Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Copacul meu

Desenele pot avea subintelesuri ascunse. Incercam aici sa vedem ce indica aceste desene, ca exprimare a subconstientului.
Reguli forum
ATENTIE! Nu citi interpretarile pentru desene, daca doresti sa postezi si tu un desen. Altfel vei fi influentat de ceea ce vei citi iar rezultatul nu va fi concludent.
Mihnea
Wiz
Zodie: Varsator

Copacul meu

Mesaj de Mihnea » 26 Noi 2008, 22:48

Asa arata copacul in viziunea mea.

Imagine

Ce parere aveti? (in afara de un talent deosebit la desen, asta stiu :lol: )
Tempus est optimus iudex.

crinam
Princess
Zodie: Capricorn

Re: Copacul meu

Mesaj de crinam » 26 Noi 2008, 22:51

:) :lol:

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 27 Noi 2008, 00:41

Mie mi se pare ca esti atent la detalii (pasarea, florile, scorbura aceea), dar nici foarte analitic - in cazul ala probabil desenai si crengile, frunzele. :lol: Vezi o imagine de ansamblu, neuitand insa de lucrurile care dau viata, emotie, energie. Pe langa o imagine vizuala, ai creat si una auditiva (daca nu ma insel, pasarea canta :blush: ). Eu cred ca esti o fire optimista (formele rotunde), dar poate si putin introvertita? (detalii numai la suprafata, fara aprofundare in interiorul desenelor). Si putin nelinistita poate (pamant denivelat) si cu o perceptie putin "naiva" (daca ne gandim si la desenele copiilor - poate am gresit termenul) uneori (dimensiunea florilor comparata cu copacul).
Atat pot spune la prima vedere si la ora tarzie in noapte. :boredom:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 27 Noi 2008, 00:52

jr_fairy scrie:daca nu ma insel, pasarea canta
Intr-adevar aceea este o pasare. Pe urma am observat ca am uitat sa-i desenez si aripile. Nu m-am gandit la cantat, dar daca ar fi sa ma intrebi acum, as spune ca da.
jr_fairy scrie:dimensiunea florilor comparata cu copacul
Ei, aici n-am fost foarte sugestiv. Acelea nu sunt flori, sunt copacei mai mici ce cresc pe langa cel mare. Dar nici Van Gogh n-a fost inteles la inceput, nu-i asa? :lol:
jr_fairy scrie:cu o perceptie putin "naiva" (daca ne gandim si la desenele copiilor - poate am gresit termenul)
Daca ma uit mai atent, mie mi se pare un desen destul de infantil (ma menajezi dar adevarul este ca desenul denota o oarecare doza de infantilitate). Si uneori chiar ma manifest in acest fel.

Lara

Mesaj de Lara » 27 Noi 2008, 01:45

Mihnea scrie:adevarul este ca desenul denota o oarecare doza de infantilitate). Si uneori chiar ma manifest in acest fel.
Greseala recunoascuta e pe jumatate iertata. :grin:

Mie desenul imi sugereaza partea ta vesela.In stilul acesta se deseneaza caricaturile.
Scorbura:un ascunzis.Copaceii :ocrotire,dar si nevoia de grup.Dar totul este doar la suprafata.Adevaratul EU sta pitit pe undeva.

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 27 Noi 2008, 01:51

Am observat ca o jumatate e desenata altfel decat cealalta. Jumatati diferite ale coroanei copacului imi sugereaza un conflict interior aparut de curand, dar jumatatile diferite ale pamantului imi apar ca o agitatie sau un stres sunt mereu prezente in viata ta. In schimb, trunchiul imi apare drept, ceea ce inseamna ca tu cauti mereu sa fii obiectiv, atat fata de tine, cat si de ceilalti...

N-am nici o lectura in domeniu, doar mi-am dat cu presupusul. Daca am gresit, asta e.
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 27 Noi 2008, 02:06

Tzadde scrie:Am observat ca o jumatate e desenata altfel decat cealalta.
Asa este Andrei, acum vad si eu... Coroana in stanga e desenata ca un soi de arc, pe cand in dreapta sunt bucle fara acel mic cerculet. Pamantul l-am desenat incepand din partea stanga (lucru normal de altfel). Am inceput furtunos cu niste sinusoide, care aproximativ de la mijlocul desenului incep sa se domoleasca, tinzand spre zero in dreapta... :good:

Mihnea
Wiz

Mesaj de Mihnea » 27 Noi 2008, 11:25

Paula scrie:pomii inca nu au inverzit(nu au frunze)
Au multe frunze, de aia sunt si asa rotunjiori.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 27 Noi 2008, 11:34

copacul ca copacul da' scorbura....... :grin:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 27 Noi 2008, 12:16

Copacul asta e cam in aer... Sau pamantul e in aer cu tot cu copac.... :hmm: ?
deiuta

Scrie răspuns