Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Instinctul

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Lara

Instinctul

Mesaj de Lara » 23 Noi 2008, 09:51

Eu cred ca este un fel de resursa persoanala ce ar trebui respectata,marita si si valorificata.
A asculta de propriul instinct e una dintre calitatile ce ne ajuta sa ne ferim,poate in ultima clipa,de pericole.Sau din contra,sa fim prezenti si pregatiti de a folosi opotunitatile oferite de viata.
Oricare dintre noi e dotat cu aceste facultati,insa putini le recunosc.Instinctul presentimentul,inspiratia exista in fiecare dintre noi,insa unii nu au incredere in asa ceva.
Eu persoanl,imi ascult instinctul oridecate ori sunt in fata unei decizii sau al unui moment important din viata.Nu m-a mintit niciodata,doar eu l-am ignorat uneori si asta pentru ca nu aveam incredere.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Re: Instinctul

Mesaj de cruela » 23 Noi 2008, 09:52

totul e sa nu-l aducem la un nivel constient ,sa ne lasam condusi inainte de a constientiza .
cel putin asa functioneaza la mine
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 23 Noi 2008, 13:49

Intrebarea mea existentiala este cum sa il acceptam, cum sa il deosebim de restul simtamintelor noastre... Cum sa il impacam cu ratiunea? Pentru ca de cele mai multe ori, o iau la vale numai pentru ca "gandesc logic", dand cu sutul "vocii" care imi spune ca nu este bine...
Apoi, exista persoane care nu fac diferenta intre intuitie si pesimismul nativ - negativism in anumite momente. Asadar, cum ne educam sa o ascultam si sa o intelegem? :dontknow:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 10:37

Se zice ca: Instinctul este cel care apare in primele 30 de secunde, dupa ce am auzit o propunere. De exemplu,cineva ma invita intr-o excursie in afara tarii... Daca ne folosim instinctul ar trebui sa dam un raspuns in primele 30 de sec, deoarece, gandul nostru traverseaza in aceste secunde toate experientele pe care le-am avut in trecut, legat de excursii. Daca experienta noastra este una negativa, cum ar fi un accident de masina cand am fost plecata cu ai mei in Franta :cool: si raspunsul nu il dam instinctiv, e putin probabil sa accepti aceasta invitatie...La fel se intamla si invers...daca avem doar experiente placute vis-a-vis de excursii, iar instinctul spune nu, si nu il luam in calcul..... atunci... :unsure:
De aceea se zice ca are o valoare deosebita ceea ce ne vine prima data data in "minte", pentru ca instincul este mai presus de ratiune. Exista persoane extrem de analitice care nici macar nu iau in calcul asa zisul instinct, preferand sa faca judecati de valoare.... de aceea exista destul de rar echilibrul intre ratiune si simtire... :drinks:
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 10:40

Va dati seama ce perfecti am fi, daca am face tot ce ar trebui....??!? ;)
deiuta

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 24 Noi 2008, 11:05

tu zici ca instinctul apare ca un fel de rezumat al propriilor experiente?
halal instinct atunci . ca poate sa fi plecat tu in excursie de 100 de ori si sa nu fi patit nimic .dar in urmatoarea excursie ...vine avalansaaaaaa! :lol: :lol: :lol:

iar 30 de secunde cind vb de instinct inseamna secole.

eu vorbesc bineinteles din proprie experienta .nu vreau sa intru in polemici stiintifice .
oricum instinctul nu vine din experientele acumulate.

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 24 Noi 2008, 11:10

cred ca tu vorbesti mai degraba de bunul simt . simplificand .: trebuie sa pleci in weekundul asta la munte . afara este foarte cald .
stii ce ai mai patit odata cind ai plecat pe soare cu mineca scurta ,la munte a plouat si a fost foarte frig .
te gindesti sa-ti iei haine groase ca nu se stie .

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 11:55

No stai ca nu asa am vrut sa zic!! :grin:
In primul rand imi cer scuze ptr ca am gresit cu secundele! este vorba de primele 7 secunde nu de 30 de sec, nu stiu de ce am avut in cap atatea secunde...dar mi-am dat seama cand am vazut mesajul Cruelei.

Ziceam ca daca vrei sa faci ce simti, ar trebui facut in primele 7 secunde, nu de alta dar dupa aceea intervine si experienta din trecut si s-ar putea schimba raspunsul, trecand de la instinct la ratiune si analiza.
cruela scrie:tu zici ca instinctul apare ca un fel de rezumat al propriilor experiente?
halal instinct atunci . ca poate sa fi plecat tu in excursie de 100 de ori si sa nu fi patit nimic .dar in urmatoarea excursie ...vine avalansaaaaaa!
Tocmai invers! ziceam ca instinctul nu are legatura cu experientele noastre acumulate si ca tocmai instinctul ar putea sa fie acela care presimte ... avalansa.
Deci Cruela, sunt de acord cu tine.... si cu ...mine :grin:
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 12:01

deiuta scrie:Daca ne folosim instinctul ar trebui sa dam un raspuns in primele 30 de sec, deoarece, gandul nostru traverseaza in aceste secunde toate experientele pe care le-am avut in trecut, legat de excursii. Daca experienta noastra este una negativa, cum ar fi un accident de masina cand am fost plecata cu ai mei in Franta si raspunsul nu il dam instinctiv, e putin probabil sa accepti aceasta invitatie...La fel se intamla si invers...daca avem doar experiente placute vis-a-vis de excursii, iar instinctul spune nu, si nu il luam in calcul..... atunci...
Ideea e ca avem vreme 7 secunde sa ne folosim instinctul, ptr ca in acel interval lipseste amintirea experientei anterioare.
deiuta

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 24 Noi 2008, 13:34

am recitit,recitit,recitit mesajul tau :grin:
si am reusit sa recunosc lucrurile pe care ai zis ca vrei sa le spui :grin:
so, peace. :grin:

Scrie răspuns