Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

etalare simpla cu 3 carti

Discuta despre etalarea ta folosind cartile de Tarot.
Reguli forum
Daca nu te pricepi deloc la Tarot, si vrei raspunsul la etalarea ta, te rog sa folosesti etalarile de 3 carti, selectand numai arcane majore si carti intoarse cu probabilitate de 10%. Desigur poti folosi si alte etalari, dar in acest caz trebuie sa ai un motiv intemeiat.
Scrie răspuns
rusalinda2009
membru
Zodie: Gemeni

etalare simpla cu 3 carti

Mesaj de rusalinda2009 » 05 Oct 2011, 20:00

Imagine.
Semnificator: Marele Preot
Tăiere : Cavalerul de bate si 3 de bate.
Clarificare: Roata norocului.
Mie mi se pare ca e de bine. Sper sa nu ma insel.
Interpretarea on line se refera la trecut, prezent si viitor.
Dupa mine este viitorul. Pentru ca voi avea un examen, o confruntare. Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg cum sa interpretez. E cea mai simpla etalare și nu ma stiu.

Arhanghelul Mihail
membru Club
Zodie: Sagetator

Re: etalare simpla cu 3 carti

Mesaj de Arhanghelul Mihail » 05 Oct 2011, 21:11

rusalinda2009 scrie:Imagine.
Dupa mine este viitorul. Pentru ca voi avea un examen, o confruntare. Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg cum sa interpretez. E cea mai simpla etalare și nu ma stiu.
Incerc eu o interpretare sa vad ce zic semnificator marele preot ca si semnificator in etalari reprezinta un contract avantajos,casatoria ,credinta care salveaza,prieteni apropiati,buni sfatuitori,bogatie spirituala si uneori materiala
Taierea cavalerul de bate si 3 de bate ne spune de o plecare la drum de multe ori in graba,schimbari de atitudini si de planuri,abandonarea unor proiecte,,cavalerul reprezinta un tanar chipes iute la manie si nestatornic.Cartea mai face referire la o despartire ,ruptura racirea in relatiile de cuplu,, 3 de bate resursele de care dispunem sunt infinitee,este miscarea continua, nu trebuie sa abandonezi nimic,nu este timp de odihna,trebuie sa fii atenta la intentiile altora care nu sunt intotdeauna bune,esti multumita de efortul depus este momentul victoriei mult asteptate si vei vedea mai departe ce va fii.

acum 5 de bate in pozitia trecut poate sa fie focul creativitatii care se impleteste cu ideile noi si surprinzatoare,urmeaza un examen,dar pe care il percepi ca si o intrecere sportiva,posibil reprezinta munca in comun cu alte persoane,totul este o provocare pt tine

pe prezent Imparateasa ,reprezinta mama,rabdatoare iubitoare,generoasa,in tot ceea ce faci esti sustinuta de cineva ,o femeie posibil mama ta,,totusi arcana are si un avertisment,,sa iti folosesti energia creativa dar sa nu exagerezi pentru ca prea mult elan poate duce la esec.

pe viitor X de bate iti vei asuma multe responsabilitati .vei avea o povara mult prea grea pentru tine,sarcini si raspunderi vor fii destul de coplesitoare ca o piatra de moara,,dar in momentul in care vei accepta toate aceste responsabilitati ,cand te vei integra in noul mediu,toate suprasolicitarile vor scadea in intensitate,si vei beneficia de un progres in ceea ce vei intreprinde ,am asta ar fii de spus,,
Si pentru roata norocului ca si clarificare ma gandesc ca totul este un perpetum mobile,,cand bine cand rau,,totul se poate schimba in urmatoarea secunda,poate fii un noroc o sansa nesperata la ceva mai bun ,,banii vor fii suficienti, numarul X de pe arcana semnifica un ciclu incheiat ai obtinut ceea ce ai cautat mult timp, Iti doresc mult lucky in noul job .
Good job with cards,they practically read theamselves.

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 05 Oct 2011, 21:16

Dificultatea examenului- 9 de bate, va fi usurata- Imparateasa prin spiritul de competitie- 5 bate care te va motiva sa iti dai tot ce ai pentru a invinge, pentru a castiga- Rege de Bate. Vei sta singura tu pentru tine-Rege de Bate, si as spune ca vei avea succes prin calitatile acestuia, adica spiritul de competitie si puterea de convingere dar si confidenta in propiile calitati si de ce nu impresivitatea, vei face o impresie buna pe langa ceilalti- 3 de bate si de ce nu vei castiga-Rege de Bate. Regii si Reginele sunt semnificatori pentru persoane, Imparateasa poti fi chiar tu sau o femeie peste care vei da, in ipostaza de examinator sau de competitoare. Batele arata munca pura. Roata Norocului aduce hazardul dar si "pasarea rara" adica sansa cea mare.

rusalinda2009
membru

Mesaj de rusalinda2009 » 06 Oct 2011, 08:01

Multumesc de interpretare. Trebuie sa ma mai invat si eu.

Arhanghelul Mihail
membru Club

Mesaj de Arhanghelul Mihail » 06 Oct 2011, 15:38

elenatudorescu scrie:Dificultatea examenului- 9 de bate, va fi usurata- Imparateasa prin spiritul de competitie- 5 bate care te va motiva sa iti dai tot ce ai pentru a invinge, pentru a castiga- Rege de Bate. Vei sta singura tu pentru tine-Rege de Bate, si as spune ca vei avea succes prin calitatile acestuia, adica spiritul de competitie si puterea de convingere dar si confidenta in propiile calitati si de ce nu impresivitatea, vei face o impresie buna pe langa ceilalti- 3 de bate si de ce nu vei castiga-Rege de Bate. Regii si Reginele sunt semnificatori pentru persoane, Imparateasa poti fi chiar tu sau o femeie peste care vei da, in ipostaza de examinator sau de competitoare. Batele arata munca pura. Roata Norocului aduce hazardul dar si "pasarea rara" adica sansa cea mare.
Trebuie sa te corectez ,,nu are nici un rege in etalare,,are un cavaler de bate,,si 10 de bate

Dupa mine este viitorul. Pentru ca voi avea un examen, o confruntare. Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg cum sa interpretez. E cea mai simpla etalare și nu ma stiu

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 06 Oct 2011, 16:00

Mi-am dat seama ca am facut o eroare dar oricum Cavalerul se apropie de semnificatiile Regelui doar ca e mai tanar, exprima mai multa fervoare decat Regele care e deja trecut prin etapele de desavarsire, Regele mai arata si cineva care este propriul sau sef, Cavalerul inca nu ajunge acolo, Cavalerul arata actiune si progres dar nu e la fel de expansiv ca si Regele. La 9 de bate a fost o eroare de redactare, am scris in loc de 10, 9 sunt oricum apropiate ca semnificatie, tot povara arata si un si alta, greutati sau munca epuizanta.

Arhanghelul Mihail
membru Club

Mesaj de Arhanghelul Mihail » 06 Oct 2011, 16:42

elenatudorescu scrie:Mi-am dat seama ca am facut o eroare dar oricum Cavalerul se apropie de semnificatiile Regelui doar ca e mai tanar, exprima mai multa fervoare decat Regele care e deja trecut prin etapele de desavarsire, Regele mai arata si cineva care este propriul sau sef, Cavalerul inca nu ajunge acolo, Cavalerul arata actiune si progres dar nu e la fel de expansiv ca si Regele. La 9 de bate a fost o eroare de redactare, am scris in loc de 10, 9 sunt oricum apropiate ca semnificatie, tot povara arata si un si alta, greutati sau munca epuizanta.
am observat ca are mare importanta si numerele 9 inseamna stiinta si marcheaza finalul unei faze,pe cand 10 inseamna ca am ajuns la sfarsitul unei faze bune sau rele
batele inseamna cariera initiativa,activitatea si inspiratia

rusalinda2009
membru

Mesaj de rusalinda2009 » 06 Oct 2011, 18:03

Laura, tu ce spui? E vorba de cariera. E de bine, e de rau? Examenul e greu? Te rog sa imi spui si parerea ta.
Multumesc!

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 06 Oct 2011, 18:33

Eu stiu semnificatiile date de Etteilla lamelor de tarot in functie de semnificatiile din tarotul egiptean si Batele arata munca fizica si efortul in general, ca si mediu indica ruralul, la tara, cartile de curte mai arata si oameni care traiesc la tara. Batele mai arata energie, forta si combativitate. Cariera este indicata mai degraba de monede sau pentagrame cum gasesti pe site-ul de pe care te-ai informat, conform tot lui Etteilla, ele ar fi sa arate activitatile profitabile din punct de vedere material, arata planul material si ascensiunea in acesta, dupa cum poti vedea si pe site-ul respectiv, 5 de pentagrame indica somajul si lipsa banilor. Ascensiunea in cariera poate fi corelata cu batele atat timp cat insotesc pentagramele si spadele insa pentagramele joaca rolul estential, ele arata daca obtii sau nu locul de munca vizat. Spadele arata activitatea intelectuala, comunicarea si starile sufletesti negative cand sunt impreuna cu cupe cand sunt cu bate arata necazuri si probleme de sanatate cand sunt cu monede arata cariera la modul propriu.

Arhanghelul Mihail
membru Club

Mesaj de Arhanghelul Mihail » 06 Oct 2011, 20:58

imparateasa din etalare spune asa va asteapta o perioada de viata plina si de creatie,care ofera multe oportunitati.Daca vom cultiva solul,veti vedea ca incurand se poate culege roadele bogate

5 de bate spune ca urmeaza un moment emotionant pentru tine,arata ce stii,priveste infata provocarea si masoarati puterea cu altii sau cu ceilalti,nu aveti decat de castigat ,sau cel puti va simtit multumit ,ca nu ati fost las si ati participat la eveniment

Scrie răspuns