Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Despre tarot si despre evolutie

Discutii generale despre Tarot.
mihaela
membru Club

Despre tarot si despre evolutie

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 02:42

Propun sa discutam de tarot ca despre un mijloc de evolutie.
Cum ma pot cunoaste, cum imi pot intelege anumite gesturi si mai ales cum pot constientiza ce este mai bine pentru mine. Iata niste intrebari pentru care parca s-ar fi creat tarotul. Tarotul ca mijloc de aflare a viitorului poate ma intereseaza mai putin. Oricum daca vreau ca in viitor sa-mi merga bine, trebuie ca eu sa devin mai valoros in fiecare moment, pentru a putea merita ceea ce viitorul imi poate aduce bun.
As vrea sa discut cu cei interesati despre cum putem face pentru a afla mai multe despre noi. O sa va spun si metodele mele..

mihaela
membru Club

Re: Despre tarot si despre evolutie

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 10:41

In primul rand, sa zicem ca vreau sa aflu ceva despre ce comportare va trebui sa am ca sa fie totul bine, si nu numai atat. Ce atitudine interioara trebuie sa am in fata unei situatii, ce sa constientizez, sa inteleg poate de ce anume sa nu ma cramponez.

Exemplu. Sunt fata si sunt la prima intalnire cu un baiat; vreau sa stiu mai ales daca are rost sa imi fac planuri de viitor cu el, daca el ar putea fi ce caut.. si mai ales cum sa inteleg relatia. Din cauza unor scheme mentale gresite pe care eu le-am preluat din copilarie (toti avem cate una, din pacate), eu acum as putea fi tentata sa fiu inca de la inceput posesiva cu el, prea familiara, as putea sa astept prea mult de la prima intalnire. Tarotul ma ajuta ghidandu-ma, dincolo de orice alt subiectivism. De fapt eu insami ma ghidez, scot la suprafata, cu ajutorul tarotului (care e doar un instrument) ce nesiguranta sau trauma am in inconstient si acum imi prezint o solutie.

In primul rand, trebuie sa ma asigur ca am liniste. Nu am voie sa dau decat o singura data pentru acelasi lucru, cel putin pana nu se modifica ceva (ma mai vad de cateva ori cu el, sa zicem). E bine sa ma aflu intr-un loc retras si sa ma asigur ca sunt intr-o stare detasata, ma pot concentra. Las deci orice alt gand la o parte si trag o prima carte, atunci cand simt ca m-am concentrat foarte bine.
Prima carte reprezinta tema, despre ce este vorba.

Voi reveni cu continuarea.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 01 Dec 2008, 13:15

pt ce zici tu eu folosesc etalarea cu 4 carti .
....3
1......2
....4

1 situatia reala . despre ce e vorba . poate tu intrebi dar nu-ti dai seama care e adev motiv sau care e adev problema de fapt.

2 cum sa nu procedezi ,cum sa nu faci ,cum sa nu simti . asa nu .
3 ce ar fi bine sa faci ,cum sa te comporti asa da .
4 viitorul in cazul in care aplici 3 / sau in cazul in care nu aplici . asta stabilesti tu in functie de ce vrei sa afli . dar in general inseamna consecinta lui 3 .

in ceea ce priveste sfatul tarotului etalarea asta mie mi-a fost de folos si imi este in continuare .

etalarea este si la etalari online .dar pozitiile sunt denumite altfel eu le citesc dupa cum stiu eu . dupa cum am stabilit inainte sa etalez
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 13:42

Da, asta e metoda desdpre care vroiam sa spun, una din ele. O alta ar fi extragerea unei singure carti de tarot si meditatia asupra ei. Tarotul poate sa vorbeasca, totul e sa stiu sa-l ascult, sa inteleg ce-mi transmite mie.
Pentru aceste intrebari eu prefer doar arcanele majore, care au o semnificatie mult mai profunda decat celelalte.
Secretul consta in meditatia asupra cartii extrase.

De exemplu (revenind la exemplul meu de mai sus), imi iese sa spunem, la "asa nu", Puterea (Forta). Si la "asa da", Transformarea, care duce la Pustnicul. Asta inseamna ca nu trebuie sa ma arunc cu capul inainte, sa ma entuziazmez referitor la el, sa ma feresc sa trag concluzii inca de la inceput. Sugestia este probabil sa ma schimb, sa schimb viziunea actuala pe care o am asupra relatiei sau sa il evit, desi va urma o perioada de insingurare si poate de tristete.

Voi inainte de etalarea in tarot va pregatiti in vreun fel? Se spune ca nu trebuie sa consumi carne si alcool in ziua respectiva, pentru ca accesul spre propriul subconstient sa nu fie blocat in nici un fel. Ce credeti?

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 01 Dec 2008, 14:30

eu cred ca trebuie sa faca cum simte fiecare .
asta cu carnea si cu mai stiu eu ce....din punctul meu de vedere ...ce sa zic pe mine cel putin nu ma ating.

pt mine e importanta concentrarea .
depinde si ce intrebi .
cu cat o intrebare are o importanta mai mare cu atat imi rezerv mai mult timp concentrarii.
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 15:15

cruela scrie:eu cred ca trebuie sa faca cum simte fiecare .
asta cu carnea si cu mai stiu eu ce....din punctul meu de vedere ...ce sa zic pe mine cel putin nu ma ating.

pt mine e importanta concentrarea .
depinde si ce intrebi .
cu cat o intrebare are o importanta mai mare cu atat imi rezerv mai mult timp concentrarii.
Da, si eu cred ca fiecare face cum simte. Dar orice intrebare necesita o buna concentrare, altfel risti ca raspunsul sa fie total eronat si nimeni nu vrea asta...
Daca tu nu ai nevoie de pregatire speciala, e meritul tau, insa de obicei e nevoie de o pregatire si de o anumita stare.
Starea de detasare e obligatorie, tocmai pentru a nu pierde vremea cu lucruri inutile si mai ales pentru ca tot ce iese sa fie corect- si corect receptionat.
De ex., ma incapatanez sa intreb daca el ma va mai cauta, ce va fi.., ma leg de un fir de par intr-o relatie, DAR omit sa intreb daca aceasta relatie e BENEFICA pentru mine sau care e scopul ei, ce trebuie sa invat.
Iata o mare greseala, mai ales pentru faptul ca nu intelegi nimic din respectiva relatie. Tarotul te ajuta sa intelegi sensul lucrurilor si asta nu e putin. Multi nu au timp sa vada ca daca ei ar stii cum sa actioneze, aproape totul ar avea o evolutie fericita. Pentru ca orice se intampla este un efect, si nu o cauza. Ideea e sa ajungi la cauza si sa-ti remediezi deficientele.

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 18:51

O alta metoda:

Se aleg 7 carti, astfel:

Prima este tema.
A doua- ce gandesc eu
A treia- ce simt
A patra- cum ma manifest, ce se vede
A cincea-se propune sa ma manifest asa
A sasea- se propune sa simt, la ce sa meditez
A saptea- ce mi se propune sa gandesc, cum sa apreciez rational relatia

Aranjarea lor este:

1
2 7
3 6
4 5

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 01 Dec 2008, 19:01

Cunosc metoda, se numeste Calea. :)
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

mihaela
membru Club

Mesaj de mihaela » 01 Dec 2008, 19:13

Da, cred ca se cheama calea. Nu stiu insa daca apare sau nu in etalari, nu m-am uitat; unele etalari pe care i le-am spus lui Mihnea mai demult au aparut, altele nu, sau au fost inglobate in altele, poate mai complexe.
Dar ce mi se pare important este sa se inceapa, cand vrem sa facem o etalare, cu descifrarea cauzelor ascunse si apoi sa ne gandim de ce x nu ne suna, sau cum o sa-mi mearga maine. Inainte de asta, nu ar fi mai util sa aflu ce sa fac ca maine sa-mi mearga bine? Altfel, toata viata noastra pare sa fie fara rost, este ca si cum noi depindem de destin, si nu noi il determinam.
Exact cum este in astrologie, nu incepi sa analizezi o sinastrie inainte de a vedea ce tema si ce probleme are fiecare. Si nu incepi cu previziunile inainte de a te intelege pe tine.

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 01 Dec 2008, 20:01

Interesant topicul...Nici eu nu consider ca a sti viitorul din carti e solutie. De fapt, a afla detalii despre ceea ce ne asteapta inseamna inseamna ca avem un destin asupra caruia nu putem face nimic.
Am citit zilele astea despre tarot si evolutie. E foarte greu...caci trebuie sa stii bine cartile si ceea ce vor sa iti transmita, ca sa stii ce trebue sa faci, cum trebuie sa actionezi ca lucrurile sa fie in armonie.
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Scrie răspuns