Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Copacul meu

Desenele pot avea subintelesuri ascunse. Incercam aici sa vedem ce indica aceste desene, ca exprimare a subconstientului.
Reguli forum
ATENTIE! Nu citi interpretarile pentru desene, daca doresti sa postezi si tu un desen. Altfel vei fi influentat de ceea ce vei citi iar rezultatul nu va fi concludent.
jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Re: Copacul meu

Mesaj de jr_fairy » 27 Noi 2008, 14:14

Nu am inteles la ce te referi. La pozitionarea desenului pe hartie? :)
Mie personal mi se pare normala pozitionarea de fata. Face loc "radacinilor". :meeting:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 27 Noi 2008, 14:35

Mda...doar daca imi imaginez radacinile ca altfel... nu le prea vad.... :search:
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 27 Noi 2008, 14:38

Pozitionarea copacului este super ok, adica este in mijloc, ceea ce inseamna ca traieste in prezent. Ma gandeam doar, ca acel copac nu are nici o baza dedesubt.
deiuta

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 27 Noi 2008, 15:16

Ca si la om, radacinile isi au locul undeva, dar sunt ascunse.
De altfel, daca ar fi fost cumva reprezentate sau iesite poate din pamant mi-as fi pus semne de intrebare.
De ex, in cartile Lenormand, Copacul este reprezentat cu radacinile iesite la suprafata pamantului, ceea ce scoate in evidenta caracteristicile negative ale cartii: copacul nu este stabil, inradacinat foarte bine - de unde starea fragila a sanatatii de orice fel. :)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 27 Noi 2008, 17:17

Ok!
Atunci spun si eu ce vad!
O persoana introvertita, uneori anxioasa, sentiment de singuratate (lipsa frunzelor). O fire extrem de perseverenta, creativa si meticuloasa. Existenta sentimentului de inchidere in problemele personale. Existenta unui traumatism in copilarie (cred ca in jurul varstei de 12 ani, spun cred, pentru ca nu stiu varsta exacta a lui Mihnea).
In prezent, nevoia de diversiune, de schimbare.
Cred ca lasi sa se vada doar ceea ce doresti sa se vada, ai multe chestii stiute doar de tine (de aceea m-am legat de copacul din aer).
Ar mai fi, dar camdeodata atat.

ps: acestea sunt pareri personale si sper ca nu supar pe nimeni! :)
deiuta

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 27 Noi 2008, 22:28

Cateva idei:
Desenul nu indica o persoana introvertita, din contra, insa exista o tendinta de mascare, de ascunde a propriilor sentimente.
Persoana extrovertita.
De asemenea nevoia de schimbare permanenta, contact social, schimb de idei. Nu poate sta fara societate.
Optimism, uneori exagerat.
Exista si anumite forme care indica imaturitate, dar imaturitate afectiva.
Copacul este al unei persoane destul de impulsive, nervoase, dar care stie sa se controleze si sa actioneze cu diplomatie.
Stapaneste arta cuvintelor, e destul de dezordonata in actiuni si uneori actioneaza ilogic.
Vorbeste cu usurinta despre viata sa, dar omite sa-si exprime sentimentele, pentru ca uneori nici el nu stie exact ce simte.
Este o persoana analitica, cu mare putere de a sintetiza. Nu e genul care scrie poezii, ci acela care stie sa leredea esenta intr-un cuvant.
“Pasarica” nu sta unde stau toate pasarelele (in pom), ea e mai motzata si sta pe pom. :grin: Autorul desenului gandeste si actioneaza in functie de schimbarile si realitatile exterioare, nu rational, cum am spus uneori ia decizii ilogice si in defavoarea lui, decizii impulsive de moment. E fascinat de tot ceea ce reprezinta noutate si necunoscut.
Desenul are linii “gratioase”, mai putin specifice persoanelor de sex masculin, ceea ce indica o anumita sensibilitate, dar si o intelegere a sexului frumos.
Ii plac artele si tot ce implica artele.
La un moment al vietii a fost preocupat de sport.
Cei doi copacei (daca nu au fost desenati intentionat) reprezinta 2 persoane care au crescut sub aripa lui, ajutandu-l si pe el in procesul de maturizare.
Nu este o persoana influentabila, se ghideaza numai dupa ideile sale cu privire la realitatile vietii.
Am ignorat anumite aspecte pentru ca nu era cazul sa le aduc in discutie.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 27 Noi 2008, 22:30

Nice... :) :good: :yes2:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 28 Noi 2008, 10:56

jr_fairy scrie:Nice... :) :good: :yes2:
:trefla: :giverose:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

K_melly

Mesaj de K_melly » 30 Dec 2008, 17:06

Nu mă pot lăuda că mă pricep la testul arborelui, dar anumite lucruri mi-au rămas întipărite în minte de la orele de psihologie: pentru ca acest test să fie cât de cât relevant, trebuie repetat de mai multe ori (adică vreo 7-8 copăcei, şi nu desenaţi toţi odată, ci la anumite intervale de timp, deci un test s-ar întinde pe câteva săptămâni ). Sa analizezi un singur copăcel e ca şi cum ai încerca să interpretezi astrograma cuiva, cunoscând poziţia unei singure planete.
Sper că n-am devenit mai serioasă decât era cazul.

soare
membru
Zodie: Leu

Mesaj de soare » 03 Feb 2009, 15:56

copacul arata o fire visatoare , mai mult cu capul prin nori :shock: ,sensibila...
O persoana care a trait o trauma in tinerete. :wacko:
Un om inzestrat cu mult umor si imaginatie de care se poate folosi in perioadele mai putin vesele.Atentie prea mult vis si iluzie te pot indeparta de realitate.Cred ca iti place sa te refugiezi,sa te ascunzi chiar ...nu exista radacini asta inseamna ca nici tu nu stii ce e cu tine.
..Roaga-l pe DUMNEZEU sa te lumineze sa poti gandi ca un adult ,copilaria ,gata a trecut!Ori cand ai facut desenul te-ai comportat ca un copil ,e bine sa fi inocent dar tu fiind deja mare te duce in prostie.
trebuie sa ti dezvolti simtul responsabilitati,nu imaginatia nici visu. Succes !
Cu prietenie SOARE.
Nu astepta ca celalalt sa-ti ghiceasca gandurile, spune exact ce vrei ...

Scrie răspuns