Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Manipularea

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
soare
membru
Zodie: Leu

Re: Manipularea

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 12:16

iubito ,am scris orice forma de divinatie , aici intra orice INTREBARE care incepe cu OARE ,O SA ,E POSIBIL ,ETC ..... :clapping:
Rari sunt cei care isi traiesc viata liber, care se autocunosc analizandu-se , prin diferite experiete de viata ,sau zi de zi...(care ,fac comaparie cu partea morala,etica).

Cei care sunt manipulati de astrologie sunt manipulati de ganduri de care nu sunt constienti daca sunt bune sau nu.De unde vin si cine le-a creat esenta...
Sa stii ca nu doar Dumnezeu face cu ochiul , ci si aliatul sau sarsaila!!! .Daca faci o comparatie intre cei manati de tehnica manipularii gen atro si cei care nu au tangente cu asa ceva, cei manipulati sunt depresivi isi strica viata si ajung sa si planga de mila .de ce ? pt ca asa au citit...ca intr-o viata , ca asa ,ca atunci etc,ca asa trebe,etc ... CINE SPUNE CA ASA TREBuie?Doar constiinta spune si ,asta e de la Dumnezeu...nu raspunsurile venite din surse gen o sa ,dai clik si iti raspunde ,oh....
te rog frumos , mi se pare scandalos...dar asta nu practica oricine ,doar cei slabii se scufunda ...
:bye:
Nu astepta ca celalalt sa-ti ghiceasca gandurile, spune exact ce vrei ...

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 12:36

Si ce ti se pare scandalos? Faptul ca am si eu opinie?
Ti-am raspuns pentru ca si eu folosesc tarotul uneori, nu sunt dependenta de el, nu ma simt manipulata de el si nici depresiva nu sunt.
Cel mai rau lucru e sa incerci sa-ti manipulezi aproapele si sa faci rau celui de langa tine.
Atata timp cat nu fac rau nimanui prin folosirea tarotului, nu cred ca ar trebui sa fiu judecata si catalogata pentru asta.
Dumnezeu ne va judeca pe fiecare in parte, doar el detine Adevarul Absolut, noi doar in cautam.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 13:07

Nu iubito ,cum sa cred ca este scandalos ca ai o opinie? Este dreptul tau sa ai asa ceva , eu nu bag pe gat nimic la nimeni am si eu opinia mea , EXPERMENTATA !
Daca iti plac jucarelele astea ,foarte bine ,nu am zis nimic de tine ,eu am vorbit absolut la modul general ,nu am facut deloc aluzie la persoana ta.
Nu te judec ,nu ma intereseaza asta ,desi mi-am dorit sa fiu judecator, nu te condamn ,nu am de ce ,nu ma intereseaza ,nu te cataloghez ,din aceleasi motive...
prea ai pus argumentele mele persoanei tale si eu nu am avut interesul acesta. Am spus niste adevaruri ,cine are ochi sa vada cine nu si-a deschis ochiisorii
va descoperi intr-o buna
zi , ASTA ASA VA FI , poti sa mi spun ca sunt cum vrei ,e parerea ta si nu ma atinge .Dar nu esti singura pe acesta planeta
poate altora li se potriveste , crede ma nu m-am referit sub nici o forma la tine.
sa ai lumina ,capul sus si ochii deschisi in calea ta.
SOARE

SI SPER SA NU CONTINUI ,NU AM VREME SA DAU LUPTE INTRE ORGOLII ...

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 13:33

soare scrie: SI SPER SA NU CONTINUI ,NU AM VREME SA DAU LUPTE INTRE ORGOLII ...
:shock: La o astfel de afirmatie... chiar nu mai este nimic de adaugat. M-am lamurit.
Si tie toate cele bune!
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 13:56

Esti mica ,Mar...
Poate cautand o baza in ceea ce faci acum , vei descoperi ceva fundamente.Sper sa te ajute.Eu am cautat multi ani si am experimentat multe ..am studiat si practicat multe...afirmatia mea care te-a uimit pe tine , are o logica.Imi pare rau ca m-ai interpretat gresit.Oricum eu sunt omul spritualitatii nu al tarotului, imi cer iertare pentru nervii provocati desi ,sincer spun nu am avut nici o intentie ,fiecare a inteles ce a vrut ,dar cei care au o fundatie ,sa stii ca dau din cap aproband .
Eu te imbratisez ,si iti cer sa ma ierti daca te-am ranit .(nu am avut pic de dorinta ,pt asa ceva ).

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 04 Feb 2009, 18:05

soare scrie:cum pot sa corectez ca am scris gresit ?

Dupa mine si stiintele divinatori , tarotul cat si astrologia sunt tot o forma de manipulare.
De obicei personalele care sunt independente de parerea altor persoane ,practica asa ceva.Deci fara suparare este tot o forma de manipulare.Ce sa mai spun de cei care traiesc zi de zi ,prin sange astrologia ,acei oameni cu parere de rau, chiar sunt manipulati....
De acord cu tine, dar nu in totalitate. Asa este, sunt multi oameni dependenti de parerea altora si usor sugestionabili. Pericolele de a-si sadi (sau a li se sadi) in subconstient ceva negativ sunt mari, si atunci nu e vorba de manipulare, e vorba de sugestie negativa, care duce mai apoi la o profetie indeplinita.
Dar daca esti psiholog sau esti pasionat de asa ceva banuiesc ca stii ca Jung nu era strain de folosirea I- Chingului sau al Tarotului, insa atentie, pentru el era un instrument de sondare a subcontientului, o metoda de cunoastere si de maxima intuitie ca sa spun asa, in revelarea Sinelui superm, atotcuprinzator, sau de revelarea unor deficiente, unor pulsiuni ascunse, refulate. El mergea pe ideea sincronicitatii (de ex. faptul ca imi "iese" o anumita arcana ca raspuns la intrebarea mea nu este intamplator, are o profunda semnificatie).
Sa nu confundam sarlatania sau manipularea (adica influentarea altora in interesul propriu) cu dorinta nestavilita de (auto)cunoastere. A te cunoaste nu este un pacat, a dori sa influentezi mersul lucrurilor in scopul indeplinirii propriilor doleante este de domeniul lui "Sarsaila".
A nu se intelege ca sunt exclusiv pentru ghidarea zi de zi a actiunilor prin etalari in tarot, mi se pare chiar o stupiditate. Scuze daca supar pe cineva, dar cred ca e o pierdere de vreme sa te gandesti la viata, la cum trebuie sa o simt, in loc sa o traiesti (si am mai spus asta). Apelarea la tarot ca la un instrument de ajutor in sondarea subconstientului nu trebuie facuta des si nu la intamplare. Altfel risti sa te ratacesti sau in cel mai bun caz sa nu-ti mai iasa nimic real.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 04 Feb 2009, 18:09

In ceea ce priveste disputa cu Mar, iti amintesc ca nu trebuie sa punem altora etichete, fiecare om e unic si are propriile motive pentru actiunile sale. Nu toti oamenii care apeleaza la astrologie sau la divinatie sunt depresivi, pasivi, sugestionabili, rai sau instrumentele lui Sarsaila :ok: . Hai sa ne ferim de schemele mentale negative, generalizarea nu e o solutie.

soare
membru

Mesaj de soare » 04 Feb 2009, 18:49

Buna Mihaela ,
Sugestii de acest timp afecteaza sanatatea psihica,pentru ca am adus in discutie acest subiect nu inseamna ca vreau musai sa mi se acorde dreptate ,vreau doar sa constinetizam si cealalta parte ,pentru ca orice lucru are doua parti ,pozitive si negative.Am vrut sa spun ca un lucru repetat de nenumarate ori ,isi face casuta acolo :sleeping: ...si cum exista deloc intamplator legea atractiei , repetarea unei actiuni aduce in viata ta ce ti propui,nu vreau sa dau exemple negative...dar cum sunt oameni care se sinucid ,prin repetarea dorintei astfel se pot intampla si alte evenimente neplacute , se pot desparti famili , nu se mai intelegem om cu om ,din cauza unui gand CARE NU ESTE DELOC INSPIRAT, ci venit pt a te manipula.- OARE O SA?- SAU CITESTI INTR-O HARTA,raspunsul la intrebarea la te blocheaza, irational primesti un raspuns ,dar niciodata nu vei stii daca alegerea a fost cea buna.De aceea in viata trebuie sa ne luam dupa conduita morala , etica dragoste ,intelegere si RESPONSABILITATE.Cu tarie cred ca nu sunt manipulata de catre astre daca undeva scrie ca maine la 12 o sa pic intr-o groapa ,o sa se intample ?, bine poate exemplu e puieril .Dar omul se schimba in viata , se apara, intinereste-imbatraneste capata ceva din toate experienta sa ,gandeste ,nu suntem intr-u totul legati printr-un cordon de astre ce sa spun de aceste stiinte divinatori...Sa nu spun ca religia e contra...
Pe mine nu ma intereseaza sa schimb pe nimeni ,dar daca sunt inca in viata si o pot face ,de ce sa stau pe tusa , am vazut multe persoane care au suferit din aceste cauze, deloc insufletite, am vazut si la mine cunoscand ceva ceva astrologie am inceput sa ma las ghidata si am pierdut ,bine asta nu inseamna ca la toata lumea trebuie sa se intample la fel ,dar eu sincer am pierdut , mi-am dat singura seama ca nu e bine , si am trimis domeniul la culcare....INSTANT...vocea din interiorul nostru nu se compara cu nici o alta indrumare...
Sunt un om care nu cred orbeste in ceea ce citesc sau aud de la marii maestrii ci ma iau dupa constiinta mea ..si dupa ceea ce mi se arata ,sau ma inspira.Am citit despre Jung ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa cred orbeste in ceea ce a lasat scris...fiecare greseste fiecare are un moment maxim de inspiratie in viata lui...eu ,culeg ce e mai bun de la fiecare ,moral si etic.
Faptul ca trebuie sa ne cunostem este imperios necesar , ar trebui sa fie ca apa ,acesta dorinta de purificare si cunoastere.Dar nu prin tehnici , de genul –
CUM SUNT ? – DAI CLIK SI ITI RASPUNDE O CARTE !!!!
Ci prin meditatie , aprofundarea linistei ,dobandirea autocontrolului, Iubirea desavarsita,umilinta si iertare...

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 04 Feb 2009, 19:12

Alta???? :this: :shock: :shock: :shock:
Mihnea, acum pe bune iti spun, eu m-am simtit jignita pentru toti cand am fost acuzata si "chinuita" de tampeniile care nu isi au locul pe forum ce veneau din partea unor persoane care nu ne impartasesc experientele si totusi doresc sa scandalizeze.
Vad ca acum ai reactionat si tu, dar IARASI, nu indeajuns, si nu ca pentru un tot unitar cum eram altadata!!! Ci ti-ai tinut partea numai tie... Daca tu crezi ca asa vei mentine forumul "deschis" oamenilor care isi doresc sa isi impartaseasca curiozitatile comune si experientele care ii chinuie prin lipsa raspunsurilor, eu tind sa cred ca gresesti. Nu sunt in masura sa spun asta poate, dar repet... Oamenii ca cei de sus si cei anteriori acesteia chiar nu isi au locul aici, avand in vedere ca au o atitudine ofensiva si "cretina" de superioritate in chestiuni spirituale, unde NICI UNUL NU PUTEM STI CARE II ESTE SUPERIOR SI CUI. (asta e pentru tine, Soare! - si ziceai ca nu tii cu ego-ul si mai esti si psiholog innascut - ca o paranteza, toti psihologii au o natura a ego-ului predominanta :lol:)

Daca am suparat pe careva (dintre cei cu aceleasi interese cu ale mele, nu pe altii) cu interventia mea iarasi impulsiva (si inca mai am multe pe suflet) asta este. Scuze nu imi mai cer, nu simt nevoia. Si imi asum si riscurile. ;)
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 04 Feb 2009, 19:16

soare scrie: Faptul ca trebuie sa ne cunostem este imperios necesar , ar trebui sa fie ca apa ,acesta dorinta de purificare si cunoastere.Dar nu prin tehnici , de genul –
CUM SUNT ? – DAI CLIK SI ITI RASPUNDE O CARTE !!!!
Ci prin meditatie , aprofundarea linistei ,dobandirea autocontrolului, Iubirea desavarsita,umilinta si iertare...
Asa ar fi ideal, intr-adevar, insa nu este de condamnat ca intr-o perioada sa te folosesti de un simplu instrument. Cat timp nu ai ajuns la incredere in propria intuitie, si acest lucru te poate ajuta, bineinteles daca o faci cu masura :) . Riscurile aici ar fi: nu am incredere in faptul ca stiu constient ce trebuie sa fac intr-o situatie, apelez la subconstient...dar o fac de atatea ori incat nu mai inteleg nimic, sau o fac intr-un mod superficial, astfel ca imi modific in mod prosteste conduita.

Si eu merg pe ideea ca o relatie autentica cu Dumnezeu te poate scuti de efortul de a-ti da nenumarate etalari in tarot, pentru ca devii constient ca tu esti unealta Lui, ca te supui vointei Lui, avand in acelasi timp liber arbitru. Numai ca relatia autentica, nemijlocita cu Dumnezeu, este experimentata de foarte putini dintre noi..

Scrie răspuns