Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Abundenta etalarilor facute

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Abundenta etalarilor facute

Mesaj de Dama de Trefla » 15 Dec 2008, 19:01

Mda... este o problema psihica...
Si cine poate spune cu toata sinceritatea acest lucru, daca nu Tania, care a facut sute de cand e inregistrata pe forum.
In principal din disperare, pe urma din curiozitate, pe urma din dorinta de a le invata, pe urma... nu mai conteaza.... Acum. Le fac dar uit de ele in secunda 2. Daca se intampla cate ceva, imi amintesc, caut etalarea si comentez. Viata mea e mai importanta decat ceea ce spune o etalare. Pana acum nu m-am lasat influentata de ce spun ele... Nici daca era de rau, nici daca era de bine. Am ajuns la concluzia, ca intr-un final, tot ce spunea etalarea aia se intampla. Si eu nu aveam cum sa stopez acest lucru....
Sunt fffffff multe de discutat pe aceasta tema, asa ca va provoc....
Dar nu uitati un lucru: suntem pe un forum cu si despre "ghicit"
Ieri este istorie.....Maine este mister...

ginacatalina
membru Club
Zodie: Varsator

Re: Abundenta etalarilor facute

Mesaj de ginacatalina » 15 Dec 2008, 21:47

Interesanta provocare, Tania.
Sunt de acord cu tine in privinta abundentei etalarilor facute....... :grin:
Si eu,la fel ca si tine,am facut aceste etalari la inceput din curiozitate,apoi din disperare iar apoi ca nu imi venea sa cred ca imi spune o etalare. :superstition: .......ziceam ca nu are cum sa se intample .......si sti despre ce vorbesc :D .....pana cand m-am convins ca asta e....nu are cum sa imi arate la infinit aceleasi lucruri si ca trebuie sa accept realitatea si sa astept ca destinul sa se implineasca ,daca pot spune asa....in fine,nu mai conteaza.....sper sa nu fi batut prea mult campii cu acest lucru :)
Sa sti ca si mie mi s-au intamplat lucruri pe care initial le aflasem din etalari.... :cool: Sincer,am ramas surprinsa :P dar.....fara comentarii.....
Sunt de acord cu ce spunea cineva,o data ,pe acest forum......ca facand la infinit etalare dupa etalare.....s-ar putea sa nu mai intelegem nimic la un moment dat si ,ma intreb:,,Oare la ce ne foloseste?!?''La nimic,raspund tot eu.......
CATALINA

vlad
membru

Mesaj de vlad » 15 Dec 2008, 22:23

Cu asta sunt si eu de acord. Mie mi-a dat nevasta in carti o data impotriva dorintei mele, dar s-a nimerit sa iasa. Pe urma s-a mai potrivit si ce a iesit pe aici, si uite cum m-am lasat dus in ispita.. he he. Dar in toata povestea asta trebuie sa fie si ceva folositor asta daca nu devi obsedat. Eu cred ca trebuie sa-ti ghicesti viitorul doar cand e ceva important. Ce surpriza mai am azi daca stiu ce mananc maine? asta nu e decat o joaca. Scuze daca supar pe cineva.

ginacatalina
membru Club

Mesaj de ginacatalina » 15 Dec 2008, 22:31

Sunt perfect de acord cu tine,draga Vlad!
CATALINA

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 26 Dec 2008, 23:05

Apropo de aceast subiect:tocmai mi-am analizat etalarea astro pe decembrie postata aici pe site. Foarte multe lucruri s-au potrivit. Insa mi-am adus aminte de una facuta ulterior si notata intr-un carnetel. Privind-o si pe aceea mi-am dat seama ca nu s-a potrivit nimic din cea de-a doua.
Concluzia: etalarile multiple pe aceeasi problema nu sunt relevante, ci doar ne induc in eroare.
Ai dreptate, vlad, cu etalarile zilnice. Insa asa inveti cartile, exersand. E mai degraba un antrenament, dar si un fel de horoscop zilnic. Decat sa il ascult la radio, prefer sa il fac cu mana mea. :grin:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 26 Dec 2008, 23:08

Daca etalarile multiple sunt sau nu indicate, asta putem vedea din experienta. Important e sa notam ceea ce iese de fiecare data. Insa, eu continui sa cred ca e pierdere de timp.
Pentru o problema importanta eu procedez asa:
Fac 3 etalari diferite pe aceeasi problema, fara pauza. Vad cartile care se repeta in fiecare etalare si le iau drept relevante. Repet procedura dupa cel putin 2 saptamani.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 21 Feb 2009, 16:56

Oare cat de gresit ar fi sa afirm pe acest forum ca.... nu mai cred in carti?!
Nu, nu imi sariti in cap. Doar ca, nu stiu ce am in ultimul timp. Mi s-a "luat" de ele. Parca nici nu mai imi spun nimic, parca nici nu mai am chef si rabdare sa caut ceva in etalari...
Ma uitam zilele trecute la prima etalare pe care am facut-o. Imediat se implineste anul. Si nu s-a intamplat nimic din ce spunea etalarea respectiva. Am luat-o pe aceea in considerare pt ca... este prima. Nu sutele care au urmat, ci prima... Nu vad nimic acolo care as putea sa suprapun peste viata mea reala...
In alta ordine de idei, si la acele etalari care intr-adevar au prezis cu exactitate intamplarile ulterioare... Ce ma intereseaza pe mine sa aflu ceva anume daca tot nu pot schimba nimic?? Pt ca etalarile astea iti dau cel mult un contur la ce se poate intampla. Ok, ai idee, te pregatesti.. dar tot nu poti schimba nimic. Atunci de ce sa mai aflu??
De ce toate etalarile imi spun de un anume "el" mult asteptat si numai bun de iubit o viata intreaga, si eu dau numai de.... (nici nu pot sa folosesc descrierea pe un forum public)
De ce etalarile imi spun de sanse extraordinare profesionale... eu depun cv-uri, fac tot ce imi sta in putere sa obtin un loc de munca si.... sunt casnica de 2 luni....
M-am saturat sa ma amageasca si sa ma faca sa sper aiurea. Viata e mult mai crunta si grea decat imaginea unei inimioare sau a unui buchet pe niste cartonase.. Intradevar, frumos colorate. Dar afara e noroi si furtuna...
Am ajuns la concluzia ca eu, si numai eu, am puterea sa imi prevad reactiile. Cica reactiile umane sunt foarte previzibile... Oare sunt? Sau ne amagim si cu astea....
Offf... sper sa imi treaca si etapa asta. Mai ales acum cand am inceput si eu sa leg 3 carti una de alta :dontknow:

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 21 Feb 2009, 19:52

Tania, au fost mult prea multe etalari.
Pana la urma, viitorul depinde numai de noi. Ceea ce ne arata cartile reprezinta uneori sperantele, temerile noastre, deci reflecta anumite trairi.
Etalarile se fac in liniste, mai rarutz...
Eu, de exemplu, cand fac, intreb de regula, la ce greutati sa ma astept, sau ce atitudine trebuie sa adopt pe viitor intr-un anumit domeniu al vietii.
Sa stii ce se intampla dinainte nu are sens.
Eu etalarile le iau ca pe un exercitiu: de intuitie, de gasire a unor noi semnificatii.
Nu trebuie sa "crezi" in carti, ci sa crezi in puterea ta.
Curaj! Nu esti o marioneta in mana destinului. :air_kiss:

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 21 Feb 2009, 20:18

Nici nu mai stiu ce sa cred. Am obosit sa sper, sa incerc, sa astept, sa vad sau sa intuiesc. Nu mai vreau nimic...
Voi ma stiti.... cred ca eram singura persoana de pe pamant care mai credea in dragoste. Acum?! Sunt convinsa ca nu voi avea parte de asa ceva. Si nu este vorba de negativism. Ci o concluzie la ceea ce vad in jurul meu...
Si nu numai legat de iubire sau de un anume el. Ci de tot. Era mai bine inainte de "perioada G". Eram naiva si pui de om, inocenta si vedeam binele din jur. Chiar daca era putin. Acum nu vad decat oameni rai, razbunari, barfe, certuri, lupta pt supravietuire, moartea caprei din curtea vecinului etc. Aaaa... si mie imi iasa numai buchetele si inimioare... Unde???? Ca numai in jurul meu nu!
Gata. Tania a obosit. I give up :cray:

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 22 Feb 2009, 09:39

Tania, si eu am ajuns la concluzia ta, in urma cu mult timp: nu are rost sa-ti pierzi vremea facand etalari la duzina. Mai bine mai rar si de calitate, cum se spune (adica etalarea o faci cu toata seriozitatea, esti sigura ca te-ai concentrat, evenetual iti si notezi ce iese, oricum nu uiti in 2 minute ce ti-a iesit, ca apoi sa repeti). Daca etalarea in tarot ne poate ajuta la ceva este ca avem o optiune de a alege si de a intelege (cel mai mult imi place etalarea ce sa fac ce sa nu fac, si calea). Doar pentru previziuni nu are rost, exact cum spui si tu. Si ar trebui sa ne dam in tarot doar cand avem ceva important de aflat, sa ne luminam intr-o problema, nu asa, ia sa vad azi ce imi iese pentru azi si maine. Cand facem etalari ne punem de fapt la lucru subconstientul, cu care comunicam astfel.

Scrie răspuns