Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Abundenta etalarilor facute

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
KLAUDIA
Zodie: Pesti

Re: Abundenta etalarilor facute

Mesaj de KLAUDIA » 22 Feb 2009, 12:12

mihaela[/color][/color] scrie:Tania, si eu am ajuns la concluzia ta, in urma cu mult timp: nu are rost sa-ti pierzi vremea facand etalari la duzina. Mai bine mai rar si de calitate, cum se spune (adica etalarea o faci cu toata seriozitatea, esti sigura ca te-ai concentrat, evenetual iti si notezi ce iese, oricum nu uiti in 2 minute ce ti-a iesit, ca apoi sa repeti). Daca etalarea in tarot ne poate ajuta la ceva este ca avem o optiune de a alege si de a intelege (cel mai mult imi place etalarea ce sa fac ce sa nu fac, si calea). Doar pentru previziuni nu are rost, exact cum spui si tu. Si ar trebui sa ne dam in tarot doar cand avem ceva important de aflat, sa ne luminam intr-o problema, nu asa, ia sa vad azi ce imi iese pentru azi si maine. Cand facem etalari ne punem de fapt la lucru subconstientul, cu care comunicam astfel.

Sunt total de acord. Mai rar si numai pentru lucruri importante. Altfel va iesi un amalgam. Si mai cred ca cea mai buna etalare, este cea facuta cu cartile proprii, singur in camera, sa te concentrezi asupra subiectului, iar in momentul in care incepi sa extragi cartile sa nu te mai gandesti la nimic, sa-ti golesti memoria de orice gand.
Inca ceva important : daca dai in tarot si altora... s-ar putea sa nu-ti mai iasa tie. Daca ai dat si altor persoane... tie iti vor iesi numai lucruri nerelevante, fara nici o legatura cu subiectul.
Deci, cine foloseste tarotul, trebuie sa se hotarasca de ce parte este. Introspectie interioara, indicii asupra viitorului propriu, sau... iti deschizi cabinet si nu te mai atingi de ele pentru tine, niciodata.

Eu sunt un membru foarte nou, dar tarotul ma pasioneaza de ani buni de zile. Am fost bucuroasa sa gasesc acest forum.

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 22 Feb 2009, 12:20

Klaudia, bine ai venit.
Te rog sa folosesti fond negru pt scris, nu se intelege nimic din ce ai postat :dontknow:
Ieri este istorie.....Maine este mister...

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 22 Feb 2009, 12:22

KLAUDIA scrie:
mihaela[/color][/color] scrie:Tania, si eu am ajuns la concluzia ta, in urma cu mult timp: nu are rost sa-ti pierzi vremea facand etalari la duzina. Mai bine mai rar si de calitate, cum se spune (adica etalarea o faci cu toata seriozitatea, esti sigura ca te-ai concentrat, evenetual iti si notezi ce iese, oricum nu uiti in 2 minute ce ti-a iesit, ca apoi sa repeti). Daca etalarea in tarot ne poate ajuta la ceva este ca avem o optiune de a alege si de a intelege (cel mai mult imi place etalarea ce sa fac ce sa nu fac, si calea). Doar pentru previziuni nu are rost, exact cum spui si tu. Si ar trebui sa ne dam in tarot doar cand avem ceva important de aflat, sa ne luminam intr-o problema, nu asa, ia sa vad azi ce imi iese pentru azi si maine. Cand facem etalari ne punem de fapt la lucru subconstientul, cu care comunicam astfel.
Sunt total de acord. Mai rar si numai pentru lucruri importante. Altfel va iesi un amalgam. Si mai cred ca cea mai buna etalare, este cea facuta cu cartile proprii, singur in camera, sa te concentrezi asupra subiectului, iar in momentul in care incepi sa extragi cartile sa nu te mai gandesti la nimic, sa-ti golesti memoria de orice gand.
Inca ceva important : daca dai in tarot si altora... s-ar putea sa nu-ti mai iasa tie. Daca ai dat si altor persoane... tie iti vor iesi numai lucruri nerelevante, fara nici o legatura cu subiectul.
Deci, cine foloseste tarotul, trebuie sa se hotarasca de ce parte este. Introspectie interioara, indicii asupra viitorului propriu, sau... iti deschizi cabinet si nu te mai atingi de ele pentru tine, niciodata.

Eu sunt un membru foarte nou, dar tarotul ma pasioneaza de ani buni de zile. Am fost bucuroasa sa gasesc acest forum.

Parca e mai bine acum :cool:
Ieri este istorie.....Maine este mister...

KLAUDIA
Zodie: Pesti

Mesaj de KLAUDIA » 22 Feb 2009, 12:25

Taniuska scrie:Klaudia, bine ai venit.
Te rog sa folosesti fond negru pt scris, nu se intelege nimic din ce ai postat :dontknow:
Daca selectezi textul cu mouse-ul, se va vedea.
Am sa aleg albastru. Multumesc pentru primire.

millia
membru Pro
Zodie: Capricorn

Mesaj de millia » 22 Feb 2009, 15:42

Pentru o problema importanta eu procedez asa:
Fac 3 etalari diferite pe aceeasi problema, fara pauza. Vad cartile care se repeta in fiecare etalare si le iau drept relevante.
Mar poti sa-mi spui care sunt cele 3 etalari pe care le folosesti?
klaudia, bine ai venit si daca stii mai multe despre tarot poate ne mai inveti cate ceva :)
Oricum cu privire la faptul ca sunt prea multe etalari eu le fac doar pt.a invata,cel putin incerc sa invat cat mai bine semnificatia cartilor. :bye:

dulceandra
membru
Zodie: Varsator

Mesaj de dulceandra » 20 Apr 2011, 09:47

Dama de Trefla scrie:
KLAUDIA scrie:

Parca e mai bine acum :cool:

IDM de acord eu chiar am facut o multime de etalari si nu am inteles mai nimic, si am senzatia ca mai nimic ce mi-a iesit acolo nu sa intamplat doar leghat de sentimente emotii si altele mi-au iesit , si atat.
Rugăciunea îi ajută pe oameni să îşi tempereze mânia şi să fie mai puţin agresivi

Scrie răspuns