Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Ce este Tarotul?

Discutii generale despre Tarot.
Scrie răspuns
iard
membru Club
Zodie: Pesti

Ce este Tarotul?

Mesaj de iard » 13 Oct 2009, 01:56

Ce este si ce nu este Tarotul? La ce ne ajuta si la ce nu ne poate ajuta?

Nu ne spune ce numere sa jucam duminica la Loto ca sa castigam milioane de euro.
in schimb
Ne spune ce trebuie sa schimbam pentru a obtine succesul si recunoasterea profesionala, ne ajuta sa clarificam starea unei lucrari, a unei initiative personale.

Nu ne spune cu cine sa ne refacem viata (gen "strain inalt si blond la ceas de seara in fata buticului de la colt").
in schimb
Ne spune ce am gresit in relatiile de pana acum si cum ne putem ameliora viata sentimentala, ne clarifica sentimentele si actiunile noastre si ale celuilalt.

Nu ne spune la ce firma sa cautam jobul mult visat si in ce data si in ce loc sa mergem la interviu.
in schimb
Ne spune care sunt avantajele noastre d.p.d.v. profesional, pe ce sa insistam la un interviu, ce atitudine sa adoptam, ce trebuie sa schimbam, ce nu facem bine, cand a sosit momentul sa actionam.

Cartile de Tarot reflecta subconstientul mai degraba decat "intamplari exterioare", asa ca ce obtinem ca raspunsuri la intrebari privind alte persoane arata in special parerile si sentimentele noastre cu privire la ele, chiar daca noi nu le constientizam. Tocmai in aceasta scoatere la suprafata consta adevarata putere a Tarotului.

Parerea mea, bazata pe aproape un sfert de secol de la prima mea intalnire cu Tarotul, este ca acesta trebuie privit ca un consilier, ca un prieten cu care putem schimba cateva pareri despre problemele pe care le avem, ca un maestru care ne ajuta sa meditam si care ne explica lumea vazuta si pe cea nevazuta, ca o harta care ne indica mai multe drumuri posibile si care ne ajuta sa-l alegem pe cel mai potrivit pentru noi.

Dar tot ce ne recomanda trebuie trecut prin filtrul judecatii proprii. Tarotul nu este un "ghid de utilizare", un manual care sa ne impuna sa urmam proceduri pas cu pas.

In acest mod simplu nu vom fi niciodata dezamagiti si ne vom putea continua cu placere alaturi de el calatoria prin viata.

Si, ca sa inchei pe un ton mai optimist acest "Ce e Tarotul si ce vrea el de la noi? Da' mama lui stie?", ii invit pe cei care au castigat milionul la loto jucand numerele ghicite cu Tarotul sa-mi scrie. Daca imi dau o bere promit sa recunosc ca tot ce-am scris mai sus este gresit :grin:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Ce este Tarotul?

Mesaj de Peitho » 24 Noi 2009, 10:05

Pentru mine tarotul este scara pe care urc pentru a vedea realitatea de undeva de mai sus. Adica ma ajuta sa vad lumea obiectiv si mai cuprinzator, panoramic.
Spre exemplu: doresc sa intru in nu stiu ce afacere, asociere.
Nu o sa intreb "O sa fac acest pas?", pentru ca atunci eu ca om nu mai am niciun rol sunt o marioneta, nicio decizie, practic ma anulez pe mine insami.
O intrebare mai potrivita ar fi: "Care sunt provocarile ce vor veni o data cu aceasta initiativa?" sau "Ce trebuie sa stiu despre X asociere, ce imi aduce neprevazut, nou?".
Atunci imi vor aparea: un personaj ce nu merita incredere, fals, perioade oscilante, o mutare, un ajutor, un blocaj etc."
Pe baza unor astfel de informatii pot cantari aspecte negative si cele pozitive si sa trag o concluzie, insa nu numai pe baza cartilor, ci pe ceea ce o sa observ ulterior.
Tarotul ma obliga sa deschid ochii, sa cercetez mai atent lumea in care ma aflu.
De altfel, tarotul m-a trimis catre alte domenii deosebit de interesante: mitologia, simbolistica, kabbala.
Cam asta ar reprezenta tarotul pentru mine.
Folosesc tarotul si ca instrument divinatoriu pentru a identifica influentele ce vin din exterior si pentru a-mi focaliza atentia pe anumite aspecte, persoane pe care nu le-am observat inainte.

Eu am doar un deceniu in tarot fata de tine, iard, care ai un sfert de secol vechime asa ca... sigur mai am multe de invatat. :grin:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 24 Noi 2009, 12:24

Excelenta descrierea ta, Peitho, multumesc :good:
Cred ca ai perfecta dreptate.

Toti avem de invatat cate ceva in fiecare zi a vietii noastre.

Daca nu o facem, daca zilele sunt ca "trase la xerox", daca asteptam sa "se intample ceva", daca nu putem lua decizii si daca nu avem macar un minim de informatii pentru aceasta, daca urmam mioriticul "las' ca merge si asa", de ce sa ne mai complicam?
:dontknow:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

malkuth
Zodie: Balanta

Mesaj de malkuth » 03 Sep 2013, 04:34

Spre deosebire de Peitho, eu am descoperit Tarotul plecând dinspre simbolism, mitologie, kabbala, numerologie, hermetism și altele asemenea, pe care le-am regăsit minunat îmbinate în acest atotcuprinzător Tarot. Cu umilința pe care astfel de titani ai tarotului o comandă, mărturisesc că eu am o experiență de doar jumătate de an, cu doar câteva ore pe săptămână alocate studiului și exercițiilor divinatorii.

La început l-am tratat ca pe un instrument de studiu al domeniilor anterior menționate, curios fiind să descopăr înțelepciunea din spatele fiecărei arcane, fie ea majoră sau minoră, pentru ca ceva mai târziu să îmi iau inima în dinți și să încerc primele experiențe în domeniul divinației.

În sfârșit, primul tarot, comandat de pe Ebay în urma unui impuls de moment, este Tarotul lui Thoth, de Aleister Crowley. Nici nu mai știu cum am ajuns să caut așa ceva, tarotul fiind la vremea respectivă ultimul lucru la care m-aș fi gândit, dar în momentul în care am văzut Arcana 0 - Nebunul - am rămas fermecat pe loc și am știut că acela va fi primul meu Tarot.
Imagine

Mai apoi, fascinat de această nouă lume care mi se deschidea în fața ochilor, și intrigat de conexiunile puternice cu numeroase alte domenii de interes, m-au determinat să cercetez în continuare, ba chiar să și achiziționez alte Taroturi.
În momentul de față dețin următoarele seturi de cărți de Tarot:
- Thoth Tarot mini - Aleister Crowley
- Thoth Tarot standard - Aleister Crowley
- Mary-El Tarot
- Ironwing tarot (o versiune custom, realizată din imagini găsite pe internet, și prelucrate digital pentru a le ridica rezoluția și calitatea)
- DeviantMoon Tarot - Patrick Valenza

Pentru viitor, urmăresc achiziția următoarelor:
- The Hermetic Tarot
- Alchemical Tarot

Înclin mai mult spre studiul tarotului decât spre aplicațiile sale în divinație.

Scrie răspuns