie ce fan infocat)

am inteles mai tarziu, intr-o zi, cand citind un ziar unde erau trecute datele de nastere ale diferitelor personalitati .
pitis era nascut pe 4 octombrie aceasi data de nastere cu a fiului meu ( bine, mai putinul anul nasterii)

Scrie răspuns