Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Crucea vietii

Discuta despre etalari specifice folosite in cartomantie. Aceste etalari nu pot fi folosite in cadrul altei metode, din diferite motive.
Scrie răspuns
Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Crucea vietii

Mesaj de Peitho » 16 Noi 2008, 13:11

Crucea vietii este o etalare cu semnificator.

Semnificatorul se pune in centrul etalarilor. Peste semnificator se pune cartea 2 asezata pe orizontala (ca si cum ar forma o cruce). Apoi se aseaza inca patru carti de jur imprejur astfel:
cartea 3 - deasupra semnificatorului paralel cu cartea 2 (adica pe orizontala)
catea 4 - langa semnificator pe verticala
Cartea 5 - sub semnificator culcata
Cartea 6 - langa semnificator pe verticala
Astfel cartea 2 - cea asezata pe semnificator va fi ceea ce va imbratisa - ceea ce il va marca - pe acesta.
Celalte carti reprezinta ceea ce il inconjoara. Luandin consideratie importanta cartilor, cea mai importanta este cartea 2 si cartea 3, care vor fi considerate semnificative in situatia data.

Acest mod de etalare reflecta viitorul mai indepartat al problemei.
Pot fi folositi urmatorii semnificatori:
consultantul - dama sau rege
dragostea- 1 de ghinda
casatoria -1 de verde
casa - 1 de rosu
darul (adica 10 de toba)
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Crucea vietii

Mesaj de Peitho » 17 Noi 2008, 07:48

Crucea vietii

Imagine
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

risca
Zodie: Scorpion

Re: Crucea vietii

Mesaj de risca » 05 Oct 2009, 15:01

Buna.
Sunt o novice in tainele ghicitului. Am facut si eu etalarea asta, cu 24 de carti. Semnificatorul am ales persoana mea, adica dama de cupa. Cartea 2 mi-a iesit popa de trevla si cartea 3 valetul de romb. Mentionez ca m-am gandit la barbatul care il iubesc: este mai in varsta ca mine si are ochii caprui si nu foarte inalt. Ce poate insemna ceea ce mi-a iesit?
Mersi

Scrie răspuns