Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Intrebarea magica

Discutii generale despre Spiritualitate.
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Re: Intrebarea magica

Mesaj de jr_fairy » 30 Noi 2008, 14:46

In mod normal, eu nu o stiu. Dar cand primesc anumite semnale din partea unora, stiu ca ceva nu este in regula. Oricum, desi mi-am dorit foarte mult sa putem discuta deschis aici pe forum, ar fi cazul sa nu intru in prea multe detalii. De aceea nu pot fi tocmai explicita.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 30 Noi 2008, 15:44

Magia Dragostei nu poate fi asemuita cu nimic caci, arareori - si atunci, numai in parte - poate fi descrisa in cuvinte si cu atat mai putin inteleasa de cei mai multi dintr noi...

Imagine
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

fluture
membru Club

Mesaj de fluture » 06 Noi 2009, 12:06

jr_fairy scrie:
Tzadde scrie:As intreba daca exista diavoli... cred. :)
Eu nu mai cred ca exista. Dar nici nu am gasit inca un termen potrivit pentru a descrie acele entitati. Deocamdata prefer sa le spun ingeri decazuti, desi nu acopar intreaga arie.
Oricum, sunt curioasa.. legandu-ma de intrebarea ta, daca acestia au leac. :lol: Ei isi tot baga "coditele", dar exista posibilitatea sa le para rau si sa redevina buni?
O intrebare puerila poate... dar nu am raspuns la ea si taaare as vrea sa am un raspuns pozitiv. :this: :blush:
TOTUL A FOST CREAT CU IUBIRE SI FORTA VOINTEI INTELECTULUI. CAND NU EXISTA IUBIRE SI CAND VOINTA LIPSESTE...va amintiti?..."SOMNUL RATIUNII NASTE MOSTRI"

dixxy90
membru
Zodie: Balanta

Mesaj de dixxy90 » 06 Noi 2009, 16:15

Eu cred ca orice intrebare depinde in principal de 3 factori:
- de persoana care pune intrebarea - nivel educational, spiritual
- de contextul in care este pusa acea intrebare. In functie de locul in care ne situam, ne poate preocupa in principal un subiect sau altul.
- depinde foarte mult si de interlocutor, pentru ca noi, punand o intrebare, asteptam un raspuns. Acest raspuns vine din partea a cuiva/ a ceva. Depinde foarte mult cum percepem noi acea persoana cui ne adresam, ori acel ceva.
Pentru a-mi explica un pic logica, voi exemplifica in situatia in care eu as avea posibilitatea de a intrebarea:
- daca as fi inca pe pamant/in realitatea in care traim si daca m-as adresa cuiva pe care l-as percepe ca fiind tot un om (chiar daca poate mai elevat, ori superior in vreun fel) as pune o intrebare lumeasca. probably, the question will be "when will I get married". Daca voi fi destul de isteata la momentul respectiv si nu ma voi grabi cu intrebatul, as reformula astfel: cand imi voi intalni sufletul pereche? Adica fiind femeie si nemaritata, sunt cam mai toate in situatia mea de pe acest forum, preocupata mai ales de love, love...
- daca as fi inca pe pamant/in realitatea in care traim si daca m-as adresa cuiva pe care l-as percepe ca avand legatura cu divinitatea, as intreba " de ce eu?" (poate fi de ce m-a ales pe mine sa imi vorbeasca, de exemplu)
- daca as avea perceptia ca ma aflu in alta parte/realitate si presupunand ca ma adresez cuiva superior, as intreba :"catre care scop suprem se indreapta lumile?" (e greu sa sintetizezi intro singura intrebare cand vrei sa aflii care este mecanismul Universului, de ce exista si pentru ce, ce reguli guverneaza, ce inseamna "a exista", "a fi", "cati si cum", etc...)
Vorba bancului: "de cate balante e nevoie pentru a schimba un bec?",acum stiti ca o balanta nu se poate limita la o singura intrebare :P

Rodyy
Zodie: Balanta

Mesaj de Rodyy » 25 Noi 2009, 19:01

Vin si eu cu o intrebare!

Mi se va inplini dorinta de a avea multi copiii asa cum mi-am dorit intodeauna???

camycamycamy
membru Pro
Zodie: Berbec

Mesaj de camycamycamy » 25 Noi 2009, 21:15

Intrebarea mea ar fi cam asta...

Voi reusi sa-mi cresc copilul in asa fel incat sa fie un om fericit?
Multumesc tuturor ce exista in viata mea.

Scrie răspuns