Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Tristetea si depresia

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Tristetea si depresia

Mesaj de Peitho » 24 Noi 2008, 13:36

Manifestarile depresiei difera de la om la om. Unii slabesc (eu am slabit 10 kg intr-o luna), nu dorm (saptamani intregi), nu se pot concentra, dar pot merge inainte din inertie sau din alte motive. Simptomele sunt usor de recunoscut.Iar mascarea acelor stari e de fapt expresia instinctului nostru de aparare.
Fiecare om reactioneaza diferit. Barbatii stiu sa se abtina in a-si exprima starile (marea majoritate) de multe ori din cauza educatiei pe care au primit-o in familie. Asta nu inseamna ca ei nu au probleme de acest gen.

Eu nu m-am referit la depresia majora,forma cea mai grava a depresiei, la care se refera ortokikki. Ar fi mult prea trist.
Dar si acolo exista tratament si.... speranta.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 24 Noi 2008, 14:06

ortokikki scrie:Depresia autentica este o stare in care nici vorba sa iti treaca prin minte ca ar trebui sa o maschezi sau sa incerci sa vezi jumatatea plina a paharului. Depresia nu are legatura nici cu tristetea. Pur si simplu nu te mai intereseaza nimic. Se poate ajunge acolo ca nu iti mai pasa nici macar ca, de ex. iti plange copilul sugar de foame, sau ca te asteapta la o intalnire de afaceri 10 persoane, sau ca daca nu raspunzi la apelul de telefon, pierzi cu siguranta sume mari, chiar de ordinul zecilor de mii de euro. Este vorba despre o stare de cufundare, de lipsa totala de perspectiva. Asta este depresia.
Kiki sunt perfect de acord cu tine.
Eu nu am vrut sa ma bag in profunzimi scriind de cate feluri este depresia. Dar presupunand ca este vorba de o forma de depresie usoara, m-am gandit ca cele enuntate de mine ar putea sa functioneze intr-o oarecare masura. Iar cand este vorba de o depresie in adevaratul sens al cuvantului, chiar nu iti mai arde sa te uiti in oglinda sau, cum spunea kiki, nu iti pasa nici macar ca plange copilul, atunci durerea ta este cea mai importanta. Iar psihoterapia chiar functioneaza, conditia e ca terapeutul sa fie de calitate.
deiuta

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 24 Noi 2008, 14:30

deiuta scrie:Iar psihoterapia chiar functioneaza, conditia e ca terapeutul sa fie de calitate.
Si pacientul, cat e de cooperant, daca raspunde la tratament, daca e sustinut moral de familie, de prieteni etc.

Eu m-as referi mai degraba la depresia oarecum "sora" cu tristetea, prin care poate cu totii am trecut intr-un moment al vietii si despre cum am putea sa o depasim decat sa ne bagam in discutii despre terapii si lucruri nu tocmai placute :this:
Si mai ales cum sa nu ajungem la aceste depresii majore, de care vorbiti voi, fetelor.
Pe mine m-au ajutat foarte mult calatoriile si sportul in acea perioada dificila.
Aceste doua lucruri ma binedispun si imi readuc pofta de viata de fiecare data cand sunt trista.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Scrie răspuns