Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Diavolul

Discutii despre semnificatia cartilor de Tarot.
Scrie răspuns
angi01
Angel
Zodie: Capricorn

Diavolul

Mesaj de angi01 » 03 Dec 2008, 10:57

15 - Diavolul

Diavolul inseamna ca intalnim o tentatie in calea noastra, sau ca suntem ispititi. Nu mai gandim si simtim si actionam gresit. Gandim si facem lucruri gresite, lucruri care nu ne sta in fire, si lucruri care mai devreme sau mai tarziu ne vor costa scump.
Cartea poate insemna o dependenta - de bani, alcool, droguri, medicamente, sex, sau impulsuri de agresivitate necontrolabila. Suntem sclavii acestor impulsuri, reflexe si slabiciuni, si ne simtim neajutorati.
Diavolul inseamna si egoism, zgarcenie, manipulatie, barfe, minciuni, ura, dorinta de-a distruge, gelozie, invidie, etc. Daca cartea este in pozitia oamenilor din jurul tau sau mediul inconjurator, asta inseamna ca cineva iti vrea raul. Daca Diavolul te reprezinta pe tine, inseamna ca esti influentat de forte deosebit de negative. Uneori cartea poate simboliza o dependenta sentimentala de cineva care nu ne iubeste sau care ne injoseste in ultimul hal.
Cartea poate insemna uneori violenta si situatii care ne pune viata in joc intr-un mod sau altul dar si incercari extraordinare de-a depasi situatii negative
Angi

millia
membru Pro

Re: Diavolul

Mesaj de millia » 11 Feb 2009, 18:54

Diavolul Rx:divort,depasirea handicapurilor,primul pas catre iluminare

vlad
membru

Mesaj de vlad » 12 Feb 2009, 07:53

millia scrie:Diavolul Rx:divort,depasirea handicapurilor,primul pas catre iluminare
Unde ai vazut asa ceva? :shock: In cartile pe care le am pe acasa nici gand sa fie asa. Diavolul are legatura cu banii, cu sexul, cu ispita, nicidecum cu casatoria sau divortul sau cu iluminarea, basca, mai vorbesti si de cel rasturnat.

millia
membru Pro

Mesaj de millia » 12 Feb 2009, 17:49

Interpretarile astea le-am gasit tot pe un site.De ce nu scrii ce ai tu ?M-ar interesa,probabil si pe altii.

millia
membru Pro

Mesaj de millia » 12 Feb 2009, 17:52

Din cate am citit cartile rasturnate isi schimba sensul.

vlad
membru

Mesaj de vlad » 13 Feb 2009, 09:24

millia scrie:Din cate am citit cartile rasturnate isi schimba sensul.
Isi schimba sensul, dar in acelasi domeniu.

Interpretari la arcane gasesti in etalarile on line puse de Mihnea.

Scrie răspuns