Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Intrebarea magica

Discutii generale despre Spiritualitate.
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Re: Intrebarea magica

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 21:05

Ana scrie:Intrebarea mea este:

Mi se vor deschide drumurile si mi se va da forta necesara sa reusesc sa-mi duc menirea pana la capat?

Din cate stiu eu, acesta este rolul entitatilor... sa ne ghideze in drumul asumat. Cat despre forta, consider ca aceasta provine numai din interior si pe baza ei entitatile superioare ne conduc pasii.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 22:50

Da, stiu la ce te referi. Este si una dintre intrebarile mele majore in ultima perioada: care dintre ele se dovedeste a fi mai puternica (cea calauzitoare sau cea "malefica")? Si cum poti determina tu ca om fizic cursul actiunii in aceasta lupta?
Inca nu am gasit un raspuns... Sper totusi sa il primesc. :secret: :unsure:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 23:32

:) Multumesc.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 29 Noi 2008, 05:31

Ana scrie:Intrebarea mea este:
Mi se vor deschide drumurile si mi se va da forta necesara sa reusesc sa-mi duc menirea pana la capat?
Ana, in caz ca raspunsul este da sau daca raspunsul este nu, oare raspunsul primit aduce un folos? Cam in ce fel? Tu ce crezi?

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 29 Noi 2008, 19:46

Dialogul cu eternitatea ne deosebeste de animale si atunci, de ce-mi vine atat de greu sa pun o intrebare fie ea chiar..."magica"?

Tot ce-mi vine acum in minte sunt intrebari care, au fost puse de miliarde de oameni, inaintea mea si vor mai puse de cei ce vor fii, cand eu, voi fi fost demult doar un pumn de praf...

...si atunci, raman in contemplatie muta si plina de respect in fata Ta, Doamne, TU cel ce cunosti toate intrebarile inimii mele si raspunsurile de care eu, am atata nevoie ...
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 29 Noi 2008, 20:06

Rozi scrie:Dialogul cu eternitatea ne deosebeste de animale si atunci, de ce-mi vine atat de greu sa pun o intrebare fie ea chiar..."magica"?
Aceasta este o intrebare retorica. Dar daca ar fi sa raspund la intrebarea ta, eu as raspunde: nu imi este greu, ci, pur si simplu, nu optez pentru asta.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 29 Noi 2008, 20:57

Mihnea scrie: Care ar fi in viziunea ta, intrebarea magica, cea mai importanta? Presupunand ca ai avea dreptul sa intrebi o singura intrebare, la care ai primi si raspuns (de la o entitate superioara sa zicem), ce ai intreba?
Ma indoiesc ca omul se abtine sa intrebe in fata unei situatii de genul de sus... La care primeste si raspuns.
Cine aude, intreaba.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 29 Noi 2008, 21:12

As intreba daca exista diavoli... cred. :)
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 29 Noi 2008, 22:06

jr_fairy scrie:
Mihnea scrie: Care ar fi in viziunea ta, intrebarea magica, cea mai importanta? Presupunand ca ai avea dreptul sa intrebi o singura intrebare, la care ai primi si raspuns (de la o entitate superioara sa zicem), ce ai intreba?
Ma indoiesc ca omul se abtine sa intrebe in fata unei situatii de genul de sus... La care primeste si raspuns.
Cine aude, intreaba.
Da, poate este mai degraba greu pentru om sa se abtina. Dar nu foarte greu.
Exista situatii cand anumitor persoane le sunt oferite lucruri mult mai ispititoare - putere materiala, spirituala, intelectuala sau chiar stapanirea persoanei dorite - si raspunsul este refuzul.
Un singur raspuns despre lucrul dorit, luat in comparatie cu chiar lucrul dorit, este totusi minor.

Dar, oricum, eu spuneam ca as prefera sa nu am intrebari de pus. Nu ca le-as pune sau nu.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 29 Noi 2008, 22:17

Tzadde scrie:As intreba daca exista diavoli... cred. :)
Eu nu mai cred ca exista. Dar nici nu am gasit inca un termen potrivit pentru a descrie acele entitati. Deocamdata prefer sa le spun ingeri decazuti, desi nu acopar intreaga arie.
Oricum, sunt curioasa.. legandu-ma de intrebarea ta, daca acestia au leac. :lol: Ei isi tot baga "coditele", dar exista posibilitatea sa le para rau si sa redevina buni?
O intrebare puerila poate... dar nu am raspuns la ea si taaare as vrea sa am un raspuns pozitiv. :this: :blush:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Scrie răspuns