Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Instinctul

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
deiuta
membru

Re: Instinctul

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 13:58

:agree:
E drept ca atunci cand ma precipit si vreau sa scriu repede repede repede ca sa nu imi pierd ideea, pana si eu inteleg mai greu ce am vrut sa zic... :D
deiuta

Lara

Mesaj de Lara » 25 Noi 2008, 06:34

Da,instinctul apare cand suntem pusi in fata unei decizii.Probabil ne anunta ca urmeaza o schimbare.
Eu il consider o calitate ,cu toate ca,uneori cu premeditare il sufocam.Poate pentru ca e dificil sa acceptam ca ,asa cum ne sopteste despre inima calda a unora,ne mai si "tipa" in minte avertismente despre rele intentii ale altora sau despre pericole,atunci cand noua ne placem sa credem ca totul va fi bine,ca viata e frumoasa si oamenii buni.
Instinctul ne face sa vedem ipocrizia ascunsa de un suras,dulceata mascata de o imagine dura,siguranta sub o simpla nevoie de a tine totul sub control.Cred ca e greu de suportat si atunci incercam sa inabusim instinctul.
Uneori nu ne place nici faptul ca ne vedem pe noi in adevarata lumina.Pentru ca educarea instinctului se face din interior spre afara,spun eu.De cate ori,oare nu am facut ceva gresit,desi ,chiar in timp ce actionam ,ceva ne spunea:"NU fa asta!"?

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 25 Noi 2008, 11:04

De extreeem de muulte ori!! :lol:
Eu ma gandesc ca exista si posibilitatea sa iti umbresti atat de mult "instinctul" incat la un moment dat sa dai intr-un fel de paranoia si sa nu auzi in mintea ta decat NU categoric la orice... Atunci... este vorba tot de instinct sau de altceva (nu stiu cum sa numesc situatia descrisa)?
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

julie26
membru
Zodie: Pesti

Mesaj de julie26 » 17 Sep 2009, 21:09

Instinctul nu se manifesta doar atunci cand simti ca ceva nu e ok si atunci zici nu. Cel putin asa cred eu. Pe mine m-a calauzit toata viata :good: si atunci cand trebuia sa pun capat unei relatii dar si atunci cand trebuia sa fac alegeri dificile. De fapt atunci cand trebuie sa iau decizii importante, cantaresc argumentele insa tot instinctul mi-l ascult, deoarece in ciuda experientei de viata care ma poate ghida in a lua o decizie, acea voce interioara e mult mai exacta sa zic asa, nu da gres niciodata. Face ca balanta sa se incline tot cum vrea ea si se dovedeste a avea dreptate .Instinctul ma face sa "simt" cu ce fel de persoane am de-a face chiar si atunci cand ei poarta o masca, pot insirui parti din viata lui doar bazandu-ma pe ce imi sopteste instinctul...ma rog, inchei fiindca intuiesc ca devin penibila insa chiar vroiam sa punctez chestiunile astea. I love my instinct
jr_fairy scrie:De extreeem de muulte ori!! :lol:
Eu ma gandesc ca exista si posibilitatea sa iti umbresti atat de mult "instinctul" incat la un moment dat sa dai intr-un fel de paranoia si sa nu auzi in mintea ta decat NU categoric la orice... Atunci... este vorba tot de instinct sau de altceva (nu stiu cum sa numesc situatia descrisa)?

Scrie răspuns