Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Gelozia

Discutii despre subconstient si tot ce tine de partea psihica.
edelweiss
membru

Re: Gelozia

Mesaj de edelweiss » 06 Dec 2008, 19:52

Atatia oameni atatea pareri:D...eu personal cred ca nu exista om care sa nu fie gelos...nu trebuie sa iubesti ca sa fii gelos,poti sa fii gelos din orgoliu,(si parerea mea este ca intotdeauna sub un mare orgoliu se ascunde o fiinta mica si slaba care nu are incredere in ea,care nu isi vede adevaratul potential).In Biblie spune sa nu fim mandri,dar parerea mea este ca trebuie sa ne iubim,sa ne uitam in oglinda sa ne zambim si sa fim fericiti asa cum suntem,pentru ca pe lume nu exista nici cel mai frumos om, nici cel mai inalt, nici cel mai destept si nici cel mai tanar:).Atentie a nu se confunda cu narcisismul,care la baza are o personalitate ce nu crede ca poate fii iubita decat daca este frumoasa.
Este foarte firesc sa fim gelosi cand ne vedem partenerul/partenera cu altcineva,dar cel mai mult ne deterioreaza suspiciunile.Si cred ca in astfel de caz cel mai bine ar fi sa ne despartim o saptamana de persoana sau chiar doua,sa mergem intr-un loc unde ne face bine si sa ne aranjam gandurile.
Cred ca gelozia o intalnim mai degraba la tineri unde nu exista experienta.Cu timpul ea se estompeaza(la unele persoane).
Hmm...sper ca a fost bine:D.Vreau sa dau la psihologie:D.Mai am un pic:D

camycamycamy
membru Pro
Zodie: Berbec

Mesaj de camycamycamy » 26 Apr 2010, 12:55

Sigur,treb eu sa comentez ,ca altfel ...nu-s eu :grin:

De multe ori am fost "vazuta" de unii ca o persoana geloasa si-am incercat de multe ori sa-mi dau seama daca e adevarat sau nu...concluzia mea....daca partenerul isi intoarce capul evident dupa alta si tu faci scandal,te vede geloasa,dar nu esti,e doar lipsa de respect,daca doresti sa stai mai mult cu el si ceri asta,nu e gelozie ci doar ai o problema,vrei ajutor,sustinere,daca il iubesti si-l vezi cu alta nu e gelozie,orgoliu,bla-bla,ci durere,chiar doare,iti pasa de el.
Asa ca,poate nu e gelozie ci ...iti pasa de el,ai nevoie de sprijinul lui ,putin respect si multa comunicare,asa si-ar da seama ca nu e vb de gelozie ci iubire :D .

Iar daca ajunge sa nu-ti pese ca iese cu alta persoana,nu cred ca esti "superior",detasat de Ego...ci ca nu te intereseaza deloc tipul respectiv :lol:
Multumesc tuturor ce exista in viata mea.

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 26 Apr 2010, 13:10

:good:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

alexdyana
membru Pro
Zodie: Scorpion

Mesaj de alexdyana » 26 Apr 2010, 14:56

Si hai sa recunoastem ca ne simtim bine cand partenerul face o mica criza de gelozie :haha: Eu una rad asa pe interior ca e un semn ca ii pasa de mine :haha: Gelozia mi se pare benefica intr o relatie pentru ca e un semn de iubire , dar trebuie o limita pentru ca daca ajunge sa fie sacaitoare, stresanta te face sa te indepartezi. Micile crize de gelozie ale partenerului pe mine una ma fac sa ma simt iubita. :haha:

katenka
membru
Zodie: Gemeni

Mesaj de katenka » 26 Iul 2010, 19:41

camycamycamy scrie:Sigur,treb eu sa comentez ,ca altfel ...nu-s eu :grin:

De multe ori am fost "vazuta" de unii ca o persoana geloasa si-am incercat de multe ori sa-mi dau seama daca e adevarat sau nu...concluzia mea....daca partenerul isi intoarce capul evident dupa alta si tu faci scandal,te vede geloasa,dar nu esti,e doar lipsa de respect,daca doresti sa stai mai mult cu el si ceri asta,nu e gelozie ci doar ai o problema,vrei ajutor,sustinere,daca il iubesti si-l vezi cu alta nu e gelozie,orgoliu,bla-bla,ci durere,chiar doare,iti pasa de el.
Asa ca,poate nu e gelozie ci ...iti pasa de el,ai nevoie de sprijinul lui ,putin respect si multa comunicare,asa si-ar da seama ca nu e vb de gelozie ci iubire :D .

Iar daca ajunge sa nu-ti pese ca iese cu alta persoana,nu cred ca esti "superior",detasat de Ego...ci ca nu te intereseaza deloc tipul respectiv :lol:
Pfff, in acelasi registru, exista diferite tipuri de manifestari si trairi, pe care le denumim folosind un termen mult prea general: "gelozie" . Cauzele si contextul sunt unice pentru fiecare persoana in parte. Nu neg ca exista si gelozie maladiva, cand se lasa cu batai doar pentru ca s-a uitat cineva dupa tine. In rest, e de discutat ce anume determina o persoana sa aiba un asemenea comportament, e discutabil si relativ chiar si termenul in sine. Si refuz sa cred ca orice om care ofera si cere respect si loialitate poate fi considerat un om gelos. Cand nu ai niciun fel de asteptari sau pretentii, probabil nu te intereseaza si ti-e absolut egal daca partenerul intoarce capul dupa alta sau nu, daca mai iese cu alte persoane sau nu, daca da doi bani pe tine sau nu. Asta nu se numeste nici slabiciune, nici dependenta, nici ca ai atins vreo Nirvana in cuplu. Se numeste, ma scuzati, prostie.

camycamycamy
membru Pro

Mesaj de camycamycamy » 27 Iul 2010, 02:05

......n-am prea priceput....eu eram proasta sau el???? :hahaha: :lol:

katenka
membru
Zodie: Gemeni

Mesaj de katenka » 27 Iul 2010, 14:08

camycamycamy scrie:......n-am prea priceput....eu eram proasta sau el???? :hahaha: :lol:
Da, mi-am dat seama ca am scris in graba si a iesit altceva. :lol: :lol:
Nu, ma referam la faptul ca o lipsa de reactie sau interes fata de ce se intampla in jurul tau (e un "tu" general) mie nu-mi demonstreaza siguranta, ci prostie. Sau indiferenta. Poate nu "gelozie" este termenul, dar e absolut normal sa sa-ti doresti sa ai langa tine omul pe care il iubesti si sa nu-l imparti cu nimeni.

camycamycamy
membru Pro

Mesaj de camycamycamy » 29 Iul 2010, 00:56

katenka scrie:
camycamycamy scrie:......n-am prea priceput....eu eram proasta sau el???? :hahaha: :lol:
Da, mi-am dat seama ca am scris in graba si a iesit altceva. :lol: :lol:
Nu, ma referam la faptul ca o lipsa de reactie sau interes fata de ce se intampla in jurul tau (e un "tu" general) mie nu-mi demonstreaza siguranta, ci prostie. Sau indiferenta. Poate nu "gelozie" este termenul, dar e absolut normal sa sa-ti doresti sa ai langa tine omul pe care il iubesti si sa nu-l imparti cu nimeni.

Nimeni nu cred ca doreste sa imparta ceva.Doar ca uneori..nu iubirea e cea care uneste,ci alte criterii si atunci......normalitatea cred ca primeste un alt sens.
Din cate vad eu,tu cred ca esti mai tinerica,crezi in iubire si asta e fff bine,iti doresc din tot sufletul sa ramai asa.
:bye:

Scrie răspuns