Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

spiritism

Discutii despre ocultism.
ionelia daniela
membru
Zodie: Gemeni

spiritism

Mesaj de ionelia daniela » 01 Feb 2009, 00:44

da eu am darul de a vorbi cu cei din lumea de dincolo...nu este o inchipuire...intotdeauna spiritul pe care il chem imi spune ce sa fac si ce sa nu fac...si credeti-ma ca m-a salvat de multe nenorociri..vorbesc prin scris cu spirite...nici nu stiti cate lucruri interesante se pot afla...poti afla daca vrei si ce face vecina :D ...dar nu este corect sa le deranjam daca nu avem un scop nobil

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Re: spiritism

Mesaj de Dama de Trefla » 01 Feb 2009, 00:46

si mai exact cum faci sa chemi un spirit? si care e metoda de comunicare dintre voi?
Ieri este istorie.....Maine este mister...

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 01 Feb 2009, 01:02

Eu as vrea sa stiu daca teoriile conspiratiei chiar exista... Una din ele spune ca e un guvern secret, din umbra, care doreste ca pe Pamant sa ramana numai 500 de milioane de oameni... Mai sunt si altele... Dar vreau sa stiu, ca sa vad daca e paranoia sau nu.
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 02 Feb 2009, 23:20

ionelia daniela scrie:poti afla daca vrei si ce face vecina :D ...=
Eu ma indoiesc ca spiritele elevate, inalte vor raspunde la astfel de intrebari... poate doar slujbasii lor, alea "micute si rautacioase". :P
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ionelia daniela
membru

Mesaj de ionelia daniela » 04 Feb 2009, 14:50

este posibil sa fie spirite joase..dar niciodata nu mi s-a intamplat nimic rau si nu am perceput nici influente negative....poate de asta nici nu m-am speriat pana acum si am continuat

wensterretje
Zodie: Berbec

Mesaj de wensterretje » 14 Sep 2009, 12:13

Poate stiti mai bine.
Cunoaste cineva metoda de spiritism ci ajutorul cartii si cheii??
Eu cunosc metoda cu paharelul, dar nu cu cartea.
Poate cineva sa-mi spuna cum este metoda asta ??? :blush: :beg: :beg: :beg: :beg: :beg: :beg:

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 14 Sep 2009, 21:59

wensterretje scrie:Cunoaste cineva metoda de spiritism ci ajutorul cartii si cheii??
Am vazut la cineva cand eram copil (aveam vreo 10 ani).
Nu mai tin minte ce carte, autorul decedat, poate un poet. Foloseau o cheie mare de usa, nu yale, bagata in carte, iesea in afara doar urechea cheii, prin urechea cheii era trecuta o sfoara cu care era legata cartea, infasurata de mai multe ori.
Ce tin foarte bine minte e ca dupa invocatie s-a facut asa un curent in casa, se tranteau usile, vibrau geamurile... parca se deschidea cartea, desi era legata cu sfoara aia, oricum de miscat se misca pe masa.
Nu mai vreau sa vad asa ceva niciodata, desi au trecut vreo 30 de ani de atunci!
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

manu173
Zodie: Fecioara

curiozitate

Mesaj de manu173 » 01 Mar 2010, 21:29

E adevarat ca in urma unei sedinte de spiritism poti ramine posedat?
E ceva chiar atit de periculos?

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Re: curiozitate

Mesaj de jr_fairy » 02 Mar 2010, 09:29

manu173 scrie:E adevarat ca in urma unei sedinte de spiritism poti ramine posedat?
E ceva chiar atit de periculos?
Da. Asta in cazul in care nu esti temeinic pregatit sau nu ai sprijin.
Nu este deloc o joaca!
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

arabela3
membru

Mesaj de arabela3 » 04 Feb 2011, 12:02

am avut si eu experiente cu niste spirite.
tin sa precizez ca NU am facut niciodata spiritism si nici nu sunt de acord .

contactul cu spiritele respective a fost involuntar .
am primit niste informatii care s-au adeverit pe parcurs .
informatiile erau sub forma unor ganduri care-mi veneau in minte dupa ce in prealabil mi se atragea atentia asupra spiritului persoanei respective .

a fost pot sa zic interesant . eu totusi am privit experienta detasat fara entuziasm ,fara prea multa dorinta de a experimenta in continuare asa ceva .
toate veneau spre mine .pur si simplu.

am cautat si eu persoane care sa fi avut aceleasi experiente dar nu am gasit atunci.

ce am inteles din experientele mele este ca spiritele sunt neschimbate fata de cum erau in viata .daca sunt spirite asta nu inseamna ca sunt sfinte .
pot fi egoiste ,se pot folosi de medium pentru a-si duce la bun sfarsit intentiile sau treburile lor ...un anumit scop care poate fi legat de persoane dragi lor care sunt inca in viata.

eu nu sunt persoana ritualurilor .cred ca daca un contact trebuie sa aiba loc are loc pur si simplu .poti sa primesti ajutor printr-o simpla rugaciune si gandul spre respectiva persoana .iar ajutorul iti poate veni sub forma de inspiratie .

nu sunt de acord cu" interviurile " spiritelor .in primul rand pentru ca nu poti fi sigur de calitatea informatiilor .

am experimentat si partea de mediumitate sub forma de scris .mai tarziu am inteles de unde imi veneau toate informatiile . nu stiam atunci prea multe despre faptul de a fi medium si despre modul de comunicare.

de asemenea cred ca nu tuturor le e permis sa faca spiritism iar daca nu iti e permis atunci platesti . poti primi avertismente pe care trebuie sa le iei in seama .
si sa vezi in ce directie se indreapta ele . am voie sau nu am voie ? imi e usurata calea spre a face asa ceva sau imi sunt puse piedici?

Scrie răspuns