Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Optimismul

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Scrie răspuns
Lara

Optimismul

Mesaj de Lara » 23 Noi 2008, 09:42

Se spune ca nu te nasti cu el ci il castigi.

Sunteti de acord?

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Re: Optimismul

Mesaj de cruela » 23 Noi 2008, 09:47

sunt perosoane care se nasc sunt persoane care-l dobindesc .
si nu vb despre un lucru de sine statator .
este o stare .
care vine si trece .
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Lara

Mesaj de Lara » 23 Noi 2008, 09:52

Eu cred ca poate fi "educat".Sau noi putem capata deprinderea de a ne induce o stare de optimism.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 23 Noi 2008, 09:54

bineinteles .

dar asta nu inseamna ca o sa fim optimisti nonstop.
o sa mai treaca si pesimismul pe la noi. o sa stea mai putin ca de! suntem "educati" :grin:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

AIMEEN
membru Club
Zodie: Gemeni

Mesaj de AIMEEN » 23 Noi 2008, 13:42

Optimismul este o datorie de existenta,tocmai cand suntem mai tristi; trebuie sa ne savuram durerea.

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 11:02

Parerea mea este, ca optimismul il inveti de cand apari pe lume. Daca ai o familie care vede jumatatea plina a paharului, atunci esti mai norocos. Daca nu, atunci va trebui sa cuceresti optimismul :assassin:
Dezvoltand ideea de optimism, exista anumite terapii, formari si o gramada de studii asupra gandirii pozitive ( nu ma refer la acele carti care au ca titlu :Cum sa fi fericit... sau mai stiu eu ce .... ), cum ar fi programarea neuro lingvistica, care te invata cum sa iti "restructurezi" modul de exprimare, asta in cazul in care e o exprimare negativista... ma refer la genul acela de propozitii in care NU-ul este la putere. Aceste studii spun ca creierul nostru nu recunoaste cuvantul NU, ceea ce inseamna ca daca spunem sa nu imi uit cheile, probabilitatea de a-mi uita cheile este mai mare, decat atunci cand spunem sa imi iau cheile cand plec.... Asadar, invatand sa comunicam pozitiv, ne dezvatam pe noi de vechile "frici", invatand sa avem o atitudine pozitiva. Acest exercitiu este asemanator cu expresia repetitia este mama invataturii, daca repeti de 100 de ori pe zi ca esti frumoasa, chiar ajungi sa crezi ca esti frumoasa, sau invers :grin:
Exista un documentar, destul de interesant, The Secret in care vorbeste despre legile atractiei, despre fizica cuantica, care sustine ca esti ceea ce gandesti.

Va rog sa ma iertati daca am aberat... :pardon:
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 14:21

Ana scrie:Nu ai aberat. Este adevarat ca subconstientul nu il preia pe NU de aceea este important cum gandim.
:air_kiss:
deiuta

DULCHICKA69
membru

Mesaj de DULCHICKA69 » 30 Noi 2008, 00:04

Un optimist vede o oportunitate in fiecare calamitate, un pesimist vede ca o calamitate fiecare oportunitate (Winston Churchill)
Echivalent: aplicati autosugestia pozitiva(pe care v-o puteti implanta in subconstient doar daca ,,credeti"cu tarie in ceea ce va doriti), indiferent de gravitatea situatiei.Credeti-ma,functioneaza!Va va face sa va simtiti mai bine,categoric.Daca nu ar fi asa,cum am fii mai puternici.

jemilia
membru Pro
Zodie: Sagetator

Mesaj de jemilia » 01 Dec 2008, 20:35

La optimism ma incadrez sigur, si el face parte din viata mea, desi uneori imi mai fac griji pentru unele lucruri, optimismul ma ajuta sa trec peste orice cu zambetul pe buze! :grin:

Scrie răspuns