Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Manipularea

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Mihnea
Wiz
Zodie: Varsator

Manipularea

Mesaj de Mihnea » 25 Noi 2008, 00:38

Un exemplu ce s-a intamplat acum cateva zile. Suna cineva la usa, dupa care si bate in usa. Ca suna e ok, dar sa si bata... Ma duc sa-l iau de mot. In fata usii, un baiat cu o gramada de pungi. Incepe sa zica ceva (nici n-am fost atent la ce zicea) ca dl. Cutarescu mi-a trimis un cadou, si-mi pune in brate o punga. O iau. Astept sa-mi zica pretul, ca sa pot sa-l pocnesc cu ea in cap. Nu, e gratis, e cadou. Realizez ca e vorba de vot, si a venit cu "o mica atentie" din partea alesului. Nu uita sa-mi spuna de cateva ori ca dl. Cutarescu a trimis cadoul, si ca in schimb ma asteapta la vot. De fapt, ca sa fie sigur ca inteleg, imi spune direct cu cine trebuie sa votez. Aha, zic eu. Pe urma ma intreaba "cati membri din familie o sa veniti sa votati?". Zic doi. Atunci mai luati o punga, zice individul. O iau, fireste, de data asta cu sentimente mai bune. Imi cere un numar de telefon, pe care il capata (gresit desigur). Eu ii multumesc, el imi multumeste, si ne vedem amandoi de treaba.

Manipularea aici consta in faptul evident de a da, pentru a cere apoi un favor. Te simti obligat sa faci ceva, ca raspuns la o atentie pe care o primesti de la altcineva. Dar cea mai subtila mi se pare cu a doua punga. Adica: ia uite ce dragut din partea lui, a avut incredere in mine, si mi-a dat 2 pungi, cu toate ca nu are siguranta nu numai ca cel de-al doilea membru vine la vot, dar si ca exista. Inima mea era inmuiata toata...

Vad ca sunteti curiosi. Ce era in punga, nu?

O cana si un fel de parpalac rosu. N-am avut curiozitatea sa-l desfac.
Tempus est optimus iudex.

Lara

Re: Manipularea

Mesaj de Lara » 25 Noi 2008, 05:22

:D
Intotdeauna ma amuza felul tau de a povesti,Mihnea.

Manipulare,hm.Primul meu gand la povestioara ta:"Nu ar exista asa ceva,daca nu ar avea rezultate".Ori pe astea le inlesnim tot noi.De ce?Din slabiciune,din teama,din nestiinta,naivitate sau lacomie.
Dar mergand mai departe de ceea ce se petrece acum,in ajun de alegeri,eu cred ca zilnic manipulam sau ne lasam manipulati:in grupul de prieteni,in familie,la ghiseul de la banca,la medic si lista poate continua.
Cumva ne simtim obligati sa raspundem unui gest frumos.Sau care ni se pare a fi frumos.Poate ca ,dupa aceea,chiar suntem mandri de cat de amabili am reusit sa fim.
Manipulare exista peste tot,insa e mult mai subtila in alte parti.De ce?Se respecta mai mult oamenii intre ei?Asta in sensul ca nu isi subestimeaza unii altora inteligenta?Sau si-au creat un fel de scut protector in timp?

DULCHICKA69
membru

Mesaj de DULCHICKA69 » 30 Noi 2008, 00:36

Manipularea mai poarta si numele de ‚violenta simbolica’ .Nu suntem bătuţi, bruscaţi,forţaţi sa credem sau sa facem ceva. Cunoscându-ni-se felul de a fi,specificul vârstei sau alte particularitati, putem fi determinaţi sa credem ceea ce o persoana sau un grup de persoane si-a propus sa ne facă sa credem. Daca am fi întrebaţi cine ne-a influenţat, am răspunde cu mândrie ca nimeni. Pe asta mizează si cei care ne manipulează. Pe hotatarea noastră de a nu ne lăsa ‚duşi de nas’, de a crede ceea ce vrem noi sa credem. Din nefericire insa, in manipulare suntem aduşi in situaţia de a vrea ceea ce au hotărât alţii ca trebuie, astfel incit ei sa-si atingă scopurile.

angi01
Angel
Zodie: Capricorn

Mesaj de angi01 » 30 Noi 2008, 21:21

cred ca trebuie gasit si teren propice pentru a manipula :grin:
Angi

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 01 Dec 2008, 09:38

pt fiecare teren e o metoda adecvata :grin:

totul e ca manipulatorul sa-si cunoasca "publicul tinta" :grin:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

DULCHICKA69
membru

Mesaj de DULCHICKA69 » 01 Dec 2008, 22:57

De acord, fetelor :secret:

soare
membru
Zodie: Leu

Mesaj de soare » 03 Feb 2009, 16:28

cum pot sa corectez ca am scris gresit ?

Dupa mine si stiintele divinatori , tarotul cat si astrologia sunt tot o forma de manipulare.
De obicei personalele care sunt independente de parerea altor persoane ,practica asa ceva.Deci fara suparare este tot o forma de manipulare.Ce sa mai spun de cei care traiesc zi de zi ,prin sange astrologia ,acei oameni cu parere de rau, chiar sunt manipulati....
Nu astepta ca celalalt sa-ti ghiceasca gandurile, spune exact ce vrei ...

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 11:17

soare scrie:cum pot sa corectez ca am scris gresit ?

Dupa mine si stiintele divinatori , tarotul cat si astrologia sunt tot o forma de manipulare.
De obicei personalele care sunt independente de parerea altor persoane ,practica asa ceva.Deci fara suparare este tot o forma de manipulare.Ce sa mai spun de cei care traiesc zi de zi ,prin sange astrologia ,acei oameni cu parere de rau, chiar sunt manipulati....
Sa inteleg ca doar astrologii si cei care folosesc tarotul sunt manipulati?
E bine ca macar au scapat ceilalti si anume cei care folosesc lenormandul si alte forme de divinatie. :bye:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 11:41

Ce este manipularea?
O actiune de a determina pe cineva sa gandeasca si sa actioneze in mod compatibil cu interesele initiatorului, si nu cu interesele sale.
Manipulatorul utilizeaza tehnici de persuasiune care distorsioneaza intentionat adevarul.
Deci manipularea implica 2 persoane si trei elemente: cel care actioneaza in acest sens, interesele lui si....cel spre care se indreapta actiunile de manipulare (victima). :bye:
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 04 Feb 2009, 11:44

MAR scrie:Ce este manipularea?
O actiune de a determina pe cineva sa gandeasca si sa actioneze in mod compatibil cu interesele initiatorului, si nu cu interesele sale.
Manipulatorul utilizeaza tehnici de persuasiune care distorsioneaza intentionat adevarul.
Deci manipularea implica cel putin 2 persoane si trei elemente: cel care actioneaza in acest sens, interesele lui si....cel spre care se indreapta actiunile de manipulare (victima). :bye:

Scrie răspuns