Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

etalarea scarabeo

Discuta despre diversele etalari folosite in divinatia cu carti (Tarot, Lenormand, Oracole sau carti de joc obisnuite). Aceste etalari se pot folosi pentru orice tip de carti, neavand ceva specific unei metode.
Scrie răspuns
cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

etalarea scarabeo

Mesaj de cruela » 06 Ian 2009, 13:00

am gasit-o in brosura din pachetul lo scarabeo .
mie mi s-a parut interesanta si complexa . pozitiile cheie din etalare iti ofera o anumita elasticitate de interpretare in functie de intrebare si in functie de ce vrei sa afli din etalare.

etalarea scarabeo

................3
..........1..........2
.............6....7
........4..............5
..........8..........9

urmareste oarecum conturul gindacelului (scarabeo) :grin:

1. ce vrei .
2 . de ce ai nevoie.
3. ce ar trebui sa stii.
4 si 5 -pot fi citite odata ca factori externi ce actioneaza asupra problemei tale
4 factori daunatori
5 factori ajutatori

sau

4 si 5- mai pot fi citite ca atribute ale personalitatii tale care afecteaza problema
4 defecte ale tale , numai acele defecte care afecteaza tema etalarii.
5 calitati de-ale tale care te ajuta in respectiva problema .

6 si 7 se refera la actiunile tale trecute prezente sau viitoare ( depinde ce vrei sa afli)
6 ce actiuni de ale tale dauneaza . (ce anume din ceea ce faci trebuie sa incetezi sa mai faci) asa nu .
7 ce anume din ce faci este bine . ce actiuni de ale tale trebuie sa le continui.asa da.
( cum 4 si 5 pot fi interpretati ca fact externi sau care nu tin de noi de vointa noastra asa 6si 7 pot fi factorii interni ce tin numai de tine. )

8 si 9 activ /pasiv .

in brosura zice asa poz 8 este a celor care vor sa ia fraiele in maini si sa actioneze
poz 9 este a celor care vor sa astepte sa vada ce le rezerva viitorul ,destinul fara sa intreprinda nimic .

acum eu am inteles cam asa.

daca este o problema ,de exemplu, pt care tu deja ai hotarat sa actionezi sa iei taurul de coarne . te uiti la pozitia 8 si vezi daca respectiva carte iti sustine hotararea .

daca nu te-ai hotarat asupra unui plan( sa astepti sa nu astepti sa actionezi sau nu) , in functie de ce carti apar la poz 8 si 9 .iti dai seama care este cea mai buna cale : de a actiona sau de a astepta.

sper ca ati inteles cate ceva.
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Scrie răspuns