Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Arcanele minore

Discutii despre semnificatia cartilor de Tarot.
deiuta
membru

Re: Arcanele minore

Mesaj de deiuta » 15 Dec 2008, 10:40

De fapt nu m-am bagat printre alte subiecte... :pardon:
deiuta

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 15 Dec 2008, 10:48

asul de spade se ia in considerare .

am gresit eu mai sus cind am zis si pozitia 10 .

deci asi pina la pozitia 9 inclusiv .
sory .

in pozitia 6 un as e foarte bine pt ca pozitia 6 este "ce se intimpla in viit aporpiat "

acum depinde de toata etalare si de intrebare.

groso modo ar fi vb de toamna si prima saptamana din toamna adica prima saptamana din septembrie .

repet nu e o garantie . depinde de toata etalarea si de intrebare.

si daca ai cerut in intrebare determinarea timpului.
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 15 Dec 2008, 11:23

Pai am intrebat cand imi voi schimba locul de munca.
Numai ca pentru mine spadele inseamna iarna.
Asta e etalarea
Imagine
Se pare ca putere interioara nu mai am, doresc schimbare, ma framanta mult acest subiect. Oricum aceasta etalare ma face destul de optimista, pt ca am senzatia ca imi voi schima jobul si voi face si ce imi place mie, dar eram curioasa de asii acestia despre care vorbeai tu. Si care carte de langa as arata nr saptamanii?
Merci Cruela :air_kiss:
deiuta

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 15 Dec 2008, 14:27

cartea din pozitia 10 .la tine asul de cupa .

tot cu ajutorul ei se determina si ziua . dar e mai greu de explicat.

si uau etalarea e super .

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 09 Ian 2009, 10:54

cruela scrie:uitati am facut eu o etalare ca sa exemplific .

intrebare : cind o sa ne mutam din casa asta ( m-am concentrat special sa apara un As -element important temporal, in una din pozitiile 5,6,7,8,9,10 al crucii celtice)
si surpriza a aparut .

Imagine

asul de monede care inseamna ( conmform cartii respective) iarna respectiv lunile dec/ian/feb. a parut in pozitia 9.
pozitia 9 intr-o cruce celtica inseamna posibilitati obstacol ,lucruri probabile care pot influenta rezultatul sau pozitia 9 ne poate indica o calauzire, un sfat ,un mod de comportare ,ce trebuie sa facem pt a ajuta un rezultat bun sau pt a diminua un deznodamant sumbru.

asadar aparitia as-ului in pozitia 9 nu e o garantie ,o ceritudine ca evenimentul va avea loc ,se va implini . depinde f mult de ce vom face noi in privinta realizarii scopului . depinde si de cartile celelalte aparute in etalare.

pozitia 10 din et crucea celtica este pozitia datei . numarul arcanei reprezinta nr saptamanii de la inceputul anotimpului indicat de as.
la noi este dec/ian/febr deci a 5 saptamana de la 1 dec .

e mai complicat aici pt ca 1/2 de spt e in dec 1/2 in ian.
29/30/31 dec si 1/2/3/4 ian .

asadar evenimentul respectiv se va produce probabil in aceasta saptamana .

ca sa determinam si ziua ....(aici o sa revin mai tz ca-mi trebuie mai multa rabdare)

privind insa etalarea pe ansamblu ....... exista sanse in viitorul apropiat de a ne muta ( 4bate poz6).
posibilitatile vor fi independent de mine . vor apare din partea altcuiva ( cv de monede in poz 8)

daaaar nu stiu daca se vor concretiza ( 5 spade in poz 10 )
clarificare pt 5 spade a fost judecata .

probabil vom analiza mai in amanunt problema si nu ni se va parea o idee prea buna si vom renunta. la modul : la inceput vom fi hotarati sa facem pasul ne vom da cuvintul ,batem palma si apoi ne razgandim.

sau vom fi noi la rindul nostru pacaliti ,amagiti . adica : hai sa va dau casa stai unpic ca nu o mai dau .

totusi as de monede in poz 9 interpretandu-l nu numai dpdv temporal ar fi un sfat sa acceptam oportunitatea investitiei aparute.

feedback .

a aparut intradevar posibilitatea unei schimbari de domiciliu :grin:
daaaar nu ceea ce credeam eu .

4 de bate imi arata o situatie stabila care nu se schimba ,de fapt . ( asta in cazul meu care nu am intreprins nimic vederea achizitionarii altei case)
posibilitatile de mutare apar ca o consecinta a cv de monede adica a unui loc de munca :grin:
dar nu va fi o mutare intr-o casa noua sau nu va fi vb de o casa noua .
ci de o mutare provizorie la parintii mei .

5 de spade -inseamna ca eu vreau sa-mi iau talpasita fara sa spun la nimeni . si clarificarea a iesit judecata .
eu trebuie sa dau un test . nu stie nimeni ca il dau .daca il iau trebuie sa plec .

8 de cupe adaugat pe centru . inainte ma interesa o noua locuinta .acum nu ma mai intereseaza lucrul asta .ma intereseaza sa iau examenul ( 4 de bate ) si se pare ca o sa si-l iau . cu rabdare ( 7 de monede)
si sa-mi iau si talpasita dupa o perioada ( 5 de spade)

elena_73

Mesaj de elena_73 » 30 Ian 2009, 15:31

Referitor la perioadele de timp reprezentate de arcanele minore!!
am o carte de cartomantie in limba franceza se numeste "la cartomancie scientifique" de Schemahni el aici zice asa
zilele saptamanii luni 2 bate ;marti 3 bate ,miercuri 4 bate ,joi 5 bate vineri 6 bate sambata 7 bate si duminica as de bate;
lunile anului ianuarie 8 de cupe ,februarie nu e mentionat,martie 9 de spade, aprilie 8 de spade, mai 10 de monede,iunie 9 de monede,august 10 de bate sept nu_i ,octom.as de spada ,noiem.10 de cupe,decem.9 de cupe.
nu stiu daca sunt bune de ceva :dontknow:
scuze de deranj!!!!!

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 30 Ian 2009, 16:37

elena_73 scrie:Referitor la perioadele de timp reprezentate de arcanele minore!!
am o carte de cartomantie in limba franceza se numeste "la cartomancie scientifique" de Schemahni el aici zice asa

zilele saptamanii

- luni - 2 bate
- marti - 3 bate
- miercuri - 4 bate
- joi - 5 bate
- vineri - 6 bate
- sambata - 7 bate
- duminica - as de bate

lunile anului

- ianuarie - 8 de cupe
- februarie - nu e mentionat
- martie - 9 de spade
- aprilie - 8 de spade
- mai - 10 de monede
- iunie - 9 de monede
- august - 10 de bate
- septembrie -
- octombrie - as de spada
- noiembrie - 10 de cupe
- decembrie -9 de cupe

nu stiu daca sunt bune de ceva :dontknow:
scuze de deranj!!!!!

Multumim pt informatii. Le-am centralizat un pic sa iasa in evidenta. In mod sigur sunt de foarte mare folos. :giverose:
Sunt curioasa daca si la lenormand s-ar putea gasi aceste caracteristici (zile ale saptamanii, lunilor etc )
Ieri este istorie.....Maine este mister...

elena_73

Mesaj de elena_73 » 31 Ian 2009, 12:47

As fi vrut sa pun o etalare dar mi_am prins urechile ca habar nu am cum se face si am decis ca sa o scriu
Am facut_o referitor la o cumparare in ce periaoada si de cine o sa depinda mai mult :) si a iesit cam asa
1 a fost 5 de bate
2 -4 de cupe
3-carul
4-as de cupa
5-as de spada
6 -5 de monede
7-valet de bate
8-as de bate
9-10 de bate
10-9 de bate
taierea a fost pe 5 de bate si steaua
referitor la data daca ar fi sa ma iau dupa carte ar fi cam asa
casa 10-9 de bate ar fi a 9 zi
casa 9-10 de bate luna august
casa 8 -asa de bate duminica
si m_am uita pe calendar 9 august pica duminica :clapping:
Ar fi trebuit sa mentionez de la inceput ca eu nu ma pricep ca voi doar citesc si interpretez cum simnt.
mai departe:
5 de bate e descris asa:predictie favorabila in ceea ce priveste bogatia.Pt toate afacerile legate de bani aceasta carte anunta succes,castig la bursa sau prin speculatie .
daca era intors eraingrijorare pt un proces sau pt o intrare de bani asteptata.
4 de cupe probleme cauzate de anturajul vostru de care ar fi bine sa va indepartati .Esta deasemenea o predictie de un cadou fara valoare.Intors ,cunostinte noi de care va legati prea usor.
As de spada predictie buna sau rea asta depinde de cartile invecinate dar in orice caz nu va fi cu jumatate de masura va fi ori buna ori rea.Intors sarcina (gravida) sau imprudenta sentimentala din parte consultantului.
As de cupe este simbolul inflexibilitatii ,onestitati numai cartile invecinate vor da acesteia adevarata semnificatie.Intoarsa lipsa de energie care va va insoti pe perioada uramatoarelor zile.Trebuie sa reactionati.
5 de monede o alianta care se prepara dar care nu se va realiza din cauza ta.Intors cearta intre indragostiti,lipsa de bani cauzata din lipsa de previziune.
valet de bate primesti noutai daca sunt bune sau rele depinde de cartile invecinate.Poate sa fie o prietenie din strainatate.Intors dezastru politic sau diplomatic,batalie in interiorul vostru .Disputa neprevazuta.
As de bate predictie buna pentru vznusieni si pt cei nascuti sub semnul leului.Pt ceilalti neplaceri sau altfel spus necaz apropiat.Intors nastere si prin analogie renastere tu vei scapa de un pericol dar nu fara sa suferiti.
10 de bate predictie defavorabila.Indica mereu o tristete sau o boala legera.Este simbolul oboselii surmenajului.Intors el anunta ca veti face un vis profetic sau un avertisment de care ar trebui sa tineti cont.
9 de bate predictie proasta. anunta o intarziere sau o mahnire .O sa fiti obiect de batjocura si al sarcasmului care va va rani.Intors va sfatuieste sa va inarmati cu curaj in fata incercarilor,deaorece va asteapta de dificultati.
Acum aici in carte mai da vecinatatile astfel:
10 de bate langa as de bate -reusita apropiata
5 de bate langa 4 de cupe noroc la loterie :yahoo:
va puteti da cu parerea :beg:
scuze de deranj si pt greselile orografice

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 31 Ian 2009, 13:15

Buna Elena
Daca nu ai trecut pe la "O scurta prezentare" te-as ruga sa o faci, si sa ne spui cate ceva despre tine.
Referitor la etalare, daca ai facut-o acasa cu carti reale, aici o poti reface in Constructor - in partea de sus, la etalari online ai sectiunea Constructor. Ulterior, dupa ce o salvezi tip jpg (foto), o atasezi la subiectul "etalari cu cartile de tarot" - incepi un subiect cu etalarea ta. (la aceasta sectiune se discuta despre semnificatia cartilor, nu despre etalarile in sine)
Toate informatiile pt atasarea unei etalari le gasesti la Suport tehnic.
In ceea ce priveste interpretarea, te vor ajuta in mod sigur fetele care se pricep la tarot.
Daca ai nedumeriri, nu ezita sa ne intrebi.
Bine ai venit :)

Dama de Trefla
Pirandó

Mesaj de Dama de Trefla » 13 Sep 2009, 11:07

cred ca la asta te referi Cruela
cruela scrie:uitati am facut eu o etalare ca sa exemplific .

intrebare : cind o sa ne mutam din casa asta ( m-am concentrat special sa apara un As -element important temporal, in una din pozitiile 5,6,7,8,9,10 al crucii celtice)
si surpriza a aparut .

Imagine

asul de monede care inseamna ( conmform cartii respective) iarna respectiv lunile dec/ian/feb. a parut in pozitia 9.
pozitia 9 intr-o cruce celtica inseamna posibilitati obstacol ,lucruri probabile care pot influenta rezultatul sau pozitia 9 ne poate indica o calauzire, un sfat ,un mod de comportare ,ce trebuie sa facem pt a ajuta un rezultat bun sau pt a diminua un deznodamant sumbru.

asadar aparitia as-ului in pozitia 9 nu e o garantie ,o ceritudine ca evenimentul va avea loc ,se va implini . depinde f mult de ce vom face noi in privinta realizarii scopului . depinde si de cartile celelalte aparute in etalare.

pozitia 10 din et crucea celtica este pozitia datei . numarul arcanei reprezinta nr saptamanii de la inceputul anotimpului indicat de as.
la noi este dec/ian/febr deci a 5 saptamana de la 1 dec .

e mai complicat aici pt ca 1/2 de spt e in dec 1/2 in ian.
29/30/31 dec si 1/2/3/4 ian .

asadar evenimentul respectiv se va produce probabil in aceasta saptamana .

ca sa determinam si ziua ....(aici o sa revin mai tz ca-mi trebuie mai multa rabdare)

privind insa etalarea pe ansamblu ....... exista sanse in viitorul apropiat de a ne muta ( 4bate poz6).
posibilitatile vor fi independent de mine . vor apare din partea altcuiva ( cv de monede in poz 8)

daaaar nu stiu daca se vor concretiza ( 5 spade in poz 10 )
clarificare pt 5 spade a fost judecata .

probabil vom analiza mai in amanunt problema si nu ni se va parea o idee prea buna si vom renunta. la modul : la inceput vom fi hotarati sa facem pasul ne vom da cuvintul ,batem palma si apoi ne razgandim.

sau vom fi noi la rindul nostru pacaliti ,amagiti . adica : hai sa va dau casa stai unpic ca nu o mai dau .

totusi as de monede in poz 9 interpretandu-l nu numai dpdv temporal ar fi un sfat sa acceptam oportunitatea investitiei aparute.

Scrie răspuns