Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Musette va recomanda un tip simplu de etalare!

Discuta despre etalari specifice folosite in cartomantie. Aceste etalari nu pot fi folosite in cadrul altei metode, din diferite motive.
Scrie răspuns
Musette
membru Pro
Zodie: Taur

Musette va recomanda un tip simplu de etalare!

Mesaj de Musette » 21 Aug 2009, 11:48

dragii mei, in urma cu mai bine de 10 ani, am avut ocazia sa cunosc doua doamne de etnie rroma care m-au invatzat sa dau in carti.
de fapt, pasionata fiind, de ghicit, le-am furat modalitatea lor de ghicit.

eu fac o propunere si va spun din start, este o metoda simpla, dedicata ghicitului pentru uz propriu, nu pentru a ghici altor persoane. evident ca puteti face si asta...

astfel eu iau dintr-un pachet de carti, 25 de carti :

as- :trefla: ,as- :cupa: ,as- :pica: ,as- :caro: , apoi, popii de :trefla: :cupa: :pica: :caro: , damele de :trefla: :cupa: :pica: :caro: , valetii de :trefla: :cupa: :pica: :caro: , cartile de 9 de :trefla: :cupa: :pica: :caro: , de 10 de :trefla: :cupa: :pica: :caro: si 7 de :cupa:

le descant de 3 ori, cand le amestec, spun intrebarea, in timp ce ma gandesc ca eu sa apar dama de cupa iar x despre care vreau sa aflu sa fie dama/popa de trofoi de exemplu(asta in cazul cand vreau sa stiu ce gandeste o persoana despre mine).

dupa ce amestec cele 25 de carti scot una din teanc si o pun pe masa cu fatza in sus. apoi restul incep sa le pun pe masa scotand din teancul de carti, de jos in sus.
si le asez:

rand 1: 1......2.....3......4.....5.....6.....7
rand 2: 8......9....10....11...12...13...14
rand 3: 15...16...17....18...19...20...21

observati ca raman in mana voastra 4 carti...nu le intoarceti inca.

incercati sa interpretati....damele, popii si valetii...le interpretez ca toata lumea...puteti citi aici in forum

pentru mine intotdeauna:
:cupa: = dragoste, multumire,
:caro: = bani, bucurie,
:trefla: = lacrimi,
:pica: = suparare.

7 de :cupa: vorbe pe curand......vorbe dar depinde cat de curand vor fi

depinde de intrebare...ce relatie este intre x si z daca imi apare 7 :cupa: dar cu varful inimii in sus...asta inseamna ca x nu are relatie sexuala cu z...

10 :pica: + asul :pica: = moarte.
asul de :pica: cu varful in sus = farmece iar cu varful in jos = necaz...

dupa ce vedeti ce apare in jurul cartii voastre incepeti sa numarati cate 7 carti incepand cu cartea care va intereseaza....raspunsul uneori se gaseste in prima carte...deci numar asa: 1-2-3-4-5-6-7-(7 va fi prima carte din ciclul urmator deci 7-14-13-12-11-10-9... si urmatorul ciclu incepe cu 9....9-8-15-16-17-18-19

sperc ca ati inteles cum sa numarati din 7 in 7 carti incepand cu cartea care va intereseaza.

combinatiile sunt graitoare: de exemplu va cade 9 :pica: 9 :cupa: 10 :cupa: = o sa aveti ceva neplaceri mici in relatia cu persoana ... dar este o dragoste profunda...
sau 9 :pica: asul de :pica: si 10 :caro: = persoana ...sau dvs(depinde de cine intrebati), o sa fie bolnav dar se va vindeca usor.

mi-a aparut mai de mult 10 :caro: 10 :trefla: = lacrimi de bucurie...si chiar asa am avut :yahoo:

bun, luam cele 4 carti ramase, si privim asupra celor 21 deja etalate. consideram ca nu stim clar ce vor sa spuna cele de pe masa si atunci folosim cele 4 ramase pe post de clarificatori, punandu-le pe fiecare cu fata in jos peste cartea pt care cerem o clarificare.

dupa aceea le intoarcem si le interpretam combinate:
cartea deja care este pe masa + cartea pusa ulterior pe post de clarificator si tot asa cu toate 4 cartile.

nu trebuie sa ne complicam cu interpretari adiacente, inutile... cand etalez despre mine si persoana x ma intereseaza ce gandeste, ce interese are fata de mine, ce imi ascunde, daca insala - se va arata persoana cu care m-ar insela...acesta a fost un exemplu.

pe orizontala studiem asa:
primul rand reprezinta viitorul apropiat, al doilea reprezinta prezentul si ultimul viitorul mai indepartat...

cartea din mijocul randului 2 arata ce va fi chiar in ziua etalarii.

diseara va pot raspunde daca aveti intrebari.

p.s dama de trefla, vezi ca m-am tinut de cuvant...te-as ruga sa ma ajuti si tu pe mine la leno. :grin:
Musette

Musette
membru Pro

Re: Musette va recomanda un tip simplu de etalare!

Mesaj de Musette » 21 Aug 2009, 11:59

de exemplu daca vreau sa stiu ceva despre o prietena de exemplu dama cu :caro: si in fatza ei pica dama de :trefla: ...atuncisa stiti ca sufletzelul femeii de care intrebam, este cam inlacrimat...

cateodata dama de cupa + data de trefla = arata combinatia mama fiica sau 2 surori...asa si la baieti.

ar fi multe de spus...daca doreste mihnea sa faca posibila si acest tip de etalare online...o sa vedeti mai clar despre voi, fiindca vedeti cat trebuie si ce trebuie.

etalarile de pe acest site sunt pt profesionisti si cei drept nu ma intereseaza sa vad ca iubitul meu sta de vorba cu un prieten care prieten are si sotie si amanta si va avea si o paguba, fiindca de fapt pe mine ma intereseaza numai despre iubitul meu...cu cine intra in contact (ca sa nu fie vreo rivala) si ce gandeste el despre mine.
Musette

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 21 Aug 2009, 12:28

musette scrie:etalarile de pe acest site sunt pt profesionisti si cei drept nu ma intereseaza sa vad ca iubitul meu sta de vorba cu un prieten care prieten are si sotie si amanta si va avea si o paguba, fiindca de fapt pe mine ma intereseaza numai despre iubitul meu...cu cine intra in contact (ca sa nu fie vreo rivala) si ce gandeste el despre mine.
Cred ca nu ai stiut tu sa iti alegi modul potrivit de etalare al cartilor...
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 22 Aug 2009, 01:53

ba da, am vazut toate tipurile cu etalari carto, sunt :ok: ok dar incepatorul, omul de rand are nevoie de ceva precis si simplu....nu e asa usor sa interpretezi cartile, ba in picioare ba rasturnate....

mie, aceasta modalitate de etalare, imi da raspunsul cert imediat.
Musette

aliccia
membru
Zodie: Leu

Mesaj de aliccia » 27 Aug 2009, 13:38

mie mi se pare interesanta si la obiect etalarea.cand eram studenta am invatat si eu de la o colega care stia sa interpreteze cateva etalari de la bunica ei.din pacate nu a vrut sa ne spuna prea multe despre semnificatiile cartilor.nu vrei sa ne spui si ce inseamna pentru tine fiecare carte din cele 25?te rog... :)

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 27 Aug 2009, 22:03

as de :cupa: -dragoste in casa si rasturnat - in afara casei,
as de :trefla: - lacrimi in casa si rasturnat - in afara casei,
as de :caro: - bucurie/ bani
as de :pica: -necaz iar rasturnat = farmece sau necaz in afara casei

cand vrem sa aflam starea sufleteasca a unei persoane:

dama/regele/juvetele de :trefla: = dama/rege/juvete inlacrimat,
dama/regele/juvetele de :cupa: = .....indragostit/ cu implinire in suflet,
dama/regele/juvetele de :caro: = ....persoana fericita/ cu dar de bani,
dama/regel/juvetele de :pica: =... persoana trista, suparata/ parsiva, sireata, hoatza....de multe ori o reprezinta pe vrajitoare/vrajitor....

in rest...cartile cu persoane le interpretez ca oricine altcineva....pers. brunete,. blonde...

7 de :cupa: = este explicat mai sus
9 si 10...au aceslesi semnificatii ca mai sus:
de exemplu: 9 de :cupa: 9 :pica: 10 :caro: = in relatia dintre doua persoane (nu neaparat cuplu) va fi o mica stare conflictuala care va trece repede si va fi realizare in final adica 10 :caro:
Musette

aliccia
membru
Zodie: Leu

Mesaj de aliccia » 27 Aug 2009, 22:38

ok,multumesc...acum am inteles.chiar ca-i simplu. :)

dar daca intre cele 21 de carti intoarse nu iese cartea semnificatorului?(persoana pentru care se face etalarea)?eu am invatat ca se ia gandul lui....dar aici nu e decat un singur 7.refaci etalarea pana iese cartea...respectiv cartile?

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 27 Aug 2009, 23:30

nuuu refaci nimic....daca de exemplu vezi o zona "dubioasa" cu mai multe carti ce indica supararea sau bucuria asezi si tu una din cele 4 carti (luate la rand) si astfel daca semnificatorul cade peste cartea x vezi si tu ce o paste...o bucurie sau o suparare sau daca pica peste asul :caro: isi asteapta salariul.
Musette

Felicia77
Zodie: Berbec

Mesaj de Felicia77 » 20 Mar 2010, 15:54

M-am tot uitat la etalarea ,care ai explicato,sunt convinsa
ca este buna,dar ,..nu imi iese.Am o mare rugaminte ,atunci cand ai timp,imi poti
explica m-ai amanuntit.Tot pentru iubit,ca sunt si certata,si nu imi iese sa vad ce urmeza.
Te rog din suflete si iti multumesc

Musette
membru Pro

Mesaj de Musette » 21 Mar 2010, 23:33

poti face una cu lenormand aici pe site
Musette

Scrie răspuns