Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Despre tarot si despre evolutie

Discutii generale despre Tarot.
Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Despre tarot si despre evolutie

Mesaj de Peitho » 01 Dec 2008, 20:21

O singura data am fost la o asa-zisa ghicitoare care mi-a prezis ca voi cunoaste pe cineva (descriere completa), ca vom fi impreuna etc.
Si asa a fost. Mare mi-a fost bucuria cand toate aceste lucruri s-au adeverit, nu m-am gandit nicio clipa daca evenimentele acestea vazute in carti imi vor aduce bucurii sau necazuri. M-am gandit doar ca asa a fost sa fie.
Si mi-au adus numai necazuri pentru ca nu am stiut ce se afla in spatele lor si nu am cautat in sufletul meu, acolo unde se afla adevarul.
Tarotul cred ca ne invata sa nu mai fim ignoranti, sa meditam serios la actiunile noastre, sa nu ne aruncam cu capul inainte.

Eu propun sa facem si niste etalari in acest sens, in cadrul acestui topic, pentru exercitiu. :)
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 22:30

Si eu am avut niste experiente in acest sens, eram foarte interesata ce va fi, cine va aparea. Multa vreme nu am realizat ca tarotul functioneaza si ca o sugestie puternica, depinde cat de receptiv e cel caruia i sa ghiceste si cat de convingator este ghicitorul. Aici chiar este o mare problema.. Vine cineva si zice ca patesti nu stiu ce, si tu te programezi ca sa confirmi.. Dar exista si reversul. Aveam o prietena foarte buna care nu stia deloc sa dea in carti- dadea cu clasicele 24 carti- dar era asa reconfortant sa ti se dea, incat era foarte cautata, pt ca zicea numai de bine :lol: .

Da, ar fi interesante niste etalari :) . O sa revin dupa ce imi vine o idee. Sau poti sa incepi tu, Mar :secret: .

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 02 Dec 2008, 11:15

Incep eu cu exemplu:
Ce ar trebui sa fac ca sa pot ocupa acel job? Pot spera la el?Sau e doar un vis?
Ar trebuie sa fac niste cursuri si nu stiu daca nu e pierdere de vreme si de bani.

O sa etalez 3 carti.
1 -asa da
2 - asa nu
3 concluzia

Semnificator - pustnicul
T - marea preoteasa si 3 bate

ImagineImagineImagine
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 02 Dec 2008, 11:28

Cred ca esti sfatuita sa-ti asculti mai mult intuitia, instinctul... Sa nu te iei dupa zvonuri... Iar concluzia e ca ar trebui sa ai rabdare. :) Asa interpretez.
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 02 Dec 2008, 12:02

Da, sa-ti asculti intuitia si sa nu te grabesti sa tragi concluzii, sa nu iei hotarari pripite.
Dar nu a fost prea clar- daca a fost un raspuns doar pentru job sau si pentru curs, ar putea ca raspunsurile sa difere. Eu as zice sa intrebi o data si pt curs.
Legat de job, ti se spune sa privesti cu incredere in viitor. E vorba de o profesie care iti cere intuitie, descoperirea intelesurilor adanci. Marea preoteasa vorbeste si despre vindecatorul din noi, poate avea legatura cu psihoterapia, cu terapiile alternative, cu natura si cu puritatea..

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 02 Dec 2008, 12:13

:) Am facut si eu o etalare. Este vorba de relatia dintre mine si o persoana la care tin foarte mult.

Imagine
Imagine

Prima carte, Magicianul, este tema.
Moartea este ce sa nu fac.
Judecata, arcana XX, ce ar trebui sa fac.
Rezultatul este Marea Preoteasa.

Judecata nu e cu mantuirea, eliberarea? Intr-o relatie, imi e un pic cam neclar cum se manifesta..

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 02 Dec 2008, 19:42

persoana asta e genu ......cuceritor?

esti sfatuita sa nu fii transanta ,sa abandonezi ,sa renunti ,sa schimbi .

ci sa discuti .sa va reglati niste conturi . sa vedeti cine ce a gresit ,cine e vinovat cine e mai vinovat ca altul.

sau sa-l testezi intr-un fel . si vei tine secret lucrul asta .

de exemplu daca il banuiesti ca te inseala . si tu esti sigura . nu trebuie sa -i dai papucii si gata ai terminat . ci sa-l urmaresti pina la birou :grin: sa vezi cu cine iese unde se duce .
iar in viitor se vede ca lucrul asta il vei tine secret .

mdaaa e un exemplu pueril :lol:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 02 Dec 2008, 20:11

cruela scrie:persoana asta e genu ......cuceritor?
Nu, dar este cineva cu care lucrez si care imi este apropiat, amic. Mersi, incerc sa adaptez ce mi-ai spus tu :) . Banuiesc ca Judecata arata si eliberarea de griji, probabil ar trebui sa daruiesc incredere pana la proba contrarie.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 02 Dec 2008, 20:49

Va multumesc de ajutor, Tzadde si mihaela!
O sa fac o etalare si pt curs.

Dar as vrea sa imi dau si eu cu parerea vizavi de etalarea ta, mihaela.
Mie imi pare ca este vorba de un barbat mai interiorizat (magul), inteligent si cu un anumit talent sau preocupat de profesia sa, competent.
Eu cred ca judecata e un semn ca relatia poate deveni una serioasa, daca te vei elibera de anumite indoieli.
Iar marea preoteasa - trebuie sa parcurgeti drumul unul catre celalalt cu pasi marunti. Sa va cunoasteti mai bine, sa existe intai o prietenie ca mai apoi sa poata fi mai mult.
Dar sansele ca relatia sa se dezvolte armonios sunt foarte mari (sunt numai carti pozitive).
E nevoie doar de mai multa degajare, relaxare.
Asa vad eu cartile :bye:

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 02 Dec 2008, 22:56

Am o mare nedumerire, la care cred ca imi poate raspunde mihaela.
In etalarile recente, indiferent de natura lor, dar mai ales cele privitoare la anturaj, prieteni, mi se tot repeta doua carti:diavolul si forta.
Oare tarotul incearca sa ma avertizeze de ceva? :superstition:
Eu nu stapanesc suficient de bine aceste carti incat sa imi dau seama daca e vreun mesaj in etalari, dar imi pare suspecta repetarea acestor carti.
Ai putea sa ma lamuresti si pe mine, mihaela? Daca exista vreo explicatie...

Scrie răspuns