Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Desen Stefania

Desenele pot avea subintelesuri ascunse. Incercam aici sa vedem ce indica aceste desene, ca exprimare a subconstientului.
Reguli forum
ATENTIE! Nu citi interpretarile pentru desene, daca doresti sa postezi si tu un desen. Altfel vei fi influentat de ceea ce vei citi iar rezultatul nu va fi concludent.
deiuta
membru

Re: Desen Stefania

Mesaj de deiuta » 19 Noi 2008, 11:32

Cred ca a desenat dupa importanta persoaneleor din viata ei, intreab-o de ce te-a desenat cu mainile in semn de refuz si de ce te-a pus cu spatele la toti ceilalti. La fel sta si ea dar ea te cauta pe tine si sta cu mainile in sold, ceea ce inseamna ca are o personalitate destul de puternica dar parca incearca sa tina piept cuiva...

cu bine,
Andreea
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 19 Noi 2008, 12:02

Pai dc stii ca se supara nu o intreba. In acest caz, ar trebui sa analizezi mai bine relatiile din desenul ei cu ceilalti membrii si cu tine. Uite-te la gura ta, ai spune ca ceva nu iti convine, parca te certi iar fiica ta incerca sa spuna ceva sau sa iti tina piept iar tu refuzi cu mainile ridicate. partea masculina aproape ca nu are importanta in desenul asta , deci e clar ca e ceva intre voi doua.
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 19 Noi 2008, 12:44

Da, se pare ca e si cocheta domnisoara ta. Insa imi spune si ca doreste sa iasa in evidenta, sa fie observata! Tocmai vorbeam de varsta de 12 ani.... si cred ca are nevoie de atentia cuiva anume !
E extraordinar cat de mult poate sa spuna un desen! :bye:
deiuta

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 19 Noi 2008, 19:41

Tu esti intr-un fel capul familiei. Esti situata in fata tuturor. Iar acel semn de refuz imi pare a fi ca tu impui regulile si spui “destul” atunci cand se sare calul. Esti mai autoritara si ai mare grija ca totul sa fie in echilibru. Tu esti cea care isi protejeaza familia, esti “leoaiaca” ce isi apara puii.
Fata ta tine man ape spatele tau in semn de afectiune si parca te impinge in fata, sa mandreste cu tine. Aratati aproximativ la fel:fustite scurte, bluzite. Te vede totusi ca pe o mama moderna, atragatoare, cu care vrea sa semene si de care e mandra.
Fratele e situat ceva mai in spate, probabil pt ca e mai mic sin u prea ii da importanta in activitatile zilnice. Fratele e ocrotit de tata, par a avea o relatie speciala, intre barbate. Dar acea mana lunga a tatalui poate insemna ca ii mai trage cate o palmuta la fund.
Fetele seamana intre ele, baietii intre ei.
Ea deneseaza fetze mari, ceea ce indica o sensibilitate aparte, o atentie deosebita la mimica fetzei, e ofire mai iscoditoare pentru care parerea celorlalti conteaza. Faptul ca toti au picioarele un pic departate arata o stabilitate a familiei, fata va vede ca pe o familie unita, sigura pe picioarele ei, capabila sa faca fata greutatilor.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 20 Noi 2008, 09:25

Mar, imi place cum vezi lucrurile!! :) Studiezi psihologia ca varsatoare stiu ca esti...ca si mine... :D

Totusi ma gandeam la Stefania .... am senzatia ca e prea trista si ca analizeaza uneori prea mult pentru varsta ei, dand o importanta ft mare sentimentelor ei si a celor din jur, este o fire senzitiva. :bye:
deiuta

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 20 Noi 2008, 10:17

deiuta scrie: Totusi ma gandeam la Stefania .... am senzatia ca e prea trista si ca analizeaza uneori prea mult pentru varsta ei, dand o importanta ft mare sentimentelor ei si a celor din jur, este o fire senzitiva. :bye:
Este ceva normal pentru varsta ei, incepe sa observe ce este in jur si sa analizeze, spre deosebire de prima copilarie cand toti copiii se cred centrul universului.

Te felicit, ai o fata talentata si sensibila. Dar aceasta sensibilitate nu exclude o personalitate puternica.

ortokikki
membru Pro

Mesaj de ortokikki » 20 Noi 2008, 10:58

Ca o neprofesionista (totusi cu lecturi in domeniu) si lipsita de bun simt cum sunt, eu am o cu totul alta parere despre desen decat persoanele care au simtit nevoia ca, prin comentarii, sa traga niste linguseli (nu ma refer la deiuta).
La fel si pentru desenul lui Daniel.
Dar, din experienta am invatat. Si va las loc la perieri. :)

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 20 Noi 2008, 11:07

Ortokoki, chiar toate mesajele iti par linguseli?
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 20 Noi 2008, 11:08

scuze kiki acum am vazut parantezele!! Iertare! :blush:
deiuta

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 20 Noi 2008, 11:14

ortokikki scrie:Ca o neprofesionista (totusi cu lecturi in domeniu) si lipsita de bun simt cum sunt, eu am o cu totul alta parere despre desen decat persoanele care au simtit nevoia ca, prin comentarii, sa traga niste linguseli (nu ma refer la deiuta).
La fel si pentru desenul lui Daniel.
Dar, din experienta am invatat. Si va las loc la perieri. :)
Pentru ca inca nu pot sa te cataloghez daca intri la ageamii sau la rauvoitori, iti voi explica motivele pentru care am scris ce am scris (si astept sa faci si tu acelasi lucru, adica sa explici ce este in neregula si cum vezi tu realitatea, insa vreau motive clare, explicatii).

- Am spus ca este talent pentru ca figurile seamana cu realitatea foarte mult, chiar am fost socata s-o recunosc pe Ana in desen.
- Am spus sensibila pentru ca prefera culorile pastelate si exista o armonie intre ele.
- Am spus fire puternica pentru ca fata s-a desenat intr-o pozitie care nu denota slabiciunea, dimpotriva, are o mana in sold.

Astept parerea ta, si explicatia obicetilor tale impertinente. Daca replica ta nu vine, astept fie sa-ti ceri scuze fie sa fii eliminata de pe forum. In caz contrar eu ma simt jignita si nu voi mai intra.

Scrie răspuns