Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Intrebarea magica

Discutii generale despre Spiritualitate.
Mihnea
Wiz
Zodie: Varsator

Intrebarea magica

Mesaj de Mihnea » 28 Noi 2008, 17:59

Referitor la ce intreba Mirela la un moment dat: when wil...? si catalogand aceasta intrebare ca fiind cea magica.

Care ar fi in viziunea ta, intrebarea magica, cea mai importanta? Presupunand ca ai avea dreptul sa intrebi o singura intrebare, la care ai primi si raspuns (de la o entitate superioara sa zicem), ce ai intreba?
Tempus est optimus iudex.

ortokikki
membru Pro

Re: Intrebarea magica

Mesaj de ortokikki » 28 Noi 2008, 18:43

Intrebarile magice sunt pentru nefericiti. Mai bine sa nu am nevoie de nici o intrebare magica. :)

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 19:52

Intrebarea mea ar fi: Unde sunt? Cat de departe?
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 19:54

Si, da, ortokikki, sunt nefericita. Tocmai pentru ca nu am raspunsuri si prea multe intrebari. Dar asta este si diferenta dintre oameni si animale, inca gandita de Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne este si entitate superioara. :)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 28 Noi 2008, 20:11

Exista si oameni care nu au intrebari. Unii dintre ei chiar sunt fericiti. In sensul bun, daca pot spune asa.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 20:20

Eu personal nu ii vad fericiti, ci doar simpli. Oricum, fiecare percepe altfel fericirea. Dar in ignoranta (si nu ma refer la partea negativa a termenului/starii) eu nu concep nici un strop de placere, daramite extaz sau euforie, bucurie sau fericire...
Si daca am considera veridica ipoteza ta, atunci tu nu esti unul dintre cei fericiti care nu pun intrebari. Pentru ca altfel nu ai fi tu, altfel nu ai fi preocupata de Lenormand, etc. :) :P
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 28 Noi 2008, 20:27

Din postarea mea am vrut sa se inteleaga ca daca ar fi sa imi doresc ceva, in locul posibilitatii magice de a capata raspunsul la orice intrebare, as prefera sa nu mai am nici o intrebare. Deci, nu am spus ca sunt fericita, ci ca as dori sa fiu fericita.

Referitor la unii dintre cei care nu a intrebari.
Intrebat odata ce este pacea inimii, Parintele Sofian de la Manastirea Antim din Bucuresti a raspuns: "Pacea inimii este atunci cand toate gandurile tac".
Deci si intrebarile.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 20:48

ortokikki scrie:Din postarea mea am vrut sa se inteleaga ca daca ar fi sa imi doresc ceva, in locul posibilitatii magice de a capata raspunsul la orice intrebare, as prefera sa nu mai am nici o intrebare..
Viziunea asta imi place... dar iarasi, intr-atat incat sa cunosc deja totul. :lol:
Glumesc la ultima parte.
Daca asta ti-ar fi dorinta e okay. Fiecare isi cauta pacea cum crede si simte mai bine de cuviinta.
Ar fi o intreaga discutie pe tema asta; chiar ma intreb de multe ori cum ar fi sa imi taca gandurile, uneori ma chinuiesc prea mult, dar nici fara ele nu pot trai, fac parte din mine, din ceea ce a lasat Dumnezeu.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 28 Noi 2008, 20:53

Poate nu este chiar asa de complicat. De exemplu, atunci cand iubesti. Chiar si noi, asa cum suntem, avem momente cand doar iubim. Si atat.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 28 Noi 2008, 21:02

ortokikki scrie:Poate nu este chiar asa de complicat. De exemplu, atunci cand iubesti. Chiar si noi, asa cum suntem, avem momente cand doar iubim. Si atat.
:) Asta da. Dar poate se intampla o singura data in viata. Sau poate de mai multe ori, nu stiu... Si cand dispare... Apar iarasi intrebarile, gandurile ce ne chinuiesc mai mult sentimentele...
Dar e frumoasa ideea ta, m-au trecut un fior si un sentiment de calm si tacere pentru o secunda. :cray:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Scrie răspuns