Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Manipularea

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
mihaela
membru Club

Re: Manipularea

Mesaj de mihaela » 04 Feb 2009, 19:24

jr_fairy scrie:Alta???? :this: :shock: :shock: :shock:
Mihnea, acum pe bune iti spun, eu m-am simtit jignita pentru toti cand am fost acuzata si "chinuita" de tampeniile care nu isi au locul pe forum ce veneau din partea unor persoane care nu ne impartasesc experientele si totusi doresc sa scandalizeze.
Vad ca acum ai reactionat si tu, dar IARASI, nu indeajuns, si nu ca pentru un tot unitar cum eram altadata!!! Ci ti-ai tinut partea numai tie... Daca tu crezi ca asa vei mentine forumul "deschis" oamenilor care isi doresc sa isi impartaseasca curiozitatile comune si experientele care ii chinuie prin lipsa raspunsurilor, eu tind sa cred ca gresesti. Nu sunt in masura sa spun asta poate, dar repet... Oamenii ca cei de sus si cei anteriori acesteia chiar nu isi au locul aici, avand in vedere ca au o atitudine ofensiva si "cretina" de superioritate in chestiuni spirituale, unde NICI UNUL NU PUTEM STI CARE II ESTE SUPERIOR SI CUI. (asta e pentru tine, Soare! - si ziceai ca nu tii cu ego-ul si mai esti si psiholog innascut - ca o paranteza, toti psihologii au o natura a ego-ului predominanta :lol:)

Daca am suparat pe careva (dintre cei cu aceleasi interese cu ale mele, nu pe altii) cu interventia mea iarasi impulsiva (si inca mai am multe pe suflet) asta este. Scuze nu imi mai cer, nu simt nevoia. Si imi asum si riscurile. ;)
Eu zic ca nu este rau sa ascultam si pareri contra... ele ne feresc de excese. A asculta si alte opinii e o dovada de intelepciune si de putere interioara. Si eu reactionam ca tine pana nu demult cand altii nu imi impartaseau ideile, insa eu zic ca e mai bine sa ramanem detasati daca apar intrusi, cum ii percepem noi. Fiecare are propriile lentile prin care vede lumea si propriul punct de vedere, care trebuie respectat. E adevarat ca a intra pe un forum pro ceva si a sustine ca e o prostie, loveste in multi. Dar sper sa nu te jignesc daca in parte ii dau dreptate lui Soare, dar in parte, repet.
Nu sunt importiva tarotului, sunt impotriva usurintei cu care suntem gata sa credem ca un simplu clik, cum spune Soare, ne va rezolva problemele. Cumva parerea mea este intre tine si Soare. Consider tarotul un instrument care poate fi eficient (nu pentru toti, pentru ca nu toti au har), si la care cred ca ar fi bine sa apelezi cat mai rar.. pana cand nu mai simti nevoia s-o faci, pentru ca ai evoluat spiritual (eu n-am ajuns pana acolo, recunosc).

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 04 Feb 2009, 19:37

Nu faceam strict referire la metodele de divinatie. Iar Soare vorbeste de parca le-ar sti pe toate.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

soare
membru
Zodie: Leu

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 19:58

De unde stii ca sunt alta si nu altu ,?
jr_fairy ,limbajul tau nu ma impresioneaza .Daca nu esti de acord cu mine foarte bine ,.Daca doresti ca mintea sa ti ramana blocata ,pe o singura directie te priveste personal .Niciodata nu am avut o atitudine de superioritate ,daca am avut ,am renuntat cu multi ani in urma ....
jr_fairy, nu am spus nici ca tin nici ca nu tin cu egoul , dar sincer , comunicarea fara subiect nu ma intereseaza....Niciodata nu am stat sa dicut un subiect fara sens.Nu stiu totul ,si nici nu voi stii niciodata ,dar cu siguranta pot sa fac distinctie intre ceva ce poate provoca o durere intr-un moment al vietii si o situatie care se poate arata infloritoare.
Eu iti doresc sa dobandesti multa pace sufletesca.
Nu astepta ca celalalt sa-ti ghiceasca gandurile, spune exact ce vrei ...

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 04 Feb 2009, 20:07

Multumesc pentru ultimul gand bun. Totusi, mintea nu mi-e blocata, tocmai din acest si motiv reactionez in acest fel. Dimpotriva, fuge si nu o mai prind din urma...
Consider totusi ca, din moment ce esti aici pe forum, sa nu incerci sa scandalizezi. Fiecare isi spune opinia, dar nu sarind calul cand este vorba de principiile forumului. Daca la un moment dat eram aici pentru amuzament, acum uneori revin sa gasesc oameni care sa ma ajute in cautari (eventual si invers) si in nici un caz sa citesc aceleasi lucruri pe care le percep zilnic la oamenii din jurul meu.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 20:54

In ciuda varstei mele - care nu e nici pe departe a unei adolescente si pe care nu imi amintesc sa fi mentionat-o pe forum, pot sa recunosc pe cineva in spatele "perdelei".
De aici provine si mahnirea mea.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 21:02

Intrebare: ce inseamna o relatie autentica cu Dumnezeu, o relatie nemijlocita?

Relatia cu Dumnezeu sau cu ghidul spiritual ,ajuta fiinta sa recunosca valoarea si scanteia divina in fiecare dintre noi.Aceasta relatia care are loc in sufletul tau ,te va ajuta sa pretuiesti fiecare fiinta, fiecare lucru , vei ajunge sa VEZI oamenii , animalele ca pe creatile lui Dumnezeu ,este minunat.....Chiar daca aceasta relatie nu se vede vei simti mereu in inima o iubire neconditionata..In momentul in care vei avea o relatie cu El ,tu oricare ai fi ,vei avea o parte din El. Aura va avea alta intensitate ,privirea va invata sa vada numai frumusetea acestei lumi . Lumea toata este frumoasa ,dar nu stim sa o vedem cu adevarat...Vei primii mesaje de o expresie coplesitoare, vei comunica cu Domnul prin natura vei fi mereu inspirata si vei manifesta multa multa iubire impletita in mod armonios cu intelepciune .LINISTEA SUFLESCA te va calausi peste tot ,iar evolutia ta va cunoaste fericirea.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 04 Feb 2009, 21:30

paulatudor scrie:Intrebare: ce inseamna o relatie autentica cu Dumnezeu, o relatie nemijlocita?
Tu ce crezi? Eu m-am gandit de exemplu ca poti sa fii autentic chiar daca nu esti la biserica, si ca ii poti marturisi lui Dumnezeu ce ai in suflet oricand, oriunde, chiar daca nu este preotul de fata.. Nu toti cei care merg la biserica sunt autentici, multi merg acolo doar ca sa le mearga bine, sau ca sa fie vazuti de altii. Sa vrei sa fii mai bun si sa simti protectia lui Dumnezeu sunt aspiratii personale, iar preotul nu poate ajuta in sensul asta, decat eventual cu sfaturi.

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 04 Feb 2009, 21:52

paulatudor scrie:Intrebare: ce inseamna o relatie autentica cu Dumnezeu, o relatie nemijlocita?
DUpa parerea mea, intre om si Dumnezeu nu exista inca asa ceva. Daca exista comunicare cu ingerii/protectorii deja e mijlocita. Asadar, omul nu este atat de evoluat inca sa perceapa ce inseamna Dumnezeu, daramite sa si inchege o relatie autentica precum ingerii.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 22:10

Drafa jr_fairy ,
Ai scris sus ca omul nu este atat de evoluat ca sa-l perceapa pe Dumnezeu , este foarte gresit.
Nu vin sa dau cu bombe :pardon: ,vreau doar sa te ajut sa intelegi .
Ai remarcat vreodata ca totul este insotit de lumina? Ai remarcat vreodata ca nu poti sa privesti catre soare? Ai remarcat ca tot ce este in exteriorul tau excludem fiintele ,sunt vesnice, dateaza de atata timp .nu pier ca noi ? Ai observat? E dificil de inteles , DUMNEZEU A EXTRAS DIN EL MATERIA CREATIEI SALE ...Amirand ,iubind si avand recunostiinta pentru cele ce le vezi , deja ai o relatie cu Dumnezeu Tatal...

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 22:25

Mihaela
Si eu merg pe ideea ca o relatie autentica cu Dumnezeu te poate scuti de efortul de a-ti da nenumarate etalari in tarot, pentru ca devii constient ca tu esti unealta Lui, ca te supui vointei Lui, avand in acelasi timp liber arbitru. Numai ca relatia autentica, nemijlocita cu Dumnezeu, este experimentata de foarte putini dintre noi..

Asa este ,MULTUMESC.
Intrebarile care ne framanta pot avea rezolvare si prin raspunsurile pe care le primim sub forma costienta de la constiinta,pentru ca constiinta inseamna intelepciune .ea vine de la Dumnezeu... :)

Scrie răspuns