Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

despre orele / perioadele la care se pot face etalari

Discutii generale despre Tarot.
Scrie răspuns
leia
Zodie: Fecioara

despre orele / perioadele la care se pot face etalari

Mesaj de leia » 19 Oct 2009, 21:06

am urmarit o emisiune, in urma cu aprox. doua luni, in care se spunea ca etalarile in tarort , rune , oracole etc, trebuiesc facute doar pe timp de ziua, nu dupa ce apune soarele, nu cand este innorat afara ci cand este soare si cand ai o stare de spirit linistita / insorita ...
este adevarat?
cum anume pot influenta acesti factori o etalare?
pot aparea erori / amagiri, daca nu se respecta regulile de mai sus?
in ce spunea invitatul emisiunii respective, ideea era ca dupa apusul soarelui apar fortele intunericului, forte negative, sau chiar ca etalarea respectiva poate deveni magie neagra.
nu vreau sa dau numele emisiunii/ televiziunii/ moderatorului.
desi e simplu. poate multi isi dau deja seama.
dar nu vreau sa fac nici un fel de reclama- nici negativa, nici pozitiva.
care este treaba pana la urma cu rasaritul si apusul soarelui, cu nori sau cu lipsa norilor, cu starea de spirit mai buna sau mai proasta?
chiar poate rezulta o etalare eronata daca nu sunt respectate aceste conditii?
(p.s. : cred ca domnul respectiv se referea la cei care chiar au carti cu care fac etalari, dar intrebarea mea este pt etalarile online - ca cele de pe acest site, pt ca doar online incerc cateodata sa ma edific vis-a-vis de ce ma framanta)

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Re: despre orele / perioadele la care se pot face etalari

Mesaj de iard » 20 Oct 2009, 01:13

leia scrie:cum anume pot influenta acesti factori o etalare?
pot aparea erori / amagiri, daca nu se respecta regulile de mai sus?
Mintea este un instrument foarte puternic. Daca tu crezi ca te influenteaza acesti factori (sau orice altceva), atunci te vor influenta cu siguranta :)
Pe de alta parte, cred ca majoritatea ne-am facut propriile "ritualuri", atat atunci cand utilizam un pachet "adevarat", cat si online.
Unii autori recomanda, la fel ca si in cazul meditatiei, cateva lucruri:
- acelasi loc de desfasurare
- aceeasi perioada din zi
- acelasi "ritual" inainte, in timpul si dupa
- o stare fizica si psihica adecvata (minte linistita, corp sanatos, odihnit)

Parerea mea personala in legatura cu problemele pe care ti le-ai pus este ca Tarotul este un instrument, poti sa te gandesti la un topor, daca vrei. Cu el poti face lucruri bune (tai lemne sa-ti incalzesti casa) sau rele (lovesti pe cineva cu el). Poti spune despre topor ca e malefic, sau despre ora la care l-ai folosit ca este nefasta?
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Musette
membru Pro
Zodie: Taur

Re: despre orele / perioadele la care se pot face etalari

Mesaj de Musette » 20 Oct 2009, 11:10

cam de 10 ani sunt pasionata de ghicit si eu am observat ca pe timp de nori si noapte, nu se vede bine, nu este clar, cateodata mi-a iesit etalarea chiar pe dos.
Musette

Scrie răspuns