Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

oare e pacat sa ghicim in carti?

Discutii generale despre Lenormand.
1987
membru
Zodie: Berbec

oare e pacat sa ghicim in carti?

Mesaj de 1987 » 31 Iul 2013, 14:39

m-am gandit si tot gandit si am citit pe ici pe colo si din cate am vazut ar fi mare pacat sa ne ghicim viitorul...puteti sa-mi dati argumente contraargumente ? parerea voastra personala care este?
nu facem vrajitorie dar totusi citim in carti viitorul iar in biblie se zice ca e pacat dar eu nu stiu ce sa cred ca nu fac rau nimanui eu il consider un hobby o placere o stiinta ...ceva care ma capteaza si ma interezeaza de foarte mult timp de pe la 12 ani cred .astept si parerile voastre pro si contra cu privire la acest subiect .

monic
membru Pro
Zodie: Pesti

Re: oare e pacat sa ghicim in carti?

Mesaj de monic » 31 Iul 2013, 16:15

:) Daca este sa te iei dupa dogmele bisericesti, 1987..offfffff....biserica interzicea/interzice toate formele de divinaţie, chemarea morţilor (spiritismul) şi orice alte practici ...ezoterismul in general : carti tarot, astrologie,.... clarviziunea , clarauditia..etc. Personal, consider ca biserica a incercat mereu sa ne tina in nestiinta... pt a putea conduce masele.

Omul este liber sa faca ceea ce considera ca este util, de folos lui... si ce nu aduce lezare de vreun fel celor din jurul lui. Alrfel Legea Divina va avea grija ca fiecare sa primeasca ceea ce merita ....

Nu uita ca fiecare inidivid are la indemana liberul arbitru iar cu ajutorul lui, destinul este influientat clipa de clipa. Nu stiu daca ai observat .. cand vine vb de lenormand, de ex. ... trecut si prezentul le vezi f clar insa viitorul este ambiguu... nu se va intampla exact cum spun cartile.

Prin urmare, nu stiu unde este pacatul? Sau mai binezis , ce este pacatul.. frica de a nu pacatui?
Dumnezeu nu joaca zaruri !

Simona

1987
membru
Zodie: Berbec

Mesaj de 1987 » 01 Aug 2013, 19:32

monic scrie::) Daca este sa te iei dupa dogmele bisericesti, 1987..offfffff....biserica interzicea/interzice toate formele de divinaţie, chemarea morţilor (spiritismul) şi orice alte practici ...ezoterismul in general : carti tarot, astrologie,.... clarviziunea , clarauditia..etc. Personal, consider ca biserica a incercat mereu sa ne tina in nestiinta... pt a putea conduce masele.

Omul este liber sa faca ceea ce considera ca este util, de folos lui... si ce nu aduce lezare de vreun fel celor din jurul lui. Alrfel Legea Divina va avea grija ca fiecare sa primeasca ceea ce merita ....

Nu uita ca fiecare inidivid are la indemana liberul arbitru iar cu ajutorul lui, destinul este influientat clipa de clipa. Nu stiu daca ai observat .. cand vine vb de lenormand, de ex. ... trecut si prezentul le vezi f clar insa viitorul este ambiguu... nu se va intampla exact cum spun cartile.

Prin urmare, nu stiu unde este pacatul? Sau mai binezis , ce este pacatul.. frica de a nu pacatui?
Sa sti ca ai dreptate intr-un fel sau altul ..ce am citit eu este faptul ca neghinita nu poate vedea viitorul omului tocmai de aceea se foloseste de trecutul acestuia ... deci ca si prin urmare nu are treaba cu neghinita ca noi citim si viitorul sau cel putin incercam si sant de aceeasi parere nu facem rau nimanui doar avertizam unde este cazul de un eventual pericol..sau accident sau afacere ..dragoste sanatate ..etc.. sant totusi putin miscata..am mai renuntat o data la carti pe baza unor astfel de temeri...legate de pacat religie ..incerc sa ma conving ca nu e pacat ceea ce fac //..si orcum nu putem schimba soarta omului ce e scris ramane scris fiecare are soarta lui nu io schimb eu sau tu ca ii ghicesti....cred....sant confuza ....nu stiu astept si alte raspunsuri sau pareri...

monic
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de monic » 01 Aug 2013, 22:05

:) iti este teama de ce ? de legea divina? de Dzeul "rau" si care pedepseste pe muritorul de rand... ce se uita in niste cartulii inventate tot de om dar cu ajutorul fortelor nevazute pentru a interpreta ceea ce a fost, ceea ce este...si poate ce va fi...pe net? :D

El este Tatal nostru, al tuturor... crede-ma un tata nu isi distruge fiul ,poate il mustruluieste dar atat. Ce consideri ca ai facut atat de grav???

Nu mai fi atat de tematoare din orice lucru. nu lua informatiile cuvant cu cuvant fara un pic de discernamant...

uitandu-te in cartile lenormand vezi vreo pedeapsa ca dai in ele?:)

Ma irita teama in care se traieste permanent gandindu-se secunda de secunda daca facem bine sau nu fiecare pas prin viata.
asa am fost crescuti..educatia...in teama de a nu gresi fata de El.

Faci ce crezi...ce simti.. putem vb pana maine... asa ai fost educata... e greu sa iti schimbi ideea asta ca va fi rau de tine daca o sa te mai joci cu niste carti virtuale pe net....

mult intelepciune, draga mea :)
Dumnezeu nu joaca zaruri !

Simona

Scrie răspuns