Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Manipularea

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Mihnea
Wiz
Zodie: Varsator

Re: Manipularea

Mesaj de Mihnea » 04 Feb 2009, 22:48

Soare, intai de toate te rog sa nu folosesti culori in cadrul mesajelor. In al doilea rand, te sfatuiesc sa citesti regulamentul forumului. Este scris in mod special pentru oameni ca tine, si il gasesti aici.

http://www.lenormand.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=91

Este un mic capitol intitulat "Respecta membrii forumului". Nimeni nu spune sa nu fii ferm/a in afirmatii, dar revin cu ceea ce ti-am scris la prezentare: un Soare prea puternic orbeste si nu da lumina, arde si nu da caldura.

Iti doresc si tie "Pace si Lumina", si mai ales o schimbare in adresare ("iubito" etc), altfel sederea ta va fi scurta aici.
Tempus est optimus iudex.

soare
membru
Zodie: Leu

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 22:56

eu nu mai inteleg pe nimeni ...
Daca doream cearta , ma lansam la fiecare fraza neplacuta venite de la forumiste...insa le-am ignorat....
Am trecut sa las un mesaj ,dar daca sunteti atat de iritati ,va las de buna voie in pace...
Mihnea eu am liniste ...si sufleasca si mintala ...nimeni nu a suferit de pe urma mea niciodata ,daca de pe urma ta cineva sufera inseamna ca inca mai ai drum spre a cauta linistea.
.....
Nu astepta ca celalalt sa-ti ghiceasca gandurile, spune exact ce vrei ...

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 05 Feb 2009, 07:21

jr_fairy scrie: Daca exista comunicare cu ingerii/protectorii deja e mijlocita. Asadar, omul nu este atat de evoluat inca sa perceapa ce inseamna Dumnezeu, daramite sa si inchege o relatie autentica precum ingerii.
Eu cred ca sunt persoane care pot face acest lucru, dar din pacate sunt putine, restul sunt prea ocupate sa discute cu preotii, sa faca pomeni etc.
In ceea ce priveste faptul ca ar fi bine sa fie asa, si ca nu este un pacat, avem exemplul pe care ni l-a dat Isus, lasandu-ne rugaciunea Tatal nostru. El ne indeamna sa ne adresam direct lui Dumnezeu, si chiar sa-l numim Tata. Din pacate inca din copilarie suntem indoctrinati ca Dumnezeu e aspru, ne pedepseste, ca totul depinde de cat de des mergi la preot etc (nu zic ca n-ar fi bune unele ritualuri dar mai important e sa si simti acest lucru, sa redevii pur in interior ca un copil).
In ceea ce priveste a-l percepe pe Dumnezeu, e suficient sa privesti in tine, nu este nevoie sa-ti pui multe intrebari, cum arata, cum ne-a creat. Prin iubire si meditatie poti ajunge sa-i simti energia, care exista tot timpul sub forma unei scantei divine in sufletul tau.

Soare, sper ca m-am facut bine inteleasa. Cred ca acesta este idealul, insa ca sa-ti dau exemplul meu, eu am inca destul de momente de incertitudine, sunt departe de a fi perfecta, si prefer sa aleg un ajutor cum ar fi astrologia sau tarotul si o fac fara sa ma autoinvinovatesc, o iau ca pe o etapa de dezvoltare si atat.

Numai bine.

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 24 Feb 2009, 22:41

soare scrie:Drafa jr_fairy ,
Ai scris sus ca omul nu este atat de evoluat ca sa-l perceapa pe Dumnezeu , este foarte gresit.
Nu vin sa dau cu bombe :pardon: ,vreau doar sa te ajut sa intelegi .
Ai remarcat vreodata ca totul este insotit de lumina? Ai remarcat vreodata ca nu poti sa privesti catre soare? Ai remarcat ca tot ce este in exteriorul tau excludem fiintele ,sunt vesnice, dateaza de atata timp .nu pier ca noi ? Ai observat? E dificil de inteles , DUMNEZEU A EXTRAS DIN EL MATERIA CREATIEI SALE ...Amirand ,iubind si avand recunostiinta pentru cele ce le vezi , deja ai o relatie cu Dumnezeu Tatal...
Imi pare rau ca nu am revenit mai devreme.
O singura chestiune precizez: eu pot sa privesc in soare pana il "transform" in negru. La fel si cand tii ochii fizici inchisi, poti vedea lumina. Este unul dintre principiile celui de-al treilea ochi. :) (daca ne gandim si la meditatie si mergand chiar mai departe de asta). Nu fac referire la intregul mesaj, dar eu personal consider ca mai am mult pana sa ajung sa il percep de Dumnezeu in deplinatatea sa, doar cand voi ajunge un spirit pur si foarte evoluat. [De aceea spun ca omul nu il percepe pe Dumnezeu incat sa il si inteleaga.] Pana atunci inca ratacesc cu inima si mintea deschisa, in cautarea oricarui raspuns sau oricarei indrumari care imi poate scurta drumul. :) Clachez de multe ori, ma simt infranta, dar stiu ca am sprijin tot de la Dumnezeu prin ingerii sai.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

dulceandra
membru
Zodie: Varsator

Mesaj de dulceandra » 20 Apr 2011, 10:24

manipulare inseamna . a antrena, prin mijloace de influențare psihică, un grup uman, o comunitate sau o masă de oameni la acțiuni al căror scop aparține unei voințe străine de interesele lor; a influența opinia publică prin mass-media sau prin alte metode persuasive.
Si chiar vorbind de mass-media si alte mijloce care chiar fac pe oameni sa cumpere sau chair sa faca ce spun ei si cum spun ei. Un exemplu interesant acele emisiuni ciudate de la OTV pe mine una ma fac sa rad. Atunci cand apar acolo tot felu de ciudati care spun ca aia nu e buna cealalta nu e buna mancati asta asta asta si tot asa. Eu nu spun ca naturistele nu sunt bune dar pana la o limita. Acele tratatmente ciudate pentru insanatosire rapida si altele . Spuneti voi daca asta nu e manipulare.
Rugăciunea îi ajută pe oameni să îşi tempereze mânia şi să fie mai puţin agresivi

Scrie răspuns