Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Alte semnificatii pentru cele 32 de carti unguresti...

Discutii despre semnificatia cartilor de joc obisnuite.
nico_mirea
Zodie: Capricorn

Alte semnificatii pentru cele 32 de carti unguresti...

Mesaj de nico_mirea » 20 Ian 2010, 14:47

:) Asa cum am promis Damei de Trefla, redau mai jos, semnificatiile pe care le cunosc eu pentru cartile unguresti, altele decat cele pe care le-ati postat deja:

As ghinda - vraji, boala, hotie, minciuna, acte false, falsificari, eroare
As rosu - bucurie
As verde - nemultumire
As toba (duba) - femeie vaduva sau o femeie necasatorita

2 (juvete) ghinda - domni (judecator, notar, miliar, doctor, functionar, banca, etc.)
2 rosu - tristete, vorbe de rau (barfa)
2 verde - cearta, copii, bebelusi
2 toba - casatorie

3 (dama) ghinda - ceva sigur
3 rosu - cadou, dar, vorbe bune
3 verde - frica
3 toba - ganduri

4 (rege) ghinda - barbat casatorit
4 rosu - barbat saten
4 verde - barbat carunt, blond, sau barbat de ochi verzi, albastri
4 toba - barbat brunet

VII ghinda - nenorocire
VII rosu - casa
VII verde - speranta
VII toba - acte scrise, oficiale, telefoane, stiri, mesaje, (e-mailuri, SMS-uri, mai nou)

VIII ghinda - lacrimi, sau preot
VIII rosu - drum
VIII verde - vesti
VIII toba - dragoste, sex, sau societate (petrecere, chef, sedinta)

IX ghinda - cat de curand, imediat, de dimineata pana seara
IX rosu - noroc
IX verde - schimbare, sau drum de hotar, tara straina, alt sat, alt oras decat cel in care locuiesti
IX toba - paguba, furt, pierdere mare

X ghinda - femeie satena
X rosu - bani multi
X verde - femeie blonda, carunta, vopsita sau de ochi verzi, albastri
X toba - femeie casatorita, sau bruneta

Ceea ce pot sau adaug acestor semnificatii pentru fiecare carte in parte, referitor la interpretarea lor in diverse etalari, este faptul ca alaturand 2 sau 3 carti, semnificatia se schimba, devine mult mai clara, dau cateva spre exemplu:

2 (juvete) ghinda + as ghinda = boala, probleme cu sanatatea, cu un doctor
2 (juvete) ghinda + VIII toba = probleme de rezolvat intr-o societate / adica poti avea o sedinta la serviciul tau sau pentru serviciul tau

Pentru inceput as dori sa-mi spuneti parerea voastra. Poate credeti ca e prea dificil sau nu intelegeti sau poate sunt eu prea confuza in exprimare. Astept reactiile voastre.
Multumesc. :beg: :)
No apologies. No excuses. No regrets.

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Re: Alte semnificatii pentru cele 32 de carti unguresti...

Mesaj de Dama de Trefla » 20 Ian 2010, 16:48

Multumesc din suflet pt operativitate si pt ca ti-ai facut timp sa ne impartasesti din cunostintele tale. Din cate observ, semnificatiile tale difera foarte mult de cele folosite de Cami sau cele postate de Musette in ceva subiect de aici nu de mult timp.
Probabil ghicitul fiind furat se merge pe principiul "Cate bordee, atatea obicee" :D

Vroiam sa te mai intreb, din nou, in limita timpului tau disponibil (chiar nu e graba) despre modalitatile de etalare pe care le folosesti. Si daca ai avut feedback cu ele in decursul anilor.

Eu una le-am descoperit de 2 saptamani, sincera sa fiu imi fuge imaginea pe ele, nu pricep mai nimic si mi se par fara logica. Dar am trisat si am scris pe carti semnificatia lor :D La fel, cu semnificatia data de tine, o voi nota pe fiecare carte. Sa vedem ce talmes-balmes o iesi acum :secret:

Multumesc mult inca o data :giverose: Ma duc sa invart cartile ca mi-ai facut pofta de ele :D
Ieri este istorie.....Maine este mister...

nico_mirea

Mesaj de nico_mirea » 20 Ian 2010, 17:27

Feedback... adica doresti sa afli daca, de-a lungul timpului, a fost adevarat ceea ce mi s-a prezis...
Hai sa incerc sa povestesc cate ceva, mai din urma. Am fost casatorita. La un moment dat, ne-am despartit. Nu conteaza motivele. Discutam acum despre feedback... In urma divortului am ramas cu un apartament, in care am mai locuit singura inca aproape un an dupa despartire. Imi era foarte dificil sa mai traiesc acolo si, pana la urma am renuntat la apartament. L-am vandut, binenteles. Ei, aici urmeaza partea frumoasa. Am vandut apartamentu, nu si lucrurile din el. Mobila, frigiderul, etc. le-am pastrat, dar a trebuit sa le mut la parinti. Si asa a venit si randul masinii de spalat din baie, pe care am mutat-o ultima. Surpriza: sub masina de spalat am gasit ceva, un snur foarte roz, innodat cu o ata rosie, intr-un anumit fel. Ca sa fie foarte clar, nu aveam si nici nu am nici un fel de bluza roz, deci nu putea fi al meu si nici modul acela deosebit de iinodaturi nu-mi putea apartine.
Nu stiam ce sa fac. Asta era in urma cu 9 ani. Pana la urma, vorbind cu un prieten, acesta m-a indrumat sa incerc sa aflu ceva (nu stiam ce, cam naiva pe atunci) si am vizitat impreuna cu el o doamna care m-a lamurit pe deplin folosind niste carti de tarot. Nu ma vazuse niciodata, nu stiam de existenta ei, prietenul meu era in vizita in tara, o cunostea demult, dar el locuieste in America, deci nu exista nici cea mai mica posibilitate ca aceasta doamna sa stie ceva despre mine, altceva decat au spus cartile.
Feedback... cartile au spus ca eram infiata si ca am exista o nelamurire in legatura cu data nasterii. Si multe altele. Deci, ea a citit corect inainte de a afla eu adevarul de la cei care m-au infiat. Imi schimbasera si data nasterii, numai ziua, dar suficient ca sa existe o "nelamurire" pe care doamna a ghicit-o corect.
Am avut atunci un tremur interior fantastic. Imi era si frica de necunoscut, dar eram si fericita ca puteam sa lamuresc niste treburi nedeslusite si ciudate.
Snurul roz. Era o "facatura". Sa crezi, sa nu crezi?...
Ei, dar pana am ajuns eu sa "fur meseria" a fost cale lunga. Nu de la acea doamna, am intalnit o alta, cu care am petrecut cativa ani, ca si prietene si de la care am si invatat, am si furat mestesugul. La inceput, timid, am incercat sa vad ce zic cartile pentru mine. Cred ca e putin mai dificil cand e vorba de tine insuti, nu stiu cat poti sa fii de obiectiv. Si am observat ca mult mai usor imi este sa-i deslusesc pe altii.
Ce a fost foarte interesant in etalarile si semnificatiile etalarilor pe perioada "uceniciei", prietena mea mi-a spus ca eu intr-adevar am un alt mod de a le lega si citi, deoarece cartea putea sa spuna una, dar eu, citind in ansamblu, spuneam altceva.
O vecina, de curand, a avut ceva probleme cu fata ei. A venit pentru ea la mine intr-o seara.
Fac o paranteza. Mi se intampla, de asemenea, un lucru interesant: vii la mine, iti citesc prin diverse etalari, aproape niciodata aceleasi, si uit pur si simplu ceea ce ti-am citit. Daca insa, vii apoi cu un feedback la mine, imi amintesc daca ti-am zis si e adevarat.
Sa continui: am citit in cartile ei ca, undeva intr-o camera din casa, camera pe colt la dreapta intrarii, exista niste bani ascunsi, bani care insa erau "manjiti" cu rautati, cartea de vraji, respectiv asul de ghinda, fiind asezata exact in coltul din dreapta jos si langa cartea de "casa" respectiv VII de rosu. Cand vecina a plecat uitasem deja totul.
A doua zi, seara, vine vecina si-mi spune: "Stii, am intrebat-o pe fata daca are bani ascunsi la ea in camera. Avea. Ii primise de la servici, de la o femeie, un fel de prima pentru un serviciu facut in plus. I-am dat fetei alti bani si pe aia i-am ars."
Mie mi-au dat lacrimile si m-am speriat in acelasi timp. Sa fim intelesi, eu nu fac treaba asta cu ghicitul decat pentru foarte putine persoane, in care am incredere, pe care vreau sa le ajut si in plus, ma fascineaza. Imi place.
Si, din nou, o privesc pur si simplu ca pe un lucru care exista demult, pe care nu are vreun rost sa incerci sa-l explici, care iti este daruit si pe care nu trebuie sa-l neglijezi.

Cam lunga introducerea, si cam lung raspunsul referitor la feedback.
In ceea ce priveste etalarile, am nevoie de putin ajutor. Nu stiu cum sa folosesc imaginile cu cartile unguresti. De unde sa le iau ca sa le pot posta, sa-mi fie mai usor.
Si promit ca voi incerca, incet, incet, in fiecare zi cate putin, sa explic ceea ce am invatat, ceea ce am intuit, si ceea ce simt cand le folosesc.
Multumesc mult, Dama de trefla (imi vine sa scriu Dama cu camelii, poate iti plac florile...) :search: :)

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 20 Ian 2010, 18:27

Foarte interesante intamplarile tale si ceea ce ti-a dat sa vezi in carti. Mai mult ca sigur ca ai har pt ele, altfel nu cred ca ai putea deslusi tainele lor.

Din pacate inca nu avem cartile unguresti la etalari online, poate administratorii le vor introduce pe parcurs. Dar din cate am vazut, este cam greu de facut etalari online cu ele, modalitatile de etalare difera. Cami aici pe forum incerca sa explice cum le etaleaza, cum pune semnificatorul pe centru si carti clarificatoare peste ce anume te intereseaza - bani, sanatate, iubire etc. Online nu prea vad cum ar fi posibil acest lucru. La lenormand este mult mai simplu, le asezi liniar si asa si se interpreteaza.

Eventual doar in cuvinte daca ai putea explica cumva modul de etalare, cum le asezi, cum le interpretezi, ordinea cartilor etalate. Ar mai fi varianta cea mai simpla, cu aparat de fotografiat si transpusa fotografia pe site... dar nu stiu in ce masura dispui de timp si rabdare pt asa ceva.

Eu personal am convingerea ca aceste carti arata cumva viitorul nostru, doar ca putini sunt cei care sunt si capabili sa il vada. Ceea ce fac eu cel putin se numeste joaca, in ideea hai sa vad ce se mai intampla. Oarecum inconstienta si cu tendinte copilaresti.

Multumesc inca o data de informatii.

Poti sa imi spui cum doresti, chiar si Dama de camelii :P , numele meu este Tania.

nico_mirea

Mesaj de nico_mirea » 20 Ian 2010, 19:32

Draga Tania, multumesc mult pentru incurajari. Pe mine ma cheama Nicoleta.
E si maine o zi. Voi incerca sa-ti explic maine cum descant cartile. Dar, lucru extraordinar de important, niciodata nu m-am apucat sa le citesc pana nu am spus o rugaciune. Abia apoi a urmat un descantec. Si cartile se amesteca bine in timp ce le descanti si iti poti alege si numi persoanele care sunt in legatura cu consultantul, sau despre care doresti sa afli in ce relatie au fost, sunt sau vor fi cu consultantul, poti sa pui intrebari la care primesti sau nu un raspuns... dupa ce le-ai amestecat bine, se face semnul crucii asupra lor si se taie.
Dar, e destul pentru azi.
Eu nu stiu sa interpretez cartile de tarot, nici nu am inclinatie spre ele. Nu-mi spun nimic. Dar, ca o istorie a celor unguresti, se spune despre ele ca poarta partea pozitiva a lucrurilor, chiar daca se intampla sa prezici cate-o nenoricire, ele o imbraca in ceva bun, ca si cum "totul raul, spre bine".
As vrea sa stiu despre tine cate ceva, ca sa pot sa incerc maine o etalare pentru tine: cred ca esti casatorita, dar nu stiu cum arati, poate esti brunetica? adica parul tau e de culoare inchisa? Imi e suficient atat.
Noapte buna.

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 20 Ian 2010, 19:45

Nicoleta, ma simt onorata ca imi faci o etalare, nu ma asteptam :blush: Dar o primesc cu bratele deschise si curiozitate maxima :D
Sunt saten inchis natural cu ochi capui, vopsita bruneta, necasatorita, 30 de ani, nici cu gand pt asa ceva. Adica cu gand da, dar fara pretendenti :hagirl:
Sincer, mai mult ma intereseaza un job si banii...ca sunt in cautare de ceva multa vreme deja, cam asta e apasarea mea cea mai mare. Evident, si sentimental ca doar toate ne dorim un print calare pe cal alb ;)
Daca crezi ca ai nevoie de alte informatii, iti raspund bucuroasa la intrebari.

Multumesc pt oferta ta :giverose:

nico_mirea

Mesaj de nico_mirea » 21 Ian 2010, 19:09

:) Buna ziua. Am fost foarte ocupata astazi. Dar, asa cum am promis, urmeaza o etalare.
Printre altele, astazi am fost si la o manastire, astfel ca, probabil voi reusi sa redau (sper) cat mai corect previziunile pentru Domnisoara Tania.
In ceea ce priveste modul de etalare, este foarte corect cel pe care l-am intalnit undeva pe forum privind cartile uguresti, pentru o prima etalare, ca sunt destul de multe. Eu ii spun de fapt, tabla, pentru ca e o intindere ca pe o masa.
Cred ca am vazut undeva, daca imi aduc bine aminte, ceva asemanator cu prima etalare, e cam de genul acesta:
11 5 1 7 13
9 3 S 4 10
14 8 2 6 12
Ei si acum, sa incerc pentru tine, domnisoara Dama de trefla, o etalare si, daca reusesc sa fac si o fotografie, bine, daca nu incerc sa-ti povestesc.
Se spune rugaciunea. Se alege S, adica Domnisoara Tania fiind necasatorita e foarte clar ca va fi reprezentata de As de toba. Se descanta cartile, in timp ce se amesteca. Se face semnul crucii cu mana stanga, se taie cartile cu mana stanga: rezultatul de la taierea cartilor este:
IX rosu - VIII toba. Interpretarea are 2 sensuri, respectiv, poate insemna:
- Foarte curand vei avea un noroc deosebit in dragoste. Fie vei intalni o persoana de care te vei indragosti si iti va intoarce cu noroc sentimentele, fie persoana pe care o iubesti pe ascuns va afla in sfarsit ce simti pentru ea.
sau
- Vei avea noroc intr-o societate. Poate o invitatie, cat de curand, la o petrecere, sau,
poate vei primi o oferta pentru un servici.
Iar acum, etalarea (voi aseza cartile exact ca mai sus):
1
3 S 4
2
3(dama) rosu
IX toba As toba VII rosu
VIII verde

Semnificatia cartilor este urmatoarea: dar, cadou sau vorbe bune; vesti; paguba sau suparare; casa ta.
Interpretarea mea partiala: esti suparata pentru ca ai investit multi bani in casa ta sau trebuie sa investesti mai mult decat ai planificat si vei primi niste vesti care te vor dezamagi. Avand in vedere insa ca, 3 de rosu (dama) este o carte de bun augur, cineva te va sprijini in aceste demersuri si pana la urma, in casa, le vei scoate pe toate la capat.
Continuarea:
5 1 7
3 S 4
8 2 6
deci se adauga sus in stanga, jos in dreapta, sus in dreapta, jos in stanga:

2(juvete) verde 3(dama) rosu 3(dama) verde
IX toba as toba VII rosu
4(rege) toba VIII verde VIII rosu
Semnificatia cartilor 5, 6, 7 si 8 este urmatoarea: cearta sau copii mici; drum; frica; barbat necasatorit, brunet.
Interpretarea partiala: Te vei certa, sau ai avut niste discutii contradictorii, porti frica de un barbat brunet (momentan nu se arata ca acest barbat ar avea legatura cu casa ta, deci cu familia ta si nici ca ar fi casatorit) barbatul fiind de undeva de la drum (nu locuieste in aceiasi localitate cu tine).
Continuam cu etalarea cartilor si umplem tabla, exact cum am aratat la inceput:
11 5 1 7 13
9 3 S 4 10
14 8 2 6 12
Restul cartilor raman momentan in pachet.
Sa vedem ce am extras:

4(rege) rosu 2(juvete) verde 3(dama) rosu 3(dama) verde VII verde
as rosu IX toba as toba VII rosu as ghinda
IX verde 4(rege) toba VIII verde VIII rosu as verde

Semnificatia cartilor extrase nr. 9, 10, 11, 12, 13, 14: bucurie mare; vraji; barbat saten; nemultumire; speranta; schimbare sau tara straina, drum de hotar.
Interpretarea partiala: ca sa iti stea o bucurie mare, in ceea ce gandesti, speri sau ai in curs de rezolvare, trebuie sa te porti ca o hoata (adica, ma intelegi, trebuie sa fii smechera, cu 2 pasi inaintea celorlalti, sa gandesti de 10 ori si sa spui o singura data); este nemultumita, dar un barbat saten trage sperante la tine pentru o schimbare (de atitudine din partea ta).
Aceasta este prima parte din interpretarea etalarii, adica exact asa cum au venit cartile. Acum trebuie sa privim tabla in ansamblu: primul rand, al doilea rand, al treilea rand.
Un barbat saten se cearta cu tine pentru un dar (poate ca ai primit un cadou de la cineva, nu neaparat de la el, dar are legatura cu acest barbat), poarta frica de tine, dar trage in acelasi timp speranta. nu stiu cine ar putea fi, probabil ca daca ai fii langa mine ar fi mai simplu de explicat, pentru ca trebuie sa colaborezi cu consultantul, si atunci semnificatia ar fi mai clara. Acesta a fost primul rand.
Randul doi: desi ai mari probleme cu o casa pe care o construiesti sau o reamenajezi, redecorezi, pana acum nu esti decat intr-o paguba din aceasta cauza, in viitorul apropiat te vei bucura de investitia ta. Daca stau bine sa ma gandesc, aceasta casa sau apartament pe care il ai, este amplasata undeva pe randul doi de strada sau la etajul II, mai pe centru, fiind inconjurata de alte case sau apartamente. Ceea ce te-as ruga este sa cercetezi camera pe care o ai la strada, cea mai mare camera pe care o ai la strada, undeva la o mobila pe peretele unde ai si fereastra exista "ceva" care nu trebuie sa fie acolo, care a fost "pus" cu rele intentii.
Randul trei: Vei primi niste vesti de la barbatul brunet de la drum, referitor la o schimbare, iar la primirea acestor vesti vei fi nemultumita, nu sunt pe placul tau.
Se continua etalarea. Pana aici interpretarea este partiala. Nu tragem nici o concluzie inca.

Avand in vedere ca avem carti ramase in pachet, ne gandim ce anume ne intereseaza sa lamurim din aceasta tabla si asezam cate 3, iar la sfarsit ultimile 2 carti, cu fata in jos; primele 3 carti se aseaza peste consultant si se ridica ultimile. Se incepe apoi cu primul rand, parerea mea (desi aici intotdeauna se intreaba consultantul ce lamuriri doreste), ar fi sa aflam de ce ai discutii in contradictoriu cu barbatul saten, deci asezam peste cele 2 carti, 4 rosu si 2 verde, trei carti cu fata in jos. Apoi semnificativ ar fi in randul doi ce lamuriri avem pentru bucuria ta, asezam 3 carti cu fata in jos peste asul de rosu. Binenteles ca datorita problemelor pe care le ai cu casa si cu "vrajile", vom aseza peste VII rosu si as ghinda urmatoarele 3 carti cu fata in jos. Ne-au mai ramas cinci carti, trei le asezan peste IX verde si 4 toba, iar ultimile doua carti ramase se intorc cu fata in sus si se aseaza peste VIII verde si VIII rosu ca sa vedem ce fel de vesti vei alfa de la drum.

Recunosc ca am obosit. Dar continui, asa cum am promis.

Ultimile doua carti sunt: X toba, VIII toba; semnificatia: femeie casatorita bruneta, dragoste sau societate. Interpretarea se realizeaza de data aceasta avand in vedere nu numai cartile pentru care dorim lamuriri ci si dupa cartile invecinate: iata interpretarea:
O familie de la drum , respectiv o femeie bruneta casatorita cu un barbat brunet, iti va da niste vesti despre relatia lor (inclusiv SI MAI ALES despre sex), vesti care nu te bucura, chiar te nemultumesc. Dar, intrucat cartile sunt pe ultimul rand, le vei da la picioare, adica, pana la urma, aceste vesti nu au importanta prea mare pentru tine, te lasa rece.

Se ridica apoi cartile de pe primul rand, sa vedem ce-o fi cu cearta ta cu un barbat saten: au iesit urmatoarele: X verde, X rosu, 3 (dama) toba. Interpretarea este: te vei certa (daca nu te-ai certat deja!) cu un barbat saten pentru un cadou, pe care te gandesti sa-l faci unei prietene sau unei femei blonde, carunte sau de ochi verzi albastri, cadou pentru care platesti o suma de bani unde apare si cifra 3, poate fi 30 de lei, dar mai degraba mi se pare a fi 300 lei.

Cartile ridicate de pe randul doi, de pe asul de rosu sunt: VII ghinda, X ghinda, VIII ghinda. Din pacate, acestea sunt niste carti cam nacajite. Interpretarea mea este: ai pe cineva in familie, o femeie satena sau mai deschisa la culoare, foarte bolnava. Nu mai are scapare. Dar, tocmai pentru ca este asa de bolnava trebuie sa te bucuri ca va scapa de un chin fantastic. Acesta femeie a suferit foarte, foarte mult.

Cartile ridicate de pe randul doi, respectiv cele de pe VII rosu si as ghinda sunt: 2 (juvete) rosu, 2 (juvete) ghinda, VII toba. Interpretarea: Esti trista din cauza unor acte pe care trebuie sau trebuia sa le faci la domni, pentru casa ta. Undeva a existat un act care nu a fost in regula, exista un fals sau o eroare, o greseala la intocmirea actului. Vei avea discutii fie cu cun notar, fie cu un avocat, fie cu amandoi pentru a rezolva situatia.

Cartile ridicate de pe randul trei sunt: 4 (rege) verde, IX ghinda, 2 (juvete) toba. Uite ca a venit si raspunsul la intrebarea ta legata de casatorie: Vei face casatorie cat de curand, cu acte in regula, la starea civila si la biserica, cu un barbat blond, carunt sau de ochi verzi, albastri, in urma unei schimbari de relatie pe care o ai cu un barbat brunet. Acest barbat blond, carunt sau de ochi verzi albastri nu este din aceeasi localitate cu tine, daca stau si ma gandesc mai bine nu cred ca acum e in tara. Il cunosti, dar nu ai avut cu el pana acum mare lucru.

Ultimile trei carti sunt cele care se ridica de pe consultant: ce te acopera: 3 (dama) ghinda, 4 (rege) ghinda, IX rosu. Interpretarea: ceva foarte sigur vei avea un mare noroc cu un barbat casatorit, saten, care te va ajuta mult in rezolvarea problemelor pe care le ai cu casa.

Si acum, interpretarea globală, concluziil acestei prime etalari sunt:
Referitor la ceea ce ai dorit sa afli despre servici si despre casatorie: te vei casatori cu un barbat blond, carut sau de ochi verzi, albastri, pana la sfarsitul anului, probabil luna VIII sau IX de acum inainte, dupa ce iti vei termina problemele pe care le ai de rezolvat cu casa si dupa ce moare o femeie din familie. Serviciul tau va fi foarte aproape de casa ta. S-ar putea, ca pana la urma, impreuna cu un barbat casatorit saten sa realizezi o afacere. Afacerea e legata de multe hartii, vei invartii multe hartii, acte, documentatii. Poate sa fie chiar in domeniul imobiliar.

Sper ca am fost destul de explicita.
Recomandarea mea, ar fi, ca sa poti sa urmaresti etalarea, sa asezi acasa la tine cartile dupa cum am aratat eu mai sus si sa ma intrebi daca ai nelamuriri.

Eu le-am fotografiat, dar nu stiu cum sa le import si sa ti le postez aici. Invata-ma si iti va fi mai usor.

O seara buna. :bye: :)

whisper
membru Pro
Zodie: Gemeni

Mesaj de whisper » 21 Ian 2010, 21:29

wow,sunt fara cuvinte..am citit etalarea facuta Taniei si m-ai lasat fara cuvinte...f explicita...mi-ai adus aminte de o fosta colega care mi-a dat anul trecut in astfel de carti...felicitari :)
We don't love to be loved; we love to love!

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 21 Ian 2010, 23:15

Buna seara Nicoleta!
Nu pot sa spun decat "waawwww" . Sunt profund impresionata de modul de explicare a etalarii, precum si de rabdarea si timpul pe care l-ai acordat pt a explica. Nu am cuvinte de multumire pt toate acestea!!!

Referitor la interpretarea pt mine (evident, am asezat in timp ce citeam explicatiile tale, si eu cartile in fata mea sa le prind mai repede) nu prea reusesc sa imi dau seama exact cine sunt personajele care apar acolo.
Randul doi: desi ai mari probleme cu o casa pe care o construiesti sau o reamenajezi, redecorezi, pana acum nu esti decat intr-o paguba din aceasta cauza, in viitorul apropiat te vei bucura de investitia ta. Daca stau bine sa ma gandesc, aceasta casa sau apartament pe care il ai, este amplasata undeva pe randul doi de strada sau la etajul II, mai pe centru, fiind inconjurata de alte case sau apartamente. Ceea ce te-as ruga este sa cercetezi camera pe care o ai la strada, cea mai mare camera pe care o ai la strada, undeva la o mobila pe peretele unde ai si fereastra exista "ceva" care nu trebuie sa fie acolo, care a fost "pus" cu rele intentii.
Nu am probleme cu casa, singura mea dorinta este sa imi gasesc un loc de munca si sa plec din aceasta casa (unde locuiesc cu tatal meu), dar nu pt ca nu mi-e bine, ci pt ca doresc independenta. Deci vreau sa stau singura, eventual intr-o chirie undeva.
Paguba aceea probabil este din cauza ca acum nu muncesc si nu am bani, plus probleme mari financiare tot din aceasta cauza.
Descrierea casei, a camerei - randul doi de la strada etc, mi-a adus aminte de o locuinta in care am trait pana in urma cu aproximativ 6 luni, tot chirie. In locuinta actuala, in afara ca este la bloc, deci logic cumva inconjurata de apartamente, nu am nici o mobila pe peretele cu fereastra in nici una din camere, nu este nici la etajul doi, este la strada principala... idee nu am cel putin deocamdata ce vrea sa insemne acest lucru.
O familie de la drum , respectiv o femeie bruneta casatorita cu un barbat brunet, iti va da niste vesti despre relatia lor (inclusiv SI MAI ALES despre sex), vesti care nu te bucura, chiar te nemultumesc. Dar, intrucat cartile sunt pe ultimul rand, le vei da la picioare, adica, pana la urma, aceste vesti nu au importanta prea mare pentru tine, te lasa rece
.
Asta s-a intamplat azi, o amica de la departare mi s-a plans de casnicia ei si de probleme sexuale.
Cartile ridicate de pe randul doi, de pe asul de rosu sunt: VII ghinda, X ghinda, VIII ghinda. Din pacate, acestea sunt niste carti cam nacajite. Interpretarea mea este: ai pe cineva in familie, o femeie satena sau mai deschisa la culoare, foarte bolnava. Nu mai are scapare. Dar, tocmai pentru ca este asa de bolnava trebuie sa te bucuri ca va scapa de un chin fantastic. Acesta femeie a suferit foarte, foarte mult.
Sa ne fereasca Dumnezeu de ce este mai rau! Momentan nu cunosc pe mine bolnav... am un bunic batran si mai bolnav, dar...cine stie. Sa speram ca nu.
Uite ca a venit si raspunsul la intrebarea ta legata de casatorie: Vei face casatorie cat de curand, cu acte in regula, la starea civila si la biserica, cu un barbat blond, carunt sau de ochi verzi, albastri, in urma unei schimbari de relatie pe care o ai cu un barbat brunet. Acest barbat blond, carunt sau de ochi verzi albastri nu este din aceeasi localitate cu tine, daca stau si ma gandesc mai bine nu cred ca acum e in tara. Il cunosti, dar nu ai avut cu el pana acum mare lucru.
Asta ar fi chiar o surpriza, sa ma casatoresc cu cineva atat de repede. De putin timp am inceput sa ies cu un barbat blond cu ochii verzi, dar deocamdata suntem la stadiul de prieteni mai apropiati. In plus, este din acelasi oras cu mine, nu cred ca ar putea fi el.

Cam atat cred. Intrebari nu prea am, nu am prea dedus nici eu personajele acum. Poate cand vor incepe sa se intample cateva lucruri va fi mai usor. Barbatul brunet poate sa fie tatal meu, acte pe casa sau documente legate de casa nu este cazul.
Sa speram ca reusesc sa ma angajez cat de curand si sa se mai aseze lucrurile si la mine.

Nu am cuvinte sa iti multumesc pt tot timpul acordat etalarii mele, si descrierii cu lux de amanunte. Daca se intampla cate ceva, revin si iti scriu feedback-ul

:air_kiss: :giverose:

nico_mirea

Mesaj de nico_mirea » 22 Ian 2010, 08:10

Buna dimineata.
Am putin timp acum, inainte de a ma apuca de lucru, sa imi revin din oboseala de ieri si sa mai explic cate ceva.
E putin mai dificil sa citesti cartile cuiva de la asa o departare. Eu nu stiu de ce, dar intotdeauna energia consultantului imi deschide intuitia. Am facut aceasta etalare Taniei tocmai pentru a putea avea posibilitatea sa explic ce stiu eu.
De obicei, consultantul participa activ, i se pun intrebari pentru a putea lamuri mai corect situatia. Eu fac acest lucru ori de cate ori nu sunt sigura de ceva.
Pentru a afla raspunsul la diversele intrebari se mai si numesc cartile: de exemplu, barbatul blond are un nume si in momentul in care se amesteca cartile, se spune, "cutarica" 4 de verde si daca si este o relatie, se numeste "cutarica, iubitul sau sotul sau logodnicul sau tatal, etc." 4 rosu, etc.
Eu nu am numit pe nimeni pentru ca nu cunosc pe nimeni din viata Taniei. Si atunci nu e chiar usor sa identifici personajele.
Aceasta a fost o prima etalare. Ca sa dai raspunsuri la intrebarile pe care le ai, o sedinta de citit inseamna mai multe feluri de etalari, legate intre ele si o concluzie la final. Dureaza mai mult, intre 15 minute si 30 de minute, functie de complexitate si de ce doresti sa afli.
Nici nu am intrat in amanunte referitor la etalarea Taniei. A fost doar un inceput.

Ma bucur insa ca nu am avut reactii negative si ca am reusit sa fiu explicita.

O zi buna va doresc, tuturor. :bye:

Scrie răspuns