Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Rugaciuni

Discutii generale despre Spiritualitate.
Scrie răspuns

Cat de des te rogi?

In fiecare zi, fara sa uit acest lucru.
25
38%
In fiecare zi (de fapt asa doresc, dar uneori mai si uit).
25
38%
Odata la cateva zile, nu stiu exact.
7
11%
In anumite momente critice din viata. In rest nu.
9
14%
Niciodata.
0
Niciun vot

Voturi totale: 66

Musette
membru Pro
Zodie: Taur

Re: Rugaciuni

Mesaj de Musette » 01 Noi 2009, 23:40

nu am whisper de impartit nimic cu aceea persoana...vorbeste si ea...stii cum sa zice " apa trece, pietrele raman" :hagirl:
Musette

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 01 Noi 2009, 23:43

pace ancaioana, noi doua oricum nu putem purta o discutie mai putin si spui despre cruce ca nu ar fi simbolul crestinatatii. eu stiu ca ardelenii sunt mai largi in gandire.
Musette

histia
membru Pro
Zodie: Balanta

Mesaj de histia » 01 Noi 2009, 23:46

Whisper, mai nou esti moderatoare?
Eu nu sunt off topic; uite:

Doamne, Cel ce te-ai rugat pentru rastignitorii Tai, Iubitorule de suflete, si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi, iarta pe cei ce ne urasc si ne apasa pe noi. Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug, indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine. Pentru aceia cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine, Unule Iubitorule de oameni!
Doamne, te rog sa ma ierti ca am vorbit zeflemitor cu Musetta si mi-am batut joc de ea iar ea e atat de slaba si ingusta in minte incat se autoataca si nu intelege ce vorbesc altii ci doar ce vrea ea si ce stie ea! Te rog Doamne sa ma ierti!

PS. E bun asa?
Veritas odium paret!

histia
membru Pro

Mesaj de histia » 01 Noi 2009, 23:47

Musette scrie:pace ancaioana, noi doua oricum nu putem purta o discutie mai putin si spui despre cruce ca nu ar fi simbolul crestinatatii. eu stiu ca ardelenii sunt mai largi in gandire.
Spun asa ceva? Aici iar rastalmacesti si pricepi ce vrei.
Veritas odium paret!

whisper
membru Pro
Zodie: Gemeni

Mesaj de whisper » 01 Noi 2009, 23:48

ancaioana scrie:Whisper, mai nou esti moderatoare?

Doamne, Cel ce te-ai rugat pentru rastignitorii Tai, Iubitorule de suflete, si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi, iarta pe cei ce ne urasc si ne apasa pe noi. Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug, indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine. Pentru aceia cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine, Unule Iubitorule de oameni!
Doamne, te rog sa ma ierti ca am vorbit zeflemitor cu Musetta si mi-am batut joc de ea iar ea e atat de slaba si ingusta in minte incat se autoataca si nu intelege ce vorbesc altii ci doar ce vrea ea si ce stie ea! Te rog Doamne sa ma ierti!

PS. E bun asa?
ma iei peste picior si nu-mi place,ziceam doar ca nu e frumos sa transformati orice subiect asa ca vreti voi....sau mai bine zis ca va maninca limba si trb sa va exteriorizati...si nu nu-s moderatoare ca dk eram faceam curatenie pe aici ;)
We don't love to be loved; we love to love!

whisper
membru Pro
Zodie: Gemeni

Mesaj de whisper » 01 Noi 2009, 23:50

whisper scrie:
ancaioana scrie:Whisper, mai nou esti moderatoare?

PS. E bun asa?
ma iei peste picior si nu-mi place,ziceam doar ca nu e frumos sa transformati orice subiect asa ca vreti voi....sau mai bine zis ca va maninca limba si trb sa va exteriorizati...si nu nu-s moderatoare ca dk eram faceam curatenie pe aici ;)
p.s-si mai ginditi-va de ce ac forum a devenit atit de inert...stiti de ce nu?asa ca opriti-va
We don't love to be loved; we love to love!

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 01 Noi 2009, 23:57

femeie, vezi bine ca oamenii acestia culeg aici rugaciuni.
de ce scri blasfemii tocmai aici?
inceteaza cu atitudinea ta ofensatoare. chiar crezi ca ne intereseaza ce gandesti tu referitor la "popi" si la icoanele facatoare de minuni.
oricum o femeie inteligenta ar fi trebuit sa trateze cu o atitudine neutra acest subiect. trebuia sa iti dai seama ca acesti oameni sunt de mai multe religii, au credintele lor si fiecare om trebuie respectat incepand de la cersetor la presedinte de stat si patriarh.

ai inceput de la ce am scris eu referitor la martirii de la aiud.
eu sunt crestin ortodox, poate altcineva vine si scrie ceva interesant despre minunile petrecute intr-o comunitate de catolici sau altcineva vorbeste de religia adventista, asta nu inseamna sa nu le accept ideile si sa incep sa-i ofensez. :bye:

de fapt topicul se refera la Rugaciuni...sa revenim la subiect
Musette

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 01 Noi 2009, 23:58

ai dreptate whisper ce scri.
Musette

histia
membru Pro

Mesaj de histia » 01 Noi 2009, 23:59

whisper scrie:ma iei peste picior si nu-mi place,ziceam doar ca nu e frumos sa transformati orice subiect asa ca vreti voi....sau mai bine zis ca va maninca limba si trb sa va exteriorizati...si nu nu-s moderatoare ca dk eram faceam curatenie pe aici ;)
p.s-si mai ginditi-va de ce ac forum a devenit atit de inert...stiti de ce nu?asa ca opriti-va[/quote]

Da, forumul a devenit inert pt ca au fost banati oamenii de baza si au plecat restul celor de baza. Iar cei 2-3 care au ramas prefera sa scrie mai mult la subiecte off-topic.
Si-n plus, acum se cersesc interpretari si atat; nu mai intra lumea sa invete ca nu mai e de la cine, nu mai e ce; din poze cu nori, bostani, flori si cescute cu capuccino studiezi notiuni de compozitie si foto, nu de carto.... Acum 2 luni, pana la banarea Cruelei se scriau zeci de posturi pe zi, acum abia mai lasa cineva cate un mesaj din cand in cand in cafenea....Mai zic?
Parerea mea; si nu doar a mea.
Veritas odium paret!

histia
membru Pro

Mesaj de histia » 02 Noi 2009, 00:02

ancaioana scrie:Doamne, Cel ce te-ai rugat pentru rastignitorii Tai, Iubitorule de suflete, si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi, iarta pe cei ce ne urasc si ne apasa pe noi. Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug, indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine. Pentru aceia cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine, Unule Iubitorule de oameni!
Aceasta este o rugaciune pentru vrajmasii nostrii. Daca esti atat de dusa pe la biserici si experta in rugaciuni ar fi trebuit sa o stii; sau cel putin sa cunosti genul de formulare. Dogma ortodoxa ne indeamna sa ne rugam si pt vrajmasi...sa ne iubim aproapele ca pe noi insine. So?
Veritas odium paret!

Scrie răspuns