Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Clarviziunea

Discutii generale despre Spiritualitate.
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Clarviziunea

Mesaj de jr_fairy » 26 Noi 2008, 14:02

Alt subiect care ma intereseaza: ce stiti si vreti sa impartasiti despre clarviziune?
Ce este, de fapt, si cum pot fi contracarate influentele spiritelor "jucause"/inferioare? Eu prefer sa le spun "jucause" pentru ca in final mi se pare ca au un comportament putin prea intelept si ajung la a deveni unele ridicole. Se spune ca foarte buni si pregatiti mediumi au primit mesaje eronate/false de dincolo tocmai pentru ca aceste spirite (inferioare) se interpun in "traducerea" lor, eventual apar oamenilor tocmai pentru amuzament (Desi mi se pare greu de crezut). Asadar, se pare ca ar fi numeroase cazurile in care mediumilor le-au aparut asa-zisi Homer, Napoleon, Vergilius, etc, de fapt, fiind niste spirite puse pe sotii.
Asadar, exista vreo cale de a le contracara? Care ar fi aceea? Eventual, cum se pot auto-educa oamenii sa le diferentieze?
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

DULCHICKA69
membru

Re: Clarviziunea

Mesaj de DULCHICKA69 » 30 Noi 2008, 00:55

Teoretic, este posibilitatea de a vedea, fara ajutorul organelor de simt, unele scene care se petrec la mare distanta si in alte campuri ale existentei.
Practic, ,,clarvazatorii"nu sunt capabili sa explice in ce fel, si de unde primesc informatiile, cum le receptioneaza.
Astazi, cel mai mare contingent de clarvazatori citesc carti inchise, descriu obiecte ascunse,etc,demonstratii care, din partea unor civilizatii paralele au scopul de a-i sensibiliza pe oameni cu astfel de fenomene.
De asemenea,inregistrarea vocilor ,,mortilor"sau chiar imagini ale lor pe benzi video, fac parte din tot arsenalul de minciuni al celor din Shambhala prin care urmaresc inducerea in eroare a oamenilor si abaterea lor de la jertfa mantuitoare a lui Iisus.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 30 Noi 2008, 11:15

Si cum explici fenomenele prin care oameni decedati apar celor vii?
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

DULCHICKA69
membru

Mesaj de DULCHICKA69 » 30 Noi 2008, 17:14

Subiectul capata 2 valente antagonice.
Cea pozitiva este mentionata si in Biblie(Matei 1,20:2,13,etc)caz in care mortii comunica cu cei vii prin vis,cu care sunt in acord total.
Valenta negativa,reprezentanta a maleficului manifestata prin vorbirea cu cei morti,este numita spiritism sau necromantie.
Omul este liber,prin puterea lui Dumnezeu sa aleaga.
Dar,sunt curioasa daca acei care aleg cea din urma varianta cunosc si efectele sale.
Aici problema este destul de acuta intrucat vorbim despre influenta demonilor/intraterestrilor ce ii determina pe unii oameni sa nu se multumeasca doar cu invatatura crestina a Mantuitorului.Se stie ca Biserica lui IISUS nu permite acest lucru,pedepsindu-l aspru.(vezi Ioan 20,29;Luca 1,45)unde IIsus spune:,,fericiti cei ce nu au vazut si au crezut".Si Ap.Pavel confirma ideea:,,Umblam prin credinta,iar nu prin vedere"(II Cor .,5,7).Cei ce prefera aceasta practica nu se multumesc cu cele descoperite pe calea credintei(Dumnezeu),ci cauta sa iscodeasca precum demonii, ce ii indeamna la lucruri neingaduite de Dumnezeu.
Orice crestin stie ca vorbirea cu mortii(vis) dovedeste ca sufletele lor traiesc.Nu e o noutate pentru nimeni,e o chestiune de credinta.Un crdincios adevarat nu are nevoie de verificare prin vedere.Daca ai nevoie de a verifica prin vedere inseamna ca automat pui la indoiala adevarurile descoperirii lui Dumnezeu.Iar in ,,capcana"spiritismului intra f multe persoane, unele dupa ce-si pierd pe cei dragi,altii din curiozitate.Ar trebui sa-si puna intrebarea:Cui ii apartin vocile ce le aud?Celor morti sau duhurilor din minciuna?
Cred ca suntem cu totii de acord ca in lumea spiritismului exista multe pericole..Asemeni diavolului, de cealalta parte exista spirite ce-s gata sa se intoarca impotriva mediumului si sa puna stapanire totala pe el.Exista apoi un alt tip de influenta, tot dintr-o lume paralela,a spiritelor mincinoase, care prin intermediul unui medium(valabil si clarviziune),fac declaratii ce nu-s adevarate.Va induc in eroare,va manipuleaza si cadeti in ,,capcana"lor.
Masa de spiritism este daunatoare si ea ducand la disociere si chiar la distrugerea personalitatii noastre.Poate adeptii, isi vor da seama cd va fi prea tarziu,ca elemente ale intunericului au patruns in viata lor.
At cd le dati posibilitatea de a castiga prea mult teren,nu mai exista cale de intoarcere.
Aveti rabdare,caci va veni ziua cea mare a Invierii,asa cum se specifica in Biblie,caci mortii(buni/rai)dorm pur si simplu in mormintele lor,pana atunci.
Iisus vb despre Lazar ca despre cineva ce doarme.Si Lazar, cand a inviat dupa 4 zile, nu a avut nimic de povestit despre zilele petrecute in mormant :good: Evident,el nu fusese nicaieri.
Concluzie:aveti grija oameni buni caci tinta lor este zadarnicirea jertfei mantuitoare a Fiului lui Dumnezeu.
Azazel vrea ca oamenii sa-si gaseasca refugiul in minciuna, pentru ca ziua intalnirii lui IIsus sa-i gaseasca pe oameni nepregatiti.Are un singur scop,cum si Biblia specifica:distrugerea omenirii.
Dumnezeu v-a dat libertatea de a alege.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 30 Noi 2008, 19:20

De curiozitate... tu preiei aceste pasaje dintr-o carte sau altceva deja scris?
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 30 Noi 2008, 19:27

Si iarasi...DE CE se pierde din vedere ca exista si alte posibilitati??
Clarviziunea nu se manifesta numai la spiritisti, care intr-adevar folosesc masa cu trei picioare ori invoca prezenta spiritelor.
Exista si oameni cu frica de Dumnezeu care comunica cu spiritele celor decedati pentru ca acestia din urma ii cauta. Sunt acele spirite care au nevoie de indrumare, de o vorba calda, in urma unor socuri produse de niste morti subite si fara stire.
Imi permit sa citez un Preot, in urma unor discutii personale cu Sfintia Sa:
Noi ştim, credem şi mărturisim că lumea vizibilă nu este singura realitate, proclamăm o „împărtăşire a sfinţilor”, adică o legătură între cei de pe pământ şi cei plecaţi „dincolo”. Faptul că cineva are o legătură mai profundă cu cei plecaţi, că are o sensibilitate aparte, un ceva care trece dincolo de „normalul” cu care ne-am obişnuit iarăşi nu este chiar atât de surprinzător: avem în istoria Bisericii atâtea persoane – sfinţi – care aveau o percepţie a realităţilor spirituale ieşită din comun, care vedeau sau auzeau ceea ce lumea obişnuită nu percepea!
Bine-nteles ca nu a uitat sa imi mentioneze de pericolele de a cadea in capcana celor malefici. Dar mi-a argumentat foarte clar ca exista posibilitati si mai "spirituale" decat ce vrea lumea sa perceapa. Sa nu uitam ca si Invierea lui Isus presupune de fapt o re-materializare a trupului.
Voi reveni...
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

DULCHICKA69
membru

Mesaj de DULCHICKA69 » 01 Dec 2008, 22:17

Daca ai fi citit Biblia si ai fi si inteles-o nu ai mai avea dileme;)
In plus,referitor la cele expuse mai sus de persoana ta,da am studiat fenomenul 4 ani,si nu doar o carte m-a ajutat,ci zeci.
Interesanta tema si complexa.. :nyam:

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 02 Dec 2008, 13:35

Nu cred ca exista cineva care sa inteleaga Biblia pe deplin.
Si da, am citit-o de N ori, am inteles cat s-a putut in fiecare etapa a vietii mele. Ba mai mult, am si studiat-o multi ani, alaturi de altele multe legate de religie.
Recunosc ca in ceea ce priveste aceste subiecte abia deschise, eu abia studiez, si la fel.. zeci de carti - le iau pe rand, desi le-am adunat deja cu greu.
Tocmai din pricina unor interpretari prea stricte ale Bibliei acum am dileme si incerc a-mi contura niste raspunsuri potrivite sufletului si mintii mele. Dar desi imi pastrez educatia religioasa si credinta in ceea ce inseamna divinitate, vreau sa descopar totul din prisma gandului meu si cu ajutorul divinitatii. :)
Apoi, nu este indeajuns sa studiezi fenomenul daca nu esti in mijlocul lucrurilor practice. Despre asta mi-ar placea sa stiu mai multe...
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 05 Dec 2008, 10:32

Mesaje de la spirite nu cred ca primesc doar clarvazatorii, ci si oamenii obisnuiti. Spiritele daca vor sa comunice ceva, o pot face.
Pe de alta parte, apropo de contactarea si chemarea spiritelor de catre oameni. Mi-a povestit cineva ca mai demult, erau oameni care umblau din oras in oras cu o masa cu trei picioare dupa ei si faceau sedinte de spiritism pentru bani. Persoana de care vorbesc a participat si ea la o astfel de sedinta (din curiozitate) si , in timp, topate raspunsurile primite la acea masa i s-au adeverit. Era vorba de precizie matematica in mesaje: in cati ani se va casatori, cati copii va avea, pe ce data va face nu stiu ce lucru.
Ce a fost insa esential: ulterior, toate persoanele prezente la acea sedinta de spiritism nu au avut parte de dragoste, de implinire in doi, chiar daca s-au casatorit, au avut copii, nu au avut noroc in iubire reciproca. Acest lucru l-a observat persoana de care vorbesc si mi-a povestit si mie despre acest lucru la varsta de 80 de ani.

Asadar: chemarea spiritelor in lumea noastra pentru a le pune intrebari puerile la care oricum aflam adevarul mai tarziu, la timpul potrivit, este (din punctul meu de vedere) o blasfemie si o hartuire a celor care sunt acolo sa se odihneasca.
Pe de alta parte, lumea spiritelor este o necunoscuta pentru noi. Sa nu uitam ca in ea se odihnesc si spiritelor celor dragi, nu sunt doar niste energii pur si simplu.

Eu de multe ori visez persoane care nu mai sunt printre noi si care imi spun povesti de viata, nemultumiri, mesaje pt cei dragi. Pe multe dintre ele nu le cunosc, dar aflu in vis cine sunt. Tot ce pot sa fac este sa le relatez aceste vise acelor persoane care i-au cunoscut. Pe de o parte, as prefera sa nu mai visez astfel de lucruri, pentru ca ma intristeaza enorm. Am avut o saptamana intreaga in care am visat spiritul unei persoane noapte de noapte si care mi-a povestit intreaga viata. Era vorba de o ruda de-a mea mai in varsta pe care o vazusem o data in viata. In ultima noapte in care l-am visat mi-a spus ca o va vizita pe fosta sotie. Am avertizat-o pe aceasta, iar in acea noapte l-a visat si ea. Si multe lucruri pe care i le-a spus ei in vis, mi le spusese si mie. El vroia iertare de la ea, caci ii facuse mult rau.
De fiecare data cand visez o persoana decedata, ma duc la biserica sa aprind o lumanare pentru ea, sa ii lumineze calea, sa nu mai rataceasca printre noi.
Din carti afli lucruri care te baga si mai mult in ceata, cand de fapt lucrurile sunt mult mai simple decat credem noi.
Esentialul este ca, daca ele au ceva de comunicat, o vor face fara sa le-o cerem noi pentru a sti lucruri pe care oricum le vom afla.
Spiritismul, ocultismul nu trebuie privite ca stiinte. Stiintele au scopuri nobile pentru intreaga omenire, nu se reduc la interesele personale.

Biblia e greu de inteles, eu cred ca religia se simte. Ca sa inveti sa iubesti nu ai nevoie de o carte, ca sa te mentii pe drumul drept si sa te inalti sufleteste, da. Scopul Bibliei e acela de a ne pune sa reflectam la anumite lucruri despre viata, sa cautam in noi.

Si inca ceva: nu am intentia de a supara pe nimeni, dar astfel de preocupari (spiritism, clarviziune, ocultism), de scormoniri, duc la insingurare, persoanele care cerceteaza astfel de probleme se instraineaza de cei care le sunt alaturi aici si acum.

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu comentariile mele! O zi frumoasa tuturor! :bye:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 05 Dec 2008, 21:30

Draga Mar, sunt de acord cu tine, pana la un punct.
Tu sustii ca visezi si intelegi tot. Si da, exista persoane obisnuite care primesc vizite din partea spiritelor. Dar in cazul persoanelor care le vad, le simt, le aud, dar nu le inteleg ce se poate face? Ma refer la posibilitatea de a nu intelege mesajul verbal... Il auzi, dar nu il intelegi.. Ti se par prea departe cuvintele.
Ce pot sa spun? Esti o norocoasa poate ca doar visezi! :lol:
Cat despre sedintele de spiritism, se spune ca intr-adevar spiritele iti raspund la orice intrebare, chiar si idioata, pentru ca ele odata plecate de aici uita de lucrurile materiale si nesemnificative ale oamenilor. Asadar, ele nu fac diferenta intre intentiile noastre bune si rele in ce priveste acest plan - al materialului.
Am citit diverse exemple despre spiritisti si oameni care intr-adevar au facut acest lucru pentru bani (si inca exista). Multi dintre ei au fost excroci, au stiut doar magie si in acest fel au manipulat gandurile oamenilor. Dar au fost si cativa - oameni foarte bine instruiti in foarte multe domenii si de ce nu, ajunsi in pozitii foarte inalte, care au renuntat la intreaga lor viata pentru a vorbi cu spiritele - fie chemate, fie venite pe cont propriu. SI multi nu au facut rau.
Nici eu nu sunt de acord cu chemarea spiritelor, dar tind sa cred ca tentatia este mare. Deodata ce ajungi intr-un moment in care reusesti sa te stapanesti psihic, ca om iti doresti sa stii mai multe. Apoi, chestia asta - o data intamplata (si nu ma refer la a chema spirite, ci la contactul cu ele cand ele insele te cheama) - creeaza o oarecare dependenta; vrei sa cunosti mai mult, din ce in ce mai mult... Mai intai despre tine, apoi despre ele... Si iar despre tine... Si da, iarasi, duce la o instrainare totala.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Scrie răspuns